• Naród, który nie chciał umrzeć – zwyciężył
          • Naród, który nie chciał umrzeć – zwyciężył

          • Wizytacja Księdza Biskupa i obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

             

            Dzień 9 listopada 2022 r. był dla naszej społeczności szkolnej  pełen radości i wzruszeń. Naszą szkołę odwiedził gość szczególny, Ksiądz Biskup Ryszard Kasyna. To ważne wydarzenie zbiegło się w czasie, gdy  świętujemy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień 11 listopada to symbol wiary i zwycięstwa. Przez 123 lata żołnierze polscy przelewali krew, niosąc w sercach nadzieję, wiarę i miłość. Z kart historii dowiadujemy się, że również miejscowa ludność twardo stawiała opór polityce germanizacyjnej, dlatego postanowiliśmy podczas akademii przybliżyć zgromadzonym gościom oraz naszym uczniom drogę mieszkańców Pinczyna do niepodległości. Ksiądz Biskup na spotkanie przybył w towarzystwie proboszcza naszej parafii, księdza Mieczysława Bizonia. Jego Ekscelencja skierował pasterskie słowo do wszystkich zebranych, mówiąc, jak ważne w naszym życiu jest kierowanie się dobrocią i życzliwością do drugiego człowieka. Podkreślił rolę koleżeństwa i pomocy bliźniemu.

            Nasze niezwykłe spotkanie z historią naszej małej Ojczyzny-Pinczyna rozpoczęliśmy od przypomnienia legendy o diabelskim kamieniu. Rolę diabła rewelacyjnie zagrał Dominik Sobisz.

            Pinczyn znalazł się pod panowaniem Prus w wyniku  I rozbioru w 1772 r. Mieszkańcy wsi postanowili nie przypatrywać się biernie germanizacji. To właśnie stąd pochodził pan Józef Stopa, który nie otrzymał pozwolenia na budowę nowego domu. Kupił wóz cygański i codziennie przesuwał go o kilka metrów. Pojazd ruchomy nie podlegał przepisom prawa budowlanego, dzięki temu nie miał stałego miejsca zamieszkania. W końcu po długich staraniach otrzymał koncesję na budowę domu. Józefa Stopę zagrał w przedstawieniu Karol Bieliński. W Pinczynie powstała pierwsza na Pomorzu Spółka Parcelacyjna w 1888 r. Działalność spółki polegała na tym, że wszyscy osadnicy nabywający parcele organizowali się w spółkę, co ułatwiało wykup ziemi. Ogromną rolę w rozwoju spółki odegrał ks. proboszcz Józef Larisch, który zatrudnił się w Banku Spółdzielczym w Starogardzie Gdańskim i wspomagał mieszkańców, pobierając kredyty do wykupu parceli. Przyczynił się do rozwoju rolnictwa i wspierał miejscowych chłopów. Dzięki temu mieszkańcy Pinczyna otrzymywali grunt pod tworzenie gospodarstw. W wyniku działalności spółki powstało 195 polskich gospodarstw rolnych. Do dziś mieszkańcy wsi szczycą się tym, że dziadkowie nie oddali ani kawałka ziemi w obce ręce. Nikodem Rytelewski wcielił się w rolę bankiera i obdarował widownię banknotami, co wywołało wśród wszystkich ogromną radość.

            W 1901 r. Niemcy wprowadzili obowiązek prowadzenia lekcji religii w języku niemieckim. Dzieci i młodzież szkoły w Pinczynie sprzeciwili się zaborcy i odmawiali modlitwę w j. polskim. W końcu w pinczyńskiej szkole wybuchł protest. Strajk rozpoczął się w październiku 1906 r.  i trwał około 7 miesięcy. Do szkoły uczęszczało w tym czasie
            160 uczniów, w tym pięciu narodowości niemieckiej. W szkole panował zwyczaj codziennego odmawiania modlitwy, kiedy nauczyciel rozpoczął ją w języku niemieckim, dzieci modliły się po polsku. Po daremnych prośbach i groźbach wobec strajkujących, zastosowano karę chłosty. Uczeń Michał Galikowski wcielił się w rolę Niemca usiłującego prowadzić lekcje w j. niemieckim, a uczennice Sandra Warsińska i Amelia Rubaszewska w role strajkujących. Następnie została odśpiewana przez szkolny chór „Rota”. W końcu po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapę Europy. W kronice z Karolewa znajdujemy zapis uroczystej defilady: „Rozwinięto przygotowany sztandar i w radosnym pochodzie z udziałem całej ludności Pinczyna udano się najpierw pod mieszkanie ks. Larischa. Ten ciężko chory, stanął przy oknie i ze łzami w oczach przyjął defiladę. W taki  to sposób, pinczyniacy wyrazili swą wdzięczność dla swego kapłana, patrioty i społecznika, który dał im po zagonie polskiej ziemi, nauczył ich ją uprawiać, kochać i bronić. Ponad głowami maszerującymi łopotał polski sztandar, był na nim herb Polski i sylwetka Matki Boskiej. O pochodzie Polaków dowiedzieli się Niemcy i wyszli naprzeciw, aby go stłumić. Po defiladzie  odbyła się wesoła zabawa”. Nasza szkoła co roku przystępuje do akcji Szkoła do hymnu, dlatego podczas akademii odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu państwowego, nastąpiło to również w dniu 10 listopada o godz. 11.11.

            Po odzyskaniu niepodległości do prężnego rozwoju wsi w okresie międzywojennym przyczynił się ks. Stanisław Hoffmann. Proboszcz, poseł, który doprowadził do budowy nowego kościoła, elektryfikacji wsi, powołania chóru Cecylia, kursu haftu i szycia, rozwoju czytelnictwa i melioracji łąk. Rolę księdza znakomicie zagrał Stanisław Karpiński. Ksiądz Stanisław Hoffmann, został zamordowany w Lesie Szpęgawskim 14 października 1939 r. Podczas akademii zobaczyliśmy fragment projekcji filmu Szpęgawsk, do którego muzykę podłożyła na skrzypcach Patrycja Nadolska. Był to bardzo wzruszający moment. Historia Pinczyna pod zaborami została przedstawiona przez uczniów naszej szkoły w bogatej w zdjęcia prezentacji. Słowo mówione, przeplatane zostało pieśniami o charakterze patriotycznym oraz pięknym występem tańców uczniów kl. III a, a także recytacją wierszy w wykonaniu Amelii Literskiej i Karoliny Leszczyńskiej. Prowadzącymi akademię byli Laura Rogaczewska i Krzysztof Nadolski.

            Na zakończenie wszyscy pomodliliśmy się z Księdzem Biskupem. Na pamiątkę spotkania wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe obrazki oraz błogosławieństwo Księdza Biskupa. To wyjątkowe wydarzenie na długo pozostanie w naszej pamięci. Było to niezwykłe i wzruszające wydarzenie w życiu naszej szkoły. Jego Ekscelencja wniósł w mury szkoły wiele ciepła, życzliwości i radości, dzięki czemu przez cały czas na buziach dzieci i dorosłych, można było zauważyć serdeczny.

            Magdalena Piernicka i Bernadeta Ptak

        • Zdrowe śniadanie to podstawa każdego dnia!
          • Zdrowe śniadanie to podstawa każdego dnia!

          • Pierwsze śniadanie jest dla dzieci najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. 8 listopada obchodzimy DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA. Jego celem jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywania się.

            Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie, jak co roku przyłączył się do tej wspaniałej akcji. Koordynatorem działań była świetlica szkolna.

            W tym roku do akcji przyłączyli się wszyscy wychowankowie naszej placówki wraz z nauczycielami, począwszy od najmłodszych uczęszczających do Publicznego Przedszkola, jak i tych starszych, którzy są uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej. 

            Tego dnia w naszych placówkach odbyły się zajęcia o tematyce zdrowotnej. Głównym punktem dnia było przygotowanie zdrowych kanapek, które wykonały klasy I-V biorące udział w „Programie dla szkół”. Klasy starsze natomiast w tym dniu przyniosły drugie śniadanie z domu i wraz z wychowawcami zjedli je wspólnie
            w klasach. 

            Drugie śniadanie jest posiłkiem zapewniającym dzieciom zastrzyk energii,  który gwarantuje utrzymanie odpowiedniego poziomu koncentracji w czasie zajęć i przekłada się na wyniki w nauce. Wprowadzenie zwyczaju spożywania drugiego śniadania w szkołach sprzyja kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, m.in. spożywania optymalnej liczby 4–5 posiłków dziennie.

            Kolejnym punktem dnia było rozstrzygniecie plastycznego konkursu dla
            kl. I-III o tematyce zdrowotnej - MOC WITAMIN. Konkurs zorganizowały p. Agnieszka Mazur i p. Magdalena Narloch. Celem konkursu było propagowanie zdrowego trybu życia. Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym wręczyła p. dyrektor – Iwona Loroch.
                        Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            I miejsce – Kinga Nurek kl. Ic,

            II miejsce – Kacper Mrówczyński kl. IIb,

            III miejsce  - Magdalena Stopa kl. IIIa.

            Wyróżnienia otrzymali:

            Maja Grzeszkiewicz kl. Ib,

            Aleksander Duraj kl. Ic,

            Fabian Ossowski kl. Ib,

            Zuzanna Szarmach kl. Ib,

            Kacper Gołaszewski kl. Ic.

            Nie zapominajmy o drugim śniadaniu. Dzięki temu zadbamy o prawidłowy rozwój dzieci i wykształcimy właściwe nawyki żywieniowe, które zaowocują dobrym zdrowiem nie tylko teraz, ale również w przyszłości.      

                                                                                                        

                                                                                                                 Ewa Niemczyk

        • „Wycieczka do Malborka i Tczewa”
          • „Wycieczka do Malborka i Tczewa”

          • 27 października klasy Va i Vb udały się na wycieczkę  do Malborka i Tczewa, aby zwiedzić jedną z najstarszych twierdz średniowiecznych oraz Muzeum Wisły.

                Zwiedzanie zamku w Malborku rozpoczęliśmy  już o godzinie 9.30.  Przez ponad trzy godziny z przewodnikiem odkrywaliśmy jego tajemnice.  Zobaczyliśmy, m.in. komnatę  wielkiego mistrza krzyżackiego, zamkową kuchnię, krzyżackie toalety. Obejrzeliśmy wystawę dzieł z bursztynu oraz wystawę broni. Dowiedzieliśmy się   wielu ciekawych rzeczy o historii zakonu oraz o samym zamku. 
            Otóż Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie znany powszechnie jako zakon krzyżacki powstał  w roku 1190. Początkowo działał jako bractwo szpitalników w Akce , a  z czasem przekształcił się w zakon rycerski. Do  Polski sprowadził  ich Konrad Mazowiecki w roku 1226. Podarował Krzyżakom   kawałek ziemi, gdzie mieli założyć  siedzibę ,a w zamian bronić Polski przed najazdami Prus. Niestety po zlikwidowaniu zagrożenia, zakon odwrócił się od polskich książąt i zaczął napadać na polskie ziemie. W 1410 roku doszło do największej bitwy średniowiecza, bitwy pod Grunwaldem. Mimo że wojska Jagiełły zwyciężyły, to nie udało im się zdobyć malborskiej twierdzy. 
                 Zamek był budowany przez prawie 200 lat. Składa się z trzech części: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego oraz Zamku Niskiego. W tym pierwszym mieści się, m.in. kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, kaplica świętej Anny, czy też wieża Gdanisko. W Zamku Średnim znajduje się Pałac Wielkich Mistrzów, wielki Refektarz, wieża Kurza Stopa oraz kaplica święto Bartłomieja. 
            Tuż po zakończeniu zwiedzania zamku udaliśmy się w do Tczewa, gdzie znajduje się  największe w Polsce muzeum poświęcone historii Wisły. Prezentowane tam zabytki archeologiczne dokumentują dawne osadnictwo i żeglugę wiślaną.  Tradycyjne narzędzia, łodzie, modele statków i makiety, uzupełnione stanowiskami multimedialnymi pozwoliły nam poznać tajniki szkutnictwa, handlu rzecznego, budowy portów i stoczni. Wystawa obejmuje najdawniejsze dzieje Wisły przez okres rozbiorów państwa polskiego po współczesność.
                W czasie wycieczki dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Zarówno Muzeum Wisły jak i zamek w Malborku bardzo nam się podobały. Wróciliśmy do Pinczyna bogatsi w wiedzę i doświadczenia. Już planujemy kolejne wyjazdy.


            Elżbieta Prześrut -Prądzińska
            Natalia Doering
            Dagmara Siwek
            ks. Tomasz Rychłowski

        • „Warsztaty mydlarskie” - nagroda dla klasy III a
          • „Warsztaty mydlarskie” - nagroda dla klasy III a

          • 4 listopada 2022 r. uczniowie klasy III a odebrali główną nagrodę z zajęć projektowych związanych z dniem patrona naszej szkoły. Nagroda była dla uczniów nie tylko okazją do wspaniałej zabawy, ale również niezwykłą i ciekawą lekcją chemii, podczas której dzieci nauczyły się robić własne mydełka. Tego dnia cała szkoła pachniała między innymi lawendą, truskawką, maliną, czekoladą i konwalią. Serdecznie dziękujemy Pani Darii Menard za wspaniałe zajęcia i czekamy na kolejne! 

                                                          Angelika Prabucka

        • Wyniki szkolnego konkursu "Fizyka wokół nas”
          • Wyniki szkolnego konkursu "Fizyka wokół nas”

          • Szkolny konkurs fizyczno – fotograficzny ”Fizyka wokół nas” adresowany był do uczniów klas VII oraz klas VIII. Warunkiem udziału w konkursie, było dostarczenie do nauczycielki fizyki własnoręcznie wykonanych zdjęć, przedstawiających dowolne zjawiska fizyczne, zachodzące w przyrodzie lub świadomie wyeksponowane w przeprowadzonym przez ucznia eksperymencie.

            Wszystkim bardzo dziękujemy za udział, a oto zwycięzcy:

            I miejsce – Natalia Bielińska, klasa VIII a

            II miejsce – Bianka Hinz, klasa VIII a

            III miejsce – Marta Ćwiklińska, klasa VIII a

             

            Serdecznie gratulujemy!

            Natalia Doering

        • Pamiętamy o Święcie Zmarłych
          • Pamiętamy o Święcie Zmarłych

          • Kwitną zniczami
            ciemne chodniki.
            Jesienne kwiaty,
            błędne ogniki
            palą się znicze.

            Dziesiątki, setki,
            tysiące zniczy...
            Nikt ich nie zliczy...

            Przechodzą ludzie,
            schylają głowy.
            Wśród żółtych liści
            listopadowych
            palą się znicze..

            D. Wawiłow (fragment)


             

            1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy żyli przed nami, naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych…

            W tym dniu wybieramy się na cmentarze, aby na grobach naszych bliskich zapalić znicze oraz złożyć kwiaty.

            Dzieci uczestniczące w zajęciach świetlicy szkolnej przygotowywały się w szczególny sposób do tego wyjątkowego święta.

            Nauczyciele świetlicy prowadzili zajęcia dotyczące symboliki Dnia Wszystkich Świętych podczas, których dzieci poznały zwyczaje i tradycje tego dnia. Przeprowadzono pogadanki dotyczące odpowiedniego zachowania na cmentarzach i miejscach pamięci.

            Dzieci wykonały również prace plastyczne związane z tematyką 1 listopada, które zostały zawieszone w galerii prac świetlicy.

             

            Ewa Niemczyk

        • Dobre maniery, skąd się wzięły?
          • Dobre maniery, skąd się wzięły?

          • Realizując innowację pedagogiczną Savoir vivre czyli dobre maniery uczniowie podczas pierwszych zajęć mieli okazję zapoznać się z zagadnieniem savoir vivre. Uczniowie przyjrzeli się temu jakie  zwyczaje grzecznościowe panują w różnych zakątkach świata oraz jak należy zachowywać się z kulturą w codziennych sytuacjach. Każda z klas świetnie poradziła sobie z zadaniem na stworzenie kodeksu kulturalnego ucznia!

        • „Akcja Znicz”
          • „Akcja Znicz”

          • Requiem aeternam dona eis Domine ” - Wieczny odpoczynek racz im dać Panie....

             

            Początek listopada to czas na pogrążenie się w myślach i ogólnej melancholii, to czas, w którym świat zwalnia swój szaleńczy na co dzień pęd, a to z powodu przypadających w tym czasie świąt. To niezwykle ważne dla Polaków dni. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają swoją specyficzną wymowę. W tym dniu przypomina się nie tylko osoby oficjalnie uznane za święte i takimi ogłoszone, ale przede wszystkim ludzi, których życie nacechowane było świętością. Tego dnia odwiedzamy groby wszystkich naszych bliskich, których wspominamy oraz ku uczczeniu ich pamięci, zapalamy znicze, a groby dekorujemy kwiatami.  Jest to również okazja do zadumy nad kruchością i przemijalnością życia.

            W październiku Drużyna Harcerska i Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole coroczną zbiórkę zniczy. Społeczność szkolna z dużym zaangażowaniem przystąpiła do akcji i przez cały miesiąc przynosiła znicze. W środowe popołudnie 26 października harcerze oraz ochotnicy na harcerzy wraz z opiekunami wybrali się na pobliski cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobach księży, nauczycieli szkoły i przedszkola oraz pracowników administracji i obsługi. Mogiły znajdujące się na cmentarzu w Pinczynie ukazują współczesnym pokoleniom odległą i bogatą historię wsi. Znajduje się tutaj również grób
            ś.p. Franciszki Powalskiej, wybitnej poetki kociewskiej XX wieku. Uczniowie pamiętali również o zaniedbanych pomnikach, na których także zapalili znicze pamięci. W ten sposób oddaliśmy hołd i uczciliśmy pamięć tych, których nie ma już wśród nas.

             

            Magdalena Piernicka

            Dagmara Siwek

        • Warsztaty profilaktyczne
          • Warsztaty profilaktyczne

          • W ramach realizacji programu wychowawczo- profilaktycznego w poniedziałek 24 października 2022 r. odbyło się spotkanie uczniów klasy siódmej i ósmych  z Panią nadkomisarz mgr Elwirą Lelental - prezes Fundacji Nowe Życie, emerytowany nadkomisarz kierownik sekcji do spraw zwalczania przestępczości narkotykowej Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

            Na spotkaniu z młodzieżą podzieliła się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem na temat przestępczości narkotykowej i sposobami walki z uzależnieniami.

            Pani nadkomisarz Elwira Lelental w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawiła zjawisko uzależnienia od środków psychoaktywnych, ich wpływ na życie człowieka,  oraz konsekwencje prawne, fizyczne i psychiczne. Podkreśliła, że uzależnienie może zrujnować życie człowieka- niezależnie od wieku!

            Mamy nadzieje, że ta wiedza przedstawiona w „pigułce” pozwoli uczniom świadomie i odpowiedzialnie podejmować  życiowe decyzje.



            Pedagog

        • Medale KEN
          • Medale KEN

          •                 Dzień Edukacji Narodowej przypadający 14 października jest dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty wielkim świętem.

            12 października 2022 r.  w auli Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się uroczystość wręczania Medali Komisji Edukacji Narodowej.

            Medal nadawany jest przez ministra do spraw oświaty i wychowania za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania nauczycielom oraz osobom niewykonującym tego zawodu.

            Wręczenia medalu dokonała w imieniu ministra oświaty – Przemysława Czarnka, pani kurator województwa pomorskiego – Małgorzata Bielang.

            Pani Kurator odznaczyła ponad 300 nauczycieli województwa pomorskiego. Wśród nagrodzonych znalazło się troje nauczycieli z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Pinczynie: p. Beata Galikowska, p. Grażyna Pellowska oraz p. Beata Trygalska.

            W zaszczytnym gronie znaleźli się także nauczyciele z innych szkół naszej gminy: z Kleszczewa, Bytoni i Borzechowa.

            Uroczystość miała podniosły charakter, a także była bardzo wzruszająca dla odznaczonych.

            Życzymy nagrodzonym dalszych sukcesów  w pracy zawodowej oraz zadowolenia z wykonywanej pracy.

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • ,,Wszystko, co wielkie, jest wielkie przez serce”

                                                                                      Cyprian Kamil Norwid

             

            W czwartek 13 października 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji  Dnia  Edukacji Narodowej.  Swoją obecnością zaszczycili nas: kierownik Centrum Usług Wspólnych pan Marek Mischke, proboszcz parafii Pinczyn ksiądz Mieczysław Bizoń, przewodnicząca Rady Rodziców pani Jolanta Stopa, dyrektor szkoły pani Iwona Loroch wraz z gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły oraz nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, którzy obecnie przebywają na zasłużonej emeryturze. W części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud wkładany każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz życzyła dalszych sukcesów i zadowolenia z pracy. Tym, którzy w ostatnim czasie szczególnie się wyróżnili wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły. Miłe słowa dla wszystkich pracowników popłynęły również z ust pana kierownika i przewodniczącej Rady Rodziców.
            Nie zabrakło życzeń oraz upominków od uczniów, którzy gorąco podziękowali nauczycielom za poświęcenie, czas i cierpliwość, za cały ogrom przekazywanej wiedzy, pomocne dłonie i za gorące serca. Swoje życzenia skierowali też do pracowników obsługi szkoły.
            Nasi uczniowie życzyli paniom z sekretariatu i kadr takich komputerów, które robiłyby wszystko same, paniom sprzątaczkom dziękowali za zawsze błyszczące czystością pomieszczenia, a panu konserwatorowi życzyli samonaprawialnych klamek, niezbijalnych szyb i niespadających liści. Z kolei paniom z kuchni uczniowie dziękowali za pyszne obiady.
            Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną. Nie zabrakło wierszy recytowanych przez uczniów klasy IIIb oraz VIIIa, piosenek w wykonaniu szkolnego chóru oraz przepięknego tańca z kwiatami zaprezentowanego przez uczniów klasy IIIa.  Następnie prowadzący uroczystość zaprosili wszystkich na pokaz mody nauczycielskiej pt. „Tani Armani”. Uczniowie z klasy Vb, VIb i VIIIa wcielili się w rolę modelek, modeli i projektantek mody prezentujących praktyczne stroje do pracy dla grona pedagogicznego, ale nie tylko. W ich ofercie znalazła się także propozycja dla pracowników obsługi. Przy różnorodnej muzyce podczas pokazu wszyscy świetnie się bawili. Na koniec uczniowie wspólnie odśpiewali gromkie „Sto lat” nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły.

            Agnieszka Derda

            Alicja Kubik

            Anna Morawiec

            Justyna Zielińska-Myszk

             

             

        • Dzień Papieski
          • Dzień Papieski

          •  

            Wybór Polaka na papieża był wielkim wydarzeniem na całym świecie, a szczególnie
            w Polsce. Dlatego właśnie w niedzielę poprzedzającą tę ważną rocznicę (16 października) obchodzimy Dzień Papieski.

            W roku 2022 obchodzimy go właśnie w niedzielę 16 października. Każdy Dzień Papieski ma swoje hasło, które jest zazwyczaj związane z naukami Jana PawłaII. Tegoroczne hasło „Blask prawdy” nawiązuje do 10-tej encykliki Papieża o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła.

            Dzień Papieski to jednak nie tylko obchody w kościołach. Wokół tego święta organizowane są wydarzenia kulturalne, sportowe, charytatywne. W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla uczniów w 2 kategoriach wiekowych - klasy I - IV i V – VIII. Młodsi mieli za zadanie przedstawić Papieża z osobami, z którymi się spotykał, wobec których dawał swoje świadectwo wiary. Natomiast starsi uczniowie mieli narysować, jak można stosować w życiu naukę płynącą z 10 przykazań Bożych. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie.

            Szkolne koło Caritas zaangażowało się w zbiórkę wspierającą stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy są nazywani „żywym pomnikiem” Jana Pawła II.

             

            Anna Polc

        • Uroczyste pasowanie na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Pinczynie
          • Uroczyste pasowanie na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Pinczynie

          • Dnia 10 października 2022 roku w naszej szkole odbyła się Uroczystość Pasowania     na Ucznia. Uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klasy Ia, Ib oraz Ic. Na początku uroczystości uczniowie zaprezentowali to, czego nauczyli się do tej pory: recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. Najważniejszym momentem uroczystości było ślubowanie oraz akt pasowania uczniów przez Panią Dyrektor Iwonę Loroch. Pierwszaki ślubowały być godnymi Polakami oraz wzorowymi uczniami. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek przygotowany przez rodziców. To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych wychowanków, którzy od tej pory stali się pełnoprawnymi członkami szkolnej rodziny.

        • Stypendia rozdane!
          • Stypendia rozdane!

          •  

            „Musicie ducha hartować, aby móc jak orły przelatywać w przyszłość Ojczyzny” – ten cytat był hasłem przewodnim tegorocznego Święta Patrona Szkoły Podstawowej oraz Uroczystości Wręczenia Stypendiów za Wyniki w Nauce i Sporcie.

            Społeczność szkolna w miniony piątek punktualnie o godzinie 9.00 spotkała się w sali gimnastycznej, aby uczcić patrona szkoły podstawowej, tj. Bohaterów Westerplatte. W tym roku minęły 83 lat odkąd żołnierze stacjonujący w tym miejscu, bronili się przez 7 dni przed niemiecką napaścią. Podczas akademii zostały przybliżone całej społeczności sylwetki Bohaterów walczących na Westerplatte. Szczególnie w naszych głowach utkwił ostatni obraz prezentacji – zdjęcie z hasłem: Nigdy więcej wojny. W dzisiejszych czasach, kiedy za granicami naszego państwa toczy się wojna, jest dla nas Polaków bardzo ważne, aby nigdy więcej nie doszło do konfliktu zbrojnego. Chór szkolny pięknie zaśpiewał Modlitwę o pokój Stanisławy Celińskiej nawiązując tym samym do obecnej sytuacji geopolitycznej.

            Patron, którego imię nosi nasza szkoła podstawowa – Bohaterowie Westerplatte, zobowiązuje do ciężkiej pracy, wychodzenia naprzeciw trudnościom i nie poddawania się własnym słabościom. Są w naszym gronie uczniowie, którzy bardzo dobrze wykonywali to zadanie i otrzymali stypendia motywacyjne za wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe.

            Listy gratulacyjne uczniom oraz ich rodzicom wręczali – Dyrektor Szkoły Pani Iwona Loroch, Sekretarz Gminy Zblewo Pan Daniel Szpręga oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Jolanta Stopa.

            W tym roku stypendia naukowe otrzymali:

            Klasa V A: Kajetan Hinz, Liwia Flisikowska, Jagoda Sarnowska, Laura Holc, Wiktoria Szyfelbein, Aleksander Niemczyk, Klaudia Tuchlin

            Klasa V b: Piotr Czapiewski, Laura Gawrysiak, Olga Kurecka, Magdalena Makowska, Marcelina Kulla, Karolina Szmukała, Xavier Loroch, Zuzanna Kubik, Fabian Kajut

            Klasa VI a: Amelia Literska, Sebastian Piotrzkowski, Kacper Kasicki, Wiktoria Lampkowska

            Klasa VI b: Klaudia Nakielska, Franciszek Czapiewski, Małgorzata Zentkowska

            Klasa VII: Patryk Mikołajewski

            Klasa VIII a: Aleksandra Klawikowska, Nikodem Szok, Marta Ćwiklińska, Maja Hinz, Bianka Hinz, Laura Rogaczewska

            Klasa VIII b: Jakub Niemczyk, Łukasz Mikołajewski, Zuzanna Rulewska, Aleksandra Gliniecka

            Klasa VIII c: Krzysztof Nadolski

            Stypendia sportowe otrzymały Anna Borzeszkowska, Martyna Cesarz oraz Maja Kosecka.

            Niesamowitą oprawę muzyczną podczas całej uroczystości zapewnił chór szkolny pod batutą Pani Marii Czapiewskiej. W muzyczno-tanecznym występie zaprezentowali się uczniowie klasy II a. Swoim rapem na temat szkolnych niespodzianek zasłużyli na ogromne owacje.

            Na koniec poznaliśmy przepis, który dla wszystkich rodziców, nauczycieli oraz uczniów był do tej pory owiany tajemnicą – przepis na idealnego ucznia. W roli kucharza wystąpił Michał Galikowski.

            Akademię poprowadzili Laura Rogaczewska oraz Krzysztof Nadolski.

            Tego dnia wręczone zostały również nagrody za zajęcia projektowe związane z Dniem Patrona Szkoły Podstawowej. Pani Dyrektor Iwona Loroch wręczyła nagrody i pogratulowała zwycięzcom.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            Klasy I –III

            I miejsce – klasa III a

            II miejsce – klasa I c

            III miejsce – klasa II a

            Klasy IV-VIII

            I miejsce – klasa VII

            II miejsce – klasa VIII c

            III miejsce – klasa VIII b

            Serdecznie gratulujemy!

             

            Joanna Marcinczyk, Magdalenia Piernicka, Natalia Doering

        • XII  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • XII  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 7 października 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Już kilka dni wcześniej na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty zachęcające do udziału w akcji.

            W piątek tabliczka mnożenia była już obecna wszędzie. Uczniowie klas VIII zostali egzaminatorami i egzaminowali swoich kolegów i koleżanki, panią Dyrektor,  nauczycieli  i  pracowników szkoły.

            Tego dnia podczas lekcji matematyki uczniowie rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących mnożenia.

            Głównym celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki.

            Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób.

            Uczniowie utrwalali tabliczkę mnożenia przez cały wrzesień, a w dniu wydarzenia mogli się sprawdzić, zdając egzamin oraz otrzymując certyfikat potwierdzający znajomość tabliczki mnożenia.

            W dniu akcji wszyscy chętnie się do niej przyłączyli – każdy chciał zdać egzamin oraz otrzymać certyfikat.

            WMT Day to świetna inicjatywa szerząca znajomość tabliczki mnożenia i przy okazji fantastyczna zabawa.

            Koordynatorami szkolnymi akcji byli nauczyciele matematyki: Pan Zbigniew Bahr, Pani Natalia Doering.


            Natalia Doering

            Zbigniew Bahr

        • Gminne zawody - sztafetowe biegi przełajowe
          • Gminne zawody - sztafetowe biegi przełajowe

          • W dniu 30 września 2022r.w Bytonii odbyły się Mistrzostwa Gminy  Zblewo w sztafetowych Biegach Przełajowych. Nasze reprezentacje dziewcząt i chłopców doskonale spisali się zajmując trzykrotnie I miejsce(kategorie:dziewczęta i chłopcy klas V-VI i dziewczęta klas VII-VIII) oraz II miejsce(chłopcy klas VII-VIII).
             Nasi Mistrzowie będą reprezentować Gminę  w Mistrzostwach Powiatu już 04 października 2022r. W Kaliskach.

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

            Składy drużyn:

            Dziewczęta V-VI

                1. Adela Grzegorzewska VIA
                2. Paulina Krefta              VIB
                3. Zuzanna Kubik             VB
                4. Karolina Szmukała       VB
                5. Klaudia Tuchlin            VA
                6. Klaudia Kamińska        VA
                7. Martyna Cesarz             VA
                8. Wiktoria  Lampkowska  VIA

            Rezerwowe:Amelia Literska,Anastazja Koprowska,Klaudia Nakielska

            Dziewczęta VII-VIII

                1. Marta Ćwiklińska        VIIIA
                2. Jagoda Grontman         VIIIC
                3. Laura Rogaczewska      VIIIA
                4. Ewelina Birna                VII
                5. Amelia Rubaszewska     VII
                6. Maja Walendziak           VIIIB
                7. Oliwia Bielaszewska      VIIB
                8. Zuzanna Rulewska         VIIIB

            Rezerwowe:Malwina Imianowska, Amelia Warsińska,Olga  Lesińska

            Chłopcy  V-VI
                1. Michał Adamowski
                2. Adrian Kropisz
                3. Piotr Czapiewski
                4. Maksymilian Sobecki
                5. Damian Strzyżewski
                6. Maciej Wojtaś
                7. Alan Nagórski
                8. Kacper Kasicki

            Rezerwowy : Stanisław  Okurowski
                   
            Chłopcy VII-VIII
                1. Łukasz Mikołajewski
                2. Patryk Mikołajewski
                3. Oskar Lomic
                4.Seweryn Zgoda
                5. Nataniel Szrajber
                6. Piotr Brachowski
                7. Bogdan Spica
                8. Szymon  Barczyński

            Rezerwowy: Kacper Strenga

        • Światowy Dzień Jabłka
          • Światowy Dzień Jabłka

          •  

            28 września obchodzimy Światowy Dzień JABŁKA. Przy tej okazji warto wspomnieć, że Polska jest największym producentem tych owoców w Europie.

            Koordynatorem działań związanych w tym dniu była świetlica szkolna,
            a przyłączyły się do niej także klasy I - III.

            Celem święta jest popularyzowanie spożywania  owocu jakim jest jabłko wśród najmłodszych, dorośli natomiast powinni być świadomi zalet, jakie przynosi spożywanie jabłek.

            Jabłko jest źródłem witamin, minerałów czy błonnika roślinnego. Dzięki regularnemu spożywaniu tych owoców walczymy z cholesterolem, wspomagamy proces trawienia, poprawiamy urodę czy odżywiamy mózg. Wykorzystujemy je do różnego rodzaju wypieków, sałatek, soków, deserów czy potraw z mięsa.

            W tym dniu nasza świetlica zapachniała jabłkami. Wychowankowie świetlicy obejrzeli film edukacyjny poświęcony korzyściom jakie wynikają z codziennego jedzenia tych owoców, degustowali jabłka, wykonali  plakat pt. „Jabłko mój przyjaciel” oraz inne prace plastyczne, które zostały zawieszone w galerii prac plastycznych w świetlicy.

            Na zakończenie dnia wysłuchały utworu J. Brzechwy pt.”Entliczek - Pentliczek”, po czym zmieniały się w robaczki oraz chętnie pozowały do zdjęć
            w jabłkowej ramce. Dzieci były zachwycone.

                                                                       

            D. Menard i E. Niemczyk

    • Kontakty

      • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
      • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
      • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych
    • Logowanie