• To był rok pełen sukcesów! Brawo – Kacper Banasiak!
     • To był rok pełen sukcesów! Brawo – Kacper Banasiak!

     • Kacper Banasiak, uczeń klasy II a Publicznej Szkoły Podstawowej w Pinczynie w kończącym się roku szkolnym osiągnął liczne sukcesy w konkurach plastycznych na różnych szczeblach. Tuż przed uroczystym zakończeniem roku szkolnego 2021/2022 otrzymał dyplom i nagrodę
      za zajęcia  II miejsca w Wojewódzkim Konkursie Plastyczno – Literackim „Zdrowie zaczyna się od kuchni”. Wcześniejsze osiągnięcia Kacpra to: I miejsce w powiatowym konkursie
      pt. „Myślę EKOlogicznie” w kategorii I Obrazek EKOlogiczny, II miejsce w wojewódzkim konkursie dla klas II „Koszyczek wielkanocny”, wyróżnienie i nagroda w Ogólnopolskich Kociewskich Konkursach Plastycznych „Pisanka Wielkanocna” oraz  „Stacja Drogi Krzyżowej”.

      Gratulujemy wielu sukcesów i życzymy kolejnych w nowym roku szkolnym!

       

    • Podsumowanie szkolnych konkursów dla klas I – III
     • Podsumowanie szkolnych konkursów dla klas I – III

     • Uczniowie klas I – III w drugim półroczu sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności   w szkolnych konkursach: kaligraficznym, matematycznym, przyrodniczym, ortograficznym oraz plastycznym pt. „Bezpieczne wakacje”. Tuż przed uroczystym zakończeniem roku szkolnego 2021/2022 Pani Dyrektor Iwona Loroch wręczyła dyplomy i nagrody dla zwycięzców.

      Dziękujemy wszystkim uczniom  za liczny udział w konkursach, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

      Wyniki:

      Szkolny Konkurs „Mistrz ortografii”

      I miejsce – Michalina Adamowska – klasa I b, Patrycja Nadolska – klasa II a, Wiktoria Zapotoczna – klasa III a  

      II miejsce – Alicja Klawikowska – klasa I a, Julia Grzeszkiewicz – klasa II b, Julia Kurszewska – klasa III b

      Wyróżnienie – Wiktor Siatkowski – klasa I c

      Szkolny Konkurs Kaligraficzny „Mistrz kaligrafii”

      I miejsce – Natalia Krzyżostaniak – klasa I b, Dawid Prabucki – klasa II b, Wiktoria Witkowska – klasa III a

      II miejsce –Yurkevych Iwan– klasa I b, Oliwia Leszczyńska – klasa II a, Julia Pellowska – IIIb

      Wyróżnienie – Julia Derdowska – klasa I c

      Szkolny Konkurs „Mistrz matematyki”

      I miejsce – Filip Opatowski – klasa I b, Laura Konieczka – klasa II a, Nikodem Jendernalik – klasa II b, Bartłomiej Stromski – klasa III b

      II miejsce – Nikolas Szrajber – klasa I a, Martna Szok – klasa I c, Franciszek Rogaczewski – klasa I c - Joanna Burczyk – klasa III b

      Szkolny Konkurs „Mistrz przyrody”

      I miejsce – Emilia Kulla – klasa I b,  Mateusz Rucinski – klasa II a , Siatkowski Cezary – III a

      II miejsce – Klaudia Bergier – klasa I a,  Marcel Pawelec – klasa II b, Igor Sobol – klasa III b

       

    • Podsumowanie 10 – miesięcznego konkursu matematycznego "Pitagorejczycy z Klubu Tęgich Głów”
     • Podsumowanie 10 – miesięcznego konkursu matematycznego "Pitagorejczycy z Klubu Tęgich Głów”

     • 22 czerwca 2022 roku nastąpiło podsumowanie i wręczenie nagród w konkursie matematycznym "Pitagorejczycy z Klubu Tęgich Głów”. Konkurs matematyczny składał się z dziesięciu etapów i był doskonałą formą sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie nauk matematycznych. Była to też świetna okazja do rodzinnej przygody z matematyką, gdyż można było zadania rozwiązywać w kręgu rodzinnym i przy tym nie tylko wspólnie rozwijając się, ale matematycznie się bawić.

      W tym roku konkurs wygrał Łukasz Mikołajewski, drugie miejsce zajął Szymon Pellowski, a trzecie Marta Wróblewska. Pozostali uczniowie to Krzysztof Nadolski, Maja i Bianka Hinz, Klaudia Piotrzkowska, Aleksander Flisikowski, Michał Galikowski i Aleksandra Klawikowska. Główna nagrodą była hulajnoga  wyczynowa, pozostałe to deskorolki, piłki i materace plażowe. Dzięki sponsorom tzn. firmie Dekpol co roku uczniowie otrzymują cenne nagrody w konkursie matematycznym.

    • Pobrawandzim ździebióchno…o Kociewiu!
     • Pobrawandzim ździebióchno…o Kociewiu!

     • 22 czerwca uczniowie klas IV – VIII brali udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Kociewiu. 
      W pierwszej części konkursu uczniowie mieli za zadanie wykazać się wiedzą na temat regionu. Następnie na drewnianych łyżkach wykonane zostały tradycyjne stroje kociewskie - do ich wykonania wykorzystali kolorową krepę. W dalszej części konkursu uczniowie losowali nazwy przedmiotów w gwarze kociewskiej, po czym wyszukiwali je w świetlicy szkolnej. Nie lada wyzwaniem okazało się plecenie wianków, ale i z tym zadaniem wspaniale poradzili sobie uczestnicy! Uczniowie poszczególnych klas zajęli następujące miejsca:

      I miejsce – kl. VII a Sara Leszman, Marta Ćwiklińska, Laura Rogaczewska

      II miejsce – kl. V a Natalia Sobisz, Wiktoria Lampkowska, Sebastian Piotrzkowski

      III miejsce - kl. VII c Krzysztof Nadolski, Karolina Leszczyńska, Michał Galikowski

      Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie oraz gratulujemy zwycięzcom!

       

      Bernadetta Ptak

      Dagmara Siwek

      Sandra Kurszewska

    • Dzień „Bezpieczne wakacje – pierwsza pomoc”
     • Dzień „Bezpieczne wakacje – pierwsza pomoc”

     • Przed nami wakacje, beztroski czas wypoczynku i wielu przygód. Ważne jest by podczas tego czasu pamiętać o bezpieczeństwie. Od pamiętania o kremie z filtrem w słoneczny dzień, przez przestrzeganie zasad ruchu drogowego spacerując czy jadąc rowerem do kąpieli na plaży czy basenie pod okiem ratownika WOPR. Dlatego dzisiaj w naszej szkole zwróciliśmy na to szczególną uwagę. Wychowawcy podczas prezentacji zapoznali uczniów z najważniejszymi zasadami i niebezpieczeństwami zagrażającymi nie tylko dzieciom i młodzieży. Uczniowie młodszych klas przygotowali karty memo na ten temat, a starsi odgadywali zagadnienia podczas kalamburów. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności i znajomość zasad ruchu drogowego w miasteczku rowerowym. Była możliwość sprawdzenia się w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Nie zabrakło ciekawych gości. Swój czas poświęcili nam strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zblewa. Podczas spotkania przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy. Można było spróbować swoich sił w resuscytacji krążeniowo – oddechowej zastosowanej na fantomie, ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej czy zostać przetransportowanym na strażackich noszach. Niestety strażacy nie mogli nam poświęcić tyle czasu ile chcieliśmy ponieważ zostali wezwani do niesienia pomocy potrzebującym. Na własne oczy przekonaliśmy się, że w ułamku sekund muszą być gotowi o czym głośno informował alarm syreny wozu strażackiego.

      Dziękujemy za cenne wskazówki, oby nikt w nadchodzące wakacje nie musiał sprawdzać swoich umiejętności z pierwszej pomocy.
      Życzymy Wszystkim bezpiecznego odpoczynku!

      Justyna Zielińska – Myszk

      Beata Galikowska

    • Dzień Ekologii
     • Dzień Ekologii

     • Dzień Ekologii rozpoczął tydzień projektów w naszej szkole. Pogoda nie dopisała, ale gorąca rywalizacja nieco podniosła temperaturę. Uczniowie zmagali się z 2 zadaniami konkursowymi. Pierwszą część stanowiły: quiz, rebusy, krzyżówka i zadania otwarte. Tabelę wyników zmieniły punkty otrzymane za drugie – o wiele bardziej emocjonujące zadanie. Uczniowie musieli wykonać jak najdłuższego węża recyklingowego. Rekordzistą okazała się klasa VI, której wąż przekroczył długość 50 metrów. Uczniowie wzięli również udział w spotkaniu z panią leśnik która opowiedziała o swojej pracy oraz ochronie przyrody oraz wykonali skarpetkowe zajączki.

      Podsumowanie  całego dnia oraz wręczenie nagród odbyło się na sali gimnastycznej.  Ekologiczną rywalizację tego dnia wygrali uczniowie klasy szóstej. Wręczenia nagród dokonała Pani Dyrektor Iwona Loroch oraz organizatorki Dnia Ekologii. Oprócz gadżetów ufundowanych przez Urząd Gminy Zblewo oraz firmę Hydrolab uczniowie wzięli również udział w warsztatach mydlarskich przygotowanych specjalnie dla nich.

      Joanna Marcinczyk

      Daria Menard

    • Uczniowie naszej szkoły zdobywają umiejętności pływackie.
     • Uczniowie naszej szkoły zdobywają umiejętności pływackie.

     • Siedmioro uczniów klasy II a oraz piętnaścioro klasy III a w maju i czerwcu brało udział w  programie „Dzieci Gminy Zblewo zdobywają pływackie umiejętności”. Realizowany projekt został dofinansowany  ze środków funduszy zajęć sportowych  dla uczniów w ramach dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Gminy Zblewo. Celem programu jest zdobywanie przez uczniów umiejętności pływackich. Co ważne program skupia się na upowszechnianiu aktywności fizycznej, nabyciu przez dzieci podstawowych umiejętności pływania oraz korygowania wad postawy.

      Program zajęć, który był realizowany na pływalni w Kościerzynie  uwzględniał podział na grupy ze względu na stopień  zaawansowania uczestników. Zajęcia były prowadzone w dwóch grupach, co pozwalało instruktorom na indywidualne podejście do każdego uczestnika i umożliwiało naukę i przyswajanie kolejnych umiejętności we własnym tempie. Zastosowanie różnorodnych gier i zabaw oraz wykorzystanie sprzętu wypornościowego, a także kolorowych zabawek spowodowały, że zajęcia były atrakcyjne dla wszystkich.

      Podczas pobytu na basenie uczniowie mieli również okazję uczestniczyć
      w zabawach z wykorzystaniem poznanych elementów w formie zawodów i ćwiczeń ruchowych w wodzie.

    • „W mieście Kopernika”
     • „W mieście Kopernika”

     •  

      10 czerwca klasy  IV Publicznej Szkoły Podstawowej w Pinczynie pojechały na wycieczkę –„Za duchem Kopernika i zapachem piernika!”, czyli do przepięknego Torunia.

      Miasto to położone jest nad Wisłą. Jak legenda głosi, jego nazwa wzięła się |z rozmowy między Wisłą a Krzywą Wieżą. Baszta miała prosić rzekę, aby  nie podpływała blisko murów, bo runie. Na to ta krzyknęła „To ruń”. Usłyszeli to przejeżdżający kupcy, którzy nazwali właśnie tak gród.

      Toruń przywitał nas deszczem, ale to nie przeszkadzało nam w dobrej zabawie i poznaniu miasta. Przewodnik oprowadził nas po Starym Mieście, które jest wpisane na listę UNESCO. Zobaczyliśmy:  mury obronne, Krzywą Wieżę, bulwary nad Wisłą, katedrę św. Janów, Dom Kopernika, Rynek Starego Miasta z Ratuszem, pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa, Piernikową Aleję Gwiazd, ul. Szeroką, ruiny zamku krzyżackiego. Poznaliśmy ciekawą historię miasta i legendy związane z nim.

      Z wielką ciekawością przekraczaliśmy progi Żywego Muzeum Piernika , które należy do najpopularniejszych muzeów Torunia. Wzięliśmy  udział w warsztatach wypieku słynnych pierników według starych receptur. Bawiliśmy się tu znakomicie dzięki wspaniałym przewodnikom, którzy w sposób dostępny dla dzieci tłumaczyli, skąd wzięły się przyprawy oraz jak powstaje ciasto. Następnie mogliśmy przyjrzeć się starym urządzeniom wykorzystywanym do produkcji pierników.

      Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na seans w Planetarium, aby podziwiać gwiazdy na naszym niebie, ale także, aby poszerzyć wiedzę z zakresu astronomii.

      Wróciliśmy do Pinczyna bardzo zadowoleni. Każdy z nas przywiózł  do domu samodzielnie wykonanego piernika i wspaniałe wspomnienia. Na pewno jeszcze powrócimy do miasta Kopernika…

       

      Natalia Doering

      Elżbieta Prześrut – Prądzińska

      Joanna Marcinczyk

      Gabriela Burczyk

    • "Myślę EKOlogicznie" - nagrody dla naszych uczniów
     • "Myślę EKOlogicznie" - nagrody dla naszych uczniów

     • W dniu 9 czerwca 2022 roku rozstrzygnięto konkurs „Myślę EKOlogicznie” realizowany w trzech kategoriach wiekowych dla uczniów powiatu starogardzkiego.


      Miło nam Państwa poinformować, że wśród laureatów konkursu znalazł się Kacper Banasiak (opiekun pracy – Angelika Prabucka), który zajął I miejsce w kategorii I (kl. I-IV) oraz wyróżniono pracę Łukasza Szmeitera (opiekun pracy – Joanna Marcinczyk), a w kategorii II (kl. V-VIII) wyróżniono pracę Zuzanny Rulewskiej (opiekun pracy – Joanna Marcinczyk).


      Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się dnia 23 czerwca 2022 roku w Starostwie Powiatowym w Starogardzie Gdańskim.


      Serdecznie gratulujemy!


      Joanna Marcinczyk

      Angelika Prabucka

    • „ Matematyka w przyrodzie Pinczyna” - rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
     • „ Matematyka w przyrodzie Pinczyna” - rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

     • Uczniowie klas IV- VIII brali udział w konkursie matematyczno – fotograficznym „ Matematyka w przyrodzie Pinczyna”. Otrzymaliśmy bardzo ciekawe prace, z których wyłoniliśmy zwycięzców:
      I miejsce : Klaudia Nakielska, klasa V b
      II miejsce: Angelika Galińska, klasa VI a
      III miejsce: Maja Kosecka, klasa IV a

      Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

      Natalia Doering

      Anna Glich

      Zbigniew Bahr

    • Wycieczka do ZOO
     • Wycieczka do ZOO

     • Dnia 13.06.2022r kasy II a i II b wraz ze swoimi wychowawczyniami udały się na wycieczkę do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Pierwszym etapem było spotkanie z pracownikiem zoo na zajęciach edukacyjnych pt. „Co nas łączy z szympansami?”. Udaliśmy się do małpiarni i szukaliśmy wspólnych cech oraz różnic pomiędzy ludźmi a szympansami. Dowiedzieliśmy się kim są naczelne i co je charakteryzuje oraz wiele ciekawych informacji dotyczących życia i ochrony zagrożonych gatunków. Zajęcia były bardzo ciekawe, lecz wyczerpujące,dlatego po zakończeniu udaliśmy się na posiłek do restauracji. Nabraliśmy sił i mimo kapryśnej pogody udało nam się zobaczyć wiele ciekawych gatunków zwierząt. Okazało się, że deszcz był naszym sprzymierzeńcem, ponieważ mogliśmy zaobserwować kąpiel słoni. Nie pominęliśmy oczywiście punktu zpamiątkami i wzbogaciliśmy nasze galerie rozmaitości. Na zakończenie raźnym krokiem udaliśmy się do autokaru a pod szkołą czekali na uczniów stęsknieni rodzice.

                                                                     A. Derda

    • Szymon Pellowski na etapie centralnym XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego “Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683 w Warszawie
     • Szymon Pellowski na etapie centralnym XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego “Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683 w Warszawie

     • W dniach 9-11czerwca 2022r. odbył się etap centralny XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego “Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”.  Szymon Pellowski, uczeń klasy VIII b uzyskał w etapie wojewódzkim konkursu tytuł laureata i wraz z 3 rówieśnikami reprezentował województwo pomorskie w Warszawie. Uroczystości rozpoczęły się w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie po części oficjalnej nastąpiło zwiedzanie tego obiektu, w którym znajduje się ponad 250 tysięcy niezwykłych eksponatów. Po krótkiej przerwie obiadowej przystąpiliśmy do pisania prac konkursowych, których tematyka dotyczyła historii oręża polskiego w sztuce, broni i barwy oraz geografii militarnej. Drugi dzień to również zmagania konkursowe na temat zabytków i obiektów historycznych oraz eksponatów muzealnych. Jednak dla mnie największym przeżyciem było złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza,
      w asyście wojska i uczniów szkoły mundurowej. Mieliśmy również możliwość zwiedzenia Sali tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa wraz z Kustoszami i wysłuchania ich niezwykłych opowieści. Następnie udaliśmy się do kina na historyczny seans filmowy.  Potem mieliśmy czas wolny i mogliśmy zwiedzać Warszawę, ponieważ nasz hotel znajdował się w centrum. Ostatni dzień uroczystości rozpoczął się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, w którym nastąpiło wręczenie nagród i niezwykłych medali, które upamiętniają 230 rocznicę ustanowienia orderu Virtuti Militari. Udało mi się uzyskać na etapie centralnym tytuł: Laureata – Finalisty Konkursu. Następnie zostały wręczone nagrody dla uczestników i opiekunów konkursu.

      Zachęcam wszystkich do brania udziału w przyszłych edycjach tego konkursu, bo uczenie się historii, to nasza pamięć o przeszłości, a przy tym można zwiedzić wiele ciekawych miejsc.

       

      Szymon Pellowski

    • Konkurs "Fizyczny lapbook" rozstrzygnięty!
     • Konkurs "Fizyczny lapbook" rozstrzygnięty!

     • Uczniowie klas VII- VIII brali udział w konkursie plastyczno-fizycznym, którego celem było stworzenie najciekawszego lapbooka z dowolnego działu fizyki. Spośród dostarczonych lapbooków 9 czerwca  wyłoniono zwycięzców:
      I miejsce : Karolina Leszczyńska, klasa VII c
      II miejsce: Marika Wojak, klasa VIII a
      III miejsce: Bianka Hinz, klasa VII a

      Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

      Natalia Doering

    • WYCIECZKA DO KASZUBSKIEGO ZOO
     • WYCIECZKA DO KASZUBSKIEGO ZOO

     • 31 maja uczniowie klas pierwszych pojechali na wycieczkę do Kaszubskiego Zoo
      w Tuchlinie. Celem wyjazdu było wzbogacenie wiedzy na temat egzotycznych zwierząt,
      z różnych zakątków świata, propagowanie aktywnych form wypoczynku oraz uwrażliwienie na piękno przyrody. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami wzbudził wśród uczniów wiele emocji. Był to zdecydowanie najciekawszy punkt wycieczki. Podczas czasu wolnego uczniowie mogli pobawić się na świeżym powietrzu korzystając z placu zabaw oraz zjeść kiełbaski z ogniska. Ten wyjazd z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów!

    • Ruszamy na wycieczkę...
     • Ruszamy na wycieczkę...

     • Czerwiec – końcówka roku szkolnego – sezon wycieczkowy w pełni. Na odrobinę relaksu po trudach nauki zasłużyli również uczniowie klas: VI, VII b i VII c. Wycieczka do Wdzydz Kiszewskich oraz Wiela przyniosła wszystkim sporo zabawy.
      Najpierw udaliśmy się do skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodora i Izydory Gulgowskich założono w 1906 roku. Na terenie 22 ha nad brzegiem Jeziora Gołuń znajduje się ponad 50 budynków charakterystycznych dla Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich z okresu od XVII do XX wieku. Zwiedziliśmy chałupy, dwory, szkołę, wiatraki, kościoły i warsztaty rzemieślnicze.

      Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do Wiela oraz zwiedzanie Kalwarii Wielewskiej położonej na stokach Białej Góry.  Jest to drugi na Pomorzu obiekt tego typu.
      O historii Kościoła Rzymskokatolickiego Sanktuarium Kalwaryjskiego pw. św. Mikołaja opowiedział nam szafarz tamtejszej świątyni pan Stanisław Kamiński. Kalwaria Wielewska wybudowana została w latach 1915–1927 na podstawie projektu monachijskiego architekta – Theodora Mayr. Kalwaria powstała z inicjatywy miejscowego proboszcza – księdza Szydzika. Grunty pod kalwarię uzyskane zostały od miejscowego gospodarza – pana Durajewskiego. Kompleks składa się z 23 budynków.: m.in.: Kapliczki nad Cedronem, Świętych Schodów, Kaplicy Dom Kajfasza, Kaplicy biczowania, Kaplicy Pałac Piłata, Kaplicy św. Weroniki, stacji drogi krzyżowej oraz Ambony, zbudowanej w 1946 roku, w kształcie łodzi, kończącej cykl kaplic.

      Naszą wizytę we Wielu zakończyliśmy akcentem tanecznym, dzięki któremu udało nam się przegnać deszcz. Na koniec zasłużony posiłek w Kościerzynie  oraz radosny powrót do Pinczyna.

       

      Joanna Marcinczyk

      Bernadeta Ptak

      Dagmara Siwek

      Natalia Witakowska

    • „Młodzi Odkrywcy Przyrody”
     • „Młodzi Odkrywcy Przyrody”

     • 8 czerwca 2022 r. to kolejny dzień zmagań młodych odkrywców przyrody  w Arboretum w Wirtach. Tym razem konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VI. Do konkursu zgłosiły się czteroosobowe drużyny uczniowskie z Kalisk, Bytoni, Zblewa, Borzechowa, Kleszczewa oraz Pinczyna. Naszą szkołę reprezentowali: Livia Flisikowska, Franciszek Czapiewski, Sebastian Piotrzkowski oraz Patryk Mikołajewski. Uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi umiejętności rozpoznawania ptaków po fragmentach ciała, drzew po liściach, czy znajomością przyrządów leśnika. Konkurs zakończyła konkurencja sportowa, która wpłynęła na ostateczne wyniki. Tym razem nasza drużyna zajęła IV miejsce tuż za podium, ale już jest gotowa na kolejny konkurs za rok!

      Gratulujemy! 

      Joanna Marcinczyk Natalia Doering

       

  • Kontakty

   • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
   • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
   • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych
  • Logowanie