• „W roli rzeźbiarza”
     • „W roli rzeźbiarza”

     • W ostatnim już zadaniu projektowym uczniowie wcielili się w rolę rzeźbiarza. Prace zostały wykonane z masy solnej oraz z papieru inspirowane sztuką Jean’a Dubufet’a. Przy okazji realizacji zadania uczniowie dowiedzieli się kim jest rzeźbiarz i czym się zajmuje. Wykonane prace są niezwykle różnorodne i kreatywne!

    • Dowozy - EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
     • Dowozy - EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

     • DOWOZY - EGZAMINY  ÓSMOKLASISTY

       

      Pałubinek

      24 maja 2022 - wtorek

      7.30 – 0B, VIIIB  przywóz

      11.10 – VIIIB odwóz

      13.00 – 0B odwóz

      25 maja 2022 - środa

      7.30 – 0B, VIIIB przywóz

      11.25 – VIIIB odwóz

      13.00 – 0B odwóz

      26 maja 2022 - czwartek

      7.30 – 0B, VIIIB przywóz

      11.00 – VIIIB odwóz

      13.00 – 0B odwóz

       

      Piesienica/Karolewo

      24 maja 2022 - wtorek

      7.45 – 0B, VIIIA przywóz

      11.25 – VIIIA odwóz 

      13.05 – 0B odwóz

      25 maja 2022 - środa

      7.45 – 0B, VIIIA przywóz

      11.10 – VIIIA odwóz

      13.05 – 0B odwóz

      26 maja 2022 - czwartek

      7.45 – 0B, VIII Aprzywóz

      11.00 – VIIIA odwóz

      13.05 – 0B odwóz

       

    • Uroczysta gala podsumowująca etap wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego: Losy żołnierzai dzieje oręża polskiego latach 1531-1683. Od Obertynado Wiednia.
     • Uroczysta gala podsumowująca etap wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego: Losy żołnierzai dzieje oręża polskiego latach 1531-1683. Od Obertynado Wiednia.

     •  

      W dniu 18maja 2022 r. w muzeum II wojny światowej odbyła się uroczysta gala podsumowująca etap wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego: Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia.

      Nagrodzeni zostali uczniowie naszej szkoły: Szymon Pellowski, który otrzymał tytuł laureata i Łukasz Mikołajewski z  tytułem finalisty konkursu. Ponadto Szymon Pellowskiuzyskał jeden z najwyższych wyników w województwie pomorskim i wraz z trzema innymi osobami, będzie reprezentował nasze województwo na etapie centralnym, który odbędzie się w dniach 9-11 czerwca w Warszawie.

      Na gali obecna była pomorska kurator oświaty, p. Małgorzata Bielang, wicewojewoda woj. pomorskiego, p. Mariusz Łuczyk, dyrektor Ogólokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku, p. Sławomir Gidel, przedstawiciele policji, powiatu, starostowie oraz dyrektorzy szkół. Uroczystą galę uświetnił występ uczniów z  Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.

      Serdecznie gratulujemy naszym uczniom a Szymonowi życzymy powodzenia na etapie centralnym w Warszawie!

       

      Magdalena Piernicka

    • Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Małgorzaty Hillar
     • Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Małgorzaty Hillar

     • 10 maja w pinczyńskiej szkole odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Małgorzaty Hillar. Wzięło w nim udział 7 uczniów ze szkół z Kleszczewa, Zblewa oraz Pinczyna. Pierwsze miejsce zajęła Milena Trzebiatowska ze Zblewa, która swoja wrażliwością i zdolnościami recytatorskimi zadziwiła wszystkich uczestników. Drugie  Julia Zielińska z Kleszczewa, trzecie Sandra Szadkowska również ze szkoły z  Kleszczewa. Jury w składzie Monika Glaner, Aneta Lubińska oraz Emilia Bielska przyznało wyróżnienie Zuzannie Stopie z Pinczyna.

      W tym roku tradycyjnie  nagrody ufundowała  Gminna Biblioteka im.M.Hillar w Zblewie. Laureaci otrzymali także specjalne nagrody- książki  z  dedykacją od Remigiusza Grzeli. Pisarz urodził się w Starogardzie Gdańskim, a pierwsze lata swego życia spędził w Borzechowie. Od wielu lat mieszka w Warszawie, ale wciąż pamięta o swych korzeniach i chętnie odwiedza Kociewie. Jest autorem wielu książek, sztuk teatralnych, pisze również wiersze. Człowiek sukcesu, który mamy nadzieję stanie się inspiracją dla naszych uczestników. Udowodnił, że ciężką pracą i talentem można dosięgnąć szczytu. Naszym darczyńcom bardzo dziękujemy!

      Kim była  kobieta, która sprawia, że co roku spotykamy się w pinczyńskiej Izbie Pamięci Poetek, aby uczcić jej pamięć ? Tak naprawdę nazywała się Janina Hillar, przyszła na świat w 19 sierpnia 1926 roku w Piesienicy. Swoją przygodę z poezją rozpoczęła wcześnie. Jej  pierwsze wiersze powstały w latach 30-tych ubiegłego wieku. Podpisywała je imieniem Małgorzata i tak już zostało. Debiutowała w 1955roku wierszem „Słowa”, natomiast jej debiutancki tomik „Gliniany dzbanek” ukazał się dwa lata później. Kolejne jej tomiki wierszy to: „Prośba do macierzanki, „Krople słońca” „Czekając na Dawida”, Gotowość do zmartwychwstania”.

      Krytycy nazywali  Małgorzatę  Hillar  „wnuczką Różewicza”, „Małgorzatą w Krainie Czarów.”. O jej poezji mówili, że jest prosta, plastyczna i sentymentalna. Głównym tematem jej wierszy była miłość między kobietą a mężczyzną. Zwykle rozgrywająca się na tle przyrody, na którą krytycy nie zwracali zbytniej uwagi, mówili jedynie, że jest przyrodniczo wrażliwa. Dopiero prof.Tadeusz Linkner w swej książce poświęcił przyrodzie więcej uwagi oraz dostrzegł jej powiązania z miejscem urodzenia. Okazało się, że śladów Piesienicy w jej utworach jest sporo. Ten kto orientuje się w topografii tego miejsca bez trudu odnajdzie je w poezji Hillar. I tak w jej wierszach pojawiają się kwiaty- macierzanka, słoneczniki, wrzosy, narcyzy, czy krokusy i zwierzęta charakterystyczne dla kociewskiej wsi- sowa, jaskółka, gęsi. Odnajdziemy także miejsca zapamiętane z dzieciństwa- przydrożną kapliczkę, kościół w Pinczynie, wieża, na której pisała wiersze. Dopełnieniem  krajobrazu Piesienicy w jej poezji są pojawiający się Cyganie- w barwnych strojach, krzykliwi.

      W swym życiu Małgorzata Hillar bardzo kochała i bardzo cierpiała. Miłość z cierpieniem przeplatały się.  Za zasłoną wierszy skrywała strach przed samotnością i potrzebę emocjonalnego bezpieczeństwa. Żyła jakby z dala od realnego świata, czując ból i odrzucenie. Odeszła nagle, 30 maja 1995 roku.

       

      Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że ” Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”. Mamy nadzieję, że pamięć o Małgorzacie Hillar nie zaginie, że będzie wiecznie trwała. Młodzi ludzie, którzy co roku występują na tym konkursie są świadectwem na to, że tu w Gminie Zblewo pamięć o tej wielkiej poetce wciąż żyje.

                                                                             Elżbieta Prześrut-Prądzińska

                                                                             Dagmara Siwek

    • Teatr "Kurtyna"
     • Teatr "Kurtyna"

     • 13 maja 2022r uczniowie  mieli okazję obejrzeć profilaktyczne spektakle teatralne pt. "Mapa skarbów" dla klas I-IV i „Nowy Trendy” dla klas V-VIII  w wykonaniu aktorów teatru "Kurtyna" z Krakowa.

      Przedstawienia zawierały wiele cennych i pouczających treści m.in. profilaktykę zachowań ryzykownych, kształtowanie postaw społecznych – wpływ grupy rówieśniczej na zachowanie innych osób, radzenie sobie z negatywnymi emocjami. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w spektaklach, które zostały sfinansowane z gminnego programu profilaktycznego.

                                                                                                                                                            M.Dzienniak

    • Aktywnie w Drzewinie
     • Aktywnie w Drzewinie

     •          Dzień 10 maja  klasy Va, Vb, VIIa wybrały się na wycieczkę do Drzewiny. Uczniowie wiedzieli, że program jest intensywny a czas spędzony ma być bardzo aktywnie. Uczestnicy mieli do wykonania mnóstwo zadań wymagających od nich sprawności fizycznej, orientacji, planowania ale przede wszystkim dobrej komunikacji i zgrania. Okazało się, że wszyscy potrafią współpracować i pomagać sobie nawzajem. Wszystkim zależało by wykazać się i być najlepszym, ale mimo rywalizacji na buziach cały czas gościł uśmiech i zadowolenie. Towarzyszyła nam sportowa rywalizacja, doping i cudowna atmosfera zabawy. Część, z pozoru prostych, zadań okazało się nie lada wyzwaniem. Uczniowie rywalizowali w wielu konkurencjach, np. pięciobój fikuśny, czyli niecodzienne konkurencje (wyścig na dmuchańcach,  przelewanie wody, zbieranie krążków, przekładanie koca na drugą stronę, tor przeszkód, ruroskoczki).  Wszystko działo się pod czujnym okiem trenerów animatorów. To był dopiero początek. Kolejny był marsz na orientacje, oczywiście poprzedzony szkoleniem. Wszystkie grupy wykonały zadania. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak możliwość pokonania strachu podczas zorbingu, czyli sturlania w kuli sferycznej. Były momenty wątpliwości ale śmiałków nie zabrakło. Mam nadzieję, że dołączona fotorelacja chociaż w części odda moc wrażeń uczniów. Uwieńczeniem było ognisko z pieczeniem kiełbasek i chwila odpoczynku na kocykach.

      Anna Morawiec

      Maria Czapiewska

      Justyna Zielińska – Myszk

      Ks. Tadeusz Stajkowski

    • Sukcesy sportowe
     • Sukcesy sportowe

     • W dniu 09.05.2022r. nasze dziewczęta  reprezentowały Gminę Zblewo w zawodach rejonowych w czwórboju lekkoatletycznym- ZAJĘŁY I MIEJSCE. Jest to kolejny sukces ponieważ  05.05 2022r. dziewczęta zostały Mistrzyniami Gminy Zblewo, chłopcy  w zawodach gminnych zajęli III miejsce. Skład  zwycięskiej drużyny dziewcząt: Adela Grzegorzewska, Laura Rogaczewska, Kinga Imianowska, Marta Cwiklińska ,Liwia Flisikowska, Sara Leszman, Sandra Warsińska, Paulina  Krefta. Opiekun drużyny dziewcząt Alicja Kubik ,chłopców Mirosław Urban. Gratulujemy!

    • Jedność w różnorodności – 9 maja Dzień Unii Europejskiej
     • Jedność w różnorodności – 9 maja Dzień Unii Europejskiej

     • Dzień 9 maja jest oficjalnym świętem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950r.  Tego dnia powinniśmy świętować pokój i jedność w Europie. W obecnych czasach to bardzo trudne, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna i codziennie docierają do nas smutne wiadomości. Wiemy jednak, jak ważne są dla nas organizacje zrzeszające wspólnoty państw, którym zależy na wzajemnej współpracy i pokoju. Jedną z takich organizacji jest Unia Europejska. Powstała na mocy traktatu z Maastricht w 1992r. i obecnie zrzesza 27 państw. Na lekcjach wiedzy o społeczeństwie poznawaliśmy ostatnio historię integracji europejskiej, symbole oraz instytucje unijne. Dowiedzieliśmy się również z jakich funduszy wsparcia korzysta Polska oraz jakie mamy prawa jako obywatele Unii Europejskiej.  Podczas zajęć oglądaliśmy na platformach edukacyjnych drogę wstąpienia Polski do UE, wykonywaliśmy ćwiczenia oraz pracowaliśmy w grupach. Podsumowaniem lekcji o Unii Europejskiej było przygotowanie plakatów.

      A co Ty wiesz o Unii Europejskiej? Chcesz się sprawdzić?

       

      https://www.youtube.com/watch?v=Dxy1Z-8dV8M – Unia Europejska najważniejsze informacje

      https://www.youtube.com/watch?v=gqlgVwjJm2M – Historia Unii Europejskiej

      https://zpe.gov.pl/a/polska-w-unii europejskiej/DpNQdWoph?msclkid=4c3383e6cef511eca7c0c9ba0a0bc3f7  - droga Polski do Unii Europejskiej

      https://www.youtube.com/watch?v=lJZmpgqJ_mQ - Hymn Unii Europejskiej

      Sprawdź się!

      Zadania i quizy:

      https://wordwall.net/pl/community/unia-europejska?msclkid=ea9e1173cef511ecaa7e7741ce2d4736

      https://learningapps.org/1856372 - Milionerzy Unia Europejska

      https://learningapps.org/960206 - krzyżówka

      https://learningapps.org/4590817 - Instytucje Unii Europejskiej

       

       

      Ciekawostki

      1. Czy wiesz, że Unia Europejska leży na pięciu kontynentach? Poza Europą terytoria należące do Unii znajdują się w: Azji (Cypr), Ameryce Północnej (m.in. Martynika – departament zamorski Francji), Ameryce Południowej (Gujana Francuska – terytorium Francji), a także w Afryce (np. Ceuta – terytorium Hiszpanii).

       

      2. Czy wiesz, że maskotka Unii Europejskiej nosi imię najjaśniejszej gwiazdy na niebie, Syriusza (poza Słońcem) Jest nią niebieska, uśmiechnięta stonoga, która w każdym kraju występuje ubrana w strój z charakterystycznymi dla danego państwa elementami narodowymi.

       

       

      Magdalena Piernicka

    • Bieg Flagi
     • Bieg Flagi

     • 28 kwietnia w naszej szkole odbyła się I-sza edycja BIEGU FLAGI. Bieg był impreza masową skierowaną do wszystkich uczniów klas 4 – 8. Uczniowie rywalizowali w 5 kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta, które biegły na dystansie 600 metrów oraz chłopców rywalizujących na trasie 1000 metrów. Pierwsze 3 miejsca w każdej kategorii były nagradzane medalami.  Ze względu na masowość oraz atrakcyjność rywalizacji sportowej Bieg Flagi będzie organizowany cyklicznie w kolejnych latach. Poniżej zestawienie wyników w poszczególnych kategoriach:

      DZIEWCZĘTA:

      I m.     Zuzanna Kubik                    -4 B

      II m.    Klaudia Tuchlin                     -4 A

      II m.    Martyna Cesarz                      -4 A

       

      I m.     Zuzanna Labuda                  -5 B

      II m.    Paulina Krefta                                    -5 B

      II m.     Klaudia Nakielska                 -5 B

       

      I m.     Sandra Warsińska                -6

      II m.    Olga Lesińska                         -6

      II m.     Amelia Rubaszewska            -6

       

      I m.     Jagoda Grontman                -7 C

      II m.    Bielaszewska Oliwia              -7 B

      II m.     Malwina Imianowska            -7 B

       

      I m.     Magda Knitter                      -8 B

      II m.    Izabela Nixon                         -8 B

      II m.     Martyna Miler                       -8 B

       

      CHŁOPCY:

      I m.     Piotr Czapiewski                  - 4 B

      II m.    Remigiusz Rekowski              -4 A

      II m.     Maksymilian Sobecki            -4 A

       

      I m.     Damian Strzyżewski -5 B

      II m.    Adrian Kropisz                      -5 B

      II m.     Kacper Kasicki                      -5 A

       

      I m.     Patryk Mikołajewski            -6

      II m.    Oleksandr Halkin                   -6

      II m.     Seweryn Zgoda                     -6

       

      I m.     Oskar Lomic                         -7 C

      II m.    Gracjan Warsiński                  -7 A

      II m.     Łukasz Mikołajewski            -7 B

                 

      I m.     Kiril Skipa                             -8 A

      II m.    Szymon Pellowski                  -8 B

      II m.     Marcel Leszman                    -8 A

    • Internetowy Konkurs Literacki z okazji „Światowego Dnia Poezji”
     • Internetowy Konkurs Literacki z okazji „Światowego Dnia Poezji”

     • Gminna Biblioteka Publiczna w Zblewie zorganizowała konkurs, w którym każdy
       z uczestników miał za zadanie zaprezentować jeden wybrany przez siebie wiersz i nagrać filmik z jego prezentacją. Trzy reprezentantki z naszej szkoły zostały nagrodzone:

      II miejsce – Wiktoria Kuks – klasa I c

      III miejsce – Maria Dróżkowska – klasa II b

      Wyróżnienie – Maria Kajut – klasa III b

      Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu!

    • DZIEŃ BEZ PLECAKA!
     • DZIEŃ BEZ PLECAKA!

     • W czwartek 28 kwietnia 2022 roku w naszej szkoły Samorząd Uczniowski zorganizował długo wyczekiwany „Dzień bez plecaka”. Akcja ta polegała na tym, aby podręczniki, przybory szkolne spakować w coś innego niż torba czy plecak.

      Co prawda my w tym dniu nie potrzebowaliśmy książek, zeszytów, gdyż odbywały się warsztaty i większość z nas miała jedynie kanapki. Mimo to uczniowie wykazali się dużą kreatywnością. Zabrali walizki, kartony, wiaderka, ślizgacze, lodówki turystyczne,krzesła, itp. Trzeba dodać, że do naszej akcji przyłączyli się również niektórzy nauczyciele.

      Uważam, że był to bardzo ciekawy dzień. Chętnie byśmy go powtórzyli, teraz już z … książkami.

      Samorząd Uczniowski

      Zuzanna Stopa

    • DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI
     • DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI

     • „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości” 

                                                                                         św. Jan Paweł II

       

      Maj to niewątpliwie najpiękniejszy miesiąc w roku. To czas, gdy przyroda zachwyca nas swoimi barwami i zapachami. To także szczególny miesiąc w historii Polski, który jest bardzo ważny dla nas-Polaków.  1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, zwany też popularnie Świętem Pracy. 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, podczas którego czcimy polskie barwy narodowe. Święto 3 maja upamiętnia przyjęcie bardzo ważnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1971 r.

      W tym roku święta majowe były obchodzone w naszej szkole w szczególny sposób, ponieważ mogliśmy po długiej przerwie spotkać się i świętować. Dzień 28 kwietnia rozpoczął się bardzo wesoło. Już od rana uczniowie klas I-III wzięli udział w przeglądzie dzieci muzykujących. Przedstawiciele każdej klasy mieli możliwość zaprezentować swoje talenty. Jedni śpiewali, inni grali na wybranym przez siebie instrumencie a ponadto każdy miał możliwość zaprezentować swoje umiejętności taneczne. Brawom nie było końca. Jednocześnie klasy starsze brały udział w biegu z flagą by uczcić zbliżające się święto Dnia Flagi. Po tych wydarzeniach pełnych emocji wszyscy spotkaliśmy się na uroczystej akademii upamiętniającej przyjęcie Konstytucji 3 maja. Wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn, odsłuchaliśmy pieśni patriotyczne przygotowane przez szkolny chór a przepiękny występ artystyczny naszych uczniów przeniósł nas w czasie do panowania króla Stanisława Augusta. Tuż po Akademii uczniowie klas młodszych udali się wraz z wychowawcami do klas by uczestniczyć w innowacji „Jestem Polakiem” natomiast uczniowie klas starszych spotkali się z policjantem by podsumować akcję „Bezpieczna przerwa”.

      Był to dzień pełen wzruszeń i patriotycznych uniesień, który na długo zostanie w naszej pamięci.

      Agnieszka Derda

    • Konkurs fotograficzno-przyrodniczy  „Przyroda Pinczyna i okolic w obiektywie” rozstrzygniety!
     • Konkurs fotograficzno-przyrodniczy „Przyroda Pinczyna i okolic w obiektywie” rozstrzygniety!

     •  

      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie, który polegał na wykonaniu fotografii przedstawiającej piękno przyrody Pinczyna lub okolic.

      Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach wiekowych:

      1. Kategoria - klasy I-IV,
      2. Kategoria - klasy V-VI

      Spośród dostarczonych zdjęć komisja składająca się z nauczycieli oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego wyłoniła zwycięzców.

      Oto oni:

      Kategoria klas I-IV

      I miejsce – Maja Kosecka IV a

      II miejsce – Agata Hinz IV a

      III miejsce – Kacper Mrówczyński I b

      Kategoria klas V-VIII

      I miejsce -  Adrian Drawski klasa VIII a

      II miejsce – Julia Kamińska VII a

      III miejsce – Szymon Pellowski VIII b

      Nagrody zakupione przy wsparciu finansowym SU  podczas akademii z okazji Święta Konstytucji 3 Maja wręczyła Pani Dyrektor Iwona Loroch.

      Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

       

      Joanna Marcinczyk

      Justyna Zielińska - Myszk

    • „Nastrój wyrażony kolorem”
     • „Nastrój wyrażony kolorem”


     • W kolejnym kreatywnym zadaniu uczniowie stworzyli barometr emocji w postaci dzieła sztuki. Dzięki temu zadaniu uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób za pomocą kolorów „malować” emocje w swoich pracach plastycznych.

     • Powiatowy Konkurs Poezji Polskiej

     • 27 IV 2022r. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim odbył się Konkurs Poezji Polskiej. Z naszej szkoły wystąpiły: Maria Dróżkowska z kl. II b oraz Maria Kajut  z III b. Obie uczestniczki pięknie wyrecytowały wierszyki, zostały nagrodzone gromkimi brawami. Maria Dróżkowska z klasy II b zdobyła II miejsce w tym konkursie! Reprezentantkom ze szkoły w Pinczynie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                         Beata Trygalska

    • Dzień Ziemi i Wody
     • Dzień Ziemi i Wody

     • W miniony piątek 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi i Dzień Wody.
      Tego dnia uczniowie klas I-III przypomnieli sobie, jak ważna jest nasza planeta i co mogą zrobić dla środowiska. Obchodzenie Dnia Ziemi i Wody to zwrócenie uwagi w jaki sposób dbamy o naszą planetę, pokazanie że każdy z nas może mieć wpływ na poprawę stanu naszego środowiska.

      Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie  poczucia odpowiedzialności za planetę i istniejące niewielkie zasoby wody pitnej, uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów); muzycznych, plastycznych oraz badawczych. Obejrzały filmy edukacyjne o ziemi i wodzie.  Każdy uczeń tego dnia otrzymał butelkę wody. Uczniowie i nauczyciele bardzo aktywnie spędzili ten czas.

                                                                                                                                

                                                                                                                                 (M.Dzienniak)

    • TURNIEJ ŚWIĘTEGO JERZEGO W PINCZYNIE
     • TURNIEJ ŚWIĘTEGO JERZEGO W PINCZYNIE

     • Harcerz jest pogodny, z uśmiechem pokonuje przeciwności

       

           Dnia 23 kwietnia 2022 roku, w słoneczną sobotę, w leśniczówce Cis pod nadzorem Druhny Dagmary Siwek oraz Druhny Magdaleny Piernickiej odbył się Turniej Świętego Jerzego. Święty Jerzy - urodził się w rodzinie chrześcijańskiej w drugiej połowie III wieku n.e. najprawdopodobniej w Kapadocji lub w Anglii.
      Gdy dorósł podążył za przykładem ojca wstępując do armii rzymskiej. Jerzy był dobrym żołnierzem, a współcześnie jest patronem harcerzy. Turniej św. Jerzego ma w harcerstwie długą tradycję. Często w tym dniu harcerze składali przyrzeczenie. Odbywały się specjalne harcerskie msze święte, a podczas ognisk, które kończyły zazwyczaj obchody tego dnia, przy dopalających się drwach, snuły się gawędy traktujące o Świętym Jerzym, czy opowiadające o rycerskiej braci harcerskiej.
      Po przerwie związanej z pandemią, postanowiliśmy również wrócić do tej pięknej tradycji. Zaprosiliśmy kadrę naszego hufca wraz z drużynami. Przyjechał do nas Druh Paweł Ferens, Druhna Natalia Jaworańska, Druhna Malwina Sikora, Druhna Anetta Cieślewicz oraz Druhna Komendant Agnieszka Olszowa. O godzinie 08.30 Drużyna Harcerska im. Stanisława Hoffmanna odebrała z peronu w Zblewie 12 Drużynę Harcerską z Kalisk, im. gen. Tadeusza Kościuszki. Druhna Dagmara pomogła nam przejść przez las do leśniczówki. Tam od razu powitała nas Druhna Magdalena i Druh Paweł, którzy przygotowywali zadania w terenie.

            Po uroczystym rozpoczęciu i odśpiewaniu hymnu ZHP, rozpoczęła się integracja drużyn. Następnie zostaliśmy podzieleni na cztery patrole i wyruszyliśmy do lasu, aby rozwiązywać zadania. Zadań było dziesięć, były one rozmieszczone w różnych pomysłowych miejscach. Było również wiele zadań ruchowych takie jak przeciąganie liny, chodzenie na nartach 3- osobowych czy rzucanie koła do celu. Zabawa była przednia.

      Po skończeniu zadań wszyscy się zebraliśmy i mogliśmy na chwilę usiąść i odpocząć. Po tym zostaliśmy zaproszeni do sali w Leśniczówce, gdzie wykonywaliśmy plakaty i dodatkowe zadania, dotyczące patronów naszych drużyn: były to puzzle oraz życiorysy ks. Stanisława Hoffmanna, ks. Wincentego Frelichowskiego, gen. Tadeusza Kościuszki oraz św. Jerzego. Układaliśmy również piosenki o św. Jerzym, a kreatywność naszych patroli bardzo zaskoczyła drużynowych. Po wykonaniu wszystkich poleceń zostaliśmy zawołani na ognisko. Podczas posiłku wszyscy rozmawiali i bawili się a także śpiewali. Po zjedzeniu nadszedł czas na sprawdzanie poprawności wykonanych zadań i podsumowanie Turnieju.

          Wygrał patrol o nazwie „podgrzybki”. Wszyscy którzy brali udział w ognisku dostali cukierki i batony. Po rozdaniu słodyczy ustawiliśmy się do Kręgu Przyjaźni, śpiewania i wyruszyliśmy w drogę na PKP w Pinczynie aby harcerze z Kalisk mogli wrócić do domu. Po nas przyjechali przyjechali rodzice i my również wróciliśmy do domu. To był wspaniały dzień, poznaliśmy dużo nowych osób i czekamy na kolejne wydarzenia w naszym Hufcu.

       

      Druhna Anna Siwek

  • Kontakty

   • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
   • zkiwpinczyn@zkiwpinczyn.pl
   • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
   • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych
  • Logowanie