• Dzień Pluszowego Misia
          • Dzień Pluszowego Misia

          •  

            25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie naszej szkoły tradycyjnie przyłączyli się do obchodów tego święta.

            Pluszowy miś od ponad stu lat jest jedną z ulubionych maskotek dzieci, a i wielu dorosłych wspomina z sentymentem swojego starego misia.

            Koordynatorami akcji w szkole była biblioteka szkolna i świetlica. W tym dniu dzieci przyniosły do szkoły swoje pluszowe misie.

            W lasach I-III odbyły się zajęcia edukacyjne, dzieci oglądały prezentację multimedialną, wykonały pracę plastyczną.

            W świetlicy szkolnej również odbywały się zajęcia dla wszystkich wychowanków. Czytano  fragmenty literatury dziecięcej, m.in. „Kubusia Puchatka”, rysowano portrety różnych bohaterów bajek – pluszowych misiów, prace zawieszono w galerii świetlicy. Odbyła się również sesja zdjęciowa z maskotkami.

            Niespodzianką dla wszystkich uczniów były odwiedziny Kubusia Puchatka i Tygryska.

            Humory w tym dniu dopisywały wszystkim.

             

        • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA  W BILIOTECE SZKOLNEJ
          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BILIOTECE SZKOLNEJ

          •  

            25 listopada kolejny już raz w naszej szkole uczniowie obchodzili to najmilsze święto. W tym dniu pełno było pięknych przytulanek, najważniejszych dla ich posiadaczy. Bo jak wiadomo miś to najlepszy przyjaciel, ukochana maskotka na dobre i na złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.

            Dzieci poznały historię pluszowego misia. Były wspólne zabawy. Efekty prac plastycznych przerosły oczekiwania… prace znalazły się na wystawach na gazetkach ściennych w bibliotece i świetlicy.

            Pluszaki wysłuchały bajek o misiach w wykonaniu ich właścicieli.

            Kolejne atrakcje przygotowała świetlica szkolna. Uczniowie wzięli udział w przygotowaniu portretu misia oraz licznych quizach na temat Dnia Pluszowego Misia.

             

            Uczestników obchodów tego szczególnego dnia odwiedzili niecodzienni goście. Do szkoły przybyli Kubuś Puchatek oraz Tygrysek. Zdjęcie z tak niezwykłymi gośćmi sprawiło dzieciom (i nie tylko dzieciom) dużo radości.

             

            Dzień był pełen śmiechu i zabawy.

        • Wycieczka do Warszawy
          • Wycieczka do Warszawy

          •  

            W dniach 23-24  listopada uczniowie klas VI b i VIII a udali się na wycieczkę autokarową do Warszawy. Wycieczka, w zdecydowanej większości, zrealizowana została dzięki środkom pozyskanym z projektu „Poznaj Polskę ”Wyjazd wzbudził wiele emocji. Wyjechaliśmy we wczesnych godzinach porannych. Zdecydowana większość  uczniów po raz pierwszy odwiedziła stolicę. Zwiedzanie zaczęło się od spotkania z przewodnikiem przy zabytkowym cmentarzu na Powązkach. Z należytym miejscu szacunkiem uczniowie spacerowali wśród nagrobków słuchając historii opowiadanych przez przewodnika. Następnym punktem programu był historyczny zespół miasta. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia Kolumny Zygmunta, Zamku Królewskiego czy Pałacu Prezydenckiego. Były to miejsca, które wcześniej oglądali tylko w telewizji. Kolejny punkt programu to Grób Nieznanego Żołnierza oraz zmiana warty, na którą wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością. Wydarzenie to wywarło ogromne wrażenie na naszych uczniach. Mimo chłodu, uśmiech nie schodził z twarzy naszych podopiecznych i z zachwytem spacerowali dalej. Kulminacyjnym punktem było podziwianie stolicy z tarasu widokowego na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Potem udaliśmy się do hotelu, gdzie po zakwaterowaniu i pysznym obiedzie, dzieci dzieliły się wrażeniami. Emocji nie brakowało. Dla młodszych dzieci była to pierwsza noc z dala od rodziców. Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczął się śniadaniem, po którym ruszyliśmy na dalszy podbój miasta. Tym razem do Wilanowa. Pod czujnym okiem przewodnika spacerowaliśmy alejkami i słuchaliśmy kolejnych opowieści na temat pałacu i jego mieszkańców oraz historii związanych z tym miejscem. Kolejnym punktem programu były Łazienki Królewskie. W pięknej zimowej scenerii podziwialiśmy nie tylko dzieła rąk ludzkich ale też kolorowe i dostojne pawie, wiewiórki i kaczki.  Ruszając w drogę powrotną przewodnik zabrał nas byśmy mogli zobaczyć ostatni punkt programu – autentyczny fragment murów Getta Warszawskiego. Wszystko co dobre szybko się kończy. Czas wracać do domu podziwiając po drodze krajobraz największego miasta w kraju.

            Cel wycieczki został osiągnięty. Uczniowie zwiedzili stolicę. Wrócili do domu z dużą ilością nowych informacji, wrażeń i nowych doświadczeń. Najważniejsze jest to, że pozostał niedosyt i chęć udziału w kolejnych wyjazdach. Radość uczniów była najpiękniejszym podsumowaniem całego wyjazdu.

            Justyna Zielińska - Myszk

        • Dzień Kredki
          • Dzień Kredki

          • 22 listopada obchodziliśmy w świetlicy szkolnej – DZIEŃ KREDKI.

            KREDKA – każdy z nas zna to słowo bardzo dobrze. Przywołuje ono wspomnienia z dzieciństwa, kiedy tworzone były wspaniałe obrazki, malowidła i esy floresy.  

            KREDKA to także nieodzowny przedmiot w pracy w świetlicy, a także podczas zajęć szkolnych. Dzięki pracy z kredkami dzieci wyrażają siebie poprzez tworzenie pięknych rysunków, mają swoje ulubione kolory w swoim dziecięcym piórniku i tworzą nimi wspaniałe arcydzieła.

            Do obchodów Dnia Kredki przygotowywaliśmy się od kilku dni tworząc dekorację, prace plastyczne,  które zawiesiliśmy w galerii świetlicy.

            Obchody Dnia KREDKI dzieci rozpoczęły od zabaw z „kredką olbrzymką”. Śmiechu i radości było co niemiara! W tym dniu dzieci obejrzały film pt. „Historia kredki”, a także pozowały do zdjęć z kredką.

             

                                                                   Ewa Niemczyk i Daria Menard

        • Wycieczka do Gdańska
          • Wycieczka do Gdańska

          • W listopadowy poranek 24.11.2022r. klasy: Ia, Ib, Ic oraz IIc udały się na wycieczkę do Gdańska. Pierwszym punktem naszej wyprawy był Teatr Miniatura, w którym obejrzeliśmy przejmujący spektakl „Biografie Gdańska. Jak się tu znaleźliśmy”. W Gdańsku, podobnie jak w całej Polsce, mieszkają przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych. Opowieści o tym, jak to się stało, że są dziś mieszkańcami i mieszkankami Gdańska są fascynujące, często bardzo skomplikowane i dramatyczne. Spektakl pokazał nam świat oczami dzieci i młodzieży z mniejszości narodowych, które opowiedziały, co zaprowadziło je do Gdańska. Po pełnym refleksji spektaklu klasy udały się na Westerplatte, by oddać hołd pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. To przecież tak szczególne miejsce dla naszej szkoły, dlatego wspólnie odśpiewaliśmy w tym miejscu jej hymn „Westerplatte”. Bez wątpienia, była to najbardziej wyjątkowa chwila w ciągu tego dnia.

            Czas wycieczki upłynął nam bardzo szybko. Wróciliśmy do Pinczyna bogatsi o nowe doświadczenia i miłe wspomnienia. Teraz czas pomyśleć o kolejnej wycieczce.

            Agnieszka Mazur, Magdalena Narloch, Beata Trygalska, Sandra Kurszewska

        • Paczuszka dla maluszka
          • Paczuszka dla maluszka

          • Nasza szkoła przystapiła do akcji Paczuszka dla Maluszka. Na plakacie załączonym poniżej są wymienione artykuły higieniczne i medyczne potrzebne dla hospicjum w Gdańsku. Za przyniesione artykuły uczeń otrzyma symboliczną bombeczkę na choinkę. Zachęcamy do włączenia się w akcję.

             

        • Dzień Pluszowego Misia
          • Dzień Pluszowego Misia

          •  

            25 listopada 2022 r. obchodzić będziemy

            Święto Pluszowego Misia.

             

            Wszyscy uczniowie mogą przynieść w tym dniu swoją przytulankę.

             

            PRZEBIEG ZAJĘĆ:

            KLASY I-III

                      - Prezentacja multimedialna – Misie.  

            - Czytanie fragmentów bajek z misiem i o misiach.

                      - Zajęcia plastyczne pt.: „Mój przyjaciel miś”

                      - Zajęcia praktyczne – robimy misia.

             

            Odbędą się zajęcia świetlicowe w ramach obchodu Dnia Misia.

             

            Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursach i zabawach.

             

            ORGANIZATOR:

            Biblioteka szkolna i świetlica szkolna.

        • Konkurs chemiczny
          • Konkurs chemiczny

          • 7 listopada odbył się po raz kolejny Wojewódzki Konkurs Chemiczny dla Uczniów Klas IV-VIII Szkół Podstawowych Województwa Pomorskiego na etapie szkolnym. Uczniowie klas VIII zmagali się z zadaniami dotyczącymi promieniotwórczości, budowy atomu czy bardziej przyjemnymi jak obliczanie mas cząsteczkowych i ustalanie stosunków masowych.  Każdy z uczestników (w tym roku było ich, aż 15-tu) dał z siebie 100%.  Miło mi poinformować, że dwie osoby z naszej szkoły zakwalifikowały się do etapu rejonowego: Marta Ćwiklińska z kl. VIIIa oraz Krzysztof Nadolski z kl.VIIIc . Uczniowie napisali konkurs na wysokim poziomie i będą zmagać się w kolejnym etapie  2 stycznia 2023r. Trzymamy kciuki za naszych uczestników!

            Daria Menard

        • „O witaniu się słów kilka”
          • „O witaniu się słów kilka”

          • Doskonale wiemy, że powitanie to bardzo ważny element dnia, bo kto z nas nie lubi usłyszeć miłego dzień dobry? To on pozwala budować miłą atmosferę, reguluje przebieg dnia i sprawia, że już od samego rana dzieci czują naszą uwagę. Powitanie to kolejny temat innowacji pedagogicznej pod hasłem Savoir vivre czyli dobre maniery. Na dobry początek uczniowie mieli okazję powitać się różnymi częściami ciała i trzeba przyznać, że wyszła z tego świetna zabawa. Jako wprowadzenie do tematu uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą powitań z różnych stron świata a następnie sami witali się zgodnie z kulturą wylosowanego przez siebie narodu. O tym, że dzieci kochają zabawę i element zaskoczenia nie trzeba nikogo przekonywać tak więc każda klasa stworzyła własną powitankę na dobry dzień. Różnorodny sposób powitania tak bardzo spodobał się uczniom i nauczycielom, że stał się codziennym elementem dnia.

        • Dla NIEPODLEGŁEJ
          • Dla NIEPODLEGŁEJ

          •  

            11 listopada obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę – naszą ojczyznę niepodległości.

            Świetlica szkolna przyłączyła się do obchodów tego święta narodowego
            w szkole. Wychowankowie uczestniczyli w zajęciach o tematyce patriotycznej. Podczas zajęć rozmawiali z nauczycielami o Święcie Niepodległości, jego historii. Utrwalone zostały także wiadomości o symbolach narodowych.

            Dzieci wykonały piękne prace plastyczne, słuchały również pieśni patriotycznych.

        • Wizyta ks. Biskupa w przedszkolu
          • Wizyta ks. Biskupa w przedszkolu

          •  

            9 listopada był dla naszego przedszkola wyjątkowym i wyczekiwanym  dniem. W ramach wizytacji parafialnej mieliśmy zaszczyt gościć Księdza Biskupa Diecezji Pelplińskiej Ryszarda Kasynę. Jego Ekscelencji towarzyszył Proboszcz naszej Parafii ks. Mieczysław Bizoń.

            Z tej niezwykłej okazji przedszkolaki przygotowały krótki program artystyczny. Każda nasza "kwiatuszkowa"  grupa zaprezentowała  wiersze, piosenki i tańce, w których wyraziła radość z wizyty dostojnego gościa.

            Po przedstawieniu Ksiądz Biskup nawiązał z dziećmi miłą i serdeczną rozmowę.

            Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały  pamiątkowe obrazki. Nie zabrakło też wspólnego zdjęcia upamiętniającego ten dzień.

            To niezwykle  i wzruszające wydarzenie   na długo pozostanie w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że spotkanie z dziećmi i pracownikami naszego przedszkola będzie dla Księdza Biskupa miłym wspomnieniem.

        • Naród, który nie chciał umrzeć – zwyciężył
          • Naród, który nie chciał umrzeć – zwyciężył

          • Wizytacja Księdza Biskupa i obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

             

            Dzień 9 listopada 2022 r. był dla naszej społeczności szkolnej  pełen radości i wzruszeń. Naszą szkołę odwiedził gość szczególny, Ksiądz Biskup Ryszard Kasyna. To ważne wydarzenie zbiegło się w czasie, gdy  świętujemy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień 11 listopada to symbol wiary i zwycięstwa. Przez 123 lata żołnierze polscy przelewali krew, niosąc w sercach nadzieję, wiarę i miłość. Z kart historii dowiadujemy się, że również miejscowa ludność twardo stawiała opór polityce germanizacyjnej, dlatego postanowiliśmy podczas akademii przybliżyć zgromadzonym gościom oraz naszym uczniom drogę mieszkańców Pinczyna do niepodległości. Ksiądz Biskup na spotkanie przybył w towarzystwie proboszcza naszej parafii, księdza Mieczysława Bizonia. Jego Ekscelencja skierował pasterskie słowo do wszystkich zebranych, mówiąc, jak ważne w naszym życiu jest kierowanie się dobrocią i życzliwością do drugiego człowieka. Podkreślił rolę koleżeństwa i pomocy bliźniemu.

            Nasze niezwykłe spotkanie z historią naszej małej Ojczyzny-Pinczyna rozpoczęliśmy od przypomnienia legendy o diabelskim kamieniu. Rolę diabła rewelacyjnie zagrał Dominik Sobisz.

            Pinczyn znalazł się pod panowaniem Prus w wyniku  I rozbioru w 1772 r. Mieszkańcy wsi postanowili nie przypatrywać się biernie germanizacji. To właśnie stąd pochodził pan Józef Stopa, który nie otrzymał pozwolenia na budowę nowego domu. Kupił wóz cygański i codziennie przesuwał go o kilka metrów. Pojazd ruchomy nie podlegał przepisom prawa budowlanego, dzięki temu nie miał stałego miejsca zamieszkania. W końcu po długich staraniach otrzymał koncesję na budowę domu. Józefa Stopę zagrał w przedstawieniu Karol Bieliński. W Pinczynie powstała pierwsza na Pomorzu Spółka Parcelacyjna w 1888 r. Działalność spółki polegała na tym, że wszyscy osadnicy nabywający parcele organizowali się w spółkę, co ułatwiało wykup ziemi. Ogromną rolę w rozwoju spółki odegrał ks. proboszcz Józef Larisch, który zatrudnił się w Banku Spółdzielczym w Starogardzie Gdańskim i wspomagał mieszkańców, pobierając kredyty do wykupu parceli. Przyczynił się do rozwoju rolnictwa i wspierał miejscowych chłopów. Dzięki temu mieszkańcy Pinczyna otrzymywali grunt pod tworzenie gospodarstw. W wyniku działalności spółki powstało 195 polskich gospodarstw rolnych. Do dziś mieszkańcy wsi szczycą się tym, że dziadkowie nie oddali ani kawałka ziemi w obce ręce. Nikodem Rytelewski wcielił się w rolę bankiera i obdarował widownię banknotami, co wywołało wśród wszystkich ogromną radość.

            W 1901 r. Niemcy wprowadzili obowiązek prowadzenia lekcji religii w języku niemieckim. Dzieci i młodzież szkoły w Pinczynie sprzeciwili się zaborcy i odmawiali modlitwę w j. polskim. W końcu w pinczyńskiej szkole wybuchł protest. Strajk rozpoczął się w październiku 1906 r.  i trwał około 7 miesięcy. Do szkoły uczęszczało w tym czasie
            160 uczniów, w tym pięciu narodowości niemieckiej. W szkole panował zwyczaj codziennego odmawiania modlitwy, kiedy nauczyciel rozpoczął ją w języku niemieckim, dzieci modliły się po polsku. Po daremnych prośbach i groźbach wobec strajkujących, zastosowano karę chłosty. Uczeń Michał Galikowski wcielił się w rolę Niemca usiłującego prowadzić lekcje w j. niemieckim, a uczennice Sandra Warsińska i Amelia Rubaszewska w role strajkujących. Następnie została odśpiewana przez szkolny chór „Rota”. W końcu po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapę Europy. W kronice z Karolewa znajdujemy zapis uroczystej defilady: „Rozwinięto przygotowany sztandar i w radosnym pochodzie z udziałem całej ludności Pinczyna udano się najpierw pod mieszkanie ks. Larischa. Ten ciężko chory, stanął przy oknie i ze łzami w oczach przyjął defiladę. W taki  to sposób, pinczyniacy wyrazili swą wdzięczność dla swego kapłana, patrioty i społecznika, który dał im po zagonie polskiej ziemi, nauczył ich ją uprawiać, kochać i bronić. Ponad głowami maszerującymi łopotał polski sztandar, był na nim herb Polski i sylwetka Matki Boskiej. O pochodzie Polaków dowiedzieli się Niemcy i wyszli naprzeciw, aby go stłumić. Po defiladzie  odbyła się wesoła zabawa”. Nasza szkoła co roku przystępuje do akcji Szkoła do hymnu, dlatego podczas akademii odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu państwowego, nastąpiło to również w dniu 10 listopada o godz. 11.11.

            Po odzyskaniu niepodległości do prężnego rozwoju wsi w okresie międzywojennym przyczynił się ks. Stanisław Hoffmann. Proboszcz, poseł, który doprowadził do budowy nowego kościoła, elektryfikacji wsi, powołania chóru Cecylia, kursu haftu i szycia, rozwoju czytelnictwa i melioracji łąk. Rolę księdza znakomicie zagrał Stanisław Karpiński. Ksiądz Stanisław Hoffmann, został zamordowany w Lesie Szpęgawskim 14 października 1939 r. Podczas akademii zobaczyliśmy fragment projekcji filmu Szpęgawsk, do którego muzykę podłożyła na skrzypcach Patrycja Nadolska. Był to bardzo wzruszający moment. Historia Pinczyna pod zaborami została przedstawiona przez uczniów naszej szkoły w bogatej w zdjęcia prezentacji. Słowo mówione, przeplatane zostało pieśniami o charakterze patriotycznym oraz pięknym występem tańców uczniów kl. III a, a także recytacją wierszy w wykonaniu Amelii Literskiej i Karoliny Leszczyńskiej. Prowadzącymi akademię byli Laura Rogaczewska i Krzysztof Nadolski.

            Na zakończenie wszyscy pomodliliśmy się z Księdzem Biskupem. Na pamiątkę spotkania wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe obrazki oraz błogosławieństwo Księdza Biskupa. To wyjątkowe wydarzenie na długo pozostanie w naszej pamięci. Było to niezwykłe i wzruszające wydarzenie w życiu naszej szkoły. Jego Ekscelencja wniósł w mury szkoły wiele ciepła, życzliwości i radości, dzięki czemu przez cały czas na buziach dzieci i dorosłych, można było zauważyć serdeczny.

            Magdalena Piernicka i Bernadeta Ptak

        • Zdrowe śniadanie to podstawa każdego dnia!
          • Zdrowe śniadanie to podstawa każdego dnia!

          • Pierwsze śniadanie jest dla dzieci najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. 8 listopada obchodzimy DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA. Jego celem jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywania się.

            Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie, jak co roku przyłączył się do tej wspaniałej akcji. Koordynatorem działań była świetlica szkolna.

            W tym roku do akcji przyłączyli się wszyscy wychowankowie naszej placówki wraz z nauczycielami, począwszy od najmłodszych uczęszczających do Publicznego Przedszkola, jak i tych starszych, którzy są uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej. 

            Tego dnia w naszych placówkach odbyły się zajęcia o tematyce zdrowotnej. Głównym punktem dnia było przygotowanie zdrowych kanapek, które wykonały klasy I-V biorące udział w „Programie dla szkół”. Klasy starsze natomiast w tym dniu przyniosły drugie śniadanie z domu i wraz z wychowawcami zjedli je wspólnie
            w klasach. 

            Drugie śniadanie jest posiłkiem zapewniającym dzieciom zastrzyk energii,  który gwarantuje utrzymanie odpowiedniego poziomu koncentracji w czasie zajęć i przekłada się na wyniki w nauce. Wprowadzenie zwyczaju spożywania drugiego śniadania w szkołach sprzyja kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, m.in. spożywania optymalnej liczby 4–5 posiłków dziennie.

            Kolejnym punktem dnia było rozstrzygniecie plastycznego konkursu dla
            kl. I-III o tematyce zdrowotnej - MOC WITAMIN. Konkurs zorganizowały p. Agnieszka Mazur i p. Magdalena Narloch. Celem konkursu było propagowanie zdrowego trybu życia. Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym wręczyła p. dyrektor – Iwona Loroch.
                        Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            I miejsce – Kinga Nurek kl. Ic,

            II miejsce – Kacper Mrówczyński kl. IIb,

            III miejsce  - Magdalena Stopa kl. IIIa.

            Wyróżnienia otrzymali:

            Maja Grzeszkiewicz kl. Ib,

            Aleksander Duraj kl. Ic,

            Fabian Ossowski kl. Ib,

            Zuzanna Szarmach kl. Ib,

            Kacper Gołaszewski kl. Ic.

            Nie zapominajmy o drugim śniadaniu. Dzięki temu zadbamy o prawidłowy rozwój dzieci i wykształcimy właściwe nawyki żywieniowe, które zaowocują dobrym zdrowiem nie tylko teraz, ale również w przyszłości.      

                                                                                                        

                                                                                                                 Ewa Niemczyk

        • „Wycieczka do Malborka i Tczewa”
          • „Wycieczka do Malborka i Tczewa”

          • 27 października klasy Va i Vb udały się na wycieczkę  do Malborka i Tczewa, aby zwiedzić jedną z najstarszych twierdz średniowiecznych oraz Muzeum Wisły.

                Zwiedzanie zamku w Malborku rozpoczęliśmy  już o godzinie 9.30.  Przez ponad trzy godziny z przewodnikiem odkrywaliśmy jego tajemnice.  Zobaczyliśmy, m.in. komnatę  wielkiego mistrza krzyżackiego, zamkową kuchnię, krzyżackie toalety. Obejrzeliśmy wystawę dzieł z bursztynu oraz wystawę broni. Dowiedzieliśmy się   wielu ciekawych rzeczy o historii zakonu oraz o samym zamku. 
            Otóż Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie znany powszechnie jako zakon krzyżacki powstał  w roku 1190. Początkowo działał jako bractwo szpitalników w Akce , a  z czasem przekształcił się w zakon rycerski. Do  Polski sprowadził  ich Konrad Mazowiecki w roku 1226. Podarował Krzyżakom   kawałek ziemi, gdzie mieli założyć  siedzibę ,a w zamian bronić Polski przed najazdami Prus. Niestety po zlikwidowaniu zagrożenia, zakon odwrócił się od polskich książąt i zaczął napadać na polskie ziemie. W 1410 roku doszło do największej bitwy średniowiecza, bitwy pod Grunwaldem. Mimo że wojska Jagiełły zwyciężyły, to nie udało im się zdobyć malborskiej twierdzy. 
                 Zamek był budowany przez prawie 200 lat. Składa się z trzech części: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego oraz Zamku Niskiego. W tym pierwszym mieści się, m.in. kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, kaplica świętej Anny, czy też wieża Gdanisko. W Zamku Średnim znajduje się Pałac Wielkich Mistrzów, wielki Refektarz, wieża Kurza Stopa oraz kaplica święto Bartłomieja. 
            Tuż po zakończeniu zwiedzania zamku udaliśmy się w do Tczewa, gdzie znajduje się  największe w Polsce muzeum poświęcone historii Wisły. Prezentowane tam zabytki archeologiczne dokumentują dawne osadnictwo i żeglugę wiślaną.  Tradycyjne narzędzia, łodzie, modele statków i makiety, uzupełnione stanowiskami multimedialnymi pozwoliły nam poznać tajniki szkutnictwa, handlu rzecznego, budowy portów i stoczni. Wystawa obejmuje najdawniejsze dzieje Wisły przez okres rozbiorów państwa polskiego po współczesność.
                W czasie wycieczki dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Zarówno Muzeum Wisły jak i zamek w Malborku bardzo nam się podobały. Wróciliśmy do Pinczyna bogatsi w wiedzę i doświadczenia. Już planujemy kolejne wyjazdy.


            Elżbieta Prześrut -Prądzińska
            Natalia Doering
            Dagmara Siwek
            ks. Tomasz Rychłowski

        • „Warsztaty mydlarskie” - nagroda dla klasy III a
          • „Warsztaty mydlarskie” - nagroda dla klasy III a

          • 4 listopada 2022 r. uczniowie klasy III a odebrali główną nagrodę z zajęć projektowych związanych z dniem patrona naszej szkoły. Nagroda była dla uczniów nie tylko okazją do wspaniałej zabawy, ale również niezwykłą i ciekawą lekcją chemii, podczas której dzieci nauczyły się robić własne mydełka. Tego dnia cała szkoła pachniała między innymi lawendą, truskawką, maliną, czekoladą i konwalią. Serdecznie dziękujemy Pani Darii Menard za wspaniałe zajęcia i czekamy na kolejne! 

                                                          Angelika Prabucka

        • Wyniki szkolnego konkursu "Fizyka wokół nas”
          • Wyniki szkolnego konkursu "Fizyka wokół nas”

          • Szkolny konkurs fizyczno – fotograficzny ”Fizyka wokół nas” adresowany był do uczniów klas VII oraz klas VIII. Warunkiem udziału w konkursie, było dostarczenie do nauczycielki fizyki własnoręcznie wykonanych zdjęć, przedstawiających dowolne zjawiska fizyczne, zachodzące w przyrodzie lub świadomie wyeksponowane w przeprowadzonym przez ucznia eksperymencie.

            Wszystkim bardzo dziękujemy za udział, a oto zwycięzcy:

            I miejsce – Natalia Bielińska, klasa VIII a

            II miejsce – Bianka Hinz, klasa VIII a

            III miejsce – Marta Ćwiklińska, klasa VIII a

             

            Serdecznie gratulujemy!

            Natalia Doering

        • Pamiętamy o Święcie Zmarłych
          • Pamiętamy o Święcie Zmarłych

          • Kwitną zniczami
            ciemne chodniki.
            Jesienne kwiaty,
            błędne ogniki
            palą się znicze.

            Dziesiątki, setki,
            tysiące zniczy...
            Nikt ich nie zliczy...

            Przechodzą ludzie,
            schylają głowy.
            Wśród żółtych liści
            listopadowych
            palą się znicze..

            D. Wawiłow (fragment)


             

            1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych. Tego dnia wspominamy wszystkich, którzy żyli przed nami, naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych…

            W tym dniu wybieramy się na cmentarze, aby na grobach naszych bliskich zapalić znicze oraz złożyć kwiaty.

            Dzieci uczestniczące w zajęciach świetlicy szkolnej przygotowywały się w szczególny sposób do tego wyjątkowego święta.

            Nauczyciele świetlicy prowadzili zajęcia dotyczące symboliki Dnia Wszystkich Świętych podczas, których dzieci poznały zwyczaje i tradycje tego dnia. Przeprowadzono pogadanki dotyczące odpowiedniego zachowania na cmentarzach i miejscach pamięci.

            Dzieci wykonały również prace plastyczne związane z tematyką 1 listopada, które zostały zawieszone w galerii prac świetlicy.

             

            Ewa Niemczyk

      • Kontakty

        • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
        • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
        • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych
      • Logowanie