Dnia 26 kwietnia 2024 r. świętowaliśmy w naszej szkole uroczystość upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791r. Ustawa rządowa była pierwszą w Europie, a drugą na świecie Konstytucją, dość nowoczesną jak na XVIII w. Stanowiła ona główny cel reform przeprowadzanych przez ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Jej najważniejszym zadaniem było zniesienie liberum veto i wolnej elekcji, a także zwiększenie liczby wojska. Była symbolem zmian, które miały zapewnić powodzenie i rozwój Rzeczpospolitej. Niestety, Konstytucja upadła wraz z rozbiorami Polski. W celu uczczenia tego wzniosłego dla dziejów Polski wydarzenia, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii. Na początku odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu, po którym przedstawiciele harcerstwa zapalili znicze pod tablicami pamiątkowymi naszej szkoły. Podczas apelu przenieśliśmy się w odległe czasy. Uczniowie dowiedzieli się kim byli twórcy Konstytucji i jak wyglądały okoliczności jej powstania. Pomogli w tym następujący aktorzy, którzy wcielili się w role postaci historycznych: Król Stanisław August Poniatowski – Dominik Sobisz, marszałek sejmu Stanisław Małachowski – Amelia Rubaszewska, duchowny Hugo Kołłątaj – Karol Bieliński oraz magnata Ignacy Potocki – Agata Soroka. Uroczystość uświetnił taniec patriotyczny – dziewczęta z klas VIb i VIIb zatańczyły z biało-czerwonymi szarfami do muzyki skomponowanej przez Fryderyka Chopina. Słowo mówione, było przeplatane pieśniami o charakterze patriotycznym. Chór szkolny zaprezentował dwa poruszające utwory – „Konstytucja” i „Orle biały” – w roli solistek wystąpiły Zuzanna Bara, Maria Dróżkowska, Adela Grzegorzewska i Wiktoria Szyfelbein.
Warto nadmienić, że podczas uroczystości wirtualnie odwiedziliśmy Zamek Królewski w Warszawie, gdzie podczas Sejmu Czteroletniego została uchwalona Konstytucja. Ponadto zobaczyliśmy interaktywny obraz wybitnego, polskiego malarza Jana Matejki: „Konstytucja 3 maja”, który został namalowany w setną rocznicę jej powstania.
Magdalena Piernicka
Alicja Kubik
Joanna Marcinczyk