• 1057 ROCZNICA UPAMIĘTNIENIA CHRZTU POLSKI  W NASZEJ SZKOLE
          • 1057 ROCZNICA UPAMIĘTNIENIA CHRZTU POLSKI  W NASZEJ SZKOLE

          •  

            Narodowe Święto Chrztu Polski upamiętnia historyczne wydarzenie sprzed 1057 lat i jest okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Chrzest księcia Mieszka I, to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa, które jest uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miało ono fundamentalne znaczenie polityczne, tożsamościowe, a także kulturowe i wprowadziło rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Był to potężny impuls rozwojowy, który umacniał władzę księcia, dawał mocniejsze podstawy suwerenności i bezpieczeństwa państwa. Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech.  Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r. Znaleziska archeologiczne sugerują, że mógł on nastąpić na wyspie Ostrów Lednicki, koło grodu gnieźnieńskiego, głównej siedziby rodu Piastów. Uczniowie naszej szkoły z okazji upamiętnienia rocznicy Chrztu Polski, na lekcji historii powrócili do czasów początków Państwa Polskiego. Czytali fragmenty kroniki Galla Anonima, oglądali filmik i wykonywali ćwiczenia interaktywne, a także układali puzzle interaktywne z obrazem Jana Matejki Chrzest Polski. Zadaniem uczniów było przygotowanie również lapbooków historycznych dotyczących początków państwa Piastów. Dzieci i młodzież z naszej szkoły poszerzyli swoją wiedzę historyczną a także upamiętnili to bardzo ważne wydarzenie z dziejów naszego kraju.

            Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat początków państwa polskiego?


            Wejdź w link: Początki państwa polskiego

             

            Magdalena Piernicka

        • Rocznica Chrztu Polski w klasach I – III
          • Rocznica Chrztu Polski w klasach I – III

          • 14 kwietnia uczniowie klas I – III wspominali rocznicę Chrztu Polski. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny związany z tym wydarzeniem, a następnie układały puzzle. Były również plakaty, kolorowanki oraz zadania interaktywne.

        • KONKURS FOTOGRAFICZNY: JAKIE ZNASZ ZAWODY?
          • KONKURS FOTOGRAFICZNY: JAKIE ZNASZ ZAWODY?

          • Doradztwo zawodowe ma na celu zapewnienie uczniom wsparcie szkoły w zakresie podejmowania świadomych wyborów edukacyjnych i zawodowych. Podczas zajęć uczniowie dokonują samopoznania, dowiadują się jakie mają predyspozycje zawodowe oraz poznają możliwości dalszej drogi kształcenia. Jednym z celów jest także poznanie zawodów i rynku pracy. Ostatnio uczniowie naszej szkoły z klas I – IV brali udział w ogólnopolskim konkursie fotograficznym: Jakie znasz zawody rzemieślnicze? Organizowanym przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą w Gdańsku. Celem konkursu jest kształtowanie pozytywnego wizerunku pracy zawodowej i  promowanie wiedzy o rynku pracy. Jego szczególną wartością jest wczesna edukacja o zawodach i propagowanie szacunku dla pracy. Poznając różne zawody dzieci zdobywają wiedzę o życiu społecznym i gospodarczym oraz uczą się szacunku dla pracy innych. Wykonując fotografie rozwijają również swoje  zainteresowania artystyczne oraz umiejętność prezentowania własnych obserwacji i przemyśleń. Na konkurs realizowany przez Pomorską Izbę Rzemieśliniczą zostały wysłane prace następujących osób:  Pauliny Sobisz z kl. I c  z fotografią zawodu malarza, Tomasza Arendta z kl. IV c – zawód kosmetyczki oraz Igora Sobol kl. IV b – zawód kucharz.

            Życzymy powodzenia.

             

            Magdalena Piernicka

        • Konkurs „ PISANKA Z MOTYWEM MATEMATYCZNYM” rozstrzygnięty
          • Konkurs „ PISANKA Z MOTYWEM MATEMATYCZNYM” rozstrzygnięty

          •  

            W naszej szkole został ogłoszony konkurs „Pisanka z motywem matematycznym. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością w wykonaniu pracy konkursowej.

            We wtorek 4 kwietnia 2023r. ogłoszono zwycięzców szkolnego konkursu, który cieszył się sporym zainteresowaniem.

            Prace uczniów zostały zaprezentowane na naszej szkolnej wystawie.

            Wszystkim bardzo dziękujemy za udział, a oto zwycięzcy:

            I miejsce – Julia Kurszewska,  klasa IV b 

            II miejsce – Julia Pellowska, klasa IV b

            III miejsce –  Maja Kosecka, klasa V a

            Komisja konkursowa przyznała również trzy wyróżnienia.

            Otrzymali je: Wiktoria Szyfelbein klasa V a, Karolina Stopa klasa VII oraz Anastazja Koprowska klasa VI b.

            Raz jeszcze serdecznie gratulujemy!

             

            Natalia Doering

        • Świetlicowe przygotowania do Świąt Wielkanocnych
          • Świetlicowe przygotowania do Świąt Wielkanocnych

          •  

            Wielkanoc to Święto radości i nadziei.  Ostatni tydzień w świetlicy szkolnej upłynął pod znakiem przygotowań do Świąt Wielkanocnych.

            Podczas zajęć w świetlicy szkolnej uczniowie mieli okazję porozmawiać  z nauczycielami o zwyczajach, tradycjach i potrawach związanych ze świętami Wielkiej Nocy. Dzieci poznały tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych, jakie obchodzono dawniej na Kociewiu. Próbowały odpowiedzieć na pytanie, czy przetrwały one do dziś?

            W Wielkim Tygodniu dzieci siały rzeżuchę, której wzrost obserwowały codziennie, a także ją degustowały.

            Podczas zajęć plastycznych dzieci przepięknie malowały, wycinały kleiły i składały. Tworzyły baranki z waty, koszyczki i pisanki papierowe różnymi technikami. Wszystkie prace plastyczne,zostały zawieszone w galerii świetlicy.

        • Gminny Konkurs Recytatorski „ W krainie poezji dziecięcej”
          • Gminny Konkurs Recytatorski „ W krainie poezji dziecięcej”

          • 4 kwietnia 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte  w Pinczynie odbył się coroczny Gminny Konkurs Recytatorki „W krainie poezji dziecięcej”. W konkursie wzięło udział 15 uczniów  klas I – III ze wszystkich szkół z terenu Gminy Zblewo. Głównym celem tego spotkania było popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie talentów  recytatorskich, ale również zachęcanie do występów przed publicznością. Najpierw w każdej ze szkół odbyły się konkursy szkolne, podczas których wyłoniono trzech kandydatów reprezentujących daną szkołę. Recytację oceniało jury w składzie: pani Emilia Bielska, pani Zyta Mikołajewska oraz pani Dagmara Siwek, które miały nie lada problem z wyłonieniem laureatów konkursu, ponieważ wszyscy uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością tekstu oraz ciekawą interpretacją.

            Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy, które zostały wręczone przez Panią Dyrektor Iwonę Loroch.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i już cieszymy się na następne spotkanie, które dopiero za rok!

            Laureaci Gminnego Konkursu Recytatorskiego:

            w kategorii klas I:

            I miejsce  – Filip Mikołajewski - Publiczna Szkoła Podstawowa w Bytoni,

            II miejsce-  Łucja Rambowska -  Publiczna Szkoła Podstawowa w Zblewie,

            III miejsce- Zofia Opatowska – Publiczna Szkoła Podstawowa w Pinczynie,

            w kategorii klas II:

            I miejsce- Olga Konieczna- Publiczna Szkoła Podstawowa w Pinczynie,

            II miejsce- Nina Dzienniak - Publiczna Szkoła Podstawowa w Borzechowie,

            III miejsce- Lena Leszczyńska - Publiczna Szkoła Podstawowa w Zblewie,

            w kategorii klas III:

            I miejsce: Zuzanna Dumin - Publiczna Szkoła Podstawowa w Bytoni,

            II miejsce- Anastazja Müller- Publiczna Szkoła Podstawowa w Zblewie,

            III miejsce- Jakub Di Giusto - Publiczna Szkoła Podstawowa w Pinczynie

             

            Beata Trygalska, Angelika Prabucka, Małgorzata Dzienniak

        • „Rozumiemy innych! Pomagamy sobie! Jesteśmy razem!”– Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Szkole.
          • „Rozumiemy innych! Pomagamy sobie! Jesteśmy razem!”– Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Szkole.

          •  

            2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tegoż święta jest podnoszenie społecznej świadomości na temat tego zaburzenia, ponieważ zostało ono uznane przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Na autyzm nie ma lekarstwa. W samej Europie rozpowszechnienie spektrum autyzmu to ok. 1 na 100 dzieci.

            Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami
            z autyzmem i w spektrum. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w weekend, wydarzenie obchodziliśmy 3 kwietnia. Tego dnia w szkole uczniowie, nauczyciele i pracownicy ubrali się na niebiesko. Nauczyciele przybliżyli dzieciom i uczniom zagadnienia autyzmu wyświetlając film „Autyzm” oraz omawiając tematyczną prezentację. Dzieci ze szkolnych grup przedszkolnych oraz klas I-III otrzymały niebieskie balony jako symbol solidarności. Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych dzieci i uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Sądząc po zachowaniu uczniów- działania przyniosły skutek. 


             

        • Wizyta w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku
          • Wizyta w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

          • Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach,
            które są zdolne przemieniać świat na lepsze

            Ks. Jerzy Popiełuszko

             

            W poniedziałkowy ranek 3 kwietnia 2023 r., uczniowie klas VII oraz VIII wraz z wychowawcami wybrali się do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Motywem wyjazdu była ostatnio omawiana tematyka strajków na Wybrzeżu i powstania  Solidarności na lekcjach historii. Zwiedzanie zaczęliśmy od Pomnika Poległych Stoczniowców, upamiętniającego ofiary grudnia 1970 r., który znajduje się w pobliżu Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, niedaleko miejsca, gdzie padli pierwsi zabici strajkujący. Następnie udaliśmy się do bramy głównej, która zachowała swój oryginalny charakter, a nad wejściem znajduje się tablica z 21. postulatami ogłoszonymi 17 sierpnia 1980 przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS). Listę otwierało żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych. Pozostałe dotyczyły przestrzegania konstytucyjnych praw i wolności, zniesienia przywilejów partyjnych oraz poprawy warunków bytowych społeczeństwa. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie wystaw ECS z przewodnikami. Europejskie Centrum Solidarności to nowoczesna instytucja kultury, która utrwala pamięć o naszym największym sukcesie obywatelskim – zwycięstwie Solidarności. Stanowi muzeum upamiętniające rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie, ale też ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum, bibliotekę i mediatekę. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i wsiąść do suwnicy, na której pracowała Anna Walentynowicz. Obejrzeć witryny sklepowe SPOŁEM, biurko przy którym pracował Jacek Kuroń, wnętrza samochodu milicyjnego, replikę słynnego papa mobile, którym podczas pielgrzymki do Polski podróżował papież Jan Paweł II. Wszystkie wystawy i ekspozycje zawierały elementy multimedialne, więc były dla uczniów bardzo atrakcyjne.

            Dzisiejsza lekcja historii pokazała, jak ważne jest, aby młodzi ludzie zachowali w pamięci Polaków, którzy walczyli o suwerenną i wolną Polskę.

             

            Magdalena Piernicka, Joanna Marcinczyk, Anna Morawiec, Bernadeta Ptak, Dagmara Siwek

             

             

             

             

             

             

        • Wycieczka do Będomina
          • Wycieczka do Będomina

          • W środę 22.03.2023r odbyła się wycieczka klas trzecich. Wczesnym rankiem pojechaliśmy do Szarloty, gdzie uczniowie mieli okazję zagrać w kręgle, a następnie poszaleć na placu zabaw. Dzieci korzystały z całego obiektu i jego możliwości, układały klocki, grały w gry i wiele innych atrakcji. Kiedy już wykorzystały swoją energię, przenieśliśmy się do restauracji, w której czekał już pyszny i zdrowy obiad. Wybawieni i najedzeni pojechaliśmy do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, gdzie pani przewodnik opowiedziała nam historię hymnu oraz wiele ciekawostek dotyczących rodziny Wybickich. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali informacji i obejrzeli zabytkowe miejsce. Mieli też, okazję popisać się swoją wiedzą i znajomością hymnu, który wspólnie odśpiewaliśmy. Po zakończeniu zwiedzania chętne osoby zakupiły pamiątki, największym zainteresowaniem cieszył się wisiorek z orłem białym.  Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i pełni wrażeń wróciliśmy autokarem do Pinczyna.  
            A. Derda
            A. Prabucka

        • Konkursy wielkanocne rozstrzygnięte!
          • Konkursy wielkanocne rozstrzygnięte!

          • Już po raz dziewiętnasty odbył się Ogólnopolski Kociewski Konkurs Plastyczny „Stacja Drogi Krzyżowej” i Konkurs na Pisankę Wielkanocną. Organizatorem obu konkursów jest Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. Co roku mamy reprezentantów w tych konkursach, którzy są nagradzani. Tak było i tym razem. Kacper Banasiak, uczeń kl. III a, jest laureatem obu konkursów. Bianka Hinz i Karolina Leszczyńska, uczennice klas VIII, zostały laureatkami konkursu „Stacja Drogi Krzyżowej”. Prac uczniów naszej szkoły było więcej, zarówno prac malarskich jak i formy przestrzenne. Wszystkie prace można obejrzeć na załączonych zdjęciach. Są też zdjęcia z wystawy i wręczania nagród, które zrobiła pani Joanna Marcinczyk. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i pomysłowość w przedstawieniu tematu Drogi Krzyżowej. Pamiętajcie, że dla nas każdy, kto wziął udział w konkursie, jest zwycięzcą.

            Angelika Prabucka

            Beata Galikowska

            Anna Polc

        • Sukces uczniów klas I – III!
          • Sukces uczniów klas I – III!

          • 29 marca 2023 r. uczniowie z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej wzięli udział w GMINNYM KONKURSIE „KUBUSIA PUCHATKA” i zajęli I miejsce! Uczniowie wykazywali się wiedzą z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej oraz sprawnością fizyczną. Na każdym etapie drużyna zdobywała punkty. O zwycięstwie decydowała liczba punktów uzyskana we wszystkich etapach. Na koniec na uczniów czekał słodki poczęstunek i wspaniałe nagrody. Wspaniałą atmosferę konkursu z pewnością uczniowie zapamiętają na długo!

            Uczniowie reprezentujący naszą szkołę:

            Konrad Rumiński – kl. I a

            Krystian Chojnacki -  kl.  I c

            Wiktor Siatkowski – kl. IIc

            Martyna Szok – kl. IIc

            Julia Grzeszkiewicz – kl. IIIb

            Kacper Banasiak – kl. IIIa

            Jeszcze raz gratulacje dla reprezentantów naszej szkoły!

                                                                                                                                                           Sandra Kurszewska

        • Warsztaty profilaktyczne "Cukierki"
          • Warsztaty profilaktyczne "Cukierki"

          • W poniedziałek 20 marca  klasy III uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych pt. „Cukierki”, które zostały przeprowadzone przez Ośrodek Psychoprofilaktyki Nowa Perspektywa.

            Zajęcia w ciekawy sposób przybliżyły dzieciom podstawowe informacje na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. Podczas zajęć wykorzystane zostały różne metody aktywizujące. Prowadzący nawiązał dobry kontakt z dziećmi. Uczniowie byli zainteresowani, aktywni, chętni do współpracy. Zdobyli umiejętność zauważania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi. Nauczyli się postawy asertywnej względem osób nieznajomych.

            Warsztaty zostały sfinansowane z budżetu gminy w ramach profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

             

                                                                                                                                                Pedagog

        • Debata klas VII i VIII
          • Debata klas VII i VIII

          • W piątek 24 marca  klasy VII i VIII a,b,c  uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych w ramach rekomendowanego programu  „Debata”, które zostały przeprowadzone przez Ośrodek Psychoprofilaktyki Nowa Perspektywa.

            Warto nadmienić, że DEBATA skupia się  na szeroko rozumianej profilaktyce uniwersalnej, której głównym celem jest wyposażenie młodzieży w umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, na poszukiwaniu pozytywnej alternatywy dla wielu zachowań poprzez dostarczenie odpowiedniej informacji oraz wzmacnianie czynników chroniących i redukcję czynników ryzyka.    

            Program adresowany był do młodzieży, u której w większości nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa. Miał on charakter uprzedzający, jego głównym zadaniem było zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy abstynencji. Zajęcia trwały 3 godziny dydaktyczne, realizowane były przez doświadczonego trenera. Warsztaty zostały sfinansowane z budżetu gminy w ramach profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych

             

            Pedagog

        • Dzień Kolorowej Skarpetki – czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
          • Dzień Kolorowej Skarpetki – czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

          • 21 marca świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa.  Data 21 marca jest symboliczna i nie jest też przypadkowa. Osoby z Zespołem Downa charakteryzuje bowiem istnienie dodatkowego – 3 chromosomu bądź jego fragmentu w 21 parze chromosomów.

            W naszej szkole również przyłączyliśmy się do tego święta i zorganizowaliśmy „Dzień kolorowej skarpetki”. Chętni uczniowie, nauczyciele i pracownicy  w tym dniu  założyli kolorowe skarpetki „nie od pary”. Kolorowe skarpetki były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

        • Gminny Konkurs Języka Angielskiego rozstrzygnięty!
          • Gminny Konkurs Języka Angielskiego rozstrzygnięty!

          •  

            22 marca 2023 r. w Zblewie odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego „Enjoying English”. Jego celem było przede wszystkim rozwijanie zainteresowań językiem angielskim, sprawdzenie wiadomości swoich i innych, wymiana i zdobywanie nowych doświadczeń, a także współzawodnictwo, integracja oraz zabawa. Tradycyjnie, do konkursu przystąpili też uczniowie naszej szkoły. W tym roku reprezentowali ją Sebastian Badziński i Sebastian Piotrzkowski z klasy VIa, Angelika Galińska i Olga Lesinska z klasy VII oraz Zuzanna Rulewska z klasy VIIIb i Nikodem Szok z klasy VIIIa. Rywalizacja pomiędzy szkołami była zacięta. Uczniowie wykazali się niezwykłą wiedzą i pasją językową. Komisja konkursowa, po długich pracach, wyłoniła zwycięzców tegorocznych zmagań. Wśród nagrodzonych byli też uczniowie naszej szkoły: Sebastian Badziński i Sebastian Piotrzkowski zajęli III miejsce
            w kategorii klas VI, a Zuzanna Rulewska i Nikodem Szok zajęli również III miejsce, ale w kategorii klas VIII. Dyplomy oraz nagrody wręczyła dyrektor szkoły w Zblewie pani Lucyna Błaszak.

             

            Zwycięzcom raz jeszcze serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

            Anna Morawiec

    • Kontakty

      • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
      • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
      • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych
    • Logowanie