• Ogłoszenie wyników konkursu: Zapomniani naukowcy XIX i XX w.
     • Ogłoszenie wyników konkursu: Zapomniani naukowcy XIX i XX w.

     •  

      W polskiej nauce wciąż mamy wielu odkrywców, którzy wymagają przypomnienia
      i przedstawienia szerszej publiczności. Instytut Pamięci Narodowej ogłosił konkurs:
       „Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy”, skierowany do klas 7. oraz 8 SP.

      Uczniowie naszej szkoły w swoich pracach przedstawili postać wybitnego polskiego naukowca, działacza Pomorza, profesora Afonsa Hoffmanna, krewnego wieloletniego patrona gimnazjum w Pinczynie, księdza Stanisława Hoffmanna. Profesor Alfons Hoffmann urodził się 12 listopada 1885 roku w Grudziądzu. W 1905r. Alfons Hoffmann wstąpił na Wydział Maszynowy i Elektrotechniczny Politechniki Gdańskiej, którą ukończył w 1911r.
      Po uzyskaniu dyplomu inżynierskiego, do 1918 r. pracował w niemieckich fabrykach
      i zakładach elektrotechnicznych,  w  Akwizgranie  i  w  Berlinie. W 1918 r.  po  odzyskaniu  przez Polskę niepodległości, natychmiast wraca do Gdańska, aby rozpocząć działalność
      na rzecz odbudowywania kraju po 123 latach niewoli. Jako znakomity elektryk chciał zadbać, aby ludzie mogli żyć na miarę XX wieku i rozpoczął pracę nad elektryfikacją Pomorza Gdańskiego. Z Gdańska zostaje oddelegowany do Torunia i skierowany do prac nad budową elektrowni wodnej w Gródku. Dzięki  wielkiemu  wysiłkowi  i  zdolnościom  organizacyjnym Alfonsa Hoffmanna, budowę szybko ukończono. Elektrownia, o mocy instalowanej  3900kW,  była wówczas pierwszą powojenną, a zarazem największą elektrownią wodną w Polsce, zbudowaną przez polskiego inżyniera. W 1928 roku A. Hoffmann opracowuje  niesłychanie śmiały i nowatorski plan budowy na Śląsku dużej elektrowni cieplnej o mocy 300 MW
      i przesyłanie energii elektrycznej liniami 200 kV do Poznania i Łodzi. W okresie  od jesieni 1928 r. do zimy 1929 r. zbudowano pod kierownictwem A. Hoffmanna w rekordowym czasie elektrownię wodną w Żurze: Gródek-Żur i Żur-Gdynia o łącznej długości 140 km. Kolejnym sukcesem A. Hoffmanna była elektryfikacja portu w Gdyni i zbudowanie tam w 1936 r. elektrowni cieplnej, z generatorem o mocy 7,5MW i napięciu15,75 kV, w Polsce nie stosowano do tej pory tak wysokiego napięcia generatora. Turbozespół miał po raz pierwszy w kraju chłodzenie kondensatu wodą morską. Budowę  elektrowni rozpoczęto we wrześniu 1935 r., a zakończono w grudniu 1936r. Kolejne zasługi A. Hoffmanna w dziedzinie elektroenergetyki można wymieniać bez końca…Jako pierwszy w kraju zastosował szczudła betonowe do budowy linii Gdynia-Puck Władysławowo-Jurata. Pełniąc funkcję dyrektora elektrowni Gródek zbudował w 1933r. fabrykę grzejników i innych odbiorników elektrycznych, która zatrudniała 500 osób. Opracował koncepcję budowy elektrowni szczytowo-pompowej Żydowo, której nadano jego imię. Przed wojną osobiście przygotował koncepcję ogrzewania elektrycznego dworca  PKP Warszawa-Główna, która została zrealizowana. Profesor Józef Borzyszkowski z Uniwersytetu Gdańskiego tak napisał
      o inżynierze: „Non omnis moriar! Nie wszystek umarł. Był i jest profesor inż. Alfons Hoffmann wybitnym przedstawicielem ukształtowanej w okresie zaboru prusko-niemieckiego inteligencji polskiej Pomorza Nadwiślańskiego. Pozostanie swoistym symbolem odchodzącego już w przeszłość ideału inteligenta, spalającego się w swojej zawodowej pracy i w bezinteresownej służbie społeczeństwu. Należał do tych, o których nie tylko Pismo Święte mówi, iż stanowią sól naszej ziemi”.

      W 1949 r. A. Hoffmann rozpoczął pracę naukową na  Politechnice  Gdańskiej, jako wykładowca. Napisał kilka publikacji naukowych, m.in. „Siłownie  zbiornikowo-pompowe”. Organizował  zjazdy  naukowe  dyrektorów  i  personelu  technicznego, którym przedstawiał badania i nowatorskie metody budowania elektrowni wodnych. Na wniosek Rady Naukowej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku, 26.09.1957 roku przyznany mu tytuł profesora nadzwyczajnego. Prof. Alfons Hoffmann zmarł 30 grudnia 1963 r. i został  pochowany na cmentarzu w Gdańsku-Wrzeszczu.

      Uczniowie naszej szkoły zainteresowali się postacią prof. Hoffmanna i postanowili przypomnieć pioniera polskiej elektroenergetyki, opinii publicznej. Zgłosili się do konkursu
      i zagłębili w życiorys tak nietuzinkowego naukowca XX w. Rodzina księdza Stanisława Hoffmanna oraz profesora Alfonsa Hoffmanna ufundowała dla uczniów naszej szkoły nagrody książkowe. W dniu 20 maja 2021r. odbyło się wręczenie nagród przez
      Panią Dyrektor Iwonę Loroch. I miejsce w konkursie zajęła praca Nikoli Świeczkowskiej
      z kl. VIIIa, II miejsce otrzymała Zuzanna Stopa kl. VII a, III miejsce uzyskała Izabella Nixon kl. VII b, wyróżnienia i nagrody książkowe otrzymali również: Julia Cesarz kl. VIII a, Oliwia Dygner kl. VIIIa, Zuzanna Stopa kl. VII a oraz Szymon Pellowski kl. VII b

      Laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       

      Magdalena Piernicka

    • EkoEksperymentarium – przyszłość Ziemi można zmienić bez wychodzenia z domu. 
     • EkoEksperymentarium – przyszłość Ziemi można zmienić bez wychodzenia z domu. 

     • W dniach 20 kwietnia – 5 maja uczniowie klas 5 i 6 wzięli udział w projekcie EkoEksperymentarium. Jest to projekt, który uczy i rozwija dobre praktyki ekologiczne u dzieci. Pokazuje jak świadomie robić zakupy, sprzątać czy oszczędzać wodę – wszystko w formie gry, odzwierciedlającej codzienne czynności.
      Dzięki wizycie w wirtualnym domu i łamigłówkom, ukrytym w jego pokojach można łatwo zrozumieć, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma zmiana drobnych nawyków.
      Jak grać? Wchodząc do wirtualnego domu rodziny Łaskotków wybieramy pokój zagadek, rozwiązujemy kolejne zadania i zdobywamy punkty.
      Tematyka ochrony środowiska czy ograniczenia konsumpcjonizmu podane są w atrakcyjny sposób , ponieważ twórcy sięgają po proste komunikaty i działania, które mają przełożenie na codzienność każdego z nas.
      Nagrodą w grze jest przede wszystkim świadomość wprowadzanie drobnych zmian, które zmieniają świat na lepszy oraz certyfikaty udziału w programie dla klas.

      Wszystkich zainteresowanych grą zapraszam na stronę  ekoeksperymentarium.pl – zakładka GRAJ.

      Joanna Marcinczyk

      Certyfikat

      Dyplom Va

      Dyplom VIa

      Dyplom VIb

      Dyplom VIc

    • Szkoła w Pinczynie czekała na swoich uczniów … 
     • Szkoła w Pinczynie czekała na swoich uczniów … 

     •     Z wielką ulgą odetchnęliśmy, kiedy w końcu nastąpił czas powrotu kolejnych uczniów do szkół, co prawda w chwili obecnej tylko w systemie  stacjonarno-hybrydowym. 
      Okres zdalnej pracy spowodowany pandemią koronawirusa był bardzo trudny dla wszystkich uczniów w całym kraju, ale także nauczycieli i ich rodziców. 
      Postanowiliśmy umilić uczniom ten „pierwszy dzień” po długiej przerwie w szkole i przygotować niespodziankę. Udało się! 
      W dniu wczorajszym przygotowaliśmy dla wszystkich uczniów będących tego dnia w szkole popcorn i watę cukrową.
      Oczywiście wydawanie tych niespodzianek odbywało się zgodnie z przygotowanym wcześniej grafikiem oraz z zachowaniem wytycznych MEN, MZ oraz GIS. 
      Niespodzianka udała się! Dzieci były bardzo zaskoczone i zadowolone, a my szczęśliwi, że mogliśmy im sprawić chociaż trochę radości. Czekamy teraz na kolejnych uczniów powracających do nauki stacjonarnej w szkole.    

      Ewa Niemczyk    

   • Kontakty

    • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
    • zkiwpinczyn@zkiwpinczyn.pl
    • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
    • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych
   • Logowanie