• 82. rocznica zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim
     • 82. rocznica zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim

     •  

      Ludzkość musi położyć kres wojnie, bo inaczej wojna położy kres ludzkości."

      John F. Kennedy

       

      W niedzielę 26 września 2021 r., obchodziliśmy 82. rocznicę hitlerowskiego ludobójstwa w Szpęgawsku. W Lesie Szpęgawskim Niemcy wymordowali około 7 tysięcy mieszkańców Starogardu Gdańskiego i okolic - Polaków i Żydów. Od połowy września1939 roku do końca II wojny światowej zamęczono w tym miejscu wybitnych patriotów, działaczy narodowych, nauczycieli, księży, przedstawicieli inteligencji z Kociewia i Pomorza, a także pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Aby na trwałe upamiętnić zidentyfikowane osoby w 2019 r. w Szpęgawsku powstał nowy pomnik. Ma on formę betonowego lasu, którego część drzew została symbolicznie ścięta. Na powstałych w ten sposób pniach umieszczono w formie słojów imiona i nazwiska rozstrzelanych osób. Został tam również zamordowany wieloletni patron Gimnazjum w Pinczynie, poseł i ksiądz – Stanisław Hoffmann.

      Harcerze, poczet sztandarowy oraz nauczyciele naszej szkoły brali udział w ceremonii upamiętniającej zbrodnię niemiecką. Na miejsce przyjechało wielu parlamentarzystów, samorządowców i członków patriotycznych organizacji. Niedzielna uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.00 odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie miały miejsce wystąpienia okolicznościowe. Harcerze: Zuzanna Stopa, Anna Siwek, Klaudia Piotrzkowska, Amelia Literska, Wiktoria Lampkowska, Natalia Sobisz, Adela Grzegorzewska oraz liczne delegacje złożyły kwiaty na masowych grobach poległych. O godz. 14.00 odbyła się msza świętaw intencji pomordowanych pod przewodnictwem księdza biskupa Ryszarda Kasyny, ordynariusza Diecezji Pelplińskiej. Na zakończenie miał miejsce Apel Poległych i Rotaw wykonaniu Pelplińskiej Orkiestry Dętej, a także salwa honorowa oddana przez żołnierzy 22. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Chwała Bohaterom!

       

       

      Magdalena Piernicka

    •  Myślę, więc nie śmiecę!
     •  Myślę, więc nie śmiecę!

     •  

      W dniach 16-17 września, jak co roku, uczniowie szkoły w Pinczynie przystąpili do akcji „Sprzątanie Świata”  pod hasłem: „Myślę, więc nie śmiecę!”.

      Celem przedsięwzięcia jest promowanie pozytywnych nawyków oraz inicjowanie działań, dzięki którym wzrośnie samoświadomość co do codziennych zachowań proekologicznych.

      Chociaż pogoda nie sprzyjała, nasi uczniowie – od tych najmłodszych – po tych najstarszych, wyposażeni w rękawiczki ochronne oraz worki na śmieci, w które zaopatrzył ich Urząd Gminy w  Zblewie, wyruszyli na ulice Pinczyna.

      Niestety, pomimo dbałości o środowisko, segregacji śmieci, ich ilość w środowisku nie zmniejsza się! Przyczyn tej sytuacji można dopatrywać się w ciągłym rozwoju cywilizacji; konsumpcjonizmie.

      Uczniowie napełnili śmieciami sporo worków śmieci! Mamy nadzieję, że przysłuży się to tym najmłodszym, aby od dzieciństwa uzmysławiali sobie, że: „Mój jeden śmieć, ale kolejne: Krysi, Józia…”, to już ogrom odpadków. Więc „mój jeden odpadek” znaczy bardzo wiele dla przyrody.

      Może i nam, dorosłym, przydałaby się taka refleksja? Worki śmieci porzucone w lasach, hałdy śmieci pozostawiane w ustronnych miejscach to nie są „dzieła” dzieci, a to one powielają codzienne zachowania rodziców. Takie to oczywiste, a jednak…

      Warto więc bezustannie uświadamiać nam wszystkim, że każda osoba małymi krokami może przysłużyć się do ochrony środowiska.

              

      Ewa Niemczyk

    • Wspaniała przygoda
     • Wspaniała przygoda

     • Dnia 16 września klasy II a i II b wybrały się na wycieczkę edukacyjną na Ranczo Zbyroza w Osowie Leśnym. Mimo, że pogoda nas nie rozpieszczała, ponieważ było bardzo deszczowo uczniowie byli w doskonałych humorach. Na miejscu powitała nas właścicielka, która zabrała nas pod namiot i opowiedziała o atrakcjach rancza. Dzieci miały okazję dotknąć wyjątkowo jedwabistego włókna alpak i dowiedzieć się w jaki sposób jest wykorzystywane. Następnie z podziałem udaliśmy się do alpakarni na bliskie spotkanie z tymi niezwykłymi zwierzętami, pozostali układali w tym czasie maty edukacyjne dotyczące alpak. Ponadto dzieci odwiedzały inne zwierzęta takie jak króliki, kury,  czy gołębie. Kiedy tylko przestał padać deszcz dzieci skorzystały z przygotowanego toru przeszkód z podziałem na klasy, co bardzo przypadło im do gustu. Na zakończenie pobytu uczniowie wykonali indywidualne prace plastyczne i zjedli kiełbaski z grilla. Oczywiście nie obyło się bez zakupu urokliwych pamiątek Wszyscy świetnie się bawiliśmy i dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych rzeczy nie tylko na temat alpak.  Chętnie wybierzemy się powtórnie , jednak poczekamy na lepszą pogodę.

    • Międzynarodowy Dzień Dobroczynności
     • Międzynarodowy Dzień Dobroczynności

     • Międzynarodowy Dzień Dobroczynności to okazja do zajęć, warsztatów i rozmów, które wśród naszych uczniów miały zaszczepić element dobroczynności. W tym roku poczynając od 5 września rozpoczęliśmy warsztaty w klasach piątych. Pani pedagog przygotowała
      dla każdej z klasy cykl dwóch spotkań opartych na pracy indywidualnej i zespołowej. Uczniowie wykorzystując zabawę w skojarzenia zostali zapoznani z definicją dobroczynności oraz z przykładową listą dobrych uczynków, które można realizować każdego dnia. Dobry uczynek to każdy mały gest skierowany do drugiej osoby, aby jej pomóc lub po prostu sprawić przyjemność i wywołać uśmiech na twarzy.

      W każdym zespole klasowym poprzez zabawę staraliśmy się sprawić radość każdemu
      z osobna. Uczniowie wykonali „dłonie” i ćwiczyli komplementowanie. Zadanie
      to wywołało u wielu pozytywne zaskoczenie, ale przede wszystkim radość. Kolejna zabawa polegała na obdarowywaniu, każdy uczeń miał wykonać pięć prezentów, w formie graficznej i wręczyć je wybranym pięciu osobom z klasy. Pomysłów i sposobów wykonania było
      co niemiara. Każde z tych zadań miało na celu zintegrowanie oddziału klasowego, co udało się na pewno, a dowodem na to był widok uśmiechów, bo prezent otrzymał każdy. Jako podsumowanie uczniowie z poszczególnych klas w drodze tajnego głosowania wybrali najbardziej dobroczynną osobę w klasie. Gratuluję wszystkim wybranym: Wiktoria Lampkowska Va i Klaudia Nakielska Vb. Dziewczęta zostały uhonorowane medalami oraz długim aplauzem. Spora grupa osób otrzymała również wyróżnienia, a także odznaczenie najbardziej dobroczynnej osoby w grupie. Jeszcze raz serdecznie wszystkim gratuluję.

       

      Monika Prusak

    • Skarby Borów Tucholskich
     • Skarby Borów Tucholskich

     • Nadleśnictwo Kaliska w partnerstwie z Gminą Zblewo  realizuje  projekt dofinasowany z Funduszy Europejskich- Zabezpieczenie zasobów przyrodniczych Borów Tucholskich poprzez ochronę i restytucję różnorodności gatunkowej i siedliskowej w Arboretum Wirty.  W związku z tym osoby zaangażowane w tę inicjatywę  odwiedzają szkoły i prowadzą pogadanki na temat: „Skarby Borów Tucholskich”.

      15 września uczniowie  klas IVb i Vb wzięli udział w lekcji prowadzonej przez pracowników Nadleśnictwa Kaliska-  panią Wiktorię Kaczmarek oraz pana Jakuba Piechowiaka, którzy opowiedali dzieciom o  Borach Tucholskich, ochronie zagrożonych gatunków roślin oraz o Arboretum Wirty.

      Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat rozmnażania roślin w naturze. Dowiedzieli się dzięki gościom , że takie gatunki jak: brzoza karłowata, brzoza niska, wawrzynek wilczełyko, mącznica lekarska czy sasanka wiosenna  mają szansę na stałe zagościć w naszych lasach. Pani Wiktoria i pan Jakub opowiedzieli dzieciom o pierwszym drzewie, które zostało objęte ochroną gatunkową. Otóż było to bardzo dawno temu, bo w 1423r. Wówczas król Władysław Jagiełło zabronił wycinać cisa pospolitego. Drewno tego drzewa było cennym surowcem pozyskiwanym do produkcji łuków i kusz. Obecnie ten gatunek iglasty objęty został programem ochrony i restytucji, podobnie jak jarząb brekinia.

      Na koniec spotkania nasi goście przygotowali konkurs z nagrodami. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania. Radość ze spotkania z pracownikami nadleśnictwa Kaliska była ogromna. Uczennica klasy IVb- Zuzia Kubik przygotowała specjalną niespodziankę         dla przybyłych. Był to rysunek przedstawiający naszych gości. Pani Wiktoria i pan Jakub bardzo ucieszyli się z prezentu.  Pozostał  tylko żal, że każde spotkanie było takie krótkie…

      Na szczęście już wkrótce nasi uczniowie udają się z rewizytą do Wirt!

      Elżbieta Prześrut-Prądzińska

    • Wybory do samorządu uczniowskiego
     • Wybory do samorządu uczniowskiego

     •  

      Co roku we wrześniu w polskich szkołach odbywają się wybory do Samorządów Uczniowskich. Prekursorami samorządności uczniowskiej w naszym kraju  byli przyjaciele dzieci i młodzieży-Janusz Korczak, Aleksander Kamiński. W tych wyborach decydujący głos mają uczniowie. To oni spośród siebie wybierają najlepszych- tych, którym ufają i wierzą.

      I tak też się stało w pinczyńskiej szkole. 14 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte. Od godziny ósmej urnę oblegali wyborcy. Wybory cieszyły się wysoką frekwencją. Uczniowie  spośród 30 kandydatów wybrali dziewięciu przedstawicieli do SU szkoły podstawowej.

                  Tegorocznym wyborom towarzyszyło hasło „Wybieraj mądrze!” Uczniowie wzięli je sobie do serca i zdecydowali, że w roku szkolnym 2021/2022 Publiczną Szkołę Podstawową im. Bohaterów Westerplatte reprezentować będą: Zuzanna Stopa, Aleksander Flisikowski, Maja Bernacka, Marta Wróblewska, Livia Flisikowska, Sara Leszman, Marta Miksza, Zuzanna Rulewska, Amelia Literska .

                 Czy był to dobry wybór, czas pokaże. Teraz przed młodymi samorządowcami rok ciężkiej pracy na rzecz szkoły, środowiska. A później znowu wybory… , ale to dopiero za rok.

                                                                             Elżbieta Prześrut- Prądzińska

                                                                             Jusyna Zielińska-Myszk

       

      Protokół z wyborów

       

      W dniu 14 września 2021r. w naszej szkole odbyły się wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Głosy oddawano na lekcjach pod nadzorem Komisji Wyborczej.

      Po obliczeniu głosów podaje się do wiadomości wyniki:

      - uprawnionych do głosowania – 198

      - oddano głosów - 151,

      - co stanowi - 76,3 %;

      w tym:

      głosy ważne - 151

      głosy nieważne - 0

      - głosy oddane na poszczególnych kandydatów:

      Zuzanna Stopa 48

      Aleksander Flisikowski 40

      Maja Bernacka 30

      Marta Wróblewska 27

      Livia Flisikowska 27

      Sara Leszman 22

      Marta Miksza 20

      Zuzanna Rulewska 20

      Amelia Literska 20

      Na podstawie powyższych wyników, Komisja Wyborcza stwierdza, że Przewodniczącym SU w roku szkolnym

      2021/2022 zostaje: Zuzanna Stopa.

       

      Opiekunowie SU:

      Elżbieta Prześrut - Prądzińska

      Justyna Zielińska - Myszk

    • "W zdrowym ciele, zdrowy duch"
     • "W zdrowym ciele, zdrowy duch"

     • Uczniowie klas drugich w jednakowych koszulkach tworzą wspaniały zespół i aktywnie ćwiczą na lekcjach wychowania fizycznego. Wkrótce będą uczestniczyć w zajęciach „Aktywny powrót do szkół” podczas których popracują nad jeszcze lepszą kondycją i sprawnością ruchową. Nasi uczniowie doskonale wiedzą, że „W zdrowym ciele,  zdrowy duch”, więc od najmłodszych lat dbają o swoją formę. Brawo!!!

    • Zajęcia wspomagające
     • Zajęcia wspomagające

     • W zakładce Uczniowie i rodzice/ Codzienne informacje został zamieszczony aktualny harmonogram zajęć wspomagających dla klas.

    • Ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów
     • Ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów

     • Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

      Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

      Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/ 2022
     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/ 2022

     • Pierwszego dnia września społeczność Zespołu Kształcenia i Wychowania w Pinczynie spotkała się na placu przed szkołą, by rozpocząć nowy rok szkolny 2021/2022.

      Krótką część artystyczną przygotował Samorząd Uczniowski, który z humorem pożegnał wakacje. Uczestnicy uroczystości wysłuchali piosenki w wykonaniu szkolnego chóru. Prowadzące akademię- Amelia Literska i Maja Bernacka życzyły Pani Dyrektor, nauczycielom i uczniom udanych, bezproblemowych dziesięciu miesięcy nauki.

      Głos zabrała także Pani Dyrektor Iwona Loroch, która przywitała wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców. Wspomniała również o patronie szkoły- Bohaterach Westerplatte
      i tragicznym 1. września  1939 roku, kiedy to rozpoczęła się II wojna światowa. Z nadzieją na funkcjonowanie szkoły w trybie stacjonarnym, życzyła wszystkim uczniom samych wspaniałych osiągnięć, a nauczycielom i rodzicom satysfakcji oraz zadowolenia z sukcesów uczniów. Na końcu swego przemówienia  oficjalnie rozpoczęła rok szkolny 2021/2022.

       Następnie odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Pinczynie. Wyjątkowo w tym roku to nauczyciele przekazali sztandar uczniom.

      Na końcu uroczystości uczniowie wraz ze swymi wychowawcami udali się do klas.       
      Na pierwszoklasistów czekały tam drobne prezenty- balony z logo szkoły, które bardzo ich ucieszyły.

      Kolejny rok szkolny rozpoczął się. Co przyniosą kolejne miesiące? Tego dzisiaj nie wiemy…, ale z nadzieją patrzymy w przyszłość. Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom samych sukcesów!

       

      Elżbieta Prześrut-Prądzińska

      Justyna Zielińska- Myszk

       

   • Kontakty

    • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
    • zkiwpinczyn@zkiwpinczyn.pl
    • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
    • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych
   • Logowanie