• „Nie okłamałem chmur , nie oszukałem wiatru , nie okaleczyłem niczyich marzeń – dzięki Wam Nauczyciele.”
     • „Nie okłamałem chmur , nie oszukałem wiatru , nie okaleczyłem niczyich marzeń – dzięki Wam Nauczyciele.”

     • Dzień Edukacji Narodowej, święto wszystkich pracowników szkoły oraz uczniów  w Zespole Kształcenia i   Wychowania w Pinczynie uczciliśmy ten szczególny dzień już 13 października, kiedy to  miała miejsce uroczystość związana z obchodami tego święta.

      Hasłem przewodnim uroczystości były słowa poetki Marii Urbańskiej :„nie okłamałem chmur , nie oszukałem wiatru , nie okaleczyłem niczyich marzeń – dzięki Wam Nauczyciele.”

      W nawiązaniu do  tego pięknego cytatu oraz  jako wyraz podziękowania za trud nauczania  , uczniowie różnych  klas przygotowali uroczystą akademię, uświetniającą nasze święto. Podczas części oficjalnej życzenia składali wszystkim pracownikom szkoły przedstawiciele Gminy Zblewo, Rady Rodziców i oczywiście uczniowie. Pani dyrektor podziękowała wszystkim, za wysiłek oraz poświęcenie i trud włożony w kształtowanie serc i umysłów młodych ludzi a także wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły nauczycielom i pracownikom obsługi. Dyrektor Szkoły pani Iwona Loroch podkreśliła jak ważna w  jest nauka i wykształcenie oraz rola nauczyciela w życiu każdego człowieka.

      Uczniowie  starszych klas przygotowali ciekawą inscenizację. W humorystyczny sposób pokazali, że bycie nauczycielem ,to nie tylko zawód ale także powołanie, bez którego trudno żyć. Młodsze klasy uczciły Święto Edukacji Narodowej energetycznym montażem taneczno-wokalnym, a Samorząd Uczniowski wręczył wszystkim pracownikom oraz emerytom drobne upominki.

       W szkole w Pinczynie ten szczególny dzień- święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych co szkoły prowadzą i nadzorują uczczony został w ciekawy i niebanalny sposób.

                                                                                                  Natalia Doering

    • "Bezpieczny przejazd"
     • "Bezpieczny przejazd"

     • „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko” to edukacja na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo- drogowych, szczególnie istotne jest przekazywanie wiedzy i kształtowanie dobrych nawyków już od najmłodszych lat.

      W dniu 20 października 2021r uczniowie klas I-III oraz grupy przedszkolne uczestniczyli w spotkaniu  z przedstawicielami pracowników PKP Polskich Lini Kolejowych S.A  z Panią Anną Brzoską  Koordynator Kampanii  „ Bezpieczny przejazd- szlaban na ryzyko” oraz Panem Romanem  Sawickim Komendantem Posterunku Straży Ochrony Kolei w Tczewie.

      Głównym celem wizyty naszych gości było utrwalanie wśród dzieci znajomości znaków i sygnałów kolejowych, rodzajów przejazdów i uświadamianie konieczności respektowania przepisów dotyczących ruchu kolejowego. Dzieci obejrzały także spoty kampanii, animowany film o bezpieczeństwie na przejazdach, oraz zobaczyły skutki zderzenia pojazdu samochodowego z pociągiem. Następnie przedstawiciel kampanii Pani Anna wytłumaczyła dzieciom, na czym polegają zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa na terenie kolejowym.

      Nagrodą z aktywne uczestnictwo naszych uczniów w spotkaniu były kolorowe zeszyty edukacyjne oraz zwiedzanie mobilnego  pojazdu wyposażonego w specjalne kamery cyfrowe zainstalowane na wysokich wysięgnikach. Wykorzystuje się je do filmowania kierowców i pieszych, którzy omijają opuszczone rogatki.

      Uczniowie podziękowali gościom wręczając upominki i z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie.

      Dziękujemy organizatorom za wspaniałą przygodę i praktyczną lekcję o zasadach bezpieczeństwa.

    • Pasowanie na przedszkolaka w Przedszkolu Zielona Łąka w Pinczynie i radość dzieci z nowego placu  zabaw.
     • Pasowanie na przedszkolaka w Przedszkolu Zielona Łąka w Pinczynie i radość dzieci z nowego placu  zabaw.

     •  

      Przedszkolaki z przedszkola Zielona Łąka mają ogromne powody do radości. Już mogą bawić się na swoim wymarzonym placu zabaw. Wiemy wszyscy, że bez inicjatywy i projektów Pana Artura Herold Wójta Gminy Zblewo oraz Pana Mariusza Tuchlina  Prezesa Firmy Dekpol, który w bardzo dużym stopniu sfinansował budowę naszego placu, marzenie to nie doszłoby do skutku. Jednak stało się! Powstał nowoczesny, kolorowy i przede wszystkim bezpieczny obiekt zabaw. Na placu stanęły m.in. platformy ze zjeżdżalnią, huśtawki „bocianie gniazdo”, piaskownice, platforma wspinaczkowa, tor przeszkód a także panele edukacyjne.                               Wtorek 12 października był dniem wyjątkowym dla naszego przedszkola. Odbyło się  uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Był to też dzień podziękowań. Na uroczystość przybyli Wójt Gminy Zblewo Pan Artur Herold, Dyrektor Przedszkola Pani Iwona Loroch,     a także Rada Rodziców. Podczas tego wydarzenia dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Ślubowały być prawdziwymi i dobrymi przedszkolakami. Każda kwiatuszkowa grupa przedszkolna  wyraziła również radość oraz podziękowanie z powstania tak wyjątkowego miejsca. Nie zabrakło również podziękowania dla Pana Mariusza Tuchlina. Pani dyrektor wraz z delegacją małych przedszkolaków odwiedziła w firmie Dekpol pana Prezesa, żeby wyrazić swoją wdzięczność. Maluchy zaś recytując  wierszyk, opowiedziały, jak super i ciekawie można teraz spędzać czas na przedszkolnym placu. Teraz już nikt nie ma wątpliwości, że jest to plac zabaw z prawdziwego zdarzenia.                                           Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowanie Panu Arturowi Herold  i Panu Mariuszowi Tuchlinowi za zainteresowanie i wkład w rozwój naszego przedszkola. Natomiast uśmiech i szczęście dzieci niech będzie największym podziękowaniem.

    • Rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Samorząd Uczniowski na najpiękniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
     • Rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Samorząd Uczniowski na najpiękniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

     •  

               Dziękujemy za udział w konkursie na życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wpłynęło bardzo dużo pięknych prac. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie w klasach I – III szkoły podstawowej. Pomysły i techniki wykonania były bardzo różnorodne. Komisja wyróżniła 7 prac:

      Joanna Burczyk kl.III a

      Zuzanna Bara kl.II b

      Kacper Banasiak kl.II a

      Laura Gawrysiak kl.IV b

      Amelia Literska kl.V a

      Karolina Stopa kl.VI

      Julia Walos kl.VII c

      Zdjęcia wyróżnionych prac zostały umieszczone na stronie szkoły, zgodnie z intencją konkursu, razem z najlepszymi życzeniami!!!

      Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych działaniach Samorządu Uczniowskiego.

       SU z opiekunami

      Elżbietą Prześrut – Prądzińską

      Justyną Zielińską - Myszk

    • Komputery dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR
     • Komputery dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR

     •  

      Gmina Zblewo planuje złożenie wniosku w ramach Konkursu Grantowego  Cyfrowa Gmina-Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym –„Granty PPGR”. Celem programu jest wsparcie w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego oraz dostępu do Internetu.

      Rodzice/Opiekunowie prawni uczniów niepełnoletnich oraz pełnoletni uczniowie szkół średnich mieszkający w miejscowościach, w których funkcjonowały PGR-y roku mogą składać do dnia 25 października 2021 r (poniedziałek) do godz. 14.00 stosowne oświadczenia.

      Wsparcie przysługuje uczniom, którzy:

      * zamieszkują w miejscowości, w której funkcjonowało zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej,

      * są członkami rodzin osób pracujących w PGR-ach

      * nie otrzymały na własność lub w drodze użyczenia, w ostatnim roku oraz roku poprzedzającym rok złożenia przedmiotowego wniosku (tj. w roku 2020 i 2021), komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów, lub dofinansowania zakupu tych rzeczy.

       

      Wymagane oświadczenia można składać w Szkołach Podstawowych na terenie Gminy Zblewo (linki poniżej)

        

      Do  zapoznani się:

       

      REGULAMIN KONKURSU GRANTOWEGO

       

    • Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
     • Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

     • Jakże nie pisać wierszy,

      jakże nie płonąć w podzięce.

      Za dar najpiękniejszy, za SERCE

       

      Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy

      Pani Dyrektor, Nauczycielom, Pracownikom administracji i obsługi

      takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić,

      pięknych i szlachetnych pomysłów,

      które podszeptuje serce oraz samych sukcesów

      w życiu osobistym i zawodowym.


       

      Samorząd Uczniowski

    • Arboretum Wirty
     • Arboretum Wirty

     •  

      5 października br. powitał nas piękną pogodą wręcz wymarzoną na wyjazd na łono przyrody. Celem naszej podróży było jedno z najpiękniejszych miejsc na Kociewiu- Arboretum w Wirtach.

      Uczniowie klas czwartych nie mogli doczekać się, kiedy na własne oczy zobaczą ten niezwykły ogród. Niektórzy z nich byli tu po raz pierwszy. Już po godzinie 9.00 byliśmy w Arboretum, czekał tam na nas leśniczy- p. Jakub Piechowiak, który oprowadził nas po przepięknym parku. Opowiadał o różnych gatunkach drzew i roślin znajdujących się na terenie ośrodka oraz pokazał stację meteorologiczną i wyjaśnił do czego ona służy. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali tego, o czym mówił leśniczy. Zachwyceni byli otaczająca nas przyrodą. Uwagę dzieci przykuły różne gatunki drzew, których w naszych lasach nie spotyka się, a tam właśnie dzięki zaangażowaniu leśniczych rosną. Zwiedziliśmy sporą część ogrodu, podziwialiśmy widok na Jezioro Borzechowskie. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy tajemniczej mogile. Okazało się, że spoczywa tam syn założyciela ogrodu. Znaleźliśmy też czas na integrację- wspólne gry i zabawy.

      Spędziliśmy wspaniały czas w niezwykłym miejscu. Na pewno ta wycieczka na długo pozostanie w pamięci uczniów klas czwartych.


                                                                                                             Elżbieta Prześrut-Prądzińska
                                                                                                              Natalia Doering

       

    • Czytanie jest odlotowe!!!!
     • Czytanie jest odlotowe!!!!

     • Pod tym hasłem 29 września br. po raz kolejny w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania. W tym nietypowym święcie brali udział wszyscy uczniowie oraz nauczyciele.

      Celem tego dnia jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie najmłodszych klas obchodzili to święto w swoich salach, słuchając niesamowitych opowieści z książek czytanych przez nauczycieli.

      Najmłodsi uczniowie wykonali piękne rysunki swoich ulubionych bohaterów.

      Klasy starsze w tym dniu spotkały się w czytelni biblioteki szkolnej na głośnym czytaniu wybranych książek, a także mieli możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami z przeczytanych lektur.

      Każdy uczeń mógł przynieść swoją ulubioną książkę, a niektórzy przebrali się za postać z lektury.

      Na zachętę do dalszych przygód z książkami najmłodsi otrzymali zakładki.

       

      Wszyscy z niecierpliwością czekamy
      na kolejne święto w bibliotece naszej szkoły…..

    • Drodzy Rodzice ósmoklasistów...
     • Drodzy Rodzice ósmoklasistów...

     • Drodzy Rodzice ósmoklasistów, przed Państwa dziećmi ważny wybór i trudny czas z tym związany. Co dalej? Jaką szkołę wybrać? Jaką drogą dalej podążać? Są to nurtujące, ale jakże ważne pytania.

      Jako szkoła dokładamy wszelkich starań, aby wesprzeć uczniów w wyborze dalszej drogi edukacyjnej i przygotować ich do trzech ważnych etapów, czyli rekrutacji, egzaminu
      i ukończenia szkoły z jak najlepszym wynikiem. Naszym uczniom też potrzebna jest Państwa pomoc i wsparcie. Dlatego wspólnie zacznijmy działać i szukać tej wymarzonej drogi.

      Zachęcamy Państwa do zapoznania się z listem i informacjami na stronie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, zakładka Doradztwo zawodowe - Doradztwo zawodowe – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Starogardzie Gdańskim (pppstarogard.pl). Znajdą tam Państwo szereg istotnych informacji dotyczących preorientacji zawodowej. Prosimy
      o zapoznanie się i bieżące śledzenie tejże strony, aby móc wspomóc ósmoklasistów w wyborze dalszej drogi edukacyjnej.

       

       Monika Prusak- pedagog

      Magdalena Piernicka- doradca zawodowy

    • Działania Samorządu Uczniowskiego
     • Działania Samorządu Uczniowskiego

     • Tuż po wyborach nowo wybrany Samorząd Uczniowski Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Pinczynie przystąpił do działania. Na pierwszych spotkaniach z opiekunami uczniowie przedstawili swoją wizję samorządności na najbliższy rok szkolny, np. szczęśliwy numerek, poczta walentynkowa, pudełko pomysłów i skarg, dzień bez kartkówek i odpowiedzi. Pomysłów było mnóstwo, dlatego też trzeba było wybrać te najlepsze. Następnie wspólnie ustalono plan pracy Samorządu Uczniowskiego.

      W minionym tygodniu uczniowie spotkali się z Panią Dyrektor Iwoną Loroch, z którą dyskutowali na temat bezpieczeństwa w szkole. Wówczas też narodził się pomysł akcji „Bezpieczni w czasie przerw”. Uczniowie przedstawili mnóstwo ciekawych pomysłów, czym zaskoczyli Panią Dyrektor.

      Powyższa akcja rozpocznie się już wkrótce. Ma ona na celu uświadomić wszystkim uczniom, że ich bezpieczeństwo zależy od nich samych. Samorząd chce również pokazać, które zachowania na przerwach  są nieodpowiednie i czym grożą. Uczniowie mają nadzieję, że ich akcja podniesie poziom bezpieczeństwa w szkole, przyczyni się do integracji i zapewni świetną zabawę wszystkim uczniom.

      Samorząd Uczniowski przystąpił do pracy z wielkim zapałem i zaskoczył kreatywnością. Mamy nadzieję, ze tak już zostanie do końca roku szkolnego. Trzymamy kciuki za przedsięwzięcia!

      Elżbieta Prześrut-Prądzińska

      Justyna Zielińska-Myszk

    • Święto Patrona Szkoły Podstawowej
     • Święto Patrona Szkoły Podstawowej

     •                 Westerplatte… niezwykłe miejsce na mapie Polski. Tuż przed II wojną światową znajdowała się tam składnica przeznaczona do przeładunku materiałów wojskowych. Wobec zaostrzającej się sytuacji międzynarodowej i narastającego zagrożenia ze strony Niemiec wybudowano tam  w latach trzydziestych ubiegłego wieku pięć wartowni i nowoczesny budynek koszar. Potajemnie zwiększono załogę i sprowadzano dodatkowe uzbrojenie. Placówka miała odeprzeć ewentualny atak Niemców i stawiać opór przez sześć godzin               do momentu nadejścia pomocy.

      II wojna światowa wybuchła pierwszego września 1939 roku. Niemiecki pancernik “Schleswig-Holstein” ostrzelał Westerplatte. Już o 4.50 mjr. H.Sucharski nawiązał łączność telefoniczną z dowództwem Marynarki Wojennej w Gdyni. Wiadomość, którą przekazał była krótka-„O godzinie 4.45 dnia 1 września pancernik “Schleswig-Holstein” rozpoczął bombardowanie Westerplatte. Bombardowanie trwa.” Rozpoczęła się zaciekła walka o ten skrawek polskiej ziemi. Obrona trwała siedem dni. Skazana była od początku                                    na niepowodzenie. Jednak żołnierze wierzyli, że ich trud nie pójdzie na marne. 7 września        mjr H. Sucharski podpisał akt kapitulacji. Niemcy na znak szacunku pozwolili zachować naszemu dowódcy szablę. Żołnierze z Westerplatte przeszli do historii jako wielcy patrioci, którzy nade wszystko kochali ojczyznę i dla niej ofiarowali swe życie.

      Publiczna Szkoła Podstawowa w Pinczynie nosi imię Bohaterów Westerplatte i z tego powodu cała społeczność szkolna jest dumna. Co roku na przełomie września i października oddają hołd żołnierzom broniących polskiej ziemi przed Hitlerowcami. W tym roku było podobnie- 6 października odbyło się Święto Patrona Szkoły Podstawowej połączone                       z rozdaniem stypendiów motywacyjnych. Główne uroczystości odbyły się na sali gimnastycznej. Przywitano zebranych piosenką Czerwonych Gitar  pt. „Biały krzyż”. Akademię poprowadzili uczniowie klasy Vb- Zuzanna Labuda oraz Franciszek Czapiewski. Uczniowie przypomnieli zebranym heroiczną walkę żołnierzy na Westerplatte. Cytowano słowa mjr Sucharskiego, czy strzelca składnicy-Władysława Hryhorowicza. Przez chwilę można było poczuć tragizm tamtych chwil… Prowadzący zwrócili uwagę, że pokój nie jest dany nam na zawsze, że trzeba wciąż  dbać o to, by żyć w niepodległym kraju. Podkreślili, że przyszłością każdego narodu jest młode pokolenie, bo  to od nich zależy, jak będzie wyglądało życie w danym kraju za 5, 10, czy 20 lat, gdyż już dzisiaj oni dbają o jutro, rozwijając swe zainteresowania oraz ucząc się. W tym momencie nadeszła pora na rozdanie stypendiów motywujących. Pani Iwona Loroch wręczyła je 37  uczniom naszej szkoły. W swym krótkim przemówieniu serdecznie im pogratulowała i życzyła dalszych sukcesów.

      Tuż po rozdaniu stypendiów nadeszła pora na Turniej Patrona Szkoły Podstawowej,             w czasie którego trzyosobowe zespoły z klas IV-VIII zmierzyły się z trudnymi pytaniami dotyczącymi obrony Westerplatte, historii i życia szkoły. Uczniów oceniało jury-p.Gabriela Burczyk, p.Daria Menard oraz p.Monika Prusak.  Zespoły świetnie poradziły sobie                                 z zadaniami. Najlepsza okazała się klas IVb, drugie miejsce zajęli uczniowie z klasy VIIIa,    natomiast trzecie- kl.IVa. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców wręczyła Pani Dyrektor Iwona Loroch. Kiedy na sali gimnastycznej odbywała się uroczysta akademia przygotowana przez Elżbietę Prześrut-Prądzińską, Darię Menard, Joannę Przybylską-Kreft oraz Kamilę Piankowską, w klasach najmłodsi uczniowie kolorowali obrazki o tematyce wojennej, klasy IV-V przygotowywały plakat nt: „Patron mej szkoły, mym bohaterem”, a najstarsi uczniowie   z klas VI-VIII lapbooki  pt: „Pamięć  o Nich wciąż  żywa”.

      W taki o to sposób społeczność szkoły w Pinczynie uczciła pamięć żołnierzy walczących o wolność naszego kraju.  Zapisali się oni na kartach naszej historii jako wielcy patrioci, dla których słowa  znajdujące się na sztandarze  naszej szkoły – „Wszystko dla Ciebie Ojczyzno” były wartością, którą kierowali się w swym życiu.

       

      Elżbieta Prześrut-Prądzińska

    • WZNOWIENIE DZIAŁALNOŚCI DRUŻYNY HARCERSKIEJ  IM. KS. STANISŁAWA HOFFMANNA W PINCZYNIE
     • WZNOWIENIE DZIAŁALNOŚCI DRUŻYNY HARCERSKIEJ  IM. KS. STANISŁAWA HOFFMANNA W PINCZYNIE

     •  

      Po przerwie związanej z brakiem możliwości organizowania zbiórek, 12. harcerzy z Pinczyna wraz z druhnami Dagmarą Siwek i Magdaleną Piernicką wznowili swoją działalność. Pierwszym przedsięwzięciem w tym roku była warta i udział w obchodach 82. rocznicy zbrodni niemieckiej w Szpęgawsku. Dnia 6 października o godzinie 15.30 odbyła się kolejna zbiórka harcerska. Na początku rozpoczęliśmy spotkanie przypomnieniem prawa harcerskiego. Potem drużynowe podjęły decyzję o wyjściu na ognisko. Harcerze mieli 3 minuty na przebraniu butów oraz stawienie się przed szkołą. Kolejnym punktem zbiórki była musztra. Po musztrze podzieliliśmy się na cztery patrole. Każdy z patroli otrzymał mapę terenową i wymyślił sobie nazwę. Następnie po krótkiej odprawie, patrole: "Ziemniaczory", "Wielokolorowi", "Słoneczniki" oraz "Wiewiórki" wyruszyły w stronę Gaju. W między czasie druhny udały się rozpalać ognisko. Harcerze szli szukając znaków jak dotrzeć do leśniczówki. Kiedy doszliśmy na miejsce zastało nas rozpalone ognisko. Przed przystąpieniem do smażenia kiełbasek odbyło się meldowanie patroli . Każda z patrolowych zameldowała swój patrol po czym odśpiewaliśmy hymn Związku Harcerstwa Polskiego. Następnie przystąpiliśmy do smażenia kiełbasek. Ognisko upłynęło nam w przemiłej atmosferze, śpiewaniu oraz planowaniu dalszych działań drużyny.

      Zuzia Stopa - zastępowa

    • Zwiedzamy…
     • Zwiedzamy…

     •  

      Uczniowie klas VI, VII b i VII c udali się 8 października na wycieczkę do Będomina i Garczyna.

      W Muzeum Hymnu Narodowego, w najstarszej części Dworku Wybickiego, w którym w roku 1747 na świat przyszedł autor hymnu uczniowie obejrzeli wystawę. W historycznych wnętrzach prezentowane są stare meble i liczne pamiątki, świadczące o historii dworku. Na honorowym miejscu eksponowane jest faksymile rękopisu Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, pieśni która została hymnem narodowym.  

      Oryginał rękopisu zaginął w czasie II Wojny Światowej. Dzisiaj znajduje się prawdopodobnie na terenie Rosji.

      Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, później znana pod nazwą Mazurek Dąbrowskiego została hymnem dopiero 130 lat po napisaniu. W tym czasie treść pieśni była cenzurowana, zmieniana, a nawet zakazana. Pierwsze zmiany zostały narzucone jeszcze przez władze francuskie. Słowa pieśni modyfikowali również sami Polacy. W zależności od sytuacji bohaterem refrenu stawał się Dwernicki, Piłsudski czy też Sikorski, a ziemia włoska zmieniała się w szkocką.

      Burzliwe losy Mazurka Dąbrowskiego przedstawia druga część wystawy stałej. Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie na szczególną uwagę zasługuje kolekcja biżuterii patriotycznej z II połowy XIX wieku oraz pozytywki wygrywające zakazaną w czasach niewoli pieśń. 

       W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na farmie strusi afrykańskich w Garczynie. Na farmie jest około 300 strusi w różnym wieku. W okresie letnim, a w zasadzie już od maja można podziwiać pisklęta, a przez cały rok młode i dorosłe strusie.

      Struś afrykański jest największym żyjącym ptakiem na Ziemi a jednocześnie jedynym żyjącym strusiem na Ziemi.

      Początkowo zainteresowano się strusiami w starożytnym Egipcie ze względu na ich pióra. Stanowiły one symbol sprawiedliwości z racji swej symetrycznej budowy. Wachlarzy
      z białych piór mógł używać tylko faraon. Strusie pióra zdobiły też hełmy oficerów Imperium Rzymskiego wskazując rangę wojskową oraz symbolizowały zwycięstwo. Pod koniec XVIII w. moda na strusie pióra pojawiła się w Europie. Programy rewiowe, kapelusze muszkieterów, elementy strojów kobiecych, to tylko niektóre przykłady. Pióra to nie tylko dekoracja, ale ze względu na właściwości antyelektrostatyczne znalazły też swoje zastosowanie w kryminalistyce i przemyśle samochodowym. Są również niezastąpione
      przy zwykłych porządkach domowych.

      Jaja strusie w starożytności miały za zadanie chronić domostwa przed demonami i piorunami. Wydmuszki wykorzystywano do magazynowania wody, a ze skorup wytwarzano kielichy, które oprawiano w złoto i srebro .Obecnie jaja głównie służą do wylęgu, a marginalnie wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym.

      Oto garść ciekawostek na temat tych ptaków:

      1. Choć strusie są największymi ptakami, nie mają dużych mózgów. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wielkie oczy i mózg.
      2. Strusie są większe niż jakikolwiek inny ptak na świecie. Mogą dorastać do 2,7 metra wysokości i ważyć do 145 kilogramów.
      3. Oczy największych strusi mają średnicę 5 centymetrów – największą spośród wszystkich zwierząt lądowych.
      4. Struś jest jedynym ptakiem, który ma dwa palce na każdej łapie. Wszystkie pozostałe ptaki mają trzy lub cztery palce.
      5. Samce mają odważne czarno-białe zabarwienie, którego używają do przyciągania samic. Samice natomiast są jasnobrązowe.
      6. Strusie mogą biegać sprintem z prędkością ponad 70 km/godz.
      7. Dzikie strusie żyją na suchych, gorących sawannach i w lasach Afryki. Niegdyś wędrowały po całej Azji, Afryce i Półwyspie Arabskim, ale z powodu kłusownictwa, zasięg występowania dzikich strusi został zredukowany do Afryki subsaharyjskiej.
      8. Strusie, w przeciwieństwie do innych ptaków, nie potrafią latać. Ich skrzydła są po prostu za małe. Używają skrzydeł, by zachować równowagę podczas biegu.
      9. W niektórych krajach afrykańskich ludzie ścigają się na grzbietach strusi z pomocą specjalnych siodeł.
      10. Strusie połykają kamyki, aby rozdrobnić ich pokarm. Dorosły struś nosi jednorazowo nawet 1 kg kamieni.
      11.  Olbrzymie jaja są największymi spośród wszystkich żywych ptaków. 1 jajo strusie odpowiada 24 jajom kurzym, choć paradoksalnie są to najmniejsze jaja w stosunku
      do wielkości dorosłego ptaka.
      12. Strusie są wszystkożerne, co oznacza, że żywią się zarówno roślinnością, jak i mięsem. Choć preferują rośliny – zwłaszcza korzenie, nasiona i liście, nawet piasek i kamyki. Lubią jeść szarańcze, jaszczurki, węże i gryzonie.
      13. Silne nogi tego ptaka są skuteczne, jeśli chodzi o samoobronę. Jeśli struś zostanie zaatakowany przez głodnego drapieżnika, takiego jak lew, gepard, lampart czy hiena, będzie kopał z siłą wystarczającą do zabicia zwierzęcia. Każda dwupalcowa stopa jest uzbrojona
      w dziesięciocentymetrowy ostry pazur.
      14. Skrzydła strusia osiągają rozpiętość ok. 2 metrów i są wykorzystywane w pokazach godowych.
      15. Wbrew powszechnemu przekonaniu strusie nie chowają głowy w piasku.
      16. Co ciekawe, strusie nie muszą pić wody, ponieważ otrzymują całą potrzebną im wodę
      z roślin, które spożywają. Ale strusie i tak piją, jeśli natkną się na kałużę, lub zbiornik wodny.
      17. Samce rywalizują ze sobą o kontrolę kilku samic, a zwycięzca zostaje liderem stada.
      18. Populacja dzikich strusi drastycznie zmniejszyła się w ciągu ostatnich 200 lat, a większość z nich przetrwała w parkach dzikich zwierząt lub na farmach.
      19. W sezonie lęgowym samiec alfa zakłada gniazdo w ziemi i stara się przyciągnąć samice, tańcząc. Jego imponujące ruchy obejmują upadek na ziemię, potrząsanie skrzydłami i ogonem oraz kołysanie głową i szyją z boku na bok. Po kryciu, kury składają jaja w gnieździe.
      20. Po około 40 dniach, nowe pisklęta wylęgają się, wszystkie upierzone i gotowe do chodzenia. W ciągu kilku dni opuszczają gniazdo, aby podążać za rodzicami, którzy chronią je przed gorącym słońcem lub deszczem, trzymając pod ciałem lub wyciągniętymi skrzydłami.

       

      Joanna Marcinczyk

      Bernadeta Ptak

      Dagmara Siwek

    • Pasowanie na ucznia
     • Pasowanie na ucznia

     • Każdego roku w progach naszej szkoły witamy nowych uczniów. W pierwszym miesiącu uczniowie poznają szkolne zasady, zwyczaje, swoich rówieśników oraz nauczycieli. Wspomniane działania mają na celu przygotować uczniów do ważnego wydarzenia jakim jest pasowanie na ucznia.

      Ten szczególny dzień odbył się 5 października 2021 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Pinczynie. W obecności Pani Dyrektor Iwony Loroch, Pani Wicedyrektor Alicji Przybylskiej i swoich najbliższych pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny, w którym pochwalili się nowo zdobytą wiedzą na temat struktury geograficznej Polski, kulturalnego zachowania i zasad bezpieczeństwa. Następnie dzieci zaprezentowały układ taneczny przygotowany przez Panią Natalię Witakowską.

      Uczniowie na sztandar szkoły ślubowali być dobrymi uczniami, po czym Pani Dyrektor Iwona Loroch dokonała aktu pasowania na ucznia za pomocą „gęsiego pióra”. Rodzice ufundowali uczniom słodkie upominki w postaci rożków, kolorowe koszulki z ich imionami oraz piłki do skakania i zabaw integracyjnych. Na koniec uroczystości wychowawcy wręczyli uczniom dyplomy, następnie wykonano wspólną pamiątkową fotografie oraz zdjęcia w przygotowanej przez wychowawców klas pierwszych ramce. Występy klas pierwszych zostały przygotowane pod kierunkiem wychowawców  Beaty Galikowskiej, Kingi Zielińskiej, Bożeny Nadolskiej oraz Sandry Kurszewskiej. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Pani Diana Zaręba.

      Sandra Kurszewska

    • Wizyta Pierwszaków w Ranczo Zbyroza
     • Wizyta Pierwszaków w Ranczo Zbyroza

     • 7 października, w piękny słoneczny jesienny dzień my, uczniowie klas Ia i Ib wybraliśmy się wraz z opiekunami na naszą pierwszą szkolną wycieczkę.

      Pojechaliśmy autokarem do Osowa Leśnego, do Rancza Zbyroza. Mieliśmy tam okazję pobawić się na świeżym powietrzu, wziąć udział w zajęciach plastycznych, grach terenowych, spałaszować pyszne kiełbaski z grilla, a co najważniejsze - poznać alpaki.

      Dowiedzieliśmy się od Pani gospodyni Rancza, że alpaki to roślinożerne ssaki, które do Polski przybyły z Ameryki Południowej. Żyją głównie w Andach na wysokości od 4000 do 4700 m.n.p.m.Można je spotkać głównie w Peru, Chile i Boliwii. Należą do rodziny wielbłądowatych i często są mylone z lamami, chociaż są od nich dużo mniejsze i o wiele bardziej przyjazne. Chętnie zajadają paszę, siano i trawę, a ich przysmakiem jest marchewka, którą mogliśmy je samodzielnie karmić. Alpaki to zwierzęta łagodne, pozytywnie nastawione do dzieci, lubią być głaskane i przytulane. Dzięki kontaktowi z tymi zwięrzętami poprzez dotyk, zabawy, przytulanie i głaskanie, możemy poczuć rozluźnienie, uspokojenie oraz wyciszenie, łagodząc tym samym uczucie niepokoju. Przekonaliśmy się o tym osobiście :-) Każdy z nas miał możliwość pogłaskać te zwierzęta, przytulić się do nich, pokarmić. Najodważniejsi z nas podawali nawet alpakom marchewkę ustami!

      Oprócz alpak podglądaliśmy też życie kur, królików, przywitaliśmy się też z kotkiem i pieskiem. To była wspaniała i niezapomniana przygoda!

      Uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami.

     • Brawo Maja!

     • Maja Walendziak, reprezentująca Sportowy Klub Karate SENSHI z Tczewa, wywalczyła złoty medal w X Turnieju Karate Yamabushi Cup w kategorii kumite indywidualne dziewcząt 10-11 lat +35 kg oraz piąte miejsce w kategorii wyższej czyli 12-13 lat -50kg. 
      Serdecznie gratulujemy uczennicy naszej szkoły i zachęcamy do poczytania o jej ostatnim osiągnięciu.

  • Kontakty

   • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
   • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
   • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych
  • Logowanie