• Wycieczka z programu „Poznaj Polskę”
     • Wycieczka z programu „Poznaj Polskę”

     •                  

      Dnia 17 listopada 2021 roku klasy V a i V b udały się na wycieczkę wraz z wychowawcami i opiekunami. Celem naszej podróży było Westerplatte oraz Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni.

      Podczas pierwszego punktu wycieczki uczniowie pod opieką przewodnika przypomnieli sobie wydarzenia, które stanowią symboliczny początek II wojny światowej. Pani Ola bardzo ciekawie przybliżyła nam tragiczne wydarzenia, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku.  Westerplatte jest dla nas miejscem szczególnie ważnym, ponieważ bohaterowie tamtych wydarzeń są patronami naszej szkoły, nic więc dziwnego w tym, że piątoklasiści umieli odpowiedzieć na wiele pytań zadawanych przez panią przewodnik. Szczęśliwie również pogoda nam dopisała. Mimo mglistej aury, dużą część wyjazdu spędziliśmy na świeżym powietrzu i mieliśmy czas by ze spokojem wysłuchać opowieści Pani Oli.

      W trakcie zwiedzania miejsc związanych z obroną Westerplatte mieliśmy też niesamowitą okazję poznać jednego z panów archeologów pracujących przy pracach wykopaliskowych na tym terenie. Pan ten z wielką pasją opowiedział uczniom na temat prowadzonych prac i nadziei rzucenia światła na wydarzenia i osoby owiane dotąd tajemnicą. Kolejną dodatkową atrakcją było wpłynięcie do portu olbrzymiego masowca. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie oglądali zmagania olbrzyma, któremu pomagały mniejsze statki wprowadzające. Pod koniec zwiedzania obejrzeliśmy pozostałości po koszarach i zakupiliśmy pamiątki.

      W drugiej części naszej wycieczki pojechaliśmy do Centrum Nauki Eksperyment. Znajdują się tam różnorodne interaktywne wystawy. Uczniowie mogą wypróbować każdy z eksponatów, które przybliżają zagadnienia np. z fizyki i geografii. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzaliśmy poszczególne stanowiska, niektóre wymagały skupienia inne wykorzystywały siłę mięśni.

      Na zakończenie tego aktywnego wyjazdu udaliśmy się do restauracji Ren w Starogardzie Gdańskim, gdzie zjedliśmy obiad w formie festiwalu pizzy. Doznania smakowe przerosły najśmielsze oczekiwania. Zmęczeni ale zadowoleni rozstawaliśmy się pytaniem „Dokąd pojedziemy następnym razem?”

                                                                                                     Justyna Zielińska – Myszk

                                                                                                     Diana Zaręba

    • Podsumowanie innowacji: Z historią na szlaku, 103. zabytki w Polsce, które warto zobaczyć
     • Podsumowanie innowacji: Z historią na szlaku, 103. zabytki w Polsce, które warto zobaczyć

     •  

       

      Głównym powodem opracowania innowacji: Z historią na szlaku, 103. zabytki w Polsce, które warto zobaczyć, było uczczenie 103.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zapoznanie uczniów  z dorobkiem cywilizacyjno-kulturowym naszego kraju.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń, nasz kraj odzyskał suwerenność.
      To bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności, dlatego innowacja miała na celu rozbudzenie świadomości narodowej wśród uczniów i społeczności lokalnej. Od września do listopada 2021r. realizowana w naszej szkole była innowacja pedagogiczna. Innowacją pedagogiczną zostali objęci uczniowie klas VI- VIII. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w projekcie i zapoznali się
      z zabytkami naszego kraju. W ramach projektu pracowali w grupach 2,3 i 5 osobowych, w których przygotowywali prezentację 103. zabytków Polski. Następnie, na lekcjach geografii umieszczali
      je na mapie Polski. Kolejnym etapem było przygotowywanie się do warsztatów Niepodległa. Uczniowie na lekcjach historii dowiedzieli się o drodze Polski do niepodległości, ponadto uzupełnili swoją wiedzę o historię lokalną. Następnie 10 listopada 2021 r. prowadzili zajęcia z młodszymi koleżankami i kolegami, w ramach których mogli podzielić się zdobytą wiedzą.  Prace wykonane przez uczniów zostały zaprezentowane w szkole i  uświetniły obchody święta niepodległości. Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w wycieczce na Westerplatte i do Muzeum II Wojny Światowej. Efektem wyjazdów były artykuły napisane przez uczniów i umieszczone na stronie internetowej szkoły. Podsumowanie innowacji odbyło się podczas uroczystej akademii 10 listopada 2021r. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody.

      Najważniejszym sukcesem innowacji jest ogromne zaangażowanie uczniów, tych biorących bezpośredni udział – przygotowujących materiały ale też wszystkich pozostałych, którzy zostali włączeni w działania przez warsztatowe zajęcia. Innowacja udowodniła, że uczniowie bardzo chętnie współpracują ze sobą, uczą się od  siebie i przekazują zdobytą wiedzę.

       

                                                                                                          Magdalena Piernicka

                                                                                                          Justyna Zielińska - Myszk

    • Przyszłość należy do mnie – warsztaty z doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Starogardzie Gdańskim
     • Przyszłość należy do mnie – warsztaty z doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Starogardzie Gdańskim

     •  

      Dynamicznie zmieniający się rynek pracy, stawia nas przed trudnym zadaniem, jakim jest właściwe doradzenie uczniom wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Na zajęciach z doradztwa zawodowego w naszej szkole wykonujemy dużo testów, działań i projektów mających na celu właściwe ukierunkowanie ucznia, do podjęcia decyzji, jaką jest wybór szkoły ponadpodstawowej
      oraz zawodu. Często nasi uczniowie pracują na interaktywnej platformie: mapakarier.org, gdzie
      w miasteczku zawodów, mogą poznać ich specyfikacje, wymagane umiejętności oraz kompetencje.
      Z myślą o dodatkowym wsparciu naszych uczniów w tak trudnym wyborze jakim jest szkoła ponadpodstawowa i zawód, postanowiliśmy zaprosić do naszej szkoły p. Magdalenę Schwartz, doradcę zawodowego z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Starogardzie Gdańskim. Uczniowie w skupieniu i dużym zaangażowaniu współpracowali z p. Magdą w czasie warsztatów. Oto relacja naszej uczennicy, Zuzanny Stopy z 8 a: Na początku zajęć przedstawiliśmy się pani podchodząc
      do tajemniczej skrzyneczki , w której znajdowało się lustro . Każdy z nas miał powiedzieć coś miłego do siebie samego. Nie zawsze wychodziło. Mieliśmy okazję zobaczyć prezentacje o wartościach, umiejętnościach, cechach charakteru i strukturze szkolnictwa w Polsce.  Po prezentacji każdy z nas otrzymał listki z papieru toaletowego. Tyle ile listków urwaliśmy, tyle pozytywnych cech charakteru musieliśmy wypisać. Kolejnym punktem było ćwiczenie w grupach. Za zadanie mieliśmy odpowiednio dopasować umiejętności do sytuacji. Następnie pobawiliśmy się w zgadywanki i kalambury zawodowe. Potem pani Magdalena pokrótce zapoznała nas z profilami szkół na rok szkolny 2021/2022.
      Na podsumowanie warsztatów obejrzeliśmy filmik, pt
      . "Jak dobrze wybrać zawód". Zajęcia upłynęły

      w przesympatycznej atmosferze. Pokazały nam również czym mamy się kierować podczas wyboru szkół. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w takich warsztatach.

    • OBCHODY  ŚWIĘTA  NIPODLEGŁÓŚCI  - SZKOŁA DO HYMNU
     • OBCHODY  ŚWIĘTA  NIPODLEGŁÓŚCI  - SZKOŁA DO HYMNU

     • W przeddzień Święta Niepodległości poczet sztandarowy Podstawowej Szkoły  im. Bohaterów Westerplatte ( w składzie; Szymon Pellowski, Amelia Rynkiewicz, Anna Siwek) uczestniczył w akcji Szkoła do Hymnu, zainicjowanej przez panią minister A. Zalewską, która odbywała się w znaczącym dla Polaków miejscu, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.  Miejscu, gdzie urodził się Józef Wybicki, twórca słów Mazurka Dąbrowskiego. Młodzież przywitał kurator Muzeum , pan Przemysław Rej w pięknym kostiumie nawiązującym do epoki w której żył Józef Wybicki, następnie zaprosił nas  do zwiedzania muzeum. Przewodnik w stroju z epoki barwnie opowiadał o ciekawostkach, dotyczących dworu Józefa Wybickiego, jego wystroju, architekturze  a także o panujących tam zwyczajach.

       O godzinie 10.20 rozpoczęła się uroczystość  główna, którą otworzyła pomorska kurator oświaty, pani  Małgorzata Bielang. Odczytała list od pana ministra Przemysława Czarnka, po czym głos przejęli zaproszeni goście, przedstawiciel prezydenta RP, starosta miasta Kościerzyna oraz inni znamienici goście. W akcji uczestniczyło wiele  pocztów sztandarowych, które przy wtórze werbli zajmowały przygotowane uprzednio miejsca.  O godzinie 11.11 wszyscy zgromadzeni, wraz z chórem z I LO w Kościerzynie zaintonowali Mazurka Dąbrowskiego. Hymn odśpiewany ,przez tylu uczestników i w tak znaczącym miejscu z pewnością podkreślił rangę tak ważnego, narodowego święta, jakim jest 11 listopada, Święto Niepodległości. Po głównej części  obchodów nadszedł czas na złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Wybickiego, oraz pamiątkowe zdjęcia z panią kurator, panem kuratorem Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Przemysławem Rejem oraz panią kustosz muzeum.

      Druga część obchodów odbyła się w Kościerzynie w kinie Remus.  Po krótkim powitaniu i podziękowaniach pani kurator przybyłym szkołom, głos przejął pan Przemysław Rej, kurator muzeum oraz inicjator zmian w Hymnie Narodowym a także pomysłodawca ustawy o symbolach narodowych. W przystępny dla młodzieży sposób wyjaśnił dlaczego należy zmienić kolejność zwrotek w Mazurku Dąbrowskiego i tym samym wrócić do jego pierwotnej postaci, opowiadał także o historii polskich symboli narodowych i o tym jak ważne jest ich ujednolicenie. Po wykładzie mogliśmy uczestniczyć w piękny koncercie utworów patriotycznych.  Partie  instrumentalne oraz arie z różnych oper wykonywane były przez muzyków oraz solistów z Filharmonii Bydgoskiej. Po krótkim poczęstunku, nasi uczniowie zmęczeni ale zadowoleni wrócili do szkoły w Pinczynie.

      Dagmara Siwek

    • Akademia z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości
     • Akademia z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

     •  

                  Dnia 10 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Pinczynie odbyła się uroczysta akademia z okazji upamiętnienia 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zebraliśmy się o godzinie 11.00 w sali gimnastycznej. Przepiękna dekoracja w barwach biało-czerwonych, od razu wprowadziła wszystkich w szczególnie podniosły nastrój. Akademię rozpoczęła projekcja filmu na temat drogi narodu polskiego do niepodległości, a  prowadzący harcerze – Klaudia Piotrzkowska i Zuzanna Stopa powitały wszystkich zgromadzonych.  Następnie po raz pierwszy po długiej przerwie  zaśpiewał a capeella nasz chór, utwór: Po ten kwiat czerwony, którego wykonanie przyprawiło wszystkich zgromadzonych o dreszcze. Klaudia w imieniu wszystkich uczniów zgłosiła Pani Dyrektor Iwonie Loroch gotowość do uroczystego apelu. Dokładnie o godzinie 11:11 wszyscy obecni odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego.  Musimy przyznać, że uczniowie zaśpiewali hymn z dumą i entuzjazmem, co wywołało wśród grona pedagogicznego wzruszenie. Podczas akademii wspominaliśmy dzieje przodków, powstań narodowych, które były naznaczone krwią i cierpieniem. Niezwykle poruszające wiersze recytowały uczennice z klas I – III: Maria Kajut, Agata Gila, Michalina Adamowska i Natalia Krzyżostaniak. Klasa III a odśpiewała piękną pieśń polskich Legionów: My pierwsza brygada. Bardzo spodobał się wszystkim taniec chłopców z klasy III b do utworu:  Przybyli ułani pod okienko! Chłopcy wcielili się w postaci ułanów i energicznie tańcowali i śpiewali, budząc podziw na twarzach widowni.

      Po części oficjalnej przyszedł czas na podsumowanie innowacji pedagogicznej:
      Z historią na szlaku. 103. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć, która była realizowana pod kierunkiem nauczycieli – p. Magdaleny Piernickiej i p. Justyny Zielińskiej – Myszk. Miała ona na celu uczczenie 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zapoznanie uczniów z dorobkiem kulturowym naszego kraju. Uczniowie przygotowywali w grupach 2,3,4 i 5. osobowych zabytki naszego kraju, a na lekcjach geografii umieszczali je na mapie Polski. Młodzież naszej szkoły licznie zaangażowała się w działania związane z innowacją, czego zwieńczeniem były prowadzone przez nich warsztaty edukacyjne w klasach I-VI, podczas których mogli młodszym koleżankom i kolegom przekazać zdobytą wiedzę. Podczas podsumowania innowacji, Pani Dyrektor wręczyła uczniom nagrody.

      Wspominając przeszłość Ojczyzny, postaci historyczne, zapamiętajmy słowa marszałka Józefa Piłsudskiego:  Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. Dbajmy zatem o pamięć tych, którzy sprawili, że cieszymy się  dziś  upragnioną wolnością. Tak to świętowaliśmy w naszej szkole – było pięknie!

       

      Magdalena Piernicka

      Beata Trygalska

    • Profilaktyka w szkole. Co się działo w październiku? I co przed nami…
     • Profilaktyka w szkole. Co się działo w październiku? I co przed nami…

     • Drodzy rodzice, uczniowie, nauczyciele działo się wiele.

      W tym roku z uwagi na to, że mamy możliwość nauki stacjonarnej za cel obraliśmy prace nad relacjami, budowanie poczucia bezpieczeństwa, kreowanie pozytywnej postawy ora rozwój komunikacji.

      W klasach I rozpoczęliśmy realizację programu integracyjno-adaptacyjnego, którego celem jest pomoc uczniom w adaptacji do nowych, specyficznych warunków nauki, przygotowanie do pełnienia nowej dla nich roli ucznia oraz wspieranie ich rozwoju emocjonalno-społecznego. W ramach zajęć warsztatowych uczniowie podejmowali róże aktywnościod pracy indywidualnej, grupowej, które nastawione były na wzajemne poznanie sięi budowanie zaufania. Uczniowie podczas zajęć wykazują wielkie zaangażowanie i przede wszystkim na ich twarzach pojawiają się uśmiechy.

      Obyło się także spotkanie profilaktyczne z przedstawicielami Posterunku Policji w Zblewie oraz Powiatowej Komendy Policji w Starogardzie Gdański. Uczniowie klas I oraz oddziałów przedszkolnych odbyli pogadankę dotyczącą bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Uczniowie byli aktywni i zainteresowani tematem, chętnie dzielili się już posiadana wiedzą w tym temacie. Wszyscy zostali nagrodzeni odblaskami.

      W klasach VII przeprowadzono spotkania warsztatowe dotyczące wsparcia psychicznego. Wspólnie z wykorzystaniem filmu, prezentacji omówiono zagadnienia obniżenia nastroju, kryzysu psychicznego, depresji i innych zachowań ryzykownych. Uczniowie przede wszystkim dowiedzieli się jak rozpoznawać pierwsze symptomy, jak reagować i oczywiście gdzie szukać pomocy. Wszyscy uczniowie do tematu podeszli bardzo rzetelnie, pojawiło się wiele pytań, ale też możliwości do podzielenia się własnymi odczuciami czy przeżyciami.

      W klasach IV rozpoczęliśmy zajęcia profilaktyczne od realizacji tematu „Moja klasa i ja”. Uczniowie pracując wspólnie tworzyli obraz klasy nad podstawie własnych możliwości, potrzeb, oczekiwań. Zajęcia pozwoliły na podjęcie pierwszych negocjacji, rozwiązań sytuacji problemowych, z którymi aktualnie borykał się cały zespół klasowy. Stworzyliśmy również podstawowe filary budowania pozytywnych relacji między rówieśnikami.

      W klasach V rozpoczynamy zajęcia w zakresie zapobiegania cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa w sieci. Pierwsze spotkanie odbyło się w klasie Vb, a uczniowie chętnie uczestniczyli w przygotowanych aktywnościach, ćwiczeniach. Pojawiły się także pierwsze wnioski i spostrzeżenia. Czekamy na kolejne spotkania i ich efekty.

      Listopad natomiast będzie miesiącem kontynuacji wielu z powyższych zajęć profilaktycznych, ale planujemy również zajęcia wprowadzające do zagadnienia tolerancjiw klasach II, zajęcia na temat mocy wypowiadanych słów w klasach III. Wiele jeszcze przed nami, o czym na pewno będziemy informować.

       

      Opracowała

      Monika Prusak- pedagog

       

    • Wycieczka klas drugich w ramach programu "Poznaj Polskę"
     • Wycieczka klas drugich w ramach programu "Poznaj Polskę"

     •  

      Dnia 4 listopada uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę autokarową na Westerplatte i do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Zwiedzając Westerplatte uczniowie dowiedzieli się dlaczego jest ono symbolem II wojny światowej i kim był Henryk Sucharski. Pod pomnikiem uczniowie wraz z opiekunami złożyli hołd poległym, zapalili znicze a następnie odśpiewali Hymn szkoły. Dodatkową atrakcją był kontenerowiec, który w czasie naszego pobytu został wyprowadzany z portu. W drodze do autobusu uczniowie zakupili pamiątki a następnie udaliśmy się do Gdyni. Na miejscu okazało się , że nauka to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dzieci dowolnie korzystały z interaktywnych wystaw. Najbardziej obleganą wystawą był hydroświat, w którym niewątpliwie największą frajdą było samodzielne wytworzenie dwumetrowego wiru wodnego. Ze względu na to, iż nasi uczniowie kochają przyrodę często wybierały też drzewo życia. Na stanowisku tym przeniosły się do świata zwierząt, również tych z zamierzchłych czasów i doświadczyły trzęsienia ziemi na własnej skórze. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki wybierali stanowiska na których musieli wykazać się sprytem i sporą aktywnością fizyczną. Ponieważ zabawa poprzez naukę okazała się nie lada wyzwaniem i porządnie zmęczyła małych geniuszy na koniec udaliśmy się na festiwal pizzy do hotelu Ren w Starogardzie Gdańskim. Możliwości smakowe przerosły najśmielsze oczekiwania uczniów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i spróbować nowych smaków. Radość uczniów była najpiękniejszym podsumowaniem całego wyjazdu, który odbył się dzięki środkom finansowym z Urzędu Gminy Zblewo oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki za co bardzo wszyscy dziękujemy.

      A. Derda

    • Rekrutacja do „Kompleksowego programu rozwoju OWP w Gminie Zblewo”
     • Rekrutacja do „Kompleksowego programu rozwoju OWP w Gminie Zblewo”

     •  

      Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, w ramach Działania 3.1 „Edukacja Przedszkolna” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

       

      Rekrutacja do programu będzie prowadzona w oddziałach przedszkolnych  poniższych placówek oświatowych:

      1. Publicznej Szkole Podstawowej im. o. Flawiana Słomińskiego w Borzechowie.
      2. Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Zblewie im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie.
      3. Publicznej Szkole Podstawowej im. Edmunda Dywelskiego w Bytoni.
      4. Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim.
      5. Publicznym Przedszkolu w Pinczynie.
      6. Gminnym Przedszkolu w Zblewie.

       

      Wsparcie zaplanowane w programie obejmuje zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym w tym zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe oraz zajęcia dla dzieci SPE.

      Program będzie realizowany przez 2 lata szkolne i na każdy rok szkolny będzie osobna rekrutacja.

      Każde dziecko ma możliwość uczestniczyć w więcej niż jednej formie wsparcia. Nie ma jednak gwarancji, iż na każde wybrane zajęcia zostanie zakwalifikowane do grupy podstawowej.

      Udział w programie jest nieodpłatny.

       

      Program obejmuje: 

      1. Zajęcia Metodą Dobrego Startu M. Bogdanowicz.
      2. Zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego według Weroniki Sherborne.
      3. Indywidualne zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnością.
      4. Zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe.
      5. Zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne poprzez gry matematyczno-logiczne.
      6. Zajęcia rozwijające umiejętności rozwiązywania problemów i pracy zespołowej.
      7. Zajęcia rozwijające kreatywność i umiejętność uczenia się.

       

      Warunkiem uczestnictwa w programie jest wypełnienie przez rodzica/prawnego opiekuna dziecka „Deklaracji uczestnictwa w projekcie” (deklaracja w załączniku) oraz złożenie jej do dnia 19 listopada 2021 r. w jednej ze wskazanych powyżej placówek oświatowych.

       

      Dokumentacja rekrutacyjna oraz informacja o programie  dostępna jest również we wszystkich placówkach szkolnych i przedszkolnych Gminy Zblewo oraz w Centrum Usług Wspólnych w Gminie Zblewo.

    • #Szkoła Pamięta 2021
     • #Szkoła Pamięta 2021

     • Requiem aeternam dona eis Domine ” - Wieczny odpoczynek racz im dać Panie....

       

      Początek listopada to czas na pogrążenie się w myślach i ogólnej melancholii, to czas, w którym świat zwalnia swój szaleńczy na co dzień pęd, a to z powodu przypadających w tym czasie świąt. To niezwykle ważne dla Polaków dni. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają swoją specyficzną wymowę. W tym dniu przypomina się nie tylko osoby oficjalnie uznane za święte i takimi ogłoszone, ale przede wszystkim wszystkich ludzi, których życie nacechowane było świętością. Tego dnia odwiedzamy groby wszystkich naszych bliskich, wspominamy ich oraz ku uczczeniu ich pamięci, zapalamy znicze, a groby dekorujemy kwiatami.  W październiku Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole coroczną zbiórkę zniczy. Uczniowie aktywnie przystąpili do akcji. Dnia 29 października, w piękne piątkowe po południe przedstawiciele Drużyny Harcerskiej oraz Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami udali się na pobliski cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobach księży, nauczycieli szkoły, przedszkola, pracowników administracji i obsługi. Uczniowie również wygrabili liście wokół kościoła i uporządkowali pomnik ks. Stanisława Hoffmanna. Na koniec, wszyscy odwiedziliśmy grób p. Stanisława Rompy, zasłużonego nauczyciela naszej szkoły, który jeszcze niedawno był wśród nas…. Uczniowie dzielili się miłymi wspomnieniami o panu Stasiu, pogrążeni w refleksji odmówiliśmy wspólnie modlitwę
      w jego intencji.

      Są w naszym życiu dni słoneczne, radosne i szczęśliwe, a także te pełne zadumy
      i smutku. Pamiętajmy jednak, że dzień Wszystkich Świętych niesie radość! Napełnia nas spokojem i wiarą. Mogiły znajdujące się na cmentarzu w Pinczynie ukazują współczesnym pokoleniom odległą i jakże bogatą historię tej wsi. Uczniowie, spacerując w skupieniu wśród grobów, przygotowywali się do Święta Zmarłych. W ten sposób oddaliśmy hołd i uczciliśmy pamięć tych, których nie ma już wśród nas.

       

      Magdalena Piernicka
      Dagmara Siwek

   • Kontakty

    • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
    • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
    • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych
   • Logowanie