Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba pi jest stałą matematyczną wyrażającą stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Fascynuje ludzkość już od czasów starożytności, a jako pierwszy jej właściwości i znaczenie w matematyce badał w III w. p.n.e. Archimedes, dlatego też bywa nazywana stałą Archimedesa. Od XVIII wieku znana jest jako π – od pierwszej litery greckiego słowa oznaczającego obwód. Jest jedyną liczbą, która ma swoje święto. Inspiruje naukowców i artystów, którzy tworzą wierszyki ułatwiające zapamiętanie kolejnych cyfr jej rozwinięcia dziesiętnego, a polska noblistka Wisława Szymborska poświęciła jej jeden ze swoich wierszy. Ludolfina doczekała się nawet ronda swojego imienia. Symbol π po raz pierwszy został użyty przez brytyjskiego matematyka Williama Jonesa w 1706 roku. Liczba Pi też bywa czasami nazywana „ludolfiną”. Zastanawiacie się dlaczego? Nazwa ta pochodzi od imienia holenderskiego matematyka Ludolfa van Ceulena, który to w 1610 roku obliczył wartość liczby Pi z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Japoński inżynier Akira Haraguchi pobił rekord Guinessa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku. Jak myślicie, ile był w stanie zapamiętać? Aż 100 000 cyfr! Wyczyn ten zajął mu 16 godzin.Istnieje wiele technik pomagających zapamiętać jak największą ilość cyfr po przecinku w liczbie Pi. W Polsce popularność zyskał następujący wierszyk:
„Kto w mózg i głowę natłoczyć by chciał cyfer moc,
Ażeby liczenie ludolfiny trudnej spamiętać móc,
To nam zastąpić musi słówka te litery suma,
Tak one trwalej się do pamięci wszystkie wsuną.”
Każde słowo w rymowance odpowiada ilością liter kolejnym cyfrom po przecinku. Sprytne, prawda?Liczba Pi znalazła zastosowanie również w fizyce i mechanice kwantowej. Została zawarta także w ogólnej teorii względności Alberta Einsteina
W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto - uczniowie przyłączyli się do świętowania, wykonując ciekawe zadania, prace plastyczne – „Miast Pi” , „Pi Puzzle” oraz dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi.
Natalia Doering
Zbigniew Bahr