• Dzień w Gdańsku
     • Dzień w Gdańsku

     •  

               Ostatni dzień lutego klasy VI spędziły bardzo ciekawie. Wyjechaliśmy na długo oczekiwaną wycieczkę do Gdańska. Punktualnie o godz. 8.00 wyruszyliśmy w drogę. Humory dopisywały. Gdańsk przywitał nas pięknym słońcem. Zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru na Ołowiance, wzdłuż Motławy, kładką do Żurawia i urokliwą ulicą Mariacką do imponującej do Bazyliki Mariackiej – najwyższego w Europie budynku z cegły. Potężne mury i wieże, zegary słoneczne, organy i ołtarze na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie. Potem spacer ul.Długą by przywitać z Neptunem i pomachać Panience z okienka. Kolejnym punktem było przejście pod bramę Stoczni Gdańskiej i Plac Trzech Krzyży. Tu mała lekcja historii, po której udaliśmy się do Hevelianum. Interaktywne wystawy „Z energią” i „Dookoła świata” przeniosły nas w świat fizyki, energii odnawialnej, ekologii i podróż przez wszystkie kontynenty. Największą atrakcją był symulator prowadzenia auta podczas różnych warunków atmosferycznych oraz symulator tornada. Jeszcze punkt widowy w otoczeniu imponujących  fortów na Górze Gradowej. Na zakończenie posiłek i powrót do domu. Ta wycieczka to lekcja historii, fizyki, chemii, geografii i biologii.

       

      Justyna Zielińska – Myszk

      Maria Czapiewska

    • Nocowanie w szkole
     • Nocowanie w szkole

     • W piątek 24 lutego uczniowie klas trzecich  w godzinach wieczornych z walizkami i śpiworami przybyli do szkoły.

      Wspólne nocowanie rozpoczęło się od przygotowania sal lekcyjnych na miejsca do spania. Następnie uczniowie zjedli wspólnie kolację, oczywiście ulubioną przez wszystkich pizzę.  Po posiłku udali się do sali gimnastycznej, gdzie odbyły się  zabawy sportowe.

      Na zakończenie wieczoru, tuż przed ciszą nocną nadszedł czas na pojedynki w gry planszowe oraz  upragniony seans filmowy.

      Piątkowa noc w naszej szkole była przepełniona wrażeniami i dobrą zabawą.
       Z pewnością wszyscy zapamiętają ją na długo!

    • Z wizytą w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie…
     • Z wizytą w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie…

     •  

      Dnia 17 lutego 2023 r. klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do dworku szlacheckiego w Będominie, gdzie  29 września 1747 r. urodził się Józef Wybicki. Uczniowie zapoznali się z ciekawym życiorysem autora polskiego hymnu, a następnie zobaczyli jak wyglądały pomieszczenia budynku z przełomu XVII i XVIII w.
      Była to wspaniała, żywa lekcja historii. Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm rokiem Józefa Wybickiego.
      Warto więc, przybliżyć życiorys tego wybitnego pisarza.

      Józef Wybicki znany przede wszystkim jako autor Mazurka Dąbrowskiego był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Oświecenia - wybitny humanista, prawnik, pedagog, geograf, poseł, senator, szambelan królewski, działacz społeczny i polityczny, poeta, pisarz dramatyczny, a nawet autor oper. Józef Wybickinaukę rozpoczął w Kolegium Jezuickim w Starych Szkotach pod Gdańskiem. W wieku 20 lat został posłem ziemi pomorskiej. W 1768 roku wygłosił  protest przeciwko wtrącaniu się Rosji w wewnętrzne sprawy Polski, następnie związał się z Konfederacją Barską i jako emisariusz konfederacji przebywał na dworze wiedeńskim i berlińskim. W 1771 roku wyjechał do Holandii, gdzie na Uniwersytecie w Leydzie studiował prawo i ekonomię. Brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim, po jego upadku wyjechał do Paryża, gdzie starał się o utworzenie wojska polskiego u boku Francji. W lipcu 1797 roku w Reggio Emilia we Włoszech napisał Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, która od 1926 roku jest polskim hymnem narodowym. W okresie Księstwa Warszawskiego Józef Wybicki był senatorem-wojewodą, w czasie Królestwa Kongresowego pełnił funkcję prezesa Sądu Najwyższego. Zmarł w Manieczkach 10 marca 1822 roku. Pochowany został w Brodnicy, a  sto lat później przeniesiono jego prochy na Skałkę do Poznania. Po wizycie w Muzeum udaliśmy się na integrację zespołów klasowych do Hotelu Szarlota. Graliśmy w kręgle, a w tym samym czasie równoległa klasa bawiła się w Sali Zabaw,  po godzinie wymieniliśmy się. Bardzo zmęczeni świetną zabawą, udaliśmy się na obiad. Okoliczności były piękne, ponieważ z restauracji mieliśmy widok na jezioro. W doskonałych humorach wróciliśmy do Pinczyna.

       

      Magdalena Piernicka

      Zbigniew Bahr

    • Jaki uczeń? … uczeń Chrystusa!
     • Jaki uczeń? … uczeń Chrystusa!


     •  

      Dnia 16 lutego 2023 r. odbył się II etap XIV Konkursu Biblijnego pod hasłem „Uczeń Chrystusa”. Miejscem spotkania było Liceum Katolickie Collegium Marianum w Pelplinie. Nasi reprezentanci – uczniowie Piotr i Franciszek Czapiewscy (prywatnie bracia) przeczytali wymaganą ilość rozdziałów Ewangelii wg św. Jana i razem z uczniami innych szkół naszego rejonu przystąpili do testu. Test zawierał zarówno pytania otwarte jak i zamknięte, a na rozwiązanie było 60 minut. Wyniki poznamy w marcu, ponieważ trzeba sprawdzić prace z wszystkich rejonów i wytypować trzydziestkę najlepszych w swoich kategoriach na finał.

      Pamiętajmy jednak, że nie trzeba jechać na konkurs, by sięgnąć po Pismo Święte. Każdy z nas może to zrobić. Zachęcam. Spróbuj!

      Anna Polc

    • Tłusty Czwartek w świetlicy szkolnej
     • Tłusty Czwartek w świetlicy szkolnej

     •  

                      Tłusty Czwartek, to ostatni czwartek przed wielkim postem. Jest to również zdecydowanie najsłodsza data w kalendarzu! Tego dnia pączki, faworki, oponki i inne słodkości „mają zero kalorii”.

                  Dzieci biorące udział w zajęciach w świetlicy szkolnej poznały tradycję Tłustego Czwartku. Wykonały też prace plastyczne, których głównym bohaterem był pączek.

                  Natomiast wszyscy jedzący obiady w tym dniu, wyjątkowo otrzymali po słodkim pączku! Uśmiech na twarzach dzieci, jak i dorosłych był promienny! 😉

    • TŁUSTY CZWARTEK
     • TŁUSTY CZWARTEK

     • Tłusty czwartek to święto znane każdemu Polakowi. To dzień, w którym nie liczymy kalorii i zajadamy się przepysznymi pączkami, faworkami i innymi słodkościami. Jednak nie każdy wie, skąd wywodzi się to święto i jak dawniej obchodzono je w naszym kraju. Okazuje się, że historia tłustego czwartku jest niezwykle ciekawa i sięga nawet starożytnego Rzymu. Geneza tłustego czwartku sięga starożytności, kiedy to świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Pączki były znane w starożytnym Rzymie i spożywano je podczas obchodów przełomu zimowo-wiosennego. Jednak początkowo nie były one przygotowywane na słodko.

      Tłusty czwartek jest obchodzony nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach na wiele sposobów. Świętowaniu towarzyszą przeróżne zwyczaje, a także inne smakołyki i niekoniecznie wszędzie są to słodkości.

      W Polsce tradycyjnie najpopularniejszym przysmakiem w tłusty czwartek jest oczywiście pączek. Z marmoladą, bitą śmietaną, lukrem, czekoladą - dowolność jest ogromna. Popularnością w tym dniu cieszą się także faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Tradycja zajadania się słodkościami w tłusty czwartek trwa od wielu lat, a wskazuje na to, chociażby staropolskie przysłowie: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”

      Okazuje się jednak, że dawniej na polskich stołach również pojawiały się pączki, jednak w zupełnie innym wydaniu niż dzisiaj. Wówczas nadziewano je słoniną, boczkiem i mięsem.

      W Polsce zwyczaj jedzenia pączków, zwanych wówczas pampuchami, zadomowił się na stałe w XVII w., głównie w miastach i dworach. Na wsiach tłusty czwartek zaczęto obchodzić pod koniec XIX w. Przyjęło się, że jeśli ktoś w tłusty czwartek w ogóle nie zje pączka, nie będzie się mu wiodło.Tłusty czwartek obchodzimy w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą. Ten dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i znany jest również zapustami czy mięsopustem. Święto jest ruchome, a jego data zależy od daty Wielkanocy.

      W naszej szkole jak zwykle tłusty czwartek minął na słodko z pysznymi, lukrowanymi pączkami z konfiturą. Uczniowie obchodzili to słodkie święto zgodnie z tradycją, kosztując pączków. Pączki błyskawicznie znikały, co świadczy o tym, jak były pyszne!

       

      Natalia Doering, Joanna Marcinczyk, Magdalena Piernicka

    • Stypendia motywujące wręczone!
     • Stypendia motywujące wręczone!

     • 14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy podwójne święto.  Dzień był wyjątkowy dla naszych uczniów, oprócz obchodów popularnych Walentynek nasi uczniowie zostali nagrodzeni stypendiami motywującymi za zdobyte osiągnięcia w nauce i sporcie.  Cała uroczystość nawiązywała do obchodów święta zakochanych. Została nam przybliżona postać św. Walentego. Poznaliśmy substancje chemiczne, które odpowiadają w naszym organizmie za uczucie jakim jest miłość. Dzięki uprzejmości rodziców i trenerów Uczniowskiego Klubu Sportowego "Piramida" ze Starogardu Gdańskiego mogliśmy podziwiać występ akrobatyczny ich podopiecznych. Jeszcze raz gratulujemy rodzicom, tak zdolnych dzieci. Dziękujemy zarówno rodzicom za trud wychowania jak i uczniom za ich wysiłek włożony w naukę. Zapraszamy do galerii zdjęć, aby odtworzyć jeszcze raz te niezapomniane chwile. 

       

      M.Dziencielewska

      D.Menard

      K.Piankowska

    • Walentynkowo w świetlicy szkolnej
     • Walentynkowo w świetlicy szkolnej

     •  

      14 lutego świetlica szkolna zorganizowała dla podopiecznych różnorodne działania mające na celu przybliżenie i uczczenie bardzo miłego święta, jakim są walentynki.

      Dzieciom przedstawiono historię święta oraz postać św. Walentego – patrona Dnia Zakochanych.

      Wychowankowie wykonali kartki walentynkowe, stosując różne techniki plastyczne oraz dekoracje, które zostały zawieszone w świetlicy.


       

    • Nasze dziewczęta vice MISTRZYNIAMI  POWIATU w  mini siatkówce !!!
     • Nasze dziewczęta vice MISTRZYNIAMI  POWIATU w  mini siatkówce !!!

     •   W dniu 13 lutego 2023r. dziewczęta z klas V-VI uczestniczyły w finale powiatowym w mini siatkówce. Przepustką do  zawodów powiatowych było zwycięstwo w  zawodach gminnych w Kleszczewie Kościerskim, które również wygrali nasi chłopcy z klas V-VI.  Następnie uczestniczyliśmy w zawodach rejonowych w Skarszewach. Dziewczęta wygrały również ten etap z zespołami ze  SP Skarszewy i  SP Kokoszkowy  .Chłopcy niestety zakończyli rywalizację na tym etapie przegrywając z zespołem SP  ze Skarszew i SP  z Jabłowa. Zajęli III miejsce.  Dziewczęta godnie reprezentowały  nasza szkołę , gminę i rejon  na zawodach powiatowych ulegając jedynie zespołowi SP nr 3 w Starogardzie Gdańskim.  Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Powiatu:  1. SP nr 3 Starogard Gdański 2.SP Pinczyn 3.SP Pączewo  Skład zespołu:Małgorzata Zentkowska, Liwia Flisikowska, Wiktoria Burczyk,Adela Grzegorzewska, Amelia Literska, Paulina Krefta, Wiktoria Lampowska, Zuzanna Labuda, Klaudia Nakielska, Klaudia Tuchlin.

      opiekun zespołu: Alicja Kubik 

       

      Serdecznie gratulujemy!!!                                                                                                                                                                              

       

    • „Poczta walentynkowa”
     • „Poczta walentynkowa”

     • 14 luty to wyjątkowy dzień, gdyż wówczas obchodzone są Walentynki, czyli święto wszystkich zakochanych. Nazwa pochodzi od imienia Św. Walentego, był on biskupem Terni oraz kapłanem rzymskim. Legenda głosi, że udzielał ślubu zakochanym mimo zakazu władcy, przez co został wtrącony do więzienia. Wówczas zakochał się w córce strażnika, która dzięki jego miłości odzyskała wzrok. Niestety cesarz Klaudiusz nie zaakceptował ich miłości i skazał Walentego na ścięcie. Przed tragiczną śmiercią mężczyzna napisał list do ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”.

      Zanim to święto dotarło do Polski, przemierzyło świat. Od średniowiecza obchodzone było w południowej i zachodniej Europie. Nowożytne zwyczaje związane z Walentynkami rozpoczęły się w latach 40. XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pierwszą zachowaną walentynkę możemy podziwiać w jednym z muzeów w Wielkiej Brytanii. Została ona nadana w 1415 roku przez księcia Orleanu – Karola, który uwięziony w londyńskim Tower wysłał swojej żonie kartkę z wyznaniem miłości.

      Samorząd Uczniowski z okazji Walentynek zorganizował pocztę walentynkową. W poniedziałek na dolnym korytarzu stanęła pięknie udekorowana skrzynka na romantyczne kartki i listy, które zostały rozdane 14 lutego uczniom przez przedstawicielki samorządu-Paulinę i Maję. Był to świetny sposób na wyznanie uczucia koledze, czy koleżance.

      Tegoroczna poczta cieszyła się dużym powodzeniem. Wszystkie walentynki były starannie wykonane i przyniosły obdarowanym wiele radości.

      E.Prześrut-Prądzińska

      J.Zielińska-Myszk

    • Dzień Kociewia w świetlicy szkolnej
     • Dzień Kociewia w świetlicy szkolnej

     •  

      W świetlicy szkolnej od czwartku odbywały się przygotowania do Dnia Kociewia. W naszej szkole świetlica, to równocześnie izba regionalna. Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe na co dzień mają okazję obcować z przedmiotami, z których korzystali ich przodkowie.

                      W świetlicy od 1988 r. rozpoczęto prace nad zbieraniem, gromadzeniem i ochroną przed zapomnieniem różnych pamiątek z okolicy.

                      Gromadzone od wielu lat zbiory mogłyby uzupełnić zbiory profesjonalnego muzeum. 
      W zbiorach izby kociewskiej znajdują się: stare komody, szafy, krzesła i stoły. Ponadto w izbie znajduje się bogata kolekcja dawnych przedmiotów użytkowych takich jak: lampy naftowe, żelazka na węgiel, filiżanki, garnki i inne naczynia kuchenne.

                      W zbiorach znalazły się również dawne narzędzia i urządzenia do pracy w gospodarstwie: kierzanki, centryfugi, kołowrotki i inne, a także eksponaty rękodzieła ludowego: obrusy, serwety
      koronki  i obrazy.

                      W 2006 r. w świetlicy szkolnej przeprowadzono remont i od tego roku zmienił się wystrój izby regionalnej, ale nadal posiada ona swój kociewski charakter.

                      Świetlica szkolna również przyłączyła się do obchodów Dnia Kociewia. Odbyły się zajęcia
      z zakresu edukacji regionalnej związane z tematyką Kociewia.

      Dzieci zapoznano z historią herbu Kociewia, pracowały z mapą odszukując teren i stolicę Kociewia.  Poznały też nazwy eksponatów znajdujących się w izbie kociewskiej. Wychowankowie dowiedzieli się, jak wygląda strój kociewski i z jakich elementów się składa. Wykonali też prace plastyczne, które zawieszono w galerii świetlicy.

                                                                                                                                                       

       Ewa Niemczyk

    • Obchody Światowego Dnia Kociewia w Publicznej Szkole Podstawowej w Pinczynie
     • Obchody Światowego Dnia Kociewia w Publicznej Szkole Podstawowej w Pinczynie

     •  

      Za nami kolejny Światowy dzień Kociewia, Szkoła Podstawowa w Pinczynie również przyłączyła się do wspólnych obchodów. Ideą tego dnia było wspólne przeżycie emocji związanych z regionem w którym mieszkamy. My mieszkańcy Pinczyna, który jest częścią Kociewia czynnie włączyliśmy się w uświetnienie tego szczególnego dnia. Wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach projektowych, podczas których robili różne rzeczy nawiązujące do naszej kociewskiej tradycji. Każda klasa przygotowała lapbook, w którym uczniowie wypisywali kociewskie słowa dotyczące wszelkich kulinariów naszego regionu, następnie dzieci tworzyły plakat,  aby zareklamować swoje ulubione kociewskie danie. Była także okazja  posmakowania kociewskich smakołyków i obejrzenia  przepięknych lalek w stroju  kociewskim, wykonanych różnymi technikami przez wszystkie klasy. Tego dnia oglądaliśmy filmy promujące region Kociewia,  śpiewaliśmy pieśni charakterystyczne dla naszego regionu, uczyliśmy się naszego kociewskiego hymnu oraz alfabetu a także poznawaliśmy naszą regionalną poezję. Dzień podsumowaliśmy testem oraz quizami kociewskimi a także uroczystym apelem, podczas którego śpiewaliśmy kociewski hymn, oglądaliśmy występy młodszych klas, tańczących kociewskie tańce, czytaliśmy kociewski alfabet oraz poznaliśmy krótką historię naszego święta. Trzeba dodać, że cały dzień odbył się w kociewskiej oprawie, to znaczy dzieci prezentowały się w kociewskich strojach, towarzyszyły nam kociewskie pieśni(jako dzwonki) wzywające na lekcje, mogliśmy zdegustować wiele dań kociewskich uprzednio przygotowanych przez uczniów.

      10 lutego to także dla naszej szkoły dzień wyjątkowy, ponieważ żegnaliśmy panią Gabrielę Niemczyk, wieloletnią pracowniczkę kuchni. Pani Gabrysia odeszła na zasłużoną emeryturę, aby odpoczywać i oddawać się swoim ulubionym zajęciom. Dlatego też nasz Dzień Kociewski tematycznie nawiązywał do profesji, jaką zajmowała się pani Gabrysia. Podczas uroczystego apelu, pani dyrektor Iwona Loroch wspominała specjały kulinarne, wyczarowywane przez panią Gabrysię, podziękowała za wieloletni trud i serce włożone w „dożywianie” prawie całej szkoły.  Dzień minął szybko w miłej atmosferze i już nie możemy doczekać się przyszłego roku abyśmy mogli wspólnie świętować ten ważny dla nas Kociewiaków dzień.

       

      Bernadeta Ptak, Dagmara Siwek.

    • INNOWACJA PEDAGOGICZNA GRAMY RAZEM ... CZYLI SPOSÓB NA MATEMATYKĘ
     • INNOWACJA PEDAGOGICZNA GRAMY RAZEM ... CZYLI SPOSÓB NA MATEMATYKĘ

     •  


       


       

      Rolą nauczyciela jest tak poprowadzić dziecko, aby osiągnęło sukces. Dużo zależy od tego, czy ćwiczenia rachunkowe są dla ucznia atrakcyjne. Bardzo dobre rezultaty osiąga się, gdy dzieci mogą uczyć się liczenia w trakcie gier i zabaw matematycznych. Podczas gier uczestnicy nawet nie zauważają, że wykonują dziesiątki obliczeń. Mają także wiele okazji do kształtowania swej odporności emocjonalnej, uczą się znosić porażki rozwijają zdolność skupienia się na czymś jednym przez dłuższy czas .

      Za szczególnie cenne walory gier uznałam :

      - kształtowanie odporności emocjonalnej i umiejętności panowania nad sobą;

      - rozwijanie umiejętności przewidywania, analizowania i podejmowania decyzji, a także ponoszenia za nie odpowiedzialności,

      - stymulowanie logicznego myślenia, a przy tym rozwijania wyobraźni,

      - wdrażanie do rozumienia i przestrzegania zasad/reguł,

      - nabywanie i doskonalenie umiejętności matematycznych,

      - naukę współdziałania i okazję do integracji środowiska rówieśniczego, rodzinnego oraz wzbogacenia relacji dziecko – nauczyciel,

      - możliwość rozładowania w bezpieczny sposób nagromadzonego napięcia emocjonalnego - motywowanie do pokonywania trudności,

      - rozbudzanie wiary we własne umiejętności,

      - dobrą alternatywę dla zagrożeń relacji rodzinnych i rówieśniczych wynikających ze stosowania nowych technologii (telewizji, komputera, smartfonu) – gry planszowe gromadzą rodzinę lub rówieśników w jednym miejscu i czasie, dając możliwość wspólnej zabawy i przeżyć .

      Cele innowacji zostały zrealizowane, między innymi takie jak:

      • Rozbudzanie zainteresowań matematycznych,

      • Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia,

      • Rozwijanie umiejętności wykonywania czterech podstawowych działań arytmetycznych,

      • Kształtowanie takich cech jak: wytrwałość, systematyczność, dokładność, inicjatywa, samodzielność,

       • Wzmacnianie odporności emocjonalnej w sytuacjach trudnych, wymagających wysiłku umysłowego,

       • Rozbudzanie ciekawości ucznia i jego zainteresowań tabliczką mnożenia,

       • Zdobywanie umiejętności współpracy z rówieśnikami.

       • Promowanie zajęć jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

      Innowacja trwała od października 2022r. do grudnia 2022r. i przeznaczona była dla uczniów klasy V a oraz V b. Pierwszy etap innowacji zakładał pozyskanie środków na zakup matematycznych gier planszowych oraz materiałów do wykonania gier planszowych, logicznych. Drugi etap innowacji zakładał samodzielne wykonanie gier planszowych przez uczniów klas V a oraz V b, co sprawiło dużo frajdy i radości uczestnikom. Rozwinęło nie tylko wyobraźnię, precyzję wykonywanych zadań a także sprawność logicznego, matematycznego myślenia. Wykonane gry zostały przekazane do świetlicy szkolnej ZKiW Pinczyn. Uczniom bardzo podobały się zajęcia w formie gier planszowych, zafascynowane nimi zarówno grały jak i wykonywały nowe gry i wymyślały zasady gier, do których na pewno z radością wrócimy.

      Natalia Doering

    • ​​​​​​​Smaczne świętowanie – Światowy Dzień Pizzy
     • ​​​​​​​Smaczne świętowanie – Światowy Dzień Pizzy

     • Święto pizzy, które wypada 9 lutego (w tym roku czwartek) to dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej o historii tego dania. Pizza w obecnie znanej formie wywodzi się z Neapolu, chociaż już wcześniej placki z dodatkami popularne były nie tylko wśród Włochów, lecz także innych narodów, w tym m.in. starożytnych Greków. Początkowo podawali go wyłącznie polanego oliwą i posypanego przyprawami, co odróżnia ten specjał od pizzy jedzonej obecnie - obowiązkowo z serem i sosem. To jedno z najpopularniejszych dań początkowo było potrawą biedniejszych warstw społecznych, jednak później zajadali się nim również członkowie rodzin królewskich w wielu zakątkach Europy, w tym ponoć sam Zygmunt Stary.

      W Światowy Dzień Pizzy jemy danie podobne do tego powstałego w XVI wieku we wspomnianym już Neapolu. Na spopularyzowanie potrawy w wersji z pomidorami trzeba było jednak poczekać aż do roku 1889. Wtedy też, po zjednoczeniu Włoch, tron objęła dynastia sabaudzka. Choć jej członkowie pochodzili z Francji, na miejscu zetknęli się z kuchnią włoską. To właśnie wtedy królowa Małgorzata spróbowała specjalnie przygotowanych rodzajów pizzy. Jeden z nich zawierał sos stworzony na bazie pomidorów, ser oraz oregano. Danie tak bardzo posmakowało monarchini, że zostało nazwane na jej cześć – Margherita.

      Na początku XX wieku, kiedy wielu Włochów wyemigrowało do USA, przywieźli ze sobą ten powszechnie dziś znany przepis. Przybysze zaczęli otwierać rodzinne restauracje, w których serwowali pizzę. Coraz więcej osób poznawało jej smak, a sama receptura z czasem uległa pewnym zmianom, m.in. ciasto w amerykańskiej wersji pizzy stało się znacznie grubsze. W takim właśnie wydaniu pizza zaczęła podbijać świat.

      Miłośnicy pizzy bardzo często decydują się na obchodzenie jej międzynarodowego święta w restauracjach, bądź zamawiając ulubioną pizzę na dowóz. Tak też zrobili uczniowie kilku klas naszej szkoły. Trudno bowiem uzyskać perfekcyjny efekt bez dostępu do specjalnego pieca czy odpowiedniego kamienia do pizzy. Nie oznacza to jednak, że w domu nie można osiągnąć bardzo dobrych rezultatów i świętować Dnia Pizzy na swój własny sposób.
      Co więcej, przyrządzając danie samemu, możesz skomponować je z dowolnych składników, jedynie wzbogacając podstawowy przepis.

      Przepis (dla 2 osób):

      ● 500 g mąki pszennej, najlepiej tej oznaczonej jako 00 (Farina),325 ml wody,

      ● ok. 4 g drożdży instant lub 15 g drożdży świeżych,

      ● ok. 25 ml oliwy z oliwek + odrobina do natłuszczenia folii (opcjonalnie),

      ● 2–3 kulki mozzarelli,

      ● 15 g koncentratu pomidorowego,

      ● 400 g pomidorów z puszki (Pelatti),

      ● oregano do smaku (ok. 3 łyżek),

      ● sól i pieprz.

      ● świeża bazylia!

       

      Smacznego!

       

      Joanna Marcinczyk, Natalia Doering

       

    • Dzień Parasola
     • Dzień Parasola

     • W środę w świetlicy szkolnej obchodzono Dzień Parasola. Dzieci słuchały wiersza A. Łady-Grodzickiej pt. „Sześć parasoli”.  Temat wiersza ilustrowały pracami plastycznymi, które zawieszono w galerii świetlicy. 

      Wychowankowie świetlicy zapoznali się z budową parasola i jego przeznaczeniem. Rozwiązywały zagadki słowne. Były tez zabawy ruchowe z parasolami.

  • Kontakty

   • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
   • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
   • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych
  • Logowanie