Informacja dotycząca braku rekrutacji uzupełniającej do przedszkoli
Życzenia wielkanocne
Wiosenna przerwa świąteczna
Wielkanocny klimat w świetlicy szkolnej
W świetlicy szkolnej od dłuższego czasu trwały przygotowania do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. W ramach zajęć plastycznych, pod kierunkiem nauczycieli, dzieci z wielką radością wykonywały ozdoby wielkanocne.
Podczas zajęć uczniowie mieli okazję porozmawiać o zwyczajach, tradycjach i potrawach związanych z nadchodzącymi świętami. Rozwijali swoje zdolności plastyczne, manualne i kreatywność, wykonując różnego rodzaju ozdoby. Powstały przepiękne pisanki, kurczaki, zajączki, baranki, kartki świąteczne i kolorowe, wiosenne kwiaty, które ozdobiły okna świetlicy. Na ścianach pojawiły się duże materiałowe obrazy przedstawiające zające wielkanocne. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem pracowali nad kurnikiem, w którym zamieszkały kury i pojawiły się jajka oraz siali rzeżuchę w przygotowanych przez siebie ogródkach.
ŻYCZYMY WSZYSTKIM RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH !!!
Wesołego Alleluja!
Nauczyciele świetlicy szkolnej
86
XXI Ogólnopolski Kociewski Konkurs Plastyczny Stacja Drogi Krzyżowej i na Pisankę Wielkanocną.
Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie zorganizowało już po raz XXI Ogólnopolski Kociewski Konkurs Plastyczny Stacja Drogi Krzyżowej i na Pisankę Wielkanocną. Prace musiały zawierać motyw kociewski. Wśród 123 prac przedstawiających wybrane stacje Drogi Krzyżowej była również praca ucznia naszej szkoły Kacpra Banasiaka z kl. V a, który otrzymał wyróżnienie. W konkursie na Pisankę jury dokonało oceny 107 prac. W kategorii klas I-III uczennica Oliwia Radtka zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Gminny Konkurs Recytatorski „W krainie poezji dziecięcej”
15 kwietnia odbył się w Zespole Kształcenia i Wychowania w Pinczynie Gminny Konkurs Recytatorski „W krainie poezji dziecięcej” skierowany do uczniów klas I – III z terenu Gminy Zblewo. Celem konkursu była popularyzacja poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz promowanie młodych talentów. A tych w naszej gminie nie brakuje, co już nie po raz pierwszy udowodniły dzieci.
Repertuar recytowanych utworów był bardzo zróżnicowany, a poziom recytacji osiągnął tak wysoki poziom, że jury w składzie: pani Zyta Mikołajewska i pani Emilia Bielska, miało nie lada wyzwanie, aby wytypować zwycięzców.
Podczas obrad jury uczestnicy konkursu obejrzeli występySzkolnego zespołu “Brzady” z Pinczyna oraz wysłuchali minikoncertuskrzypcowego uczennicy z klasy V. Po występach przyszedł czas na słodki poczęstunek.Po powrocie pań z jury nadszedł wyczekiwany moment ogłoszenia wyników. Laureatami Gminnego Konkursu Recytatorskiego „W krainie poezji dziecięcej” zostali:
w kategorii klas pierwszych:
I miejsce – Anna Czeplina(Zblewo), II miejsce – Wiktor Skorliński(Bytonia), III miejsce Magdalena Pozorska(Pinczyn)
w kategorii klas drugich:
I miejsce – Maja Sender(Borzechowo), II miejsce – Nikola Skalska (Bytonia), III miejsce – Jan Zgryza (Kleszczewo)
w kategorii klas trzecich:
I miejsce – Filip Mikołajewski (Bytonia), II miejsce – Lena Machajewska(Kleszczewo), III miejsce – Nikola Felska (Pinczyn)
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!14
OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA SZTUKI W KLASACH I - III
15 kwietnia przypada Światowy Dzień Sztuki, czyli dzień urodzin wielkiego artysty Leonardo da Vinci. Celem obchodów jest promowanie sztuki. Tego dnia szkoła pełna była sztuki, kreatywności i działalności ekspresji twórczej najmłodszych uczniów!
Przeprowadzone zostały warsztaty kreatywne z Panem Marianem Opatowskim, który przygotował dla uczniów gipsowe figurki o tematyce wielkanocnej. Pan Marian udzielił uczniom rad w jaki sposób cieniować i używać kolorów podczas malowania dbając przy tym o detale. Ale to nie koniec warsztatów! Klasa I c i II c wzięła udział w warsztatach z majsterkowania w drewnie. Uczniowie samodzielnie przygotowali piękne, drewniane zające, które posłużą jako dekoracja najbliższych Świąt Wielkanocnych.
Podczas zajęć oprowadzano uczniów w wirtualnej wycieczce po Muzeum w Luwrze. Uczniowie mogli „przejść” się korytarzami wypełnionymi dziełami sztuki oraz zapoznać się z ich opisem. Przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji w aplikacji Google Arts & Culture uczniowie …. jak i nauczyciele mogli wpleść swój wizerunek w najpopularniejsze dzieła sztuki co wzbudziło w uczniach wiele radości! Na koniec uczniowie pokolorowali abstrakcyjne dzieła sztuki, które zawisły na klasowej wystawie.
Nie zabrakło również artystycznej aktywności podczas przerw! Uczniom udało się odtworzyć obraz Hokusai’a Katsushika „Wielka Fala w Kanagawie”, na świeżym powietrzu wśród drzew powstały wielkoformatowe obrazy na foli. Pojawiły się również obrazy malowane kredą. Na koniec nagrodzono uczniów, którzy odtworzyli w różnorodny sposób obrazy takie jak „Dziewczyna z perłą” „Krzyk”, „Syn człowieczy”, „Słoneczniki”, „Gwiaździsta Noc”,” Trwałość pamięci”. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Agnieszka Derda
Dominika Cherek
Agnieszka Mazur
Sandra Kensicka
Beata Trygalska
64
VIII Rejonowy Konkurs Języka Angielskiego dla klas III
W czwartek, dnia 20.04.2025 r. o godzinie 12:00 dwóch uczniów Zespołu Kształcenia i Wychowania w Pinczynie: Anna Hinc z klasy IIIc oraz Artur Prabucki z klasy IIIb reprezentowali naszą szkołę w VIII Rejonowym Konkursie Języka Angielskiego dla klas III organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową Nr 2 w Starogardzie Gdańskim.
Uczestnikiem konkursu mogło być maksymalnie 2 uczniów z każdej szkoły wytypowanych przez nauczyciela języka angielskiego bądź wyłonionych w trakcie eliminacjiszkolnych. Zatem przeprowadzono etap szkolny podczas którego aż 17 uczniów z klasy IIIa, IIIb, IIIc przystąpiło do napisania testu kwalifikacyjnego,zawierającego wiadomości i umiejętności zgodne z obowiązującą podstawą programową kl. I – III. Uczniowie, którzy zdobyli najwyższą ilość punktów reprezentowali naszą szkołę.
Celem Konkursu było zachęcanie ucznia do lepszego opanowania języka angielskiego, zwrócenie uwagi na poprawność gramatyczną, rozpowszechnianie zainteresowania krajami posługującymi się językiem angielskim oraz motywowanie ucznia zdolnego do pogłębiania wiedzy z języka angielskiego.
Konkurs miał formę testu. Test trwał 45 minut i obejmował zadania gramatyczno – leksykalne o różnej skali trudności oraz sprawdzał umiejętności słuchania i czytania ze zrozumieniem.W trakcie sprawdzania testów wszyscy uczestnicy konkursu wraz z ich opiekunami zostali zaproszeni na ciepły posiłek do szkolnej stołówki.Nasi uczniowie nie zostali laureatami konkursu, aczkolwiek każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom oraz nagrodę pocieszenia. Ponadto dzieci otrzymały oceną celującą z języka angielskiego praz pozytywną uwagę za reprezentowanie szkoły na zewnątrz.
Serdecznie dziękujemy organizatorom konkursu za zaproszenie na VIII Rejonowym Konkursie Języka Angielskiego dla klas III oraz dziękujemy Centrum Usług Wspólnych w Gminie Zblewo za zorganizowanie transportu. Dziękuję również Ani i Arturowi za ich chęci, rozwijanie swoich zainteresowań językowych oraz pozytywnego nastawienia do uczestnictwa w konkursie.
Nauczyciel języka angielskiego:
Kamila Piankowska
Gminny Turniej Kubusia Puchatka
Dnia 10.04.2025 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Borzechowie odbył się Gminny Turniej Kubusia Puchatka. W turnieju brały udział 6 osobowe drużyny dzieci z klas 1-3 wszystkich szkół gminy Zblewo. Nasza drużyna zajęła IV miejsce. Uczestnicy turnieju zmierzyli się w 4 konkurencjach: Kubuś Puchatek liczy, Kubuś Puchatek piszę i czyta, Kubuś Puchatek poznaje przyrodę oraz Kubuś Puchatek ćwiczy. Dzieci rozwiązywały zadania grupowo przy czym świetnie się bawiły. Po zakończeniu turnieju na dzieci czekał słodki poczęstunek, po którym odbyło się wręczenie dyplomów i nagród. Dzieci wróciły uśmiechnięte i zadowolone.
Z kart historii…. 1059. rocznica Chrztu Polski oraz 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego
W nadchodzącym tygodniu będziemy obchodzić dwa bardzo ważne wydarzenia historyczne. Dnia 14 kwietnia 2025 r. – 1059. rocznicę Chrztu Polski oraz 18 kwietnia 2025r. -1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego. Z tej okazji podczas lekcji historii uczniowie powrócili do czasów początków Państwa Polskiego. Przygotowywali prace projektowe, scenki historyczne, rozwiązywali quizy upamiętniające minione wydarzenia, czytali fragmenty kroniki Galla Anonima oraz wirtualnie zwiedzali Katedrę Gnieźnieńską.
Narodowe Święto Chrztu Polski to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa, które jest uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miało ono fundamentalne znaczenie polityczne, tożsamościowe, a także kulturowe i wprowadziło rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Był to potężny impuls rozwojowy, który umacniał władzę księcia, dawał mocniejsze podstawy suwerenności i bezpieczeństwa państwa. Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się 14 kwietnia 966 r. Znaleziska archeologiczne sugerują, że mógł on nastąpić na wyspie Ostrów Lednicki, koło grodu gnieźnieńskiego, głównej siedziby rodu Piastów.
Wielkanoc 18 kwietnia 1025 roku to data, która na zawsze wpisała się w historię Polski. Tego dnia Bolesław Chrobry, pierwszy król Polski, dostąpił koronacji, przypieczętowując niepodległość naszego państwa. Choć nie zachowały się ścisłe źródła dotyczące miejsca tego doniosłego aktu, tradycja wskazuje na katedrę gnieźnieńską. Bolesław Chrobry, był niezwykle ambitnym władcą. Stworzył silną drużynę, z którą stoczył zwycięskie wojny
z Niemcami, w latach 1002-1018 opanowując Milsko i Łużyce. Na krótko podporządkował sobie Czechy (1003-1004), przejściowo przyłączył Morawy i Słowację, a w 1018 roku zdobył Kijów i wcielił Grody Czerwieńskie do Polski. Powstało państwo potężne, dumne i niepodległe, którego idea przetrwała wieki. Nasi uczniowie przygotowali na tę uroczystości piękne lapbooki oraz portrety władcy. Podczas lekcji historii dokonaliśmy symbolicznej koronacji królewskiej.W uznaniu zasług Bolesława Chrobrego i znaczenia jego koronacji dla historii Polski, Sejm Rzeczypospolitej ogłosił rok 2025 Rokiem 1000-lecia Królestwa Polskiego. To moment refleksji nad naszą historią, ale i przypomnienie, że suwerenność i wolność nigdy nie są dane raz na zawsze.
Magdalena Piernicka
21
Orlik - regulamin
Zabawa w teatr
Miniony tydzień w świetlicy szkolnej upłynął nie tylko pod znkiem tęczy, ale również teatru. Na zajęciach uczniowie wzięli udział w pogadance na temat zachowania oraz odpowiedniego stroju podczas wityty w teatrze, poznali specyficzne słownictwo oraz opowiedzieli o swoich wrażeniach ze spektakli. Do zabawy w teatr wykorzystaliśmy makietę przygotowaną już wcześniej przez uczniów klas starszych. Aby w naszym szkolnym teatrzyku mogli pojawić się aktorzy, przygotowaliśmy podczas zajęć plastyczno-technicznych ruchome kukiełki skrzatów, królewicza i królewny.
Nauczyciele świetlicy szkolnej
11
"Jestem ważny" - rozstrzygnięcie konkursu
W kwietniu w naszej szkole oraz w oddziałach przedszkolnych odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Jestem ważny", podczas którego nagrodzono najbardziej kreatywne i inspirujące prace uczestników. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na znaczenie samoakceptacji, poczucia własnej wartości oraz promowanie pozytywnego obrazu samego siebie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i gratulujemy zwycięzcom. Mamy nadzieję, że udział w konkursie był okazją do refleksji i umocnienia wiary we własną wartość.
Organizatorzy:
Małgorzata Dziencielewska
Monika Prusak
Agnieszka Zych
Gigathon – Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Drodzy Rodzice,
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu www.gigathon.pl – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Jak zapisać dziecko?
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie: 👉 https://giganci.info/ZAPISY_konkurs_GigathonUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Najważniejsze informacje o konkursie:
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Rekrutacja do klasy pierwszej
Rekolekcje 07.04 - 09.04 - DOWOZY
Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I- III
W piątek 4 kwietnia 2025r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Pinczynie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I- III. W konkursie wzięło udział 9 uczestników. Organizatorami konkursu były pani Beata Trygalska i pani Bożena Nadolska. Głównym celem konkursu było popularyzowanie poezji dziecięcej oraz rozwijanie talentów recytatorskich. Małych uczestników oceniała komisja w składzie pani Zyta Mikołajewska oraz pani Magdalena Chachowska. Panie miały nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego dla klas I- III 15 kwietnia 2025r.
W kategorii klas pierwszych I miejsce zdobyła Magdalena Pozorska, w kategorii klas drugich I miejsce zdobyła Milena Szmukała, w kategorii klas trzecich I miejsce zdobyła Nikola Felska.
Nasi recytatorzy zaprezentowali się znakomicie. Wielkie brawa dla nich. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki, które zostały wręczone przez Panią Dyrektor Iwonę Loroch.
Beata Trygalska
7
Dzień Tęczy w świetlicy szkolnej
Dzień Tęczy obchodzony jest 3 kwietnia. Z tej okazji w świetlicy szkolnej zrobiło się kolorowo. Tęcze zwykle pojawiają się w deszczu, ale mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie światło jest zakrzywione wewnątrz kropelek wody.
Tęczę składają się z siedmiu kolorów pochodzących ze światła. Te kolory to czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy.
Uczniowie w tym dniu obejrzeli film edukacyjny pt. ,,Jak powstaje tęcza?”. Wykonali także techniką dowolną prace plastyczne - ,,Moja tęcza", które ozdobiły świetlicę.
Tęcza uważana jest za jeden z najbardziej wyjątkowych darów natury. Dzień Tęczy to nietypowe święto, które na stałe wpisało się w kalendarz świąt w świetlicy.
Nauczyciele świetlicy szkolnej
17
Archiwum Aktualności