• I nagroda w Konkursie Kociewskim
          • I nagroda w Konkursie Kociewskim

          • W dniu 8 listopada w auli Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim odbyło się uroczyste podsumowanie Kociewskiego konkursu plastyczno-fotograficznego dla dzieci i młodzieży „Krajobraz Kociewia tradycje i współczesność”.

            W dniu 23.10.2023 jury w składzie: Izabela Goralczyk, Józef Olszynka, Tadeusz Majewski, Krzysztof Rudek dokonało oceny 168 prac zgłoszonych do konkursu plastycznego.

            Miło nam poinformować, że Kacper Mrówczyński, uczeń klasy III b zajął w tym konkursie I miejsce w kategorii szkół podstawowych klasy I-III.

            Serdecznie gratulujemy Kacprowi sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

        • "Szkoła pamięta" - podziękowanie
          • "Szkoła pamięta" - podziękowanie

          • W tegorocznej inicjatywie„Szkoła pamięta” wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli okazało troskę i wrażliwość na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu.  

        • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek na świetlicy szkolnej
          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek na świetlicy szkolnej

          •  

            3 listopada dzieci z świetlicy szkolnej obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, święto to przypada 5 listopada w rocznicę urodzin Walta Disney’a (1901-1966). Jest to wspaniała okazja do zabaw integracyjnych – bajki bowiem są świetnym pomysłem do wspólnej zabawy. 

            Bajki i baśnie, zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu każdego dziecka. Są źródłem bogatych przeżyć, wrażeń i sposobem na wzbogacanie wyobraźni.

            Równie uwielbiane przez dzieci jest przebieranie się i odgrywanie różnych ról, dlatego w tym  dniu świetlicę odwiedził Kubuś Puchatek oraz inne postaci bajkowe, które przybyły do świetlicy z grupy przedszkolnej. 

            Jednak najważniejszym celem w tym dniu było popularyzowanie tradycyjnych bajek. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek,  z których pochodzą.

            Wychowankowie z radością  wykonali także plastyczną pracę grupową, którą zawiesiły w galerii świetlicy. Ten dzień był bajeczny i kolorowy. Humory Wszystkim dopisywały!!!

             

                                                                                                                                                 Ewa Niemczyk

             

        • Świetlicowy "Dzień Dyni"
          • Świetlicowy "Dzień Dyni"

          • Dynia to niesamowity dar jesieni- może być wykorzystywana w kuchni do gotowania zup czy pieczenia ciast, służy za ozdobę naszych domów i ogrodów, jest pożywieniem dla wielu zwierząt. Dzień ten obchodziliśmy  31 października.
            W tym dniu uczniowie dowiedzieli się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i posiada wiele właściwości odżywczych.

            Dzieci opisały wygląd zebranych w świetlicy  dyń oraz poznały cechy, odmiany i pochodzenie tego warzywa. Dużą atrakcją była zabawa z fotobudką dyniową. Podczas robienia zdjęć było dużo śmiechu i zabawy.

            Dzieci z zapałem zabrały się również do tworzenia prac plastycznych, które zawiesiliśmy w galerii świetlicy, wykonały również plakat poświęcony temu pysznemu warzywu.

             

                                                                                                                                   Ewa Niemczyk

        • Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki w świetlicy szkolnej
          • Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki w świetlicy szkolnej

          • "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" -  ks. Jan Twardowski.

             

             W tym szczególnym okresie zadumy na zajęciach w świetlicy szkolnej  rozmawialiśmy na temat związany z Dniem Wszystkich Świętych. 

            Jest to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tych dniach zapalamy znicze na ich grobach w dowód naszej miłości, przyjaźni, dobrych wspomnień i modlitwy w ich intencji. Jest to czas głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji. 

            Dzieci wspominały swoich bliskich zmarłych, a także, że warto zabrać ze sobą dodatkowy znicz i zapalić go na jakimś opuszczonym grobie.

            Uczniowie na znak pamięci o zmarłych „zapalili” symboliczne znicze
            w postaci pracy plastycznej, które zawieszone zostały w galerii świetlicy.

             

              Ewa Niemczyk

             

        • „Akcja Znicz”
          • „Akcja Znicz”

          • „Requiem aeternam dona eis Domine  ”  - Wieczny odpoczynek racz im dać Panie....

             

             Początek listopada to czas na pogrążenie się w myślach i ogólnej melancholii, to czas, w którym świat zwalnia swój szaleńczy na co dzień pęd, a to z powodu przypadających w tym czasie świąt. To niezwykle ważne dla Polaków dni. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają swoją specyficzną wymowę. W tym dniu przypomina się nie tylko osoby oficjalnie uznane za święte i takimi ogłoszone, ale przede wszystkim  ludzi, których życie nacechowane było świętością. Tego dnia odwiedzamy groby wszystkich naszych bliskich, których wspominamy oraz ku uczczeniu ich pamięci, zapalamy znicze, a groby dekorujemy kwiatami.  Jest to również okazja do zadumy nad kruchością i przemijalnością życia.

            W październiku Samorząd Uczniowski oraz Harcerze zorganizowali w naszej szkole coroczną zbiórkę zniczy. Nasza szkoła przystąpiła również do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki, pt. Szkoła pamięta.

            Społeczność szkolna z dużym zaangażowaniem przystąpiła do akcji i przynosiła znicze. W poniedziałek, 30 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Harcerstwa i Szkolnego Klubu Caritas wraz z opiekunami wybrali się na pobliski cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobach księży, nauczycieli szkoły  i przedszkola oraz  pracowników administracji i obsługi. Uczniowie pograbili również liście wokół Kościoła.

            Mogiły znajdujące się na cmentarzu w Pinczynie ukazują współczesnym pokoleniom odległą i bogatą historię wsi. Znajduje się tutaj również grób ś. p. Franciszki Powalskiej, wybitnej poetki kociewskiej XX wieku. Uczniowie pamiętali również o zaniedbanych pomnikach, na których także zapalili znicze pamięci. W ten sposób oddaliśmy hołd i uczciliśmy pamięć tych, których nie ma już wśród nas. 

             

            Magdalena Piernicka
            Dagmara Siwek
             

        • Wycieczka klas szóstych do Owidza
          • Wycieczka klas szóstych do Owidza

          • Uczniowie klas szóstych  w dniu 19.10.2023r. uczestniczyli w wycieczce do wczesnośredniowiecznej osady. Gród w Owidzu został zrekonstruowany w 2012 roku. Umieszczono go na morenowym wzgórzu, na którym          we wczesnym średniowieczu funkcjonował jeden z ważniejszych na Kociewiu grodów obronnych.  Obecnie zajmuje ponad 6 hektarów.

            Przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania  pierwszego  i jedynego  w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji dotyczących wierzeń Słowian. Następnie zwiedzaliśmy gród          i wysłuchaliśmy jego ciekawej historii. Pan przewodnik niezwykle barwnie i realistycznie opowiadał, a nawet demonstrował umiejętności ówczesnych ludzi. Uczniowiedowiedzieli się w jaki sposób w dawnych czasach polowano na zwierzynę, jak przygotowywano się do walk. Mieli też okazję poczuć na własnej skórze jak to jest być uwięzionym w klatce. Doskonałą zabawą i metodą poznawania realiów życia w dawnych wiekach były  warsztaty odbywające się w chatach. Klasa VI b wzięła udział w warsztatach garncarskich, podczas których  uczniowie samodzielnie lepili naczynia z gliny. Natomiast VI a  w warsztatach plecenia, na których wykonali bransoletki.

            Na zakończenie pobytu udaliśmy się do Karczmy Słowiańskiej „Na Podgrodziu”, gdzie zjedliśmy pyszny obiad. Pobyt w tej wczesnośredniowiecznej osadzie  dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych chwil.

             

             Elżbieta Prześrut- Prądzińska

            Natalia Doering

            Dagmara Siwek

        • Dzień pierwiastka
          • Dzień pierwiastka

          • W dniach 20 – 26 października w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Pierwiastka”.

            Uczniowie klas IV – VIII w tych dniach doskonalili swoją wiedzę i umiejętności matematyczne związane z pierwiastkami drugiego i trzeciego stopnia przy pomocy filmów, ćwiczeń interaktywnych. Już teraz każdy uczeń odpowie na pytanie: co to jest pierwiastek kwadratowy?,

             co to jest pierwiastek sześcienny?, co to jest liczba podpierwiastkowa?, jak obliczać pierwiastki

            z niektórych liczb? itp. Utrwaliliśmy wzory dotyczące pierwiastków.

            Dzień Pierwiastka kwadratowego jest bardzo wyjątkowy, ponieważ wypada tylko 9 razy w ciągu stulecia.

            Na pomysł świętowania dnia pierwiastka wpadł nauczyciel z Kalifornii - Ron Gordon.

            Dni pierwiastka kwadratowego wypadły już w:

            1.01.2001

            2.02.2004

            3.03.2009

            4.04.2016

            A przed nami jeszcze:

            5.05.2025

            6.06.2036

            7.07.2049

            8.08.2064

            9.09.2081

            Te dni są jak komety w kalendarzu: długo się na nie czeka, aby na chwilę rozświetliły dzień - zauważa Ron Gordon, nauczyciel z Kalifornii, który stara się spopularyzować "dzień pierwiastka kwadratowego".

            Kolejny dzień pierwiastka będziemy świętować 5 maja 2025r.

             

            Natalia Doering

            Zbigniew Bahr

        • Świętujmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw
          • Świętujmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw

          • W październiku przypada Światowy Dzień Owoców i Warzyw, w związku z tym w naszej szkole w dniach 19-25 października zostały zorganizowane w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz wśród uczniów uczęszczających na świetlicę ,,Dni Owoców i Warzyw”.

            Był to czas promocji zdrowych nawyków żywieniowych. Odbyły się pogadanki na temat dobroczynnego wpływu owoców i warzyw na zdrowie człowieka. Dzieci oglądały filmy o tematyce zdrowego odżywiania, czytały wiersze, odgadywały zagadki o owocach i warzywach.  Z przyniesionych owoców i warzyw pod nadzorem swoich wychowawczyń uczniowie przygotowali zdrowe, pyszne i kolorowe przekąski oraz soki. Nie obyło się również bez degustacji owoców i warzyw.

            Dzieci dowiedziały się, że owoce i warzywa są bogactwem wielu cennych witamin i mogą być doskonałą alternatywą dla słodyczy.

            Był to również czas pracy twórczej. Warzywa i owoce stały się inspiracją do powstania prac plastycznych, które zawieszone zostały w galerii świetlicy.

            Wszystkim dziękujemy za udział, mamy nadzieję, że akcja przyczyni się do wzbogacenia codziennych dań w warzywa i owoce oraz wyeliminuje niezdrowe przekąski.

                                                             Ewa Niemczyk

        •  Bezpłatny webinar o nauce do Egzaminu Ósmoklasisty - zaproszenie
          • Bezpłatny webinar o nauce do Egzaminu Ósmoklasisty - zaproszenie

          • Chcesz dowiedzieć się, jak efektywnie przygotować się do egzaminu? Do czego dobrze jest się przyłożyć? Jak zabierać się za poszczególne zadania?

            Weź udział w bezpłatnym webinarze! Dowiesz się, jak ogarnąć Egzamin Ośmioklasisty bez wkuwania całej matmy. Portal edukacyjny Zday.pl zaprasza w czwartek, 26 października, o 19:00. Wystarczy zapisać się na stronie:

            https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/

            Podczas webinaru:

            • pokażemy Ci skuteczne techniki rozwiązywania zadań;
            • pod okiem prowadzącego rozwiążesz przykładowe zadania;
            • omówimy budowę arkusza egzaminacyjnego i typy zadań;
            • będziesz mieć możliwość zadawania pytań.

            Webinar poprowadzi Karol Wilczyński, twórca systemu Szybka Matma. Ekspert od bezstresowego i skutecznego nauczania.Nasz webinar stanowi kontynuację działań, które w poprzednim roku szkolnym zgromadziły 21 tysięcy uczestników.

            Na tym wydarzeniu znajdziesz coś dla siebie - bez względu na to, jaki jest Twój poziom matematycznej wiedzy. Już teraz zapisz się na webinar: https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/

            Zapraszamy!

        • Zbiórka kasztanów dla hospicjum w Publicznej Szkole Podstawowej w Pinczynie
          • Zbiórka kasztanów dla hospicjum w Publicznej Szkole Podstawowej w Pinczynie

          • W październiku w naszej szkole odbyła się zbiórka kasztanów dla hospicjum. Zasady akcji były bardzo proste. Podczas rodzinnych, jesiennych  spacerów zbieraliśmy kasztany i przynosiliśmy je do szkoły. Czasami tak niewiele potrzeba, żeby pomóc!

            Nasi uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem. W ramach pomocy dla hospicjum przekazaliśmy 19 worków kasztanów. Wspaniale!

            Pamiętajmy, warto pomagać! Jesteśmy  z Was dumni!

        • Jesień w świetlicy szkolnej
          • Jesień w świetlicy szkolnej

          • Jesień już na dobre rozgościła się wokół nas – w sadzie, w parku, w lesie, a nawet w naszej świetlicy szkolnej. Świetlicowa jesień jest kolorowa i piękna. Samodzielnie wykonane ozdoby pozwalają nam spędzić miło czas i wprowadzić do świetlicy ciepłą, pogodną atmosferę.

             

            Życzymy

            Pogodnej, złotej jesieni…

        • Mediacje w szkole – od konfliktu do porozumienia
          • Mediacje w szkole – od konfliktu do porozumienia

          • Polskie Centrum Mediacji definiuje mediację w szkole jako „rozmowę dwóch stron, która ma na celu doprowadzenie do rozwiązania konfliktu i porozumienia”Słowo „mediacje” pochodzi od łacińskiego słowa mediato oznaczającego „pośredniczenie, bycie w środku”.
            Mediacja, w tym mediacja szkolna, to nic innego jak pokojowa i polubowna forma rozwiązywania konfliktów.

            O wiele skuteczniejszą i trudniejszą metodą jest rozmowa na temat danego problemu czy konfliktu.
            Ten element mediacji w szkole pozwala na: 
            przyjrzenie się własnym błędomwysłuchanie drugiej strony konfliktu i zobaczenie jej punktu widzeniazrozumienie emocji wiążących się ze sporem.Jako polubowna i pokojowa forma rozwiązywania konfliktów mediacja opiera się na dobrowolnym przystąpieniu do rozmów zwaśnionych stron. Zamiast siły mięśni używa się w niej argumentów oraz stara się doprowadzić do wzajemnego zrozumienia stron konfliktu.W mediacji w szkole, udział biorą trzy strony: osoba neutralna, która nie ma swojego udziału w sporze, czyli mediator dwie skonfliktowane ze sobą strony.
            Mediacja polega, więc na wysłuchaniu przez mediatora obydwu stron konfliktu i przeprowadzeniu z nimi rozmowy w taki sposób, by nie tylko załagodzić spór, lecz także pomóc w znalezieniu odpowiednich rozwiązań, które pozwolą na jego całkowite wyeliminowanie.

            Agnieszka Zych

            Monika Prusak

            Małgorzata Dziencielewska

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • „Dzieci rodzą się ze skrzydłami.
            Nauczyciele pomagają im je rozwinąć”
            – Janusz Korczak 

             

            Dzień Edukacji Narodowej, święto wszystkich pracowników szkoły oraz uczniów  w Zespole Kształcenia i  Wychowania w Pinczynie uczciliśmy ten szczególny dzień już 13 października, kiedy to  miała miejsce uroczystość związana z obchodami  święta.
            Hasłem przewodnim uroczystości były słowa Janusza Korczaka „Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć”.
            W nawiązaniu do tego pięknego cytatu oraz jako wyraz podziękowania za trud nauczania, uczniowie różnych klas przygotowali uroczystą akademię, uświetniającą nasze święto.
            Uczenie jest niekończącą się podróżą. Uczyć to znaczy mieć wpływ na życie wielu i pomagać w wyciąganiu wniosków z życiowych lekcji. Ale uczyć DOBRZE znaczy umieć wnieść odmianę do życia wszystkich, z którymi się człowiek styka. Uczyć to znaczy być rodzicem, opiekunem, przyjacielem, spowiednikiem, wsparciem, przewodnikiem, mistrzem..
            Uczyć to znaczy być czułym, kochającym, silnym, szczodrym dla tych, którzy na tobie polegają; zachęcać i chwalić. Ale uczyć DOBRZE to znaczy wierzyć w to, czego się uczy i w tych, których się uczy. Nauczyciel przez lata dochodzi do opanowania wszystkich tych umiejętności. Ale ci, którzy uczą DOBRZE, wiedzą, że w podróży przez życie jest więcej rzeczy do poznania i nigdy nie wahają się, by je poznać.
            Rok 2023 jest dla polskiej edukacji oraz całego środowiska oświatowego szczególnie istotny.
            14 października mija 250 lat od utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – pierwszej w Polsce i zarazem w Europie państwowej centralnej władzy oświatowej. Komisja Edukacji Narodowej została powołana do życia z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego uchwałą sejmu rozbiorowego z 14 października 1773 roku. Polska znajdowała się wówczas w niezwykle trudnej sytuacji politycznej – tuż po pierwszym rozbiorze. Przed tą całkowicie nową instytucją postawiono zadanie budowy systemu oświaty w Rzeczypospolitej. To właśnie KEN dogłębnie zreformowała polskie szkolnictwo, wprowadziła model wychowania patriotyczno-obywatelskiego oraz nowoczesny program kształcenia. Jej dzieło stało się wzorem dla Europy oraz inspiracją dla następnych pokoleń Polaków, szczególnie w trudnych czasach zaborów.
            Komisja była ciałem kolegialnym. W jej skład wchodziło osiem (a potem dwanaście) osób wybieranych na 6-letnie kadencje. Pierwszymi komisarzami zostali wpływowi magnaci, odgrywający istotną rolę w życiu politycznym, wykształceni i zorientowani w najnowszych prądach umysłowych i kulturalnych. Byli wśród nich: Jakub Massalski, Adam Kazimierz Czartoryski, Joachim Litawor Chreptowicz, Ignacy Potocki, Andrzej Zamoyski, Michał Poniatowski, August Sułkowski, Antoni Józef Poniński. 
            Pierwszym prezesem Komisji został biskup Jakub Massalski, ale swoją funkcję sprawował tylko 3 lata. Jego następcą został Michał Jerzy Poniatowski. Mimo różnych sympatii politycznych członkowie komisji współpracowali niezwykle zgodnie i efektywnie.
            Niebagatelny wpływ na późniejszy rozkwit KEN miał również Hugo Kołłątaj oraz skupieni wokół niego uczeni i artyści: Franciszek Bieliński, Julian Ursyn Niemcewicz, Feliks Oraczewski, Andrzej Gawroński, Dawid Pilchowski, Hieronim Stroynowski oraz Grzegorz Piramowicz.
            Dzięki staraniom Komisji Edukacji Narodowej utworzona została nowoczesna struktura organizacyjna oświaty. Trójstopniowy podział obejmował szkoły parafialne na poziomie podstawowym, szkoły wojewódzkie na poziomie średnim oraz uniwersytety w Krakowie i w Wilnie na poziomie wyższym. Z jej inicjatywy wprowadzono do placówek oświatowych nauczanie języka ojczystego, co pozwoliło na jeszcze pełniejsze kultywowanie polskości i kształtowanie tożsamości narodowej. Komisja stworzyła pierwsze szkoły kształcące nauczycieli. Za jej sprawą utworzono również pierwszą „bibliotekę narodową”, która stała się pierwszą publiczną biblioteką w naszej Ojczyźnie.
            Pani dyrektor podziękowała wszystkim, za wysiłek oraz poświęcenie i trud włożony w kształtowanie serc i umysłów młodych ludzi a także wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły nauczycielom i pracownikom obsługi.
            Uczniowie starszych klas przygotowali ciekawą inscenizację. Młodsze klasy uczciły Święto Edukacji Narodowej energetycznym montażem tanecznym, a Samorząd Uczniowski wręczył wszystkim pracownikom oraz emerytom drobne upominki.
            W szkole w Pinczynie ten szczególny dzień- święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych co szkoły prowadzą i nadzorują uczczony został w ciekawy i niebanalny sposób.


            Natalia Doering
            Monika Prusak
            Daria Menard
            Sandra Kurszewska
             

        • Dzień Edukacji Narodowej w świetlicy szkolnej
          • Dzień Edukacji Narodowej w świetlicy szkolnej

          •  

            Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci ze świetlicy szkolnej przez cały tydzień brały udział w zajęciach poświęconych trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczyciela. Zapoznały się także z pracą innych pracowników szkoły. Podczas  zajęć uczyły się okazywać szacunek wszystkim osobom pracującym w szkole.

            Powstały także piękne prace plastyczne oraz laurki z życzeniami, które w piątek dzieci rozdały nauczycielom i pracownikom kuchni szkolnej.

            Ewa Niemczyk

        • Dzień drzewa w świetlicy szkolnej
          • Dzień drzewa w świetlicy szkolnej

          •  

            10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. W czasie zajęć prowadzonych w naszej świetlicy również pamiętaliśmy o tej wspaniałej inicjatywie.  

            Dzieci dowiedziały się, dlaczego sadzimy drzewa, jaką funkcję pełnią na naszej planecie i dlaczego powinniśmy o nie dbać. 

                        Uczniowie chętnie i z zaangażowaniem wykonali również ciekawe prace plastyczne, które zawieszono w galerii świetlicy.

                                                                                                  

                                  Ewa Niemczyk

        • „WYŁĄCZ TELEFON-WŁĄCZ SIĘ W LEKCJĘ” - KLASY IV-VIII
          • „WYŁĄCZ TELEFON-WŁĄCZ SIĘ W LEKCJĘ” - KLASY IV-VIII

          •  

            Szkoła jest miejscem zdobywania wiedzy i rozwijania talentów, zapewnia uczniom warunki do należytego skupienia uwagi. Nie jest to możliwe, gdy silne bodźce generowane przez smartfony lub smartwatche odciągają uwagę uczniów od zajęć lekcyjnych.

            Pogłębia to trudności związane z przyswajaniem wiedzy i nabywanych umiejętności. Ponadto, nie można bagatelizować szkodliwego wpływu technologii na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci i młodzieży. Badania
            wskazują na coraz więcej jednostek chorobowych, spowodowanych nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

            Problem zbyt dużej obecności ekranów w życiu dzieci prowadzi m.in. do: zaburzeń koncentracji uwagi, nadpobudliwości ruchowej i rozdrażnienia,  stanów lękowych i depresyjnych, obniżenia zdolności interpersonalnych i zmniejszenia umiejętności językowych, popadania w nałogi, na czele z uzależnieniem mediów społecznościowych i gier.  
            Dlatego tak ważne jest podjęcie wszelkich możliwych działań, aby ryzyko szkodliwego wpływu użytkowania tych urządzeń na zdrowie uczniów naszej szkoły zredukować do minimum. Akcję „Wyłącz telefon-włącz się w lekcję”  wprowadza się po to, aby przekonać uczniów do oderwania się od ekranów swoich telefonów i spędzić lekcje bez urządzenia.

            Lekcje bez telefonu komórkowego będą najlepszą okazją do treningu uważności. Ta praktyka  przyda się, aby zdobywać umiejętność zauważania szczegółów i dostrzegania detali
            .

            Małgorzata Dziencielewska
            Monika Prusak
            Agnieszka Zych

        • Klasy IV w Owidzu - Z wizytą u dawnych Słowian
          • Klasy IV w Owidzu - Z wizytą u dawnych Słowian

          •  

            Wczesnym rankiem 12 października 2023 r. uczniowie klas IV udali się na wycieczkę do Owidza – wczesnosłowiańskiej osady na Kociewiu. Gród w Owidzu, zrekonstruowany w 2012 roku, osadzony jest na morenowym wzgórzu, na którym we wczesnym średniowieczu funkcjonował jeden z ważniejszych na Kociewiu grodów obronnych. Ciekawa historia, przepiękna lokalizacja w zakolu rzeki Wierzycy, w otoczeniu lasów i łąk przyciąga nie tylko dzieci, ale też i dorosłych.

            Już na początku idąc po brukowej drodze w stronę osady można było poczuć klimat tej epoki. Uczniowie rozpoczęli swoją niezwykłą lekcję historii od zwiedzania grodu i zapoznania się z jego dziejami. Wiele ciekawostek na temat  życia codziennego i obrzędów Słowian dostarczył im pan przewodnik, który niezwykle barwnie i realistycznie opowiadał, a nawet demonstrował umiejętności ówczesnych ludzi. Nasi uczniowie z zaciekawieniem obserwowali m.in. jak w dawnych czasach polowano na zwierzynę, jak przygotowywano się do walk. Mieli też okazję poczuć na własnej skórze jak to jest być uwięzionym w klatce. Doskonałą zabawą i metodą poznawania realiów życia w dawnych wiekach były zajęcia garncarskie, podczas których samodzielnie lepili z gliny naczynia oraz warsztaty miecza i tarczy, na których mogli namalować wymyślone przez siebie herby. Mimo iż pogoda była  tego dnia kapryśna, humory wszystkim dopisywały. Pobyt w tej wczesnośredniowiecznej osadzie dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

             

            Anna Morawiec

            Dagmara Siwek

            Angelika Prabucka

    • Kontakty

      • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
      • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
      • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych
    • Logowanie