W dniu Międzynarodowego Dnia Zdrowego Śniadania – 8 listopada, został podsumowany Szkolny Konkurs Plastyczny „Moc witamin”, zorganizowany dla klas I-III. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, uczniowie zgłosili 36 prac konkursowych. Dyplomy oraz nagrody laureatom wręczyła Pani Dyrektor Iwona Loroch. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, które ufundowała Rada Rodziców. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie oraz trud włożony w kreatywne prace. Całą twórczość można było oglądać i podziwiać na szkolnym korytarzu.
Dzień Zdrowego Śniadania
8 listopada przypada Europejski Dzień Zdrowego Śniadania. W tym roku po raz kolejny uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, a także przedszkola zaangażowali się w tę akcję. Celem programu jest zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz edukacja najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci. Było pysznie, zdrowo, kolorowo i radośnie!
W tym dniu śniadanie wyglądało inaczej niż zwykle. Dzieci samodzielnie komponowały pyszne i zdrowe kanapki, które późnej zjedli ze smakiem podczas wspólnego, klasowego śniadania. Na stole pojawiły się zdrowe warzywa, pieczywo, sery, wędlina, jogurty i owoce. Takie śniadanie daje energię na cały dzień do pracy, zabawy i nauki.
Starsi uczniowie również włączyli się do akcji i przygotowali w tym dniu plakaty promujące zdrowe śniadanie.
W klasach odbyły się również pogadanki i inne formy zajęć, podczas których uczniowie poznali zasady zdrowego odżywiania, piramidę zdrowego żywienia oraz rolę śniadania w codziennej diecie. Śniadanie ma ogromny wpływ na samopoczucie w ciągu dnia oraz na metabolizm u dzieci. Odpowiednie produkty wspomagają pamięć i koncentrację oraz odżywiają mózg dziecka Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania.
Ewa Niemczyk
50
Święto Niepodległości w świetlicy szkolnej
Dzień 11 listopada to ważna data dla każdego Polaka. To dobry czas do zapoznania dzieci z tematyką patriotyczną. Uczniowie uczęszczający do świetlicy przygotowywali się do uczczenia Święta Niepodległości. Aby przybliżyć to święto naszym wychowankom, już od 4 listopada prowadzone były różnorodne formy zajęć. Podczas nich dzieci zapoznały się z podstawowymi symbolami narodowymi – flagą, godłem, hymnem –
oraz z historią obchodów tego święta.
Dzieci przygotowały różnymi technikami prace plastyczne – flagi wyklejane kwadracikami z kolorowego papieru, godło kolorowane kredkami, plakat o tematyce niepodległościowej malowany farbami czy kokardy narodowe. Wszystkie prace zawieszone zostały w galerii świetlicy.Ewa Niemczyk
22
11 listopada
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w klasach 0-III
5 Listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie ulubionych bajkowych bohaterów. Baśnie i bajki pozwalają rozbudzać dziecięcą wyobraźnię, bawią, uczą i pomagają dzieciom rozpoznawać wartości takie jak dobro i prawda. Z tej okazji 7 listopada uczniowie klas 0-3 spędzili przedpołudnie w bajkowym klimacie. Był to dzień szczególny, kolorowy i wesoły. Nie zabrakło uśmiechu i radości. Dzieci przebierały się w bajkowe stroje, uczestniczyły w quizach i konkursach. Na chwilę mogły przenieść się do świata bajek oglądając występy i przedstawienia teatralne zorganizowane przez uczniów i nauczycieli klas trzecich. Dodatkową atrakcją tego dnia była przepiękna fotobudka, dzięki której uczniowie mogli jeszcze bardziej poczuć bajkowy klimat i zamienić się w Królewnę i Księcia.
Na zakończenie były muzyczne zabawy oraz pamiątkowe zdjęcia.34
Dzień Postaci z Bajek w świetlicy szkolnej
W dniu dzisiejszym, tj. 7 listopada do świetlicy szkolnej zawitały różne bajkowe postaci, a to z powodu obchodzonego w naszej szkole Dnia Postaci z Bajek. Święto, to obchodzone jest w dniu urodzin Walta Disneya.
Jest to wspaniała okazja do zabaw integracyjnych.Nauczyciele świetlicy w tym dniu przygotowali dla dzieci różnego rodzaju zajęcia, m.in. wychowankowie odgadywali zagadki tematyczne, układali z puzzli papierowych postaci bajkowe. Wykorzystano również zasoby Internetu i dzieci bawiły się wirtualnym kołem fortuny, losując różne zadania, które musiały wykonać, wcielając się w bohaterów ksiązkowych.
Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, kolorowały bajkowe kolorowanki, które zawieszone zostały w galerii świetlicy.
Ewa Niemczyk
23
Dzień Wesołej Dyni – Happy Pumpkin
Ostatnie dni października upłynęły w naszej szkole pod znakiem koloru pomarańczowego. Klasy III świętowały na lekcji języka angielskiego Happy Pumpkin Day, czyli Dzień Wesołej Dyni. Ideą tego dnia było zaprezentowanie kreatywności oraz pomysłowości uczniów, którzy z tej okazji prześcigali się w pomysłach na stworzenie szczęśliwej dyni. Kultywowanie tradycji związanej z Dniem Dyni jest alternatywą do Halloween Day. Dzień Dyni jest lubiany i popularny wśród dzieci, młodzieży a nawet dorosłych. Celem tych zajęć było wzbogacanie zasobu słownictwa związanego z tym świętem oraz zdobywanie wiedzy o kulturze krajów obszarów anglojęzycznych. Takie dni to ciekawa lekcja kulturowo – językowa. Wszyscy wspaniale się bawiliśmy o czym świadczy zamieszczona poniżej galeria zdjęć.
Nauczyciel języka angielskiego:
Kamila Piankowska
60
Spotkania z rodzicami - 13.11. 2024 r.
Serdecznie zapraszamy na spotkania z Rodzicami, które odbędą się 13 listopada 2024 r.
od godz. 16:00 do godz. 16:30 – indywidualne konsultacje z nauczycielami klas IV - VIII, pedagogiem i psychologiem szkolnym
godz. 16:30 – zebrania rodziców klas IV – VIII z wychowawcą
godz. 17:00 – spotkanie Rodziców klas I - VIII z psychologiem Panią Barbarą Kątnik Lidtke dotyczące budowania dobrych relacji rodziców z dziećmi - sala gimnastyczna
godz. 18:00 – zebrania rodziców klas I – III z wychowawcą
godz. 18:30 – indywidualne konsultacje z psychologiem, pedagogiem szkolnym
I a Bożena Nadolska, sala 32, godz. 18:00
I b Beata Galikowska, sala 31, godz. 18:00
I c Sandra Kensicka, sala 33, godz. 18:00
II a Dominika Cherek, sala 20, godz. 18:00
II b Agnieszka Derda, sala 19, godz. 18:00
II c Karolina Dolna, sala 18, godz. 18:00
III a Agnieszka Mazur, sala 16, godz. 18:00
III b Bernadeta Bulczak, sala 23, godz. 18:00
III c Beata Trygalska, sala 22, godz. 18:00
IV a Mirosław Urban, sala 23, godz. 16:30
IV b Bernadeta Ptak, sala 19, godz. 16:30
IV c Alicja Kubik, sala 22, godz. 16:30
V a Anna Morawiec, sala 11, godz. 16:30
V b Dagmara Siwek, sala 31, godz. 16:30
VI a Magdalena Piernicka, sala 20, godz. 16:30
VI b Zbigniew Bahr, sala 10, godz. 16:30
VII a Natalia Doering, sala 16, godz. 16:30
VII b Elżbieta Prześrut-Prądzińska, sala 12, godz. 16:30
VIII a Daria Menard, sala 13, godz. 16:30
VIII b Justyna Zielińska-Myszk, sala 18, godz. 16:30
„Księga życzeń” spektakl profilaktyczny dla klas I-IV
28 października naszą szkołę odwiedzili aktorzy z Teatru „Magiczna Scena”.
„Księga życzeń” to bajka pełna akcji i muzyki, która mówi o przyjaźni, dobrym zachowaniu oraz wzajemnym szacunku. Głowna bohaterka Zosia przeżyła wiele niesamowitych przygód, podczas których musiała podejmować niezwykle trudne decyzje, wykazać się rozsądkiemi zdobytą wiedzą w domu i szkole. A to wszystko było możliwe dzięki podarowanej dziewczynce przez dziadka książce.
Nasi uczniowie oraz przedszkolaki „Margaretki”, które gościnnie również były obecne, pełni podziwu, zaciekawienia, ale również zaangażowania śledzili przebieg przygód Zosi. Nie zabrakło śmiechu, wspólnej zabawy oraz chwili ciekawości czy obawo losy głównej bohaterki. Spotkanie zakończyło się nietypowo, bo wspólnym tańcem i zabawą przy muzyce do której zaprosili nas głowni bohaterowie (Zosia i Dziadek).
2
„SZKOŁA PAMIĘTA”
„Requiem aeternam dona eis Domine ” -
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie....Początek listopada to czas na pogrążenie się w myślach i ogólnej melancholii, to czas, w którym świat zwalnia swój szaleńczy na co dzień pęd, a to z powodu przypadających w tym czasie świąt. To niezwykle ważne dla Polaków dni. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają swoją specyficzną wymowę. W tym dniu przypomina się nie tylko osoby oficjalnie uznane za święte i takimi ogłoszone, ale przede wszystkim ludzi, których życie nacechowane było świętością. Tego dnia odwiedzamy groby wszystkich naszych bliskich, których wspominamy oraz ku uczczeniu ich pamięci, zapalamy znicze, a groby dekorujemy kwiatami. Jest to również okazja do zadumy nad kruchością i przemijalnością życia.
W czwartek, 31 października uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na pobliski cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobach księży, nauczycieli szkoły i przedszkola oraz pracowników administracji i obsługi. W skupieniu pod pomnikiem ks. Stanisława Hoffmanna, odmówiliśmy modlitwę za wszystkich spoczywających
na miejscowym cmentarzu.Mogiły znajdujące się na cmentarzu w Pinczynie ukazują współczesnym pokoleniom odległą i bogatą historię wsi. Znajduje się tutaj również grób ś. p. Franciszki Powalskiej, wybitnej poetki kociewskiej XX wieku. Uczniowie pamiętali również o zaniedbanych pomnikach, na których także zapalili znicze pamięci. W ten sposób oddaliśmy hołd i uczciliśmy pamięć tych, których nie ma już wśród nas.
Magdalena Piernicka
Dagmara Siwek22
Wszystkich Świętych i Zaduszki w świetlicy szkolnej
„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą” – ks. J. Twardowski
W tym szczególnym okresie zadumy na zajęciach w świetlicy rozmawialiśmy na temat Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek.
Jest to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tych dniach zapalamy znicze na ich grobach – dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień oraz modlitwy w ich intencji. Jest to czas głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu.
Dzieci wspominały swoich bliskich zmarłych i na znak pamięci o nich „zapaliły” symboliczne znicze w postaci pracy plastycznej, które zawieszone zostały w galerii świetlicy.
Ewa Niemczyk
21
Jesiennie w świetlicy szkolnej
Jak co roku, jesienią dużo się dzieje w świetlicy szkolnej. Doceniono piękno i walory tej pory roku. Dzieci pełne entuzjazmu, przyniosły różnorodne dary jesieni: kolorowe liście, dynie różnego rodzaju, kasztany, żołędzie, jarzębinę oraz szyszki. Wspólnie stworzono wspaniały, jesienny kącik przyrody. Uzbierana została spora kolekcja dyń, cukinii, kabaczków różnego rodzaju.
Nauczyciele świetlicy w ciągu minionego tygodnia zorganizowali dla wychowanków sporo jesiennych atrakcji. Przeprowadzono zajęcia, na których dzieci poznały dary, jakie daje nam jesień, rozmawiano o zmianach jakie nastąpiły w pogodzie.Zorganizowano także zajęcia plastyczne, podczas których dzieci miały okazję wykazać się swoją kreatywnością. Dzięki talentowi dzieci, pod kierunkiem nauczycieli, powstało wiele ciekawych prac plastycznych, które zostały zawieszone w galerii świetlicy.
Życzymy
Pogodnej, złotej jesieni…
Ewa Niemczyk
34
Światowy Dzień Walki z Otyłością w naszej szkole
Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na problem nadwagi i otyłości oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat prawidłowego odżywiania, jego wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka.
Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mamy już do czynienia z epidemią otyłości – na świecie co roku z powodów powiązanych z nią i nadwagą umiera 2,6 miliona ludzi. Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością. Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży.
Nieleczona otyłość powoduje wiele schorzeń przewlekłych , m.in. jest przyczyną:
- wyższego ryzyka występowania nadciśnienia tętniczego;
- cukrzycy typu 2;
- hipercholesterolemii;
- udaru mózgu;
- bezdechu sennego;
- chorób pęcherzyka żółciowego;
- astmy oskrzelowej;
- konsekwencji natury psychologicznej;
- większego ryzyka zachorowań na niektóre nowotwory.
Różnicę między otyłością a nadwagą wyznacza wskaźnik BMI (z ang. Body Max Index), który stanowi stosunek masy ciała wyrażony w kilogramach do wzrostu wyrażonego w metrach kwadratowych. Nadwaga występuje, gdy BMI jest większe lub równe 25. Natomiast z otyłością mamy do czynienia, kiedy wskaźnik jest lub równy 30.
SU, wychowawcy oraz pedagodzy
I ETAP INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ „Mały przyrodnik”.
Klasa III a wraz z klasą III b od września realizują innowację pedagogiczną – Mały przyrodnik. Uczniowie podczas zajęć przyrodniczych poznawali tajniki mikroskopowania. Poszerzali swoją wiedzę oglądając preparaty pod mikroskopem oraz tworzyli swoje własne preparaty mikroskopowe znalezione podczas wspólnego oglądania środowiska przyrodniczego. Dzięki tej lekcji zdobyli nowe doświadczenia w obsłudze mikroskopu. Swoją umiejętność mikroskopowania będą z pewnością rozwijać na przyszłych lekcjach przyrodniczych. Uczniowie wybrali się również na zajęcia w terenie, sprzyjające poznaniu występujących okazów przyrody ożywionej i nieożywionej. Łąka kwietna założona przez uczniów oraz posadzone drzewo, pozwoli na dokonanie całorocznej obserwacji, rozpoznawanie nazw roślin oraz ubarwienie naszego szkolnego placu zabaw. Utrwali wiadomości na temat roślin i warunków niezbędnych do ich rozwoju. Prace jesienne na szkolnym placu zabaw okazały się satysfakcjonujące i zainspirowały do dalszych działań z zakresu przyrody. Wiosną poszerzymy swoje umiejętności tworząc ogródek warzywno – zielarski.
12
Nasza szkoła dołączyła do Ogólnopolskiej Kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”!
Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej ważnej inicjatywy, która walczy o to, aby dzieci w Polsce dorastały w bezpiecznym i wspierającym środowisku.
Kampania ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem przemocy wobec dzieci, wspieranie nas wszystkich w reagowaniu na krzywdę, a także promowanie świadomego, uważnego rodzicielstwa i systemowych rozwiązań, które chronią najmłodszych.
Co w ramach kampanii?
Zapraszamy do udziału w webinarach oraz lekcjach online!
- Webinary są skierowane do rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów.
Dowiecie się, jak zapobiegać przemocy, rozpoznawać jej oznaki i wspierać dzieci w trudnych sytuacjach emocjonalnych.
Zachęcamy do wzięcia udziału w webinarach rodziców. Link do rejestracji poniżej:
https://dziecinstwobezprzemocy.pl/lekcje-i-webinary/
- Lekcje online to wyjątkowa propozycja dla uczniów i uczennic!
Podczas nich poruszymy ważne tematy jak relacje rówieśnicze, bezpieczeństwo w sieci i radzenie sobie z kryzysami psychicznymi. Lekcje planujemy zrealizować w listopadzie.
- Zajęcia warsztatowe dla uczniów.
Dla uczniów klas, którzy nie będą mogli uczestniczyc w lekcjach online w czasie rzeczywistym zorganizujemy spotkania z pedagogami i psychologiem i poruszymy tematy relacji rówieśniczych w oparciu u specjalnie przygotowane materiały w ramach kampanii.
Nie przegapcie tej szansy, by uczynić świat dzieci bezpieczniejszym miejscem!
Monika Prusak, Małgorzata Dziencielewska, Agnieszka Zych
55 lat minęło... - prezentacja
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przedstawiającej naszą szkołę na przestrzeni lat.
"Moja Szkoła" - konkursy zorganizowane z okazji Święta Szkoły
Ogłoszenie wyników obu konkursów - plastycznego i poetyckiego pod wspólnym tytułem "Moja Szkoła" odbyło się podczas akademii z okazji Święta Szkoły. Przypominamy nagrodzonych:
kategoria klas I-IV - konkurs plastyczny:
Szymon Nadolny
Sandra Pawłowska
Nikodem Sobecki
Olga Konieczna
Alicja Mrówczyńska
Piotr Banasiakkategoria klas V-VIII - konkurs poetycki:
Kacper Banasiak
Laura Konieczka
Klaudia Nakielska
Nadia HoffmannSerdecznie dziękujemy sklepikowi szkolnemu, który sfinansował zakup nagród dla uczniaów. W galerii poniżej zamieściliśmy zwycięskie prace. Zachęcamy do obejrzenia i poczytania.
14
55-te urodziny szkoły - broszura
Zapraszamy do zapoznania się z broszurą przygotowaną z okazji Święta Szkoły.
Archiwum Aktualności