Zachęcamy do oddania głosu na uczennice naszej szkoły Wiktorię Szyfelbein, Wiktorię Kuks i Maję Strzyżewską.
Aktualności
"Śpiewamy dla mamy"
O dbaniu o środowisko podczas zajęć świetlicowych
Podczas zajęć świetlicowych uczniowie wykonali eko-lapbook. Można znaleźć w nim informację na temat zasad segregacji odpadów oraz ile czasu poszczególne śmieci potrzebują na rozłożenie się. W lapbooku znajduje się również informacja na temat Parków Narodowych w formie mapy i gry „Ja mam- kto ma”. Nie zabrakło również dobrych wskazówek na temat tego co ludzie mogą robić, aby dbać o planetę. Efekty pracy uczniów można zobaczyć na poniższej fotorelacji.
4
Egzamin ósmoklasisty już za nami...
W dniach 13 -15 maja uczniowie w całej Polsce przystąpili do egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie rozwiązywali zadania kolejno z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Z zadaniami egzaminacyjnymi w naszej szkole zmierzyło się 36 uczniów.
Emocje uczniów związane z egzaminem powoli opadają, a my czekamy już tyko na informacje o fantastycznych wynikach!
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przesłane do szkół przez właściwą okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 4 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie.
Trzymamy kciuki!
Joanna Marcinczyk
Egzamin ósmoklasisty
Konkurs „PISANKA Z MOTYWEM MATEMATYCZNYM” rozstrzygnięty
W naszej szkole został ogłoszony konkurs „Pisanka z motywem matematycznym”.
Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością w wykonaniu pracy konkursowej. W poniedziałek 12 maja 2025r. ogłoszono zwycięzców szkolnego konkursu, który cieszył się sporym zainteresowaniem.
Prace uczniów zostały zaprezentowane na naszej szkolnej wystawie.
Wszystkim bardzo dziękujemy za udział, a oto zwycięzcy:
I miejsce – Maja Kosecka
II miejsce – Kacper Banasiak
III miejsce – Jan Borkowski
Raz jeszcze serdecznie gratulujemy!
Natalia Doering
Zbigniew Bahr
Tydzień Solidarności Międzypokoleniowej
29 kwietnia obchodzony jest Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowany został tydzień poświęcony tematyce więzi międzypokoleniowych. Celem tej inicjatywy było budowanie większej świadomości, empatii oraz zrozumienia między młodszym, a starszym pokoleniem.
W ramach obchodów uczniowie klasy IIb mieli wyjątkową okazję odwiedzić Klub Seniora w Pinczynie. Wspólnie z seniorami uczestniczyli tam w różnorodnych grach i zabawach – zarówno tradycyjnych, jak i tych szczególnie lubianych przez dzieci. Spotkanie stało się doskonałą okazją do integracji, wymiany doświadczeń oraz radosnego spędzenia czasu w serdecznej i życzliwej atmosferze.
3
Obchody Dnia Książki w świetlicy szkolnej
W bieżącym tygodniu wychowankowie świetlicy obchodzili Dzień Książki. Święto książki przypada pod koniec kwietnia, ale z różnych przyczyn musieliśmy te obchody przełożyć w planie pracy świetlicy.
Czytanie książek spełnia bardzo ważną rolę: inspiruje, rozwija wyobraźnię, poprawia skupienie i koncentrację, redukuje stres, poszerza wiedzę, a także rozwija wrażliwość na drugiego człowieka. Książka jest ciekawa, dzięki niej możemy przeżyć niesamowite przygody, wzruszyć się, czy uśmiechać.
Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać jak przebiega proces tworzenia książki oraz jak zbudowana jest książka.
Uczniowie wykonali również piękne prace plastyczno-techniczne: zakładki do książki, pracę grupową – plakat – Dzień Książki oraz inne prace plastyczne, które zawieszone zostały w galerii świetlicy.
Mamy nadzieję, że powyższe zajęcia przyczynią się do rozbudzania zainteresowań czytelniczych, wdrażania do poszanowania książek, stwarzanie okazji do zaprezentowania znajomości literatury dziecięcej.
Nauczyciele świetlicy szkolnej
40
Gminny Konkurs Wiedzy o Kociewiu - „Znam Swój Region, Moją Małą Ojczyznę”
8 maja 2025 r. w szkole w Pinczynie zrobiło się iście Kociewsko, a to za sprawą Gminnego Konkursu Wiedzy o Kociewiu „Znam Swój Region – Moją Małą Ojczyznę”. Do gminnego konkursu przystąpiły trzy placówki: Borzechowo, Kleszczewo Kościerskie i Pinczyn. Każdą szkołę reprezentowało troje uczniów. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale też sprawnością manualną. Na uczestników czekały takie konkurencje jak: test wiedzy o Kociewiu, przyszywanie guzików na czas, układanie i kolorowanie herbu Kociewia, losowanie słówek z gwarą kociewską, uzupełnianie hymnu Kociewia oraz projektowanie torby z motywem haftu kociewskiego. Trzeba przyznać, że uczniowie świetnie radzili sobie w każdej konkurencji. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wiedzy oraz pomysłowości, którą się wykazali. Dlatego też nie lada wyzwanie miała komisja konkursowa przy ocenianiu konkurencji.
A tego zmagania podjęli się: Zyta Mikołajewska- pinczyńska regionalistka, Emilia Bielska- kierownik Gminnej Biblioteki w Zblewie oraz Oskar Kamiński – pracownik Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Podczas konkursu, aby umilić czas uczestnikom uczennice naszej szkoły z klasy Ic przygotowały gadkę kociewską, a uczennice z klasy IIIa piosenkę i taniec. Dobrej zabawy przy muzyce kociewskiej nie było końca. Wreszcie przyszła pora na ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.Wyniki kształtowały się następująco:
I miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim
II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Pinczynie
III miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa im. O. Flawiana Słomińskiego w Borzechowie.
Fundatorem nagród dla uczestników Gminnego Konkursu Wiedzy o Kociewiu był Wójt Gminy Zblewo Artur Herold oraz Rada Rodziców przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Pinczynie. Nagrody bardzo się spodobały uczestnikom, a były to między innymi zegary elektryczne z podświetleniem LED, głośniki ledowe oraz czapki z haftem kociewskim wykonane przez firmę WER HAFT ze Starogardu Gdańskiego. Po rozdaniu nagród wspólnie zaczęliśmy biesiadę Kociewską na której mogliśmy skosztować chleb ze smalcem, kuch z krostami (drożdżówka) czy bombony (cukierki). Jako organizatorzy serdecznie dziękujemy za udział i przygotowanie uczniów do konkursu. Zachęcamy szkolne drużyny znawców Kociewia do poszerzania swojej wiedzy o Małej Ojczyźnie jaką jest Kociewie, by w przyszłym roku ponownie stanąć w konkursowe szranki.
„I znówki będzim doznować wielgi uciechy na naszy bjysiadzie”
Organizatorzy: Karolina Dolna, Małgorzata Dzienniak, Sandra Kensicka, Barbara Jędrzejewska.
25
Warsztaty z rękodzieła w klasie IIc
W Publicznej Bibliotece w Pinczynie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek klasa IIc wzięła udział w warsztatach z rękodzieła. Zajęcia przeprowadził Pan Marian Opatowski, który przygotował piękne figurki gipsowe i świeczniki. Dzieci pod czujnym okiem prowadzącego z cennymi wskazówkami malowały prace, które w późniejszym czasie wręczą rodzicom jako upominek z okazji Dnia Rodziny. Na warsztatach panowała miła i życzliwa atmosfera, każde z dzieci mogło zrelaksować się i rozwinąć swoje zainteresowania. Warsztaty cieszyły się dużym zaangażowaniem uczniów. Z dobrymi nastrojami wróciliśmy na zajęcia do szkoły.
2
5 maja – Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
To szczególny dzień, w którym głośno podkreślamy znaczenie szacunku, równości i godności każdej osoby, niezależnie od jej możliwości intelektualnych. Jest to doskonała okazja, by przypomnieć, że:
✅ każdy człowiek ma prawo do bycia sobą,
✅ każdy zasługuje na swoje miejsce w społeczeństwie,
✅ integracja i akceptacja zaczynają się od otwartego serca i umysłu.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję, wspierają, uczą i walczą o pełne uczestnictwo osób z niepełnosprawnością intelektualną w życiu społecznym.
Z okazji tego dnia ubraliśmy się na pomarańczowo, wyrażając solidarność i wsparcie. Niech ten dzień stanie się inspiracją do budowania świata wolnego od wszelkich barier – zarówno fizycznych, jak i mentalnych.
#DzieńGodności #5Maja #GodnośćBezGranic #SzacunekDlaKażdego
W tę ogromną akcję zaangażowała się cała społeczność ZKIW Pinczyn: pedagodzy, psycholog, wychowawcy klas I–III, wychowawcy grup przedszkolnych oraz Samorząd Uczniowski.
„Wiwat maj, trzeci maj!” - 234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja na lekcjach historii
Dnia 29 kwietnia 2025 r. świętowaliśmy w naszej szkole uroczystość upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791r. Ustawa rządowa była pierwszą w Europie, a drugą na świecie Konstytucją, dość nowoczesną jak na XVIII w. Stanowiła ona główny cel reform przeprowadzanych przez ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Jej najważniejszym zadaniem było zniesienie liberum veto i wolnej elekcji, a także zwiększenie liczby wojska. Była symbolem zmian, które miały zapewnić powodzenie i rozwój Rzeczpospolitej. Niestety Konstytucja upadła wraz z rozbiorami Polski. W celu uczczenia tego wzniosłego dla dziejów Polski wydarzenia, w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Podczas lekcji historii uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach projektowych. Przygotowywali plakaty i lapbooki. Wirtualnie odwiedzili Zamek Królewski w Warszawie, gdzie podczas Sejmu Czteroletniego została uchwalona Konstytucja. Ponadto układali interaktywne puzzle, ukazujące obraz wybitnego polskiego malarza Jana Matejki: „Konstytucja 3 maja”, który został namalowany w setną rocznicę jej powstania. Oglądali filmiki a także rozwiązywani quizy związane ze Świętami Majowymi na platformach edukacyjnych: learningapps, wordwall czy zintegrowanej platformie edukacyjnej.Magdalena Piernicka
15
SPOTKANIA Z RODZICAMI 06.05. 2025 r. - 07.05.2025 r.
Wycieczka pierwszoklasistów
Dnia 30 kwietnia 2025r. uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Starogardu Gdańskiego. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w kinie Sokół, gdzie dzieci mogły uczestniczyć w koncercie pt. „Akademia Pana Kleksa” w wykonaniu artystów agencji FullArt oraz aktorów warszawskich scen muzycznych. Widowisko wzbogacone zostało prezentacją multimedialną, która przeniosła młodych widzów do barwnego świata Pana Kleksa. Dodatkowym atutem występów była muzyka na żywo wykonywana przez pianistę. Dzieci poznały przygody Pana Kleksa i usłyszały różne utwory J. Brzechwy, m.in. „Witajcie w naszej bajce”, „Kaczka dziwaczka”, „Leń” czy „Na wyspach Bergamutach”. W roli głównej wystąpił Pan Kleks, który opowiadał o wyjątkowych wydarzeniach ze swojej Akademii. Dzieciom koncert bardzo się podobał, a najbardziej to, że one również zostały włączone do wspólnej zabawy przez artystów.
Ale to nie była jedyna atrakcja tego dnia. Tuż po koncercie dzieci wraz z opiekunami udali się do Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim. Tutaj dzieci miały okazję przekonać się, jak wygląda praca strażaka i zaznajomić się pojazdami jak i sprzętem wykorzystywanym podczas zdarzeń. Poznały również obowiązki i stanowisko pracy dyspozytora. Najbardziej jednak dzieciom przypadły do gustu zajęcia w sali edukacyjnej “Ognik”, gdzie mogły nie tylko przypomnieć sobie zasady postępowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu, czy powtórzyć numery alarmowe, ale także przymierzyć hełm strażacki oraz uczestniczyć w symulacji pożaru, w specjalnym pomieszczeniu.
Ten dzień z całą pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych pierwszoklasistów.
3
Wiwat maj, 3 maj...
- 3
Biało-czerwono w świetlicy szkolnej
Dnia 29 kwietnia świętowaliśmy w naszej szkole uroczystość upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791r. Ustawa była pierwszą w Europie, a drugą na świecie Konstytucją. Stanowiła główny cel reform przeprowadzanych przez ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jej najważniejszym zadaniem było zniesienie liberum veto i wolnej elekcji, a także zwiększenie liczby wojska. Była symbolem zmian, niestety upadła wraz z rozbiorami Polski.
Podczas ostatnich dni w świetlicy szkolnej poruszaliśmy tematykę świąt majowych. Dzieci wykonały gazetkę oraz tematyczne dekoracje i prace plastyczne. Odbyły sie pogadanki na temat świąt obchodzonych 1, 2 i 3 maja. Rozmawialiśmy na temat symboli narodowych oraz historii uchwalenia konstytucji.
Nauczyciele świetlicy szkolnej
„Polskie skarby”
Ma Polska trzy skarby
bezcenne, rzecz oczywista,
to hymn narodowy, godło
i sztandar-flaga ojczysta
Biało-czerwona flaga
powiewa na polskim niebie,
z nią w ręku nasi przodkowie
walczyli o wolność dla ciebie.
Hymn narodowy z dumą
śpiewało polskie wojsko,
z radością się go uczymy
dla ciebie, kochana Polsko.
A biały orzeł z godła
spogląda pełen powagi,
to symbol polskiego zwycięstwa,
wolności i odwagi.
7
Informacja
W dniu 2 maja sekretariat czynny w godz. 8.00 - 14.00.
Wyniki Dekanalnego Konkursu na Pisankę Wielkanocną
Po raz siódmy odbył się Konkurs na Pisankę Wielkanocną dla wszystkich szkół Dekanatu Zblewskiego. Nasza szkoła była tam również reprezentowana szczególnie przez prace uczniów z kl. I-III, chociaż nie zabrakło prac z klas starszych. Wyniki prezentują się następująco: I miejsce Anna Hoffmann kl. I a; II miejsce Maja Tarnowska kl. I a. Wyróżnienie otrzymały Magdalena Pozorska kl. I a, Lena Knopa kl. I a i Nikodem Szalewski kl. II b. Podziękowanie za udział: Marcel Steimetz kl. I c, Antoni Wysocki kl. I b, Mikołaj Steinmetz kl. II c, Karol Peek kl. II b, Anna Burczyk kl. III c i Amelia Etmańska kl. III a.
W klasach IV-VIII Nadia Hoffmann z kl. V a zajęła I miejsce, wyróżnienie – Franciszek Matuszek kl. VII a i podziękowanie za udział dla Magdaleny Makowskiej z kl. VII b.
Serdecznie gratulujemy!
1
EKO-ZABAWKA – konkurs rozstrzygnięty!
W kwietniu zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie Eko–zabawka.
Uczniowie przygotowali niesamowicie pomysłowe prace – wszystkie oczywiście w duchu eko. Powstały zabawki dla dzieci, gry, wózki dla lalek, ogromny robot i wiele, wiele innych.Jury po niezwykle burzliwych obradach postanowiło wyróżnić prace następujących uczniów:
Kategoria klas IV-V
Nagrody:
Zuzanna Bara, Jan Kajzer, Kacper Banasiak.
Kategoria klas VI-VIII
Nagrody:
Maja Kosecka, Julia Pellowska, Alan Jurkiewicz
Wyróżnienia:
Natalia Kostrzewa, Anastazja Koprowska
Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz Sklepik Szkolny wręczono w dniu 29 kwietnia. Uczniowie otrzymali ekologiczne torby, narzędzia ogrodnicze oraz rośliny.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział. Jesteście niezwykle kreatywni!
Zapraszamy do obejrzenia prac w galerii poniżej.
Joanna Marcinczyk
Justyna Zielińska-Myszk
13
Dzień Ziemi w świetlicy szkolnej
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia mające na celu promowanie postaw ekologicznych oraz uświadomienia dzieciom, że ziemia to nasz dom, a dbanie o nią jest naszym wspólnym obowiązkiem. W ramach akcji dzieci obejrzały prezentację na temat tego, co jest dobre, a co złe dla naszej planety oraz wykonały prace plastyczne oraz poznały zasady mikroskopowania. Pierwsze zajęcia z mikroskopem okazały sie niezwykle ciekawą zabawą. Podsumowaniem zajęć było wykonanie gazetki świetlicowej o tematyce ekologicznej.
Pamiętajmy! Wszyscy możemy dbać o naszą planetę poprzez segregowanie śmieci, ochronę środowiska, używanie wielorazowych toreb podczas robienia zakupów, a także oszczędzanie energii elektrycznej oraz wody.
Nauczyciele świetlicy szkolnej
14
Mistrzostwa Powiatu w indywidualnej LA
28 kwietnia na stadionie miejskim w Starogardzie Gdańskim odbyły się Mistrzostwa Powiatu w indywidualnej LA. Dziewczęta godnie reprezentowały naszą szkołę dając z siebie wszystko i zdobywając medale.W skład reprezentacji weszły: Liwia Flisikowska, Zuzanna Łabuda, Klaudia Tuchlin, Marcelina Kulla, Magdalena Makowska, Paulina Krefta, Adela Grzegorzewska, Martyna Cesarz, Karolina Szmukała, Małgorzata Zentkowska.
Wyniki końcowe:
Paulina Krefta - II miejsce - 1000m
Adela Grzegorzewska - III miejsce -100m
sztafeta 4X100 m - III miejsce w składzie: Martyna Cesarz, Karolina Szmukała, Małgorzata Zentkowska, Adela Grzegorzewska.
Serdecznie wszystkim gratuluję i dziękuję za wszystkie wspaniałe sukcesy w tym roku szkolnym.
Alicja Kubik
7
Archiwum Aktualności