• Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
     • Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

     • Jakże nie pisać wierszy,

      jakże nie płonąć w podzięce.

      Za dar najpiękniejszy, za SERCE

       

      Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy

      Pani Dyrektor, Nauczycielom, Pracownikom administracji i obsługi

      takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić,

      pięknych i szlachetnych pomysłów,

      które podszeptuje serce oraz samych sukcesów

      w życiu osobistym i zawodowym.


       

      Samorząd Uczniowski

    • Arboretum Wirty
     • Arboretum Wirty

     •  

      5 października br. powitał nas piękną pogodą wręcz wymarzoną na wyjazd na łono przyrody. Celem naszej podróży było jedno z najpiękniejszych miejsc na Kociewiu- Arboretum w Wirtach.

      Uczniowie klas czwartych nie mogli doczekać się, kiedy na własne oczy zobaczą ten niezwykły ogród. Niektórzy z nich byli tu po raz pierwszy. Już po godzinie 9.00 byliśmy w Arboretum, czekał tam na nas leśniczy- p. Jakub Piechowiak, który oprowadził nas po przepięknym parku. Opowiadał o różnych gatunkach drzew i roślin znajdujących się na terenie ośrodka oraz pokazał stację meteorologiczną i wyjaśnił do czego ona służy. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali tego, o czym mówił leśniczy. Zachwyceni byli otaczająca nas przyrodą. Uwagę dzieci przykuły różne gatunki drzew, których w naszych lasach nie spotyka się, a tam właśnie dzięki zaangażowaniu leśniczych rosną. Zwiedziliśmy sporą część ogrodu, podziwialiśmy widok na Jezioro Borzechowskie. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy tajemniczej mogile. Okazało się, że spoczywa tam syn założyciela ogrodu. Znaleźliśmy też czas na integrację- wspólne gry i zabawy.

      Spędziliśmy wspaniały czas w niezwykłym miejscu. Na pewno ta wycieczka na długo pozostanie w pamięci uczniów klas czwartych.


                                                                                                             Elżbieta Prześrut-Prądzińska
                                                                                                              Natalia Doering

       

    • Czytanie jest odlotowe!!!!
     • Czytanie jest odlotowe!!!!

     • Pod tym hasłem 29 września br. po raz kolejny w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania. W tym nietypowym święcie brali udział wszyscy uczniowie oraz nauczyciele.

      Celem tego dnia jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie najmłodszych klas obchodzili to święto w swoich salach, słuchając niesamowitych opowieści z książek czytanych przez nauczycieli.

      Najmłodsi uczniowie wykonali piękne rysunki swoich ulubionych bohaterów.

      Klasy starsze w tym dniu spotkały się w czytelni biblioteki szkolnej na głośnym czytaniu wybranych książek, a także mieli możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami z przeczytanych lektur.

      Każdy uczeń mógł przynieść swoją ulubioną książkę, a niektórzy przebrali się za postać z lektury.

      Na zachętę do dalszych przygód z książkami najmłodsi otrzymali zakładki.

       

      Wszyscy z niecierpliwością czekamy
      na kolejne święto w bibliotece naszej szkoły…..

    • Drodzy Rodzice ósmoklasistów...
     • Drodzy Rodzice ósmoklasistów...

     • Drodzy Rodzice ósmoklasistów, przed Państwa dziećmi ważny wybór i trudny czas z tym związany. Co dalej? Jaką szkołę wybrać? Jaką drogą dalej podążać? Są to nurtujące, ale jakże ważne pytania.

      Jako szkoła dokładamy wszelkich starań, aby wesprzeć uczniów w wyborze dalszej drogi edukacyjnej i przygotować ich do trzech ważnych etapów, czyli rekrutacji, egzaminu
      i ukończenia szkoły z jak najlepszym wynikiem. Naszym uczniom też potrzebna jest Państwa pomoc i wsparcie. Dlatego wspólnie zacznijmy działać i szukać tej wymarzonej drogi.

      Zachęcamy Państwa do zapoznania się z listem i informacjami na stronie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, zakładka Doradztwo zawodowe - Doradztwo zawodowe – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Starogardzie Gdańskim (pppstarogard.pl). Znajdą tam Państwo szereg istotnych informacji dotyczących preorientacji zawodowej. Prosimy
      o zapoznanie się i bieżące śledzenie tejże strony, aby móc wspomóc ósmoklasistów w wyborze dalszej drogi edukacyjnej.

       

       Monika Prusak- pedagog

      Magdalena Piernicka- doradca zawodowy

    • Działania Samorządu Uczniowskiego
     • Działania Samorządu Uczniowskiego

     • Tuż po wyborach nowo wybrany Samorząd Uczniowski Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Pinczynie przystąpił do działania. Na pierwszych spotkaniach z opiekunami uczniowie przedstawili swoją wizję samorządności na najbliższy rok szkolny, np. szczęśliwy numerek, poczta walentynkowa, pudełko pomysłów i skarg, dzień bez kartkówek i odpowiedzi. Pomysłów było mnóstwo, dlatego też trzeba było wybrać te najlepsze. Następnie wspólnie ustalono plan pracy Samorządu Uczniowskiego.

      W minionym tygodniu uczniowie spotkali się z Panią Dyrektor Iwoną Loroch, z którą dyskutowali na temat bezpieczeństwa w szkole. Wówczas też narodził się pomysł akcji „Bezpieczni w czasie przerw”. Uczniowie przedstawili mnóstwo ciekawych pomysłów, czym zaskoczyli Panią Dyrektor.

      Powyższa akcja rozpocznie się już wkrótce. Ma ona na celu uświadomić wszystkim uczniom, że ich bezpieczeństwo zależy od nich samych. Samorząd chce również pokazać, które zachowania na przerwach  są nieodpowiednie i czym grożą. Uczniowie mają nadzieję, że ich akcja podniesie poziom bezpieczeństwa w szkole, przyczyni się do integracji i zapewni świetną zabawę wszystkim uczniom.

      Samorząd Uczniowski przystąpił do pracy z wielkim zapałem i zaskoczył kreatywnością. Mamy nadzieję, ze tak już zostanie do końca roku szkolnego. Trzymamy kciuki za przedsięwzięcia!

      Elżbieta Prześrut-Prądzińska

      Justyna Zielińska-Myszk

    • Święto Patrona Szkoły Podstawowej
     • Święto Patrona Szkoły Podstawowej

     •                 Westerplatte… niezwykłe miejsce na mapie Polski. Tuż przed II wojną światową znajdowała się tam składnica przeznaczona do przeładunku materiałów wojskowych. Wobec zaostrzającej się sytuacji międzynarodowej i narastającego zagrożenia ze strony Niemiec wybudowano tam  w latach trzydziestych ubiegłego wieku pięć wartowni i nowoczesny budynek koszar. Potajemnie zwiększono załogę i sprowadzano dodatkowe uzbrojenie. Placówka miała odeprzeć ewentualny atak Niemców i stawiać opór przez sześć godzin               do momentu nadejścia pomocy.

      II wojna światowa wybuchła pierwszego września 1939 roku. Niemiecki pancernik “Schleswig-Holstein” ostrzelał Westerplatte. Już o 4.50 mjr. H.Sucharski nawiązał łączność telefoniczną z dowództwem Marynarki Wojennej w Gdyni. Wiadomość, którą przekazał była krótka-„O godzinie 4.45 dnia 1 września pancernik “Schleswig-Holstein” rozpoczął bombardowanie Westerplatte. Bombardowanie trwa.” Rozpoczęła się zaciekła walka o ten skrawek polskiej ziemi. Obrona trwała siedem dni. Skazana była od początku                                    na niepowodzenie. Jednak żołnierze wierzyli, że ich trud nie pójdzie na marne. 7 września        mjr H. Sucharski podpisał akt kapitulacji. Niemcy na znak szacunku pozwolili zachować naszemu dowódcy szablę. Żołnierze z Westerplatte przeszli do historii jako wielcy patrioci, którzy nade wszystko kochali ojczyznę i dla niej ofiarowali swe życie.

      Publiczna Szkoła Podstawowa w Pinczynie nosi imię Bohaterów Westerplatte i z tego powodu cała społeczność szkolna jest dumna. Co roku na przełomie września i października oddają hołd żołnierzom broniących polskiej ziemi przed Hitlerowcami. W tym roku było podobnie- 6 października odbyło się Święto Patrona Szkoły Podstawowej połączone                       z rozdaniem stypendiów motywacyjnych. Główne uroczystości odbyły się na sali gimnastycznej. Przywitano zebranych piosenką Czerwonych Gitar  pt. „Biały krzyż”. Akademię poprowadzili uczniowie klasy Vb- Zuzanna Labuda oraz Franciszek Czapiewski. Uczniowie przypomnieli zebranym heroiczną walkę żołnierzy na Westerplatte. Cytowano słowa mjr Sucharskiego, czy strzelca składnicy-Władysława Hryhorowicza. Przez chwilę można było poczuć tragizm tamtych chwil… Prowadzący zwrócili uwagę, że pokój nie jest dany nam na zawsze, że trzeba wciąż  dbać o to, by żyć w niepodległym kraju. Podkreślili, że przyszłością każdego narodu jest młode pokolenie, bo  to od nich zależy, jak będzie wyglądało życie w danym kraju za 5, 10, czy 20 lat, gdyż już dzisiaj oni dbają o jutro, rozwijając swe zainteresowania oraz ucząc się. W tym momencie nadeszła pora na rozdanie stypendiów motywujących. Pani Iwona Loroch wręczyła je 37  uczniom naszej szkoły. W swym krótkim przemówieniu serdecznie im pogratulowała i życzyła dalszych sukcesów.

      Tuż po rozdaniu stypendiów nadeszła pora na Turniej Patrona Szkoły Podstawowej,             w czasie którego trzyosobowe zespoły z klas IV-VIII zmierzyły się z trudnymi pytaniami dotyczącymi obrony Westerplatte, historii i życia szkoły. Uczniów oceniało jury-p.Gabriela Burczyk, p.Daria Menard oraz p.Monika Prusak.  Zespoły świetnie poradziły sobie                                 z zadaniami. Najlepsza okazała się klas IVb, drugie miejsce zajęli uczniowie z klasy VIIIa,    natomiast trzecie- kl.IVa. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców wręczyła Pani Dyrektor Iwona Loroch. Kiedy na sali gimnastycznej odbywała się uroczysta akademia przygotowana przez Elżbietę Prześrut-Prądzińską, Darię Menard, Joannę Przybylską-Kreft oraz Kamilę Piankowską, w klasach najmłodsi uczniowie kolorowali obrazki o tematyce wojennej, klasy IV-V przygotowywały plakat nt: „Patron mej szkoły, mym bohaterem”, a najstarsi uczniowie   z klas VI-VIII lapbooki  pt: „Pamięć  o Nich wciąż  żywa”.

      W taki o to sposób społeczność szkoły w Pinczynie uczciła pamięć żołnierzy walczących o wolność naszego kraju.  Zapisali się oni na kartach naszej historii jako wielcy patrioci, dla których słowa  znajdujące się na sztandarze  naszej szkoły – „Wszystko dla Ciebie Ojczyzno” były wartością, którą kierowali się w swym życiu.

       

      Elżbieta Prześrut-Prądzińska

    • WZNOWIENIE DZIAŁALNOŚCI DRUŻYNY HARCERSKIEJ  IM. KS. STANISŁAWA HOFFMANNA W PINCZYNIE
     • WZNOWIENIE DZIAŁALNOŚCI DRUŻYNY HARCERSKIEJ  IM. KS. STANISŁAWA HOFFMANNA W PINCZYNIE

     •  

      Po przerwie związanej z brakiem możliwości organizowania zbiórek, 12. harcerzy z Pinczyna wraz z druhnami Dagmarą Siwek i Magdaleną Piernicką wznowili swoją działalność. Pierwszym przedsięwzięciem w tym roku była warta i udział w obchodach 82. rocznicy zbrodni niemieckiej w Szpęgawsku. Dnia 6 października o godzinie 15.30 odbyła się kolejna zbiórka harcerska. Na początku rozpoczęliśmy spotkanie przypomnieniem prawa harcerskiego. Potem drużynowe podjęły decyzję o wyjściu na ognisko. Harcerze mieli 3 minuty na przebraniu butów oraz stawienie się przed szkołą. Kolejnym punktem zbiórki była musztra. Po musztrze podzieliliśmy się na cztery patrole. Każdy z patroli otrzymał mapę terenową i wymyślił sobie nazwę. Następnie po krótkiej odprawie, patrole: "Ziemniaczory", "Wielokolorowi", "Słoneczniki" oraz "Wiewiórki" wyruszyły w stronę Gaju. W między czasie druhny udały się rozpalać ognisko. Harcerze szli szukając znaków jak dotrzeć do leśniczówki. Kiedy doszliśmy na miejsce zastało nas rozpalone ognisko. Przed przystąpieniem do smażenia kiełbasek odbyło się meldowanie patroli . Każda z patrolowych zameldowała swój patrol po czym odśpiewaliśmy hymn Związku Harcerstwa Polskiego. Następnie przystąpiliśmy do smażenia kiełbasek. Ognisko upłynęło nam w przemiłej atmosferze, śpiewaniu oraz planowaniu dalszych działań drużyny.

      Zuzia Stopa - zastępowa

    • Zwiedzamy…
     • Zwiedzamy…

     •  

      Uczniowie klas VI, VII b i VII c udali się 8 października na wycieczkę do Będomina i Garczyna.

      W Muzeum Hymnu Narodowego, w najstarszej części Dworku Wybickiego, w którym w roku 1747 na świat przyszedł autor hymnu uczniowie obejrzeli wystawę. W historycznych wnętrzach prezentowane są stare meble i liczne pamiątki, świadczące o historii dworku. Na honorowym miejscu eksponowane jest faksymile rękopisu Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, pieśni która została hymnem narodowym.  

      Oryginał rękopisu zaginął w czasie II Wojny Światowej. Dzisiaj znajduje się prawdopodobnie na terenie Rosji.

      Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, później znana pod nazwą Mazurek Dąbrowskiego została hymnem dopiero 130 lat po napisaniu. W tym czasie treść pieśni była cenzurowana, zmieniana, a nawet zakazana. Pierwsze zmiany zostały narzucone jeszcze przez władze francuskie. Słowa pieśni modyfikowali również sami Polacy. W zależności od sytuacji bohaterem refrenu stawał się Dwernicki, Piłsudski czy też Sikorski, a ziemia włoska zmieniała się w szkocką.

      Burzliwe losy Mazurka Dąbrowskiego przedstawia druga część wystawy stałej. Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie na szczególną uwagę zasługuje kolekcja biżuterii patriotycznej z II połowy XIX wieku oraz pozytywki wygrywające zakazaną w czasach niewoli pieśń. 

       W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na farmie strusi afrykańskich w Garczynie. Na farmie jest około 300 strusi w różnym wieku. W okresie letnim, a w zasadzie już od maja można podziwiać pisklęta, a przez cały rok młode i dorosłe strusie.

      Struś afrykański jest największym żyjącym ptakiem na Ziemi a jednocześnie jedynym żyjącym strusiem na Ziemi.

      Początkowo zainteresowano się strusiami w starożytnym Egipcie ze względu na ich pióra. Stanowiły one symbol sprawiedliwości z racji swej symetrycznej budowy. Wachlarzy
      z białych piór mógł używać tylko faraon. Strusie pióra zdobiły też hełmy oficerów Imperium Rzymskiego wskazując rangę wojskową oraz symbolizowały zwycięstwo. Pod koniec XVIII w. moda na strusie pióra pojawiła się w Europie. Programy rewiowe, kapelusze muszkieterów, elementy strojów kobiecych, to tylko niektóre przykłady. Pióra to nie tylko dekoracja, ale ze względu na właściwości antyelektrostatyczne znalazły też swoje zastosowanie w kryminalistyce i przemyśle samochodowym. Są również niezastąpione
      przy zwykłych porządkach domowych.

      Jaja strusie w starożytności miały za zadanie chronić domostwa przed demonami i piorunami. Wydmuszki wykorzystywano do magazynowania wody, a ze skorup wytwarzano kielichy, które oprawiano w złoto i srebro .Obecnie jaja głównie służą do wylęgu, a marginalnie wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym.

      Oto garść ciekawostek na temat tych ptaków:

      1. Choć strusie są największymi ptakami, nie mają dużych mózgów. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wielkie oczy i mózg.
      2. Strusie są większe niż jakikolwiek inny ptak na świecie. Mogą dorastać do 2,7 metra wysokości i ważyć do 145 kilogramów.
      3. Oczy największych strusi mają średnicę 5 centymetrów – największą spośród wszystkich zwierząt lądowych.
      4. Struś jest jedynym ptakiem, który ma dwa palce na każdej łapie. Wszystkie pozostałe ptaki mają trzy lub cztery palce.
      5. Samce mają odważne czarno-białe zabarwienie, którego używają do przyciągania samic. Samice natomiast są jasnobrązowe.
      6. Strusie mogą biegać sprintem z prędkością ponad 70 km/godz.
      7. Dzikie strusie żyją na suchych, gorących sawannach i w lasach Afryki. Niegdyś wędrowały po całej Azji, Afryce i Półwyspie Arabskim, ale z powodu kłusownictwa, zasięg występowania dzikich strusi został zredukowany do Afryki subsaharyjskiej.
      8. Strusie, w przeciwieństwie do innych ptaków, nie potrafią latać. Ich skrzydła są po prostu za małe. Używają skrzydeł, by zachować równowagę podczas biegu.
      9. W niektórych krajach afrykańskich ludzie ścigają się na grzbietach strusi z pomocą specjalnych siodeł.
      10. Strusie połykają kamyki, aby rozdrobnić ich pokarm. Dorosły struś nosi jednorazowo nawet 1 kg kamieni.
      11.  Olbrzymie jaja są największymi spośród wszystkich żywych ptaków. 1 jajo strusie odpowiada 24 jajom kurzym, choć paradoksalnie są to najmniejsze jaja w stosunku
      do wielkości dorosłego ptaka.
      12. Strusie są wszystkożerne, co oznacza, że żywią się zarówno roślinnością, jak i mięsem. Choć preferują rośliny – zwłaszcza korzenie, nasiona i liście, nawet piasek i kamyki. Lubią jeść szarańcze, jaszczurki, węże i gryzonie.
      13. Silne nogi tego ptaka są skuteczne, jeśli chodzi o samoobronę. Jeśli struś zostanie zaatakowany przez głodnego drapieżnika, takiego jak lew, gepard, lampart czy hiena, będzie kopał z siłą wystarczającą do zabicia zwierzęcia. Każda dwupalcowa stopa jest uzbrojona
      w dziesięciocentymetrowy ostry pazur.
      14. Skrzydła strusia osiągają rozpiętość ok. 2 metrów i są wykorzystywane w pokazach godowych.
      15. Wbrew powszechnemu przekonaniu strusie nie chowają głowy w piasku.
      16. Co ciekawe, strusie nie muszą pić wody, ponieważ otrzymują całą potrzebną im wodę
      z roślin, które spożywają. Ale strusie i tak piją, jeśli natkną się na kałużę, lub zbiornik wodny.
      17. Samce rywalizują ze sobą o kontrolę kilku samic, a zwycięzca zostaje liderem stada.
      18. Populacja dzikich strusi drastycznie zmniejszyła się w ciągu ostatnich 200 lat, a większość z nich przetrwała w parkach dzikich zwierząt lub na farmach.
      19. W sezonie lęgowym samiec alfa zakłada gniazdo w ziemi i stara się przyciągnąć samice, tańcząc. Jego imponujące ruchy obejmują upadek na ziemię, potrząsanie skrzydłami i ogonem oraz kołysanie głową i szyją z boku na bok. Po kryciu, kury składają jaja w gnieździe.
      20. Po około 40 dniach, nowe pisklęta wylęgają się, wszystkie upierzone i gotowe do chodzenia. W ciągu kilku dni opuszczają gniazdo, aby podążać za rodzicami, którzy chronią je przed gorącym słońcem lub deszczem, trzymając pod ciałem lub wyciągniętymi skrzydłami.

       

      Joanna Marcinczyk

      Bernadeta Ptak

      Dagmara Siwek

    • Pasowanie na ucznia
     • Pasowanie na ucznia

     • Każdego roku w progach naszej szkoły witamy nowych uczniów. W pierwszym miesiącu uczniowie poznają szkolne zasady, zwyczaje, swoich rówieśników oraz nauczycieli. Wspomniane działania mają na celu przygotować uczniów do ważnego wydarzenia jakim jest pasowanie na ucznia.

      Ten szczególny dzień odbył się 5 października 2021 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Pinczynie. W obecności Pani Dyrektor Iwony Loroch, Pani Wicedyrektor Alicji Przybylskiej i swoich najbliższych pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny, w którym pochwalili się nowo zdobytą wiedzą na temat struktury geograficznej Polski, kulturalnego zachowania i zasad bezpieczeństwa. Następnie dzieci zaprezentowały układ taneczny przygotowany przez Panią Natalię Witakowską.

      Uczniowie na sztandar szkoły ślubowali być dobrymi uczniami, po czym Pani Dyrektor Iwona Loroch dokonała aktu pasowania na ucznia za pomocą „gęsiego pióra”. Rodzice ufundowali uczniom słodkie upominki w postaci rożków, kolorowe koszulki z ich imionami oraz piłki do skakania i zabaw integracyjnych. Na koniec uroczystości wychowawcy wręczyli uczniom dyplomy, następnie wykonano wspólną pamiątkową fotografie oraz zdjęcia w przygotowanej przez wychowawców klas pierwszych ramce. Występy klas pierwszych zostały przygotowane pod kierunkiem wychowawców  Beaty Galikowskiej, Kingi Zielińskiej, Bożeny Nadolskiej oraz Sandry Kurszewskiej. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Pani Diana Zaręba.

      Sandra Kurszewska

    • Wizyta Pierwszaków w Ranczo Zbyroza
     • Wizyta Pierwszaków w Ranczo Zbyroza

     • 7 października, w piękny słoneczny jesienny dzień my, uczniowie klas Ia i Ib wybraliśmy się wraz z opiekunami na naszą pierwszą szkolną wycieczkę.

      Pojechaliśmy autokarem do Osowa Leśnego, do Rancza Zbyroza. Mieliśmy tam okazję pobawić się na świeżym powietrzu, wziąć udział w zajęciach plastycznych, grach terenowych, spałaszować pyszne kiełbaski z grilla, a co najważniejsze - poznać alpaki.

      Dowiedzieliśmy się od Pani gospodyni Rancza, że alpaki to roślinożerne ssaki, które do Polski przybyły z Ameryki Południowej. Żyją głównie w Andach na wysokości od 4000 do 4700 m.n.p.m.Można je spotkać głównie w Peru, Chile i Boliwii. Należą do rodziny wielbłądowatych i często są mylone z lamami, chociaż są od nich dużo mniejsze i o wiele bardziej przyjazne. Chętnie zajadają paszę, siano i trawę, a ich przysmakiem jest marchewka, którą mogliśmy je samodzielnie karmić. Alpaki to zwierzęta łagodne, pozytywnie nastawione do dzieci, lubią być głaskane i przytulane. Dzięki kontaktowi z tymi zwięrzętami poprzez dotyk, zabawy, przytulanie i głaskanie, możemy poczuć rozluźnienie, uspokojenie oraz wyciszenie, łagodząc tym samym uczucie niepokoju. Przekonaliśmy się o tym osobiście :-) Każdy z nas miał możliwość pogłaskać te zwierzęta, przytulić się do nich, pokarmić. Najodważniejsi z nas podawali nawet alpakom marchewkę ustami!

      Oprócz alpak podglądaliśmy też życie kur, królików, przywitaliśmy się też z kotkiem i pieskiem. To była wspaniała i niezapomniana przygoda!

      Uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami.

     • Brawo Maja!

     • Maja Walendziak, reprezentująca Sportowy Klub Karate SENSHI z Tczewa, wywalczyła złoty medal w X Turnieju Karate Yamabushi Cup w kategorii kumite indywidualne dziewcząt 10-11 lat +35 kg oraz piąte miejsce w kategorii wyższej czyli 12-13 lat -50kg. 
      Serdecznie gratulujemy uczennicy naszej szkoły i zachęcamy do poczytania o jej ostatnim osiągnięciu.

    • „Dobrzy kierowcy rosną z nami”
     • „Dobrzy kierowcy rosną z nami”

     • Troska o bezpieczeństwo najmłodszych jest obowiązkiem każdego z nas. Wprowadzone w czerwcu 2021 przepisy dotyczące zachowania na przejściu dla pieszych wymagają zmian postaw oraz nauczenia prawidłowych nawyków kierowców i pieszych. W związku z tym nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego skierowanego zarówno do dzieci, jak i dorosłych, który jest realizowany na terenie województwa pomorskiego przez  KOMENDĘ WOJEWÓDZKĄ POLICJI, POMORSKĄ RADĄ BRD.

      Do projektu zgłosiliśmy cztery grupy, które obejmują następujące klasy: II A, II B, III A, III B.  Do grudnia każda z grup będzie realizowała zadania zawarte w programie, a nasze dokonania na bieżąco można śledzić w formie zamieszczanych relacji na platformie pod linkiem https://gotowidodrogi.pl/zespol/szkola-pinczyn/.

      Pierwsze relacje już się pojawiły! Teraz czekamy na zajęcia z policjantami.

      Koordynator projektu ZKiW Pinczyn

      Monika Prusak

    • Spotkanie z alpakami
     • Spotkanie z alpakami

     •    1 października  uczniowie klasy III b z Pinczyna pojechali na wycieczkę do rancza „ Zbyroza” w Osowie Leśnym. Dzieci zobaczyły tam różne zwierzęta wiejskie, m.in. kury, króliki. Jednak największym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły  się alpaki.  Są to bardzo miłe, przesympatyczne zwierzątka podobne do lam. Bardzo przyjazne, miłe w dotyku. Dzieci chętnie spędzały z nimi czas , dotykały, głaskały i karmiły marchewkami. Następnie odbyły się różnego rodzaju zawody sportowe, czołganie się,  przechodzenie  po ławeczce, przewożenie  się taczkami. Dzieci wykonywały  też plakaty przedstawiające alpaki wykonane z różnych środków plastycznych. Prace były bardzo ładne i do dzisiejszego dnia zdobią wystawy klasowe. Podczas wyjazdu mieliśmy przepiękną, słoneczną pogodę, co przyczyniło się do jeszcze większego uśmiechu dzieci na twarzach. Bardzo zachęcamy wszystkich do odwiedzenia alpak, ponieważ są to zwierzątka, które dają radość i wiele pozytywnych przeżyć i emocji.

                                                                                                                                        Beata Trygalska

    • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
     • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • 1 października 2021 roku obchodziliśmy w naszej szkole XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

      Już kilka dni wcześniej na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty zachęcające do udziału w akcji.

      W piątek tabliczka mnożenia była już obecna wszędzie. Uczniowie klas VII-VIII zostali egzaminatorami i egzaminowali swoich kolegów i koleżanki,   nasze panie Dyrektorki, nauczycieli orasz pracowników szkoły.

      Tego dnia podczas lekcji matematyki uczniowie rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących mnożenia.

       Głównym celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki.

       Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób.

      Uczniowie utrwalali tabliczkę mnożenia przez cały wrzesień, a w dniu wydarzenia mogli się sprawdzić, zdając egzamin oraz otrzymując certyfikat potwierdzający znajomość tabliczki mnożenia.

      W dniu akcji wszyscy chętnie się do niej przyłączyli – każdy chciał zdać egzamin oraz otrzymać certyfikat.

      WMT Day to świetna inicjatywa szerząca znajomość tabliczki mnożenia i przy okazji fantastyczna zabawa.

      Koordynatorami szkolnymi  akcji byli nauczyciele matematyki: Pan Zbigniew, Bahr, Pani Natalia Doering i Pani Anna Glich.

                                                                                                            Natalia Doering

    • WYCIECZKA KLAS ÓSMYCH DO MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ I NA WESTERPLATTE
     • WYCIECZKA KLAS ÓSMYCH DO MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ I NA WESTERPLATTE

     •  

        Wrzesień to szczególny miesiąc, na lekcjach historii wracamy pamięcią do września 1939 r., kiedy po wakacjach dzieci nie mogły powrócić do szkoły, a żołnierze i ludność cywilna twardo stawiała opór okupantom. Szczególnie bliscy są nam bohaterowie Westerplatte, patron naszej szkoły, miejsce, gdzie żołnierze pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego i kapitana Franciszka Dąbrowskiego bohatersko bronili się przez
      7 długich dni i nocy.

      Dnia 30 września 2021 r. pojechaliśmy na wycieczkę podczas której przybliżyliśmy sobie tę najtragiczniejszą w dziejach ludzkości wojnę. Obie klasy ósme wraz
      z wychowawcami oraz opiekunami wyruszyły do Gdańska. Na początku żeńska część naszego grona  złożyła chłopakom życzenia z okazji ich święta oraz wręczyła upominki. Pierwszym punktem programu był Pomnik Trzech Krzyży, znajdujący się obok Europejskiego Centrum Solidarności. Pani Magda przybliżyła nam historię Solidarności oraz omówiła tablicę na bramie stoczni, z 21. postulatami z sierpnia 1980 r. Następnie wyruszyliśmy do Muzeum II wojny światowej, które jest największym Muzeum tej wojny 
      na świecie. Budynek Muzeum ma powierzchnię 34,111 tysięcy m2. Na wystawę główną przeznaczono obszar ponad 5 tysięcy m2. W nowoczesny sposób prezentuje ona II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki i przede wszystkim przeżyć zwykłych ludzi. Najpierw szliśmy wystawą, w której były zawarte informacje o drodze
      do wojny. Panie przewodnik przybliżyły nam postacie Adolfa Hitlera oraz Józefa Stalina, którzy przed wojną podpisali Pakt Ribbentrop - Mołotow. Dowiedzieliśmy się również
      wielu ciekawostek o bitwach, które miały miejsce w tym czasie. Zobaczyliśmy mnóstwo przedmiotów, mundurów, broni z tego okresu. Z ciekawością i smutkiem słuchaliśmy również o Holokauście. Na koniec pani przewodnik opowiedziała nam o spotkaniach Wielkiej Trójki w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Mieliśmy również okazję obejrzeć krótki film o II wojnie światowej. Po trzygodzinnym zwiedzaniu pojechaliśmy na obiad. Pełni energii udaliśmy się na Westerplatte, na którym zwiedziliśmy Wartownię oraz weszliśmy pod Pomnik Bohaterów. Pani Magda oprowadziła nas po Westerplatte oraz opowiedziała o kampanii wrześniowej.

      Następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Około godziny 16.00 wróciliśmy
      do szkoły. Z uśmiechem na twarzy będziemy wspominać tę wycieczkę. Już nie możemy doczekać się kolejnej!!!

       

      Zuzanna Stopa kl. VIII a

    • 82. rocznica zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim
     • 82. rocznica zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim

     •  

      Ludzkość musi położyć kres wojnie, bo inaczej wojna położy kres ludzkości."

      John F. Kennedy

       

      W niedzielę 26 września 2021 r., obchodziliśmy 82. rocznicę hitlerowskiego ludobójstwa w Szpęgawsku. W Lesie Szpęgawskim Niemcy wymordowali około 7 tysięcy mieszkańców Starogardu Gdańskiego i okolic - Polaków i Żydów. Od połowy września1939 roku do końca II wojny światowej zamęczono w tym miejscu wybitnych patriotów, działaczy narodowych, nauczycieli, księży, przedstawicieli inteligencji z Kociewia i Pomorza, a także pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Aby na trwałe upamiętnić zidentyfikowane osoby w 2019 r. w Szpęgawsku powstał nowy pomnik. Ma on formę betonowego lasu, którego część drzew została symbolicznie ścięta. Na powstałych w ten sposób pniach umieszczono w formie słojów imiona i nazwiska rozstrzelanych osób. Został tam również zamordowany wieloletni patron Gimnazjum w Pinczynie, poseł i ksiądz – Stanisław Hoffmann.

      Harcerze, poczet sztandarowy oraz nauczyciele naszej szkoły brali udział w ceremonii upamiętniającej zbrodnię niemiecką. Na miejsce przyjechało wielu parlamentarzystów, samorządowców i członków patriotycznych organizacji. Niedzielna uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.00 odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie miały miejsce wystąpienia okolicznościowe. Harcerze: Zuzanna Stopa, Anna Siwek, Klaudia Piotrzkowska, Amelia Literska, Wiktoria Lampkowska, Natalia Sobisz, Adela Grzegorzewska oraz liczne delegacje złożyły kwiaty na masowych grobach poległych. O godz. 14.00 odbyła się msza świętaw intencji pomordowanych pod przewodnictwem księdza biskupa Ryszarda Kasyny, ordynariusza Diecezji Pelplińskiej. Na zakończenie miał miejsce Apel Poległych i Rotaw wykonaniu Pelplińskiej Orkiestry Dętej, a także salwa honorowa oddana przez żołnierzy 22. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Chwała Bohaterom!

       

       

      Magdalena Piernicka

    • Z wizytą w Arboretum Wirty
     • Z wizytą w Arboretum Wirty

     •  

      W dniu 23 września 2021 r. uczniowie klasy Vb i VIIa, w ramach działań edukacyjno-promocyjnych Gminy Zblewo, odwiedzili pobliskie arboretum w Wirtach, które jest najstarszym w Polsce leśnym ogrodem dendrologicznym. Powstało ono w 1875 roku
      i usytuowane jest na terenie Nadleśnictwa Kaliska, powiat Starogard Gdański, gmina Zblewo. Miejsce to chętnie odwiedzane jest przez turystów. Zaglądają tam również naukowcy z całego świata, by zapoznawać się z doświadczeniami współczesnymi i efektami pracy założycieli tego ogrodu: leśnika Adama Putricha i jego przyjaciela, naukowca Adama Schwappacha.

      P odczas warsztatów przeprowadzonych w ramach projektu „Zabezpieczenie zasobów przyrodniczych Borów Tucholskich poprzez ochronę i restytucję różnorodności gatunkowej
      i siedliskowej w Arboretum Wirty”
      nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć  szklarnię, gdzie są produkowane gatunki drzew, które w naturze już giną.  Ze szklarni te drzewka będą przywracane lasom.  Podczas spaceru mieli okazję pójść nowym szlakiem turystycznym – czyli powstałym niedawno pomostem wśród przepięknej
      i dzikiej natury. Nasi uczniowie wysłuchali informacji o znajdujących się na terenie arboretum drzewach. Do najbardziej interesujących należą: cyprysik groszkowy – odmiana szpilkowa, żywotnikowiec japoński, buk pospolity – odmiana białobrzega, orzech pośredni, tulipanowiec amerykański – odmiana żółtobrzega. Ponadto mieli też okazję wykazać się swoją wiedzą na temat roślinności i zwierząt znajdujących się na terenie ogrodu, zdobywając plusy za aktywność.

      Po długim spacerze czekał na wszystkich poczęstunek – pieczone kiełbaski, a ci, którzy  aktywnie uczestniczyli w warsztatach otrzymali nagrody książkowe.

       

                                                                                                     Anna Morawiec

                                                                                                     Justyna Zielińska - Myszk

    •  Myślę, więc nie śmiecę!
     •  Myślę, więc nie śmiecę!

     •  

      W dniach 16-17 września, jak co roku, uczniowie szkoły w Pinczynie przystąpili do akcji „Sprzątanie Świata”  pod hasłem: „Myślę, więc nie śmiecę!”.

      Celem przedsięwzięcia jest promowanie pozytywnych nawyków oraz inicjowanie działań, dzięki którym wzrośnie samoświadomość co do codziennych zachowań proekologicznych.

      Chociaż pogoda nie sprzyjała, nasi uczniowie – od tych najmłodszych – po tych najstarszych, wyposażeni w rękawiczki ochronne oraz worki na śmieci, w które zaopatrzył ich Urząd Gminy w  Zblewie, wyruszyli na ulice Pinczyna.

      Niestety, pomimo dbałości o środowisko, segregacji śmieci, ich ilość w środowisku nie zmniejsza się! Przyczyn tej sytuacji można dopatrywać się w ciągłym rozwoju cywilizacji; konsumpcjonizmie.

      Uczniowie napełnili śmieciami sporo worków śmieci! Mamy nadzieję, że przysłuży się to tym najmłodszym, aby od dzieciństwa uzmysławiali sobie, że: „Mój jeden śmieć, ale kolejne: Krysi, Józia…”, to już ogrom odpadków. Więc „mój jeden odpadek” znaczy bardzo wiele dla przyrody.

      Może i nam, dorosłym, przydałaby się taka refleksja? Worki śmieci porzucone w lasach, hałdy śmieci pozostawiane w ustronnych miejscach to nie są „dzieła” dzieci, a to one powielają codzienne zachowania rodziców. Takie to oczywiste, a jednak…

      Warto więc bezustannie uświadamiać nam wszystkim, że każda osoba małymi krokami może przysłużyć się do ochrony środowiska.

              

      Ewa Niemczyk

  • Kontakty

   • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
   • zkiwpinczyn@zkiwpinczyn.pl
   • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
   • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn
 • Galeria zdjęć

   brak danych
  • Logowanie