Drodzy rodzice, uczniowie, nauczyciele działo się wiele.
W tym roku z uwagi na to, że mamy możliwość nauki stacjonarnej za cel obraliśmy prace nad relacjami, budowanie poczucia bezpieczeństwa, kreowanie pozytywnej postawy ora rozwój komunikacji.
W klasach I rozpoczęliśmy realizację programu integracyjno-adaptacyjnego, którego celem jest pomoc uczniom w adaptacji do nowych, specyficznych warunków nauki, przygotowanie do pełnienia nowej dla nich roli ucznia oraz wspieranie ich rozwoju emocjonalno-społecznego. W ramach zajęć warsztatowych uczniowie podejmowali róże aktywnościod pracy indywidualnej, grupowej, które nastawione były na wzajemne poznanie sięi budowanie zaufania. Uczniowie podczas zajęć wykazują wielkie zaangażowanie i przede wszystkim na ich twarzach pojawiają się uśmiechy.
Obyło się także spotkanie profilaktyczne z przedstawicielami Posterunku Policji w Zblewie oraz Powiatowej Komendy Policji w Starogardzie Gdański. Uczniowie klas I oraz oddziałów przedszkolnych odbyli pogadankę dotyczącą bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Uczniowie byli aktywni i zainteresowani tematem, chętnie dzielili się już posiadana wiedzą w tym temacie. Wszyscy zostali nagrodzeni odblaskami.
W klasach VII przeprowadzono spotkania warsztatowe dotyczące wsparcia psychicznego. Wspólnie z wykorzystaniem filmu, prezentacji omówiono zagadnienia obniżenia nastroju, kryzysu psychicznego, depresji i innych zachowań ryzykownych. Uczniowie przede wszystkim dowiedzieli się jak rozpoznawać pierwsze symptomy, jak reagować i oczywiście gdzie szukać pomocy. Wszyscy uczniowie do tematu podeszli bardzo rzetelnie, pojawiło się wiele pytań, ale też możliwości do podzielenia się własnymi odczuciami czy przeżyciami.
W klasach IV rozpoczęliśmy zajęcia profilaktyczne od realizacji tematu „Moja klasa i ja”. Uczniowie pracując wspólnie tworzyli obraz klasy nad podstawie własnych możliwości, potrzeb, oczekiwań. Zajęcia pozwoliły na podjęcie pierwszych negocjacji, rozwiązań sytuacji problemowych, z którymi aktualnie borykał się cały zespół klasowy. Stworzyliśmy również podstawowe filary budowania pozytywnych relacji między rówieśnikami.
W klasach V rozpoczynamy zajęcia w zakresie zapobiegania cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa w sieci. Pierwsze spotkanie odbyło się w klasie Vb, a uczniowie chętnie uczestniczyli w przygotowanych aktywnościach, ćwiczeniach. Pojawiły się także pierwsze wnioski i spostrzeżenia. Czekamy na kolejne spotkania i ich efekty.
Listopad natomiast będzie miesiącem kontynuacji wielu z powyższych zajęć profilaktycznych, ale planujemy również zajęcia wprowadzające do zagadnienia tolerancjiw klasach II, zajęcia na temat mocy wypowiadanych słów w klasach III. Wiele jeszcze przed nami, o czym na pewno będziemy informować.
Opracowała
Monika Prusak- pedagog