• Zakończenie ogólnopolskiego programu edukacyjnego Mega Misja
          • Zakończenie ogólnopolskiego programu edukacyjnego Mega Misja

          •  

            Zdobywanie nowych umiejętności i podnoszenie kompetencji cyfrowych w Mega Misji było dla uczniów naszej szkoły wspaniałą podróżą. Program stawiał głównie na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję i zabawę, która przyspieszała zdobywanie cyfrowych kompetencji. Realizacja tego programu  trwała dwa lata i obejmowała następujące zagadnienia: Korzystanie z informacji., Dziecko w środowisku medialnym., Język mediów., Prawo., Kreatywne korzystanie z mediów., Bezpieczeństwo w komunikacji i mediach., Etyka i wartości w komunikacji i mediach., Ekonomiczne aspekty działania mediów., Kompetencje cyfrowe., Mobilne bezpieczeństwo.

            Zrealizowany program nowoczesnej edukacji okazał się idealną formą przekazu zasad korzystania z nowych technologii, a oprawą w formie gry zachęcał uczniów do podejmowania kolejnych wyzwań. Oprócz poszerzania wiedzy w zakresie kompetencji cyfrowych nasi uczniowie zdobywali atrakcyjne nagrody tj. zestawy artystyczne, książki, gry planszowe, zabawki edukacyjne materiały papiernicze, , audiobooki oraz dwa tablety. 

                                                                                                          

            Angelika Prabucka

        • Edukacja przez szachy w naszej szkole.
          • Edukacja przez szachy w naszej szkole.

          • Uczniowie klas trzecich w tym roku szkolnym brali udział w zajęciach, na których poznawali i doskonalili umiejętność gry w szachy. Dla uczniów klasy IIIa był to już drugi rok przygody z szachami, a dla IIIb - pierwszy.

            Zajęcia odbywały się w ramach projektu "Edukacja przez szachy w szkole". Celem projektu Polskiego Związku Szachowego jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów, szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego oraz rozwiązywania problemów.

            Szachy sprzyjają nie tylko rozwojowi umiejętności matematycznych, ale wszechstronnemu rozwojowi człowieka na przestrzeni całego życia. Dzięki nim ćwiczymy pamięć, umiejętność logicznego i abstrakcyjnego myślenia, rozwijamy wyobraźnię, kształtujemy takie ważne cechy osobowości, jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja. Skutkiem tego jest rozwój intelektu, zwiększona aktywność umysłowa oraz rozbudzenie zdolności twórczych.

            Ale szachy to też świetna zabawa i okazja do rozwijania przyjaźni, oraz doskonała alternatywa na spędzanie wolnego czasu. Z całą pewnością nasi uczniowie nie zakończą swej przygody z szachami i będą rozwijać się w tej dziedzinie, czego im z całego serca życzymy.

        • “W sam Punkt”!  Nowy punkt informacyjno - konsultacyjny na mapie Pomorza!
          • “W sam Punkt”!  Nowy punkt informacyjno - konsultacyjny na mapie Pomorza!

          •  

            To jeden z tych dni...Siedzisz na łóżku i zastanawiasz się, czy w ogóle wstać. Nie myślisz, czy w ogóle masz na to ochotę. Od dawna jej nie masz...Nie wiesz, co ze sobą zrobić...Pustka w głowie potęguje uczucie samotności i izolacji od bliskich…

             

            Nie rozumiesz innych i oni nie rozumieją Ciebie. Myślisz sobie “Co nie tak ze mną? Czy tak będzie już zawsze?”.

             

            “Czemu oni tak dziwnie na mnie patrzą? Nie mogę znieść ich spojrzeń. Chcę stąd uciec”.

             

            Czujesz się jak w martwym punkcie…

             

            No właśnie. W punkcie…

             

            Badania* pokazują, że średnio 1 na 3 osoby doświadcza w Polsce kryzysu psychicznego lub choroby psychicznej. To może być każdy z nas... Również twój sąsiad, sąsiadka lub ktoś z twoich bliskich. Doświadczenie kryzysu bądź choroby można przeżywać na różne sposoby, ale ważne by nie pozostać w przeżywaniu samemu…

             

            Dla osób z Pomorza, które doświadczają kryzysu, choroby psychicznej, dla ich rodzin i bliskich dyżurujemy pod specjalnym telefonem przy Stowarzyszeniu Na Drodze Ekspresji.

             

             “W sam Punkt”- celuj do nas po wsparcie i informacje!

            Usłyszysz nas pod telefonem w każdy roboczy dzień tygodnia!

             

            Konsultanci/konsultantki  “W sam Punkt”  pozostają do Waszej dyspozycji przez 5 dni w tygodniu pod numerem telefonu: +48 572 685 422

             

            Możesz nas usłyszeć w poniższe  dni i godziny:

            Poniedziałek: 17-19

            Wtorek: 17- 19

            Środa :10-13

            Czwartek 10-13

            Piątek 17-19

             

            Jesteśmy dostępni pod telefonem o tych różnych porach, by trafić w Twoją gotowość  i chęć, aby z nami porozmawiać.  Kontakt jest wyłącznie telefoniczny.

             

            Za cel działalności “W sam Punkt” obraliśmy sobie udzielanie informacji i dopasowanie adekwatnej oferty wsparcia do problemów i potrzeb osób i rodzin w tematyce zdrowia psychicznego. Proponowana przez nas oferta pomocy jest bezpłatna.

             

            Porady i informacje telefoniczne prowadzone są przez „asystentów zdrowienia”, czyli osoby z doświadczeniem choroby i psychologów, a sam punkt jest częścią większego projektu o nazwie “„50 decybeli - edukacja i samopomoc w zakresie zdrowia psychicznego” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

            Działania projektu będziemy Wam regularnie przybliżać na naszej stronie oraz fanpage’u! Śledźcie nas koniecznie!

             

            *Badanie epidemiologiczne zaburzeń psychicznych, ilustrujące skalę zaburzeń psychicznych w Polsce w 2020: EZOP przeprowadzone zgodnie z metodologią Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) we współpracy z Konsorcjum World Mental Health (WMH).

            https://ezop.edu.pl › publikacje

        • Konkurs „British symbols” rozstrzygnięty!
          • Konkurs „British symbols” rozstrzygnięty!


          • Dnia 9 czerwca zostały wręczone nagrody dla zwycięzców konkursu z języka angielskiego o tematyce symboli Wielkiej Brytanii. Przypomnijmy, że do udziału w konkursie zostali zaproszeni uczniowie klas IV-VIII, których zadaniem było przygotowanie lapbooka dotyczącego symboli Wielkiej Brytanii. Nasi uczniowie wykazali się nie lada fantazjąi kreatywnością. Powstały piękne prace, które możecie obejrzeć pod linkiem poniżej.

            A oto zwycięzcy konkursu:

            I miejsce – Klaudia Nakielska z klasy IVb

            II miejsce – Szymon Fojut z klasy VIIIa

            III miejsce – Aleksander Szarkowski z klasy VIIIb

            III miejsce – Karolina Leszczyńska z kasy VIc

            Wyróżnienia otrzymali:

            Zuzanna Stopa z klasy VIIa

            Klaudia Trochowska z klasy Va

            Łukasz Mikołajewski z klasy VIb

            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

            Raz jeszcze serdecznie gratulujemy Waszej pomysłowości i zapraszamy do udziałuw kolejnych konkursach!


            Anna Morawiec

            Joanna Przybylska - Kreft


        • Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego„W poszukiwaniu wiosny”
          • Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego„W poszukiwaniu wiosny”

          • Jak zapewne pamiętacie, w marcu ogłosiliśmy konkurs fotograficzny „W poszukiwaniu wiosny”. Waszym zadaniem było wykonanie zdjęć, a raczej uchwycenie momentów budzącej się do życia przyrody. Nadesłaliście mnóstwo pięknych prac, gdzie bardzo dobrze widać jak otaczająca nas natura rozkwita. Zwycięzcy tego konkursu zostali wyłonieni w drodze głosowania w aplikacji MS Teams. Każdy głosujący mógł zobaczyć zdjęcia i wybrać maksymalnie trzy, które go szczególnie zachwyciły.

            Zwycięzcy konkursu fotograficznego „W poszukiwaniu wiosny”:

            I miejsce – Franciszek Czapiewski z klasy IVb

            II miejsce – Klaudia Nakielska z klasy IVb

            III miejsce – Zofia Czyryk z klasy IIb

            Samorząd Uczniowski przyznał także wyróżnienia za artystyczny obraz wiosny. Otrzymali je:

            Janek Kajzer z klasy Ia

            Kacper Banasiak z klasy Ia

            Anastazja Koprowska z klasy IVb

            Maja Hinz z klasy VIa

            Zuzanna Stopa z klasy VIIa

            Nikola Świeczkowska z klasy VIIIa

            Szymon Fojut z klasy VIIIa

             

            Zapraszamy Was do obejrzenia albumu Waszych przepięknych wiosennych prac. Odnajdziecie Wasze zdjęcia???

             

             

            Wasz Samorząd Uczniowski

        • Tak świętowali Dzień Dziecka uczniowie klas pierwszych
          • Tak świętowali Dzień Dziecka uczniowie klas pierwszych

          • 1 czerwca na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka. Swoje początki ma on w 1925 roku. Wtedy to w Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. Natomiast w naszym kraju Dzień Dziecka świętowano jeszcze przed II wojną światową, w 1929 roku ... 22 września. Wówczas odbywały się w szkołach uroczyste akademie, zabawyi wycieczki. Rozdawano również dzieciom słodycze. W 1952 roku ustalono to święto1 czerwca i tak już pozostało.

            Od wielu lat nauczyciele ZKiW w Pinczynie starają się, aby pierwszy dzień czerwca był dniem niezwykłym dla uczniów. I tak też było i w tym roku. Szczególnie takie uroczystości zapadają w pamięci najmłodszych. Wychowawczynie pierwszoklasistów Pani Agnieszka Derda oraz Pani Angelika Prabucka zadbały, by ich uczniowie przeżyli niesamowite chwilew Leśniczówce Gaj.

            Pobyt w tym cudownym miejscu rozpoczął się od spaceru ścieżką edukacyjną, po której oprowadził nas Pan Maciej Wąs. Leśniczy opowiedział wiele ciekawostek o otaczającej przyrodzie oraz o swojej pracy. Po wyczerpującym spacerze wszyscy udali się na ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Po posiłku na dzieci czekała kolejna niespodzianka. Otóż Pan leśniczy Marcin Rutkowski oraz Pan Michał Laska, Łowczy Okręgowy przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek oraz upominki.

            Na zakończenie Pan Maciej zaprezentował wspaniałe ptaki- jastrzębia, sokoła oraz sowę. Było to dla dzieci niesamowite przeżycie móc zobaczyć z bliska dzikie ptaki, których w naturze jest coraz mniej. Wszyscy z wielką uwagą przyglądali się lotowi jastrzębia.

            Pomimo kapryśnej pogody pierwszoklasiści byli bardzo zadowoleni. Uśmiechi zdziwienie nie znikały z ich twarzy. Co było największą nagrodą dla organizatorów. Ten dzień pozostanie w pamięci wszystkich uczestników na długo.

        • Dzień Dziecka w klasach drugich
          • Dzień Dziecka w klasach drugich

          • Z okazji Dnia Dziecka dzieci z klasy II a i II b pojechały do ogrodu dendrologicznego w Wirtach. Najpierw udały się na spacer podczas którego można było podziwiać niezwykłe gatunki drzew, krzewów i kwiatów. Było przepięknie, dużo zieleni, kolorowych kwiatów, a w głębi ogrodu jezioro. Po spacerze czekało na dzieci ognisko z kiełbaskami, lody , drożdżówki, soczki i inne słodkości. Dzieci wesoło się bawiły, atrakcją było również malowanie twarzy przez panie, składanie pociesznych stworków z baloników. Myślę, że był to bardzo udany i spędzony miło dzień. Na twarzach najmłodszych malował się uśmiech i zadowolenie.

             

            Beata Trygalska

             

        • Najmłodsi Mistrzowie naszej szkoły
          • Najmłodsi Mistrzowie naszej szkoły

          •  

            Dnia 28.05. 2021r w  naszej szkole odbyło się podsumowanie  konkursów zorganizowanych  przez nauczycieli dla  klas I-III. Tuż przed Wielkanocą odbył się konkurs  kaligraficzny, a w maju ortograficzny oraz matematyczny. Celem konkursów było kształtowanie odporności emocjonalnej, oraz pozytywnej motywacji  do podejmowania zadań,  promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzenie motywacji oraz rozwiązywanie problemów w sposób twórczy. Chęć udziału w konkursie wyrazili wszyscy nasi uczniowie z klas I-III.  Komisja konkursowa oceniła prace i wyłoniła  zwycięzców.
            Pani Dyrektor Iwona Loroch wręczyła zwycięzcom dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz Urząd Gminy Zblewo. 
            W tym samym dniu odbyło się również podsumowanie konkursu czytelniczego. Uczniowie klas III wzięli udział w konkursie czytelniczym, zorganizowanym w ramach projektu  ,,Czytanie, jest super !". Celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa wśród naszych uczniów oraz promowanie autorów literatury polskiej.  Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy powodzenia w rozwijaniu swoich uzdolnień polonistycznych oraz matematycznych. Zwycięzcom gratulujemy pomysłowości i wytrwałości w wykonywaniu zadań. 

            Szkolny Konkurs Czytelniczy
            I miejsce- Karolina Szmukała i Piotr Czapiewski, 
            II miejsce- Olga Kurecka i Liwia Flisikowska, 
            III miejsce- Anna Borzeszkowska. 
            Udział: Maja Kosecka, Remigiusz Rekowski, Weronika Dau, Igor Duszak, Magdalena Makowska 

            Szkolny Konkurs Ortograficzny
            Klasa I
            I miejsce Mistrz Ortografii - Patrycja Nadolska
            II miejsce Wicemistrz Ortografii – Nikodem Radtka
            Wyróżnienie: Zuzanna Bara, Kacper Hapka
            Klasa II
            I miejsce Mistrz Ortografii - Wiktoria Witkowska
            II miejsce Wicemistrz Ortografii – Gabriel Mielczarek, Julia Kurszewska , Agata Gila
            Klasa III
            I miejsce Mistrz Ortografii - Julia Piotrzkowska
            II miejsce Wicemistrz Ortografii – Fabian Kajut, Zuzanna Princ, Piotr Czapiewski

            Szkolny Konkurs Matematyczny
            Klasa I
            I miejsce Mistrz Matematyki - Jan Kajzer, Lena Karbowska
            II miejsce Mistrz Matematyki – Nikodem Jendernalik, Kacper Banasiak
            Klasa II
            I miejsce Mistrz Matematyki – Wiktoria Zapotoczna, Martyna Modrzejewska
            II miejsce Mistrz Matematyki – Arkadiusz Birna, Natalia Kostrzewa
            Klasa III 
            I miejsce Mistrz Matematyki - Anna Borzeszkowska 
            II miejsce Mistrz Matematyki – Jagoda Sarnowska 
            III miejsce  Mistrz Matematyki – Magdalena Makowska, Xavier Loroch
             



             

        • Ogłoszenie wyników konkursu: Zapomniani naukowcy XIX i XX w.
          • Ogłoszenie wyników konkursu: Zapomniani naukowcy XIX i XX w.

          •  

            W polskiej nauce wciąż mamy wielu odkrywców, którzy wymagają przypomnienia
            i przedstawienia szerszej publiczności. Instytut Pamięci Narodowej ogłosił konkurs:
             „Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy”, skierowany do klas 7. oraz 8 SP.

            Uczniowie naszej szkoły w swoich pracach przedstawili postać wybitnego polskiego naukowca, działacza Pomorza, profesora Afonsa Hoffmanna, krewnego wieloletniego patrona gimnazjum w Pinczynie, księdza Stanisława Hoffmanna. Profesor Alfons Hoffmann urodził się 12 listopada 1885 roku w Grudziądzu. W 1905r. Alfons Hoffmann wstąpił na Wydział Maszynowy i Elektrotechniczny Politechniki Gdańskiej, którą ukończył w 1911r.
            Po uzyskaniu dyplomu inżynierskiego, do 1918 r. pracował w niemieckich fabrykach
            i zakładach elektrotechnicznych,  w  Akwizgranie  i  w  Berlinie. W 1918 r.  po  odzyskaniu  przez Polskę niepodległości, natychmiast wraca do Gdańska, aby rozpocząć działalność
            na rzecz odbudowywania kraju po 123 latach niewoli. Jako znakomity elektryk chciał zadbać, aby ludzie mogli żyć na miarę XX wieku i rozpoczął pracę nad elektryfikacją Pomorza Gdańskiego. Z Gdańska zostaje oddelegowany do Torunia i skierowany do prac nad budową elektrowni wodnej w Gródku. Dzięki  wielkiemu  wysiłkowi  i  zdolnościom  organizacyjnym Alfonsa Hoffmanna, budowę szybko ukończono. Elektrownia, o mocy instalowanej  3900kW,  była wówczas pierwszą powojenną, a zarazem największą elektrownią wodną w Polsce, zbudowaną przez polskiego inżyniera. W 1928 roku A. Hoffmann opracowuje  niesłychanie śmiały i nowatorski plan budowy na Śląsku dużej elektrowni cieplnej o mocy 300 MW
            i przesyłanie energii elektrycznej liniami 200 kV do Poznania i Łodzi. W okresie  od jesieni 1928 r. do zimy 1929 r. zbudowano pod kierownictwem A. Hoffmanna w rekordowym czasie elektrownię wodną w Żurze: Gródek-Żur i Żur-Gdynia o łącznej długości 140 km. Kolejnym sukcesem A. Hoffmanna była elektryfikacja portu w Gdyni i zbudowanie tam w 1936 r. elektrowni cieplnej, z generatorem o mocy 7,5MW i napięciu15,75 kV, w Polsce nie stosowano do tej pory tak wysokiego napięcia generatora. Turbozespół miał po raz pierwszy w kraju chłodzenie kondensatu wodą morską. Budowę  elektrowni rozpoczęto we wrześniu 1935 r., a zakończono w grudniu 1936r. Kolejne zasługi A. Hoffmanna w dziedzinie elektroenergetyki można wymieniać bez końca…Jako pierwszy w kraju zastosował szczudła betonowe do budowy linii Gdynia-Puck Władysławowo-Jurata. Pełniąc funkcję dyrektora elektrowni Gródek zbudował w 1933r. fabrykę grzejników i innych odbiorników elektrycznych, która zatrudniała 500 osób. Opracował koncepcję budowy elektrowni szczytowo-pompowej Żydowo, której nadano jego imię. Przed wojną osobiście przygotował koncepcję ogrzewania elektrycznego dworca  PKP Warszawa-Główna, która została zrealizowana. Profesor Józef Borzyszkowski z Uniwersytetu Gdańskiego tak napisał
            o inżynierze: „Non omnis moriar! Nie wszystek umarł. Był i jest profesor inż. Alfons Hoffmann wybitnym przedstawicielem ukształtowanej w okresie zaboru prusko-niemieckiego inteligencji polskiej Pomorza Nadwiślańskiego. Pozostanie swoistym symbolem odchodzącego już w przeszłość ideału inteligenta, spalającego się w swojej zawodowej pracy i w bezinteresownej służbie społeczeństwu. Należał do tych, o których nie tylko Pismo Święte mówi, iż stanowią sól naszej ziemi”.

            W 1949 r. A. Hoffmann rozpoczął pracę naukową na  Politechnice  Gdańskiej, jako wykładowca. Napisał kilka publikacji naukowych, m.in. „Siłownie  zbiornikowo-pompowe”. Organizował  zjazdy  naukowe  dyrektorów  i  personelu  technicznego, którym przedstawiał badania i nowatorskie metody budowania elektrowni wodnych. Na wniosek Rady Naukowej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku, 26.09.1957 roku przyznany mu tytuł profesora nadzwyczajnego. Prof. Alfons Hoffmann zmarł 30 grudnia 1963 r. i został  pochowany na cmentarzu w Gdańsku-Wrzeszczu.

            Uczniowie naszej szkoły zainteresowali się postacią prof. Hoffmanna i postanowili przypomnieć pioniera polskiej elektroenergetyki, opinii publicznej. Zgłosili się do konkursu
            i zagłębili w życiorys tak nietuzinkowego naukowca XX w. Rodzina księdza Stanisława Hoffmanna oraz profesora Alfonsa Hoffmanna ufundowała dla uczniów naszej szkoły nagrody książkowe. W dniu 20 maja 2021r. odbyło się wręczenie nagród przez
            Panią Dyrektor Iwonę Loroch. I miejsce w konkursie zajęła praca Nikoli Świeczkowskiej
            z kl. VIIIa, II miejsce otrzymała Zuzanna Stopa kl. VII a, III miejsce uzyskała Izabella Nixon kl. VII b, wyróżnienia i nagrody książkowe otrzymali również: Julia Cesarz kl. VIII a, Oliwia Dygner kl. VIIIa, Zuzanna Stopa kl. VII a oraz Szymon Pellowski kl. VII b

            Laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

            Magdalena Piernicka

        • EkoEksperymentarium – przyszłość Ziemi można zmienić bez wychodzenia z domu. 
          • EkoEksperymentarium – przyszłość Ziemi można zmienić bez wychodzenia z domu. 

          • W dniach 20 kwietnia – 5 maja uczniowie klas 5 i 6 wzięli udział w projekcie EkoEksperymentarium. Jest to projekt, który uczy i rozwija dobre praktyki ekologiczne u dzieci. Pokazuje jak świadomie robić zakupy, sprzątać czy oszczędzać wodę – wszystko w formie gry, odzwierciedlającej codzienne czynności.
            Dzięki wizycie w wirtualnym domu i łamigłówkom, ukrytym w jego pokojach można łatwo zrozumieć, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma zmiana drobnych nawyków.
            Jak grać? Wchodząc do wirtualnego domu rodziny Łaskotków wybieramy pokój zagadek, rozwiązujemy kolejne zadania i zdobywamy punkty.
            Tematyka ochrony środowiska czy ograniczenia konsumpcjonizmu podane są w atrakcyjny sposób , ponieważ twórcy sięgają po proste komunikaty i działania, które mają przełożenie na codzienność każdego z nas.
            Nagrodą w grze jest przede wszystkim świadomość wprowadzanie drobnych zmian, które zmieniają świat na lepszy oraz certyfikaty udziału w programie dla klas.

            Wszystkich zainteresowanych grą zapraszam na stronę  ekoeksperymentarium.pl – zakładka GRAJ.

            Joanna Marcinczyk

            Certyfikat

            Dyplom Va

            Dyplom VIa

            Dyplom VIb

            Dyplom VIc

        • Szkoła w Pinczynie czekała na swoich uczniów … 
          • Szkoła w Pinczynie czekała na swoich uczniów … 

          •     Z wielką ulgą odetchnęliśmy, kiedy w końcu nastąpił czas powrotu kolejnych uczniów do szkół, co prawda w chwili obecnej tylko w systemie  stacjonarno-hybrydowym. 
            Okres zdalnej pracy spowodowany pandemią koronawirusa był bardzo trudny dla wszystkich uczniów w całym kraju, ale także nauczycieli i ich rodziców. 
            Postanowiliśmy umilić uczniom ten „pierwszy dzień” po długiej przerwie w szkole i przygotować niespodziankę. Udało się! 
            W dniu wczorajszym przygotowaliśmy dla wszystkich uczniów będących tego dnia w szkole popcorn i watę cukrową.
            Oczywiście wydawanie tych niespodzianek odbywało się zgodnie z przygotowanym wcześniej grafikiem oraz z zachowaniem wytycznych MEN, MZ oraz GIS. 
            Niespodzianka udała się! Dzieci były bardzo zaskoczone i zadowolone, a my szczęśliwi, że mogliśmy im sprawić chociaż trochę radości. Czekamy teraz na kolejnych uczniów powracających do nauki stacjonarnej w szkole.    

            Ewa Niemczyk    

        • 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
          • 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

          •           W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja z 1791r. 
            Ten najważniejszy dla Polski akt prawny, został uchwalony jako pierwszy w Europie, a drugi na świecie, po konstytucji USA. Dlaczego Konstytucja stoi na czele hierarchii aktów prawnych? Ponieważ określa podstawy ustroju państwa, wyznacza kompetencje najważniejszych organów władzy, ustala ich wzajemne zależności. Jest to zbiór przepisów mówiących między innymi o prawach i obowiązkach obywateli, które gwarantują człowiekowi m.in. prawo do życia, nauki, wolności słowa, wyrażania poglądów czy nietykalności osobistej. Dzisiaj, te prawa wydają się nam oczywiste, jednak 230 lat temu okoliczności w jakich powstawała  ustawa rządowa, były zupełnie inne. To czasy rozbiorów. W 1772r. Rosja, Prusy i Austria zagarnęły dużą część ziem państwa polskiego. Król Stanisław August Poniatowski nie chciał dopuścić do kolejnego rozbioru,  zwołał obrady sejmu wielkiego (1788-1792) i doprowadził do wielu reform. Podczas sejmu walnego została  uchwalona konstytucja – 3 maja 1791r. To był ogromny sukces dla ówczesnego państwa. Wprowadzono trójpodział władzy (ustawodawcza-sejm, wykonawcza–król i Straż Praw, sądownicza-sądy), zniesiono wolną elekcję i liberum veto. Konstytucja ograniczała nadmierne immunitety prawne i polityczne, przywileje szlachty, a władzę dała narodowi. Wierzono, że Polskę uda się ocalić. Rękopis konstytucji jest przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. Uchwalenie konstytucji 3 maja namalował XIX wieczny malarz Jan Matejko, a obraz możemy dziś podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie.
                  Uczniowie naszej szkoły przygotowali się do obchodów tak ważnej rocznicy dla naszego państwa. Wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym: Nasza Flaga. Podczas lekcji historii wykonywaliśmy quizy, ćwiczenia, pogadanki oraz oglądaliśmy filmiki dotyczące konstytucji. Uczniowie przygotowali polskie flagi, prezentacje multimedialne oraz lapbooki, dotyczące świąt majowych, poniżej możemy podziwiać ich prace na załączonej fotorelacji. Zachęcamy również do obejrzenia filmiku z lekcji muzealnej Zamku Królewskiego w Warszawie o okolicznościach uchwalenia konstytucji 3 maja: https://www.youtube.com/watch?v=wCsmTBkxy5I oraz Sejm Wielki i konstytucja 3 maja: https://www.youtube.com/watch?v=GTy_ixII3Qw  a dla młodszych czytelników naszej strony polecamy animację IPN-u „Polak mały” o symbolach narodowych: https://www.youtube.com/watch?v=FJ83BRqFPBA 
            Po lekcjach tematycznych i obejrzeniu filmików, czas na sprawdzanie naszej wiedzy. Zapraszamy do zagrania w grę Milionerzy, co wiesz na temat konstytucji 3 maja? https://learningapps.org/11025670 oraz rozwiązania quizu
            https://www.tuwroclaw.com/quizy,konstytucja-3-maja,q4-48-1.html lub krzyżówki przygotowanej na stronie learningapps:  https://learningapps.org/18704848 
            Beata Galikowska
            Magdalena Piernicka

        • OGŁOSZENIE WYNIKÓW !!!  Konkurs na najciekawszą pracę ,,British symbols” w kategorii klasowej 1-3
          • OGŁOSZENIE WYNIKÓW !!! Konkurs na najciekawszą pracę ,,British symbols” w kategorii klasowej 1-3

          • Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki szkolnego konkursu z języka angielskiego 
            o tematyce symboli Wielkiej Brytanii.

            Komisja konkursowa stanęła przed nie lada wyzwaniem, jakim okazało się wyłonienie najlepszych prac. Niezależne jury oceniało przede wszystkim: pomysłowość, wkład pracy dziecka, estetykę wykonania i zgodność z podanym tematem. Po burzliwych obradach wyłoniono 6 Laureatów Konkursu oraz przyznano 50 Wyróżnień pozostałym uczestnikom.

            I miejsce – Mateusz Rucinski  klasa 1 a
            I miejsce – Olga Kurecka 3 b
            II miejsce – Kacper Zieliński  klasa 2 a
            II miejsce – Filip Czaja  klasa 2 b
            III miejsce – Nikodem Radtka   klasa  1 b
            III miejsce – Klaudia Tuchlin   klasa  3 a

            Wręczenie nagród odbędzie się w dniach 27.04.2021r. – 07.05.2021r. podczas zajęć stacjonarnych.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a autorom nagrodzonych prac bardzo mocno gratulujemy!!!


            Kamila Piankowska 
            nauczyciel języka angielskiego
             

        • Dzień Ziemi - podsumowanie
          • Dzień Ziemi - podsumowanie

          • Za nami wspaniała akcja „Sprzątanie Świata”, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Sprzątamy swój kawałek ziemi”. Głównym założeniem akcji było posprzątanie swojego najbliższego otoczenia w  celu podniesienia świadomości ekologicznej oraz rozbudzenia poczucia odpowiedzialności za wygląd i jakość otoczenia.  Poprzez czynny udział w sprzątaniu dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im Bohaterów Westerplatte w Pinczynie mogły w sposób bezpośredni, namacalny zetknąć się z problemem zaśmieconego środowiska. Uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem doskonale. Jesteśmy przekonani, że aktywne uczestnictwo w tego typu przedsięwzięciach uwrażliwia młodych ludzi na potrzebę dbania o środowisko, kształtuje odpowiednie nawyki, skłania do rozmyślnego wyboru naturalnych produktów oraz opakowań biodegradowalnych w celu minimalizowania ilości odpadów.

            Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji „Sprzątamy swój kawałek ziemi”.  składamy ogromne podziękowania, a rodzicom gratulacje za wspieranie swoich pociech w tak szczytnym celu.

        • Zapraszamy wszystkich uczniów na wirtualny „Spacerek po Europie”!
          • Zapraszamy wszystkich uczniów na wirtualny „Spacerek po Europie”!

          • Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej, a następnie do spróbowania swoich sił w:
             

            Quizie wiedzy o Europie – quiz będzie dostępny do 22. 04 do godz. 20.00 (link do quizu znajduje się poniżej)

            Konkursach:
            - plastyczno-informatycznym – „Pocztówka z ...”
            Zadanie polega na przygotowaniu przez uczniów pracy w formie pocztówki (praca plastyczna wykonana metodą tradycyjną – format max. A4 lub z wykorzystaniem technologii komputerowej – wybrana aplikacja np. Paint).
            - poetyckim
            Napisanie wiersza, rymowanki na temat Europy, Unii Europejskiej, konkretnego kraju, jego zabytków, atrakcji itp. (maksymalnie 4 zwrotki po 4 wersy).

            Zdjęcia prac lub pliki należy przesłać do dnia 30 kwietnia 2021 r. w wiadomości prywatnej w aplikacji Teams do p. Joanny Marcinczyk, p. Agnieszki Mazur lub p. Kamili Piankowskiej.

            Zapraszamy do zabawy!!!
             

          • Życzenia dla Królowej Elżbiety II - rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy portret Królowej Elżbiety

          •  

            Uczniowie klasy VIa w ramach lekcji kulturowych przygotowali życzenia dla brytyjskiej monarchini z okazji jej 95. urodzin. W nawiązaniu do tego wydarzenia został ogłoszony konkurs na najpiękniejszy portret Królowej Elżbiety, który zostanie dołączony do życzeń i wysłany do pałacu Buckingham w Londynie.

            Wśród nadesłanych prac znalazły się różne portrety przedstawiające podobiznę brytyjskiej monarchini. Wszystkie prace są piękne, ale zadaniem komisji konkursowej, czyli uczniów klasy VIa, było wyłonienie tej jedynej, która wraz z życzeniami wyruszy w drogę do Londynu. Głosowanie odbyło się online w aplikacji MS Teams. Każdy z członków komisji miał dwa głosy, które mógł przyznać wybranym przez siebie portretom. Oczywiście portrety te były anonimowe i nikt z  głosujących nie znał autora pracy. Ogromną większością głosów zwyciężyła praca uczennicy klasy Va Eweliny Birny. Gratulacje!!!

            Mimo iż tylko jeden portret został wyróżniony, wszyscy uczestnicy zasługują na uznanie. Wasze prace będą ozdobą sali językowej!

            Zapraszamy do obejrzenia galerii portretów w wykonaniu uczniów naszej szkoły, w tym także uczennic z klasy VIa, których prace nie brały udziału w konkursie, ale z pewnością będą zdobiły naszą galerię.

             

            Anna Morawiec

    • Kontakty

      • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
      • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
      • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych
    • Logowanie