Nadleśnictwo Kaliska w partnerstwie z Gminą Zblewo realizuje projekt dofinasowany z Funduszy Europejskich- Zabezpieczenie zasobów przyrodniczych Borów Tucholskich poprzez ochronę i restytucję różnorodności gatunkowej i siedliskowej w Arboretum Wirty. W związku z tym osoby zaangażowane w tę inicjatywę odwiedzają szkoły i prowadzą pogadanki na temat: „Skarby Borów Tucholskich”.
15 września uczniowie klas IVb i Vb wzięli udział w lekcji prowadzonej przez pracowników Nadleśnictwa Kaliska- panią Wiktorię Kaczmarek oraz pana Jakuba Piechowiaka, którzy opowiedali dzieciom o Borach Tucholskich, ochronie zagrożonych gatunków roślin oraz o Arboretum Wirty.
Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat rozmnażania roślin w naturze. Dowiedzieli się dzięki gościom , że takie gatunki jak: brzoza karłowata, brzoza niska, wawrzynek wilczełyko, mącznica lekarska czy sasanka wiosenna mają szansę na stałe zagościć w naszych lasach. Pani Wiktoria i pan Jakub opowiedzieli dzieciom o pierwszym drzewie, które zostało objęte ochroną gatunkową. Otóż było to bardzo dawno temu, bo w 1423r. Wówczas król Władysław Jagiełło zabronił wycinać cisa pospolitego. Drewno tego drzewa było cennym surowcem pozyskiwanym do produkcji łuków i kusz. Obecnie ten gatunek iglasty objęty został programem ochrony i restytucji, podobnie jak jarząb brekinia.
Na koniec spotkania nasi goście przygotowali konkurs z nagrodami. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania. Radość ze spotkania z pracownikami nadleśnictwa Kaliska była ogromna. Uczennica klasy IVb- Zuzia Kubik przygotowała specjalną niespodziankę dla przybyłych. Był to rysunek przedstawiający naszych gości. Pani Wiktoria i pan Jakub bardzo ucieszyli się z prezentu. Pozostał tylko żal, że każde spotkanie było takie krótkie…
Na szczęście już wkrótce nasi uczniowie udają się z rewizytą do Wirt!
Elżbieta Prześrut-Prądzińska