• „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem godności i praw” 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
          • „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem godności i praw” 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

          • Dnia 10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który upamiętnia przyjęcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – kluczowego dokumentu wyznaczającego międzynarodowe standardy ochrony praw człowieka. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka jest dokumentem przełomowym, który głosi niezbywalne prawa, które przysługują każdemu jako istocie ludzkiej - niezależnie od rasy, koloru skóry, religii, płci, języka, poglądów politycznych lub innych, pochodzenia narodowego lub społecznego, majątku, urodzenia czy innego statusu. Dostępny w ponad 500 językach, jest najczęściej tłumaczonym dokumentem na świecie. Uczniowie klas 8. na ostatnich lekcjach wiedzy o społeczeństwie poznawali katalog praw człowieka oraz ich generacje. Dowiedzieli się również, że są na świecie państwa, w których prawa człowieka nie są respektowane. Wystarczy spojrzeć na naszych sąsiadów, gdzie toczy się wojna i  nie są zapewnione podstawowe prawa do życia, wolności, bezpieczeństwa
            i pokoju. Ponadto wykonywali ćwiczenia dotyczące znajomości praw człowieka oraz przygotowali krótkie hasła praw, które przysługują każdemu człowiekowi od jego narodzin aż do śmierci.
            Dzień 10 grudnia to przede wszystkim święto osób, zaangażowanych w działania na rzecz poszanowania praw i wolności człowieka z różnych kontynentów i kultur na całym świecie, którzy wkładają wysiłek w walkę o ich przestrzeganie.

            Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka to także okazja, by potwierdzić znaczenie praw człowieka w odbudowywaniu świata, jakiego pragniemy, potrzebę globalnej solidarności, a także naszą wzajemną więź i wspólne człowieczeństwo poprzez ich respektowanie.

            Magdalena Piernicka

        • Konkurs „My London lapbook” rozstrzygnięty
          • Konkurs „My London lapbook” rozstrzygnięty

          • W czwartek 8 grudnia 2022 r. został rozstrzygnięty konkurs na najciekawszy lapbook o Londynie. Konkurs ten skierowany był do uczniów klas IV-VIII naszej szkoły.
            Jego celem było  rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania uczniów światem, zachęcenie ich do samodzielnego poszerzania wiedzy na temat państw anglojęzycznych,  rozbudzanie wrażliwości międzykulturowej, rozwijanie umiejętności plastycznych oraz rozpowszechnienie idei tworzenia lapbooków jako atrakcyjnej formy skutecznego segregowania  i zapamiętywania informacji.

            Z uczniowskich rąk powstały piękne lapbooki zawierające wiele cennych informacji przedstawionych w bardzo różnorodny sposób. Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie. W swojej ocenie brała pod uwagę przede wszystkim pomysłowość, kreatywność, estetykę wykonania, a także ilość informacji zawartych w pracach. Po długich obradach wyłoniono zwycięzców. Oto oni:

            I miejsce - Maja Kosecka z klasy V a 

            II miejsce – Karolina Stopa z klasy VII

            III miejsce - Karolina Leszczyńska z klasy VIII c

            Wyróżnienia otrzymały:

            Wiktoria Witkowska z klasy IV a

            Klaudia Tuchlin z klasy V a

             

            Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie a zwycięzcom raz jeszcze gratulujemy!

             

            Anna Morawiec

            Joanna Przybylska-Kreft

        • Mikołajkowe wyjazdy do kina
          • Mikołajkowe wyjazdy do kina

          • 6. grudnia  to piękny, magiczny dzień, szczególnie dla dzieci, które w tym dniu odwiedza św. Mikołaj i wręcza upominki.

            Jednym z takich upominków  były zorganizowane przez nauczycieli  wyjazdy do kina w Starogardzie  Gdańskim uczniów klas I- III. Wyjazdy były podzielone na trzy  dni.

            Pierwszego dnia klasy: IIIa i IIIb obejrzały film pt. „ Uwolnić Poly”, następnego dnia klasy Ia. Ib, Ic, IIc pojechały na film
            pt. „Świąteczna niespodzianka” .

            Po skończonych seansach wyżej wymienione klasy udały się do Starogardzkiego Centrum Kultury, by zwiedzić wystawę dzieł znanych artystów
            z powiatu starogardzkiego.

              Trzeciego dnia uczniowie klas II a i II b również obejrzeli film pt. „ Uwolnić Poly” oraz  wzięli  udział  w prelekcji pt. „Film animowany od ołówka do programu komputerowego  i animacji”.

            Mikołajkowe wyjazdy do kina miały na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej wśród najmłodszych dzieci poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej,
            kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz integrację uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskich.

            Był to wspaniały dzień zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, pełen wrażeń, który na długo pozostanie w pamięci.

                                                Beata Trygalska

        • Mikołajki w naszej szkole
          • Mikołajki w naszej szkole

          •  

            6 grudnia 2022 r. o godz. 15.00 rozpoczął się w Zespole Kształcenia i Wychowania w Pinczynie kiermasz Mikołajkowy. Wydarzenie to tradycyjnie cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców wsi. Podczas kiermaszu, w klasach i świetlicy, sprzedawano wytwory pracy - głównie artykuły wykonane własnoręcznie przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli, m.in.: rękodzieło - dekoracje i ozdoby świąteczne, kartki, a także wyroby cukiernicze.

            Natomiast w sali gimnastycznej odbyła się prapremiera jasełek pt.: „Niesforna klasa”. Młodzi aktorzy, uczniowie klasy V b, wspaniale wczuli się w swoje role i świetnie opanowali tekst. Występom towarzyszył chór, który pod kierunkiem p. Marii Czapiewskiej zaśpiewał kolędy i świąteczne piosenki.

            Punktem kulminacyjnym była licytacja domków z piernika. Na konkurs z przeznaczeniem na licytację wpłynęło 46 przepięknych domków różnej wielkości. Prowadziły ją przedstawicielki Rady Rodziców pani AnnaTomasiak i pani Karolina Piotrzkowska. Było dynamicznie, kwoty padały coraz wyższe. Wszystkie domki z piernika wylicytowano za łączną kwotę 3460 złotych. Uczniowie klas I-III, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali vouchery na warsztaty tworzenia świeczek z p. Darią Menard, a uczniowie klas IV-VIII  - vouchery na warsztaty
            z makramy, które poprowadzą p. Joanna Marcinczyk i p. Maria Czapiewska. W
            miłą świąteczną atmosferę wprowadziły wszystkich kolędy w wykonaniu dzieci z naszej szkoły.  

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Życzymy dobrego i radosnego przeżywania czasu przedświątecznego.

            Anna Polc

            Daria Menard

        • „Ubieram się stosownie do okoliczności, strój galowy na ważne uroczystości”
          • „Ubieram się stosownie do okoliczności, strój galowy na ważne uroczystości”

          • „Ubieram się stosownie do okoliczności, strój galowy na ważne uroczystości”. To tytuł kolejnego etapu innowacji pedagogicznej Savoir vivre czyli dobre maniery; realizowanej w klasach I-III.

            W miesiącu listopadzie uczniowie porozmawiali z wychowawcami o tym, dlaczego tak ważne jest, aby strój, który nosimy był zawsze dopasowany do okoliczności i warunków, w jakich w nim występujemy. Rozmowy te miały na celu kształtowanie nawyków dbania o wygląd zewnętrzny i ubiór stosowny           do okoliczności; uświadomienie uczniom, że estetyczny ubiór świadczy o dobrych manierach i jest przejawem kultury osobistej; uzmysłowienie zależności miedzy wyglądem zewnętrznym, a tym jak postrzegają nas inni ludzie.

            W praktyce dzieci miały okazję zaprezentować swoje stroje galowe         w przededniu ważnego Święta Odzyskania Niepodległości. W tym dniu sala gimnastyczna na której odbywała się uroczysta akademia wypełniła się czernią i bielą od których pięknie odbijały się biało-czerwone kokardy narodowe. Przy tej ważnej okazji dzieci ułożyły hasła mówiące o tym jak strój galowy jest dla nich ważny. Wychowawczynie są bardzo dumne ze swoich podopiecznych i ich dużej świadomości.


        • Mikołajki w klasie Va
          • Mikołajki w klasie Va

          •  

            6 grudnia świętowaliśmy Mikołajki w klasie Va, na które czekaliśmy z utęsknieniem.

            Mikołajki są wydarzeniem, które wzbudza u każdego wiele radości.

            W tegoroczne klasowe mikołajki każdy uczeń z klasy otrzymał adwentowy, czekoladowy kalendarz, skarpetki z motywem świątecznym oraz zostały rozlosowane jednorazowe bony mikołajkowe, które można wykorzystać na lekcji matematyki.

        • Inny nie znaczy gorszy – warsztaty integracyjne z uczniami z OREW-u w Skarszewach
          • Inny nie znaczy gorszy – warsztaty integracyjne z uczniami z OREW-u w Skarszewach

          • Dnia 3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, który został ustanowiony w 1992 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Uczniowie klasy IV a wraz z wychowawcą i p. pedagog Małgorzatą Dzienniak, postanowiły odwiedzić z tej okazji uczniów z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Terapeutycznego w Skarszewach. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzania Wiejskiego Zakątka, którego mieszkańcy są terapeutami. Miejsce to wczoraj odwiedził sam święty Mikołaj i panowała tam niezwykle świąteczna atmosfera. Mieliśmy okazję zobaczyć i karmić kangury europejskie, owce wrzosówki, osiołka, kucyka, alpaki, króliki miniaturowe oraz psy. Wszystkie zwierzęta są wyspecjalizowane w pracy z dziećmi, więc są niezwykle spokojne i łagodne. Następnie poszliśmy zwiedzać „molo”, z którego corocznie dzieci topią Marzannę i mają możliwość łowienia ryb. Zwiedziliśmy również duży plac zabaw, do którego prowadziła tablica
            z komunikacją alternatywną. Wielu uczniów OREW-u nie potrafi mówić i komunikuje się używając gestów, obrazów i przedmiotów. Kolejnym punktem naszego programu było zwiedzanie ośrodka. Nauczyciele wraz z uczniami powitali nas ciepłą herbatą i poczęstunkiem. Następnie przystąpiliśmy do wspólnego przygotowywania i pieczenia pierników. Podczas kulinarnych zmagań, dużo rozmawialiśmy, śmialiśmy się a także śpiewaliśmy kolędy. Na koniec dekorowaliśmy i degustowaliśmy nasze pierniki. Wyszły pyszne!

            To był miły czas, wspaniała lekcja empatii oraz budowania wzajemnych relacji. Uczniowie naszej szkoły mogli nauczyć się wrażliwości na potrzeby innych i zrozumieć, że pomimo różnić, z którymi czasami się spotykamy, każdy człowiek zasługuje na szacunek, koleżeństwo i szczęście.

             

            Magdalena Piernicka

        • Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Bezpieczny Miś”
          • Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Bezpieczny Miś”

          • Uczniowie klas I – III wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Bezpieczny Miś”.  Celem konkursu było rozwijanie twórczej inwencji dzieci oraz propagowanie i utrwalanie zasad bezpiecznego zachowywania się w różnych sytuacjach życiowych. Zwycięzcami etapu szkolnego zostali: Oliwia Głowacka, Natalia Krzyżostaniak, Nadia Hoffmann, Jan Kajzer oraz Kacper Banasiak. W magicznej, przedświątecznej atmosferze Pani Dyrektor Iwona Loroch serdecznie gratulowała autorom najciekawszych w naszej szkole prac. Dziękujemy  wszystkim uczestnikom za kreatywność i zaangażowanie.

                                                                                                                      Angelika Prabucka

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          • Na początku grudnia w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych. Tego dnia wszyscy uczniowie klas pierwszych stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. W naszej szkole pasowanie na czytelników biblioteki stało się już tradycją i wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych.

            Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu oraz prezent w postaci książki. Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek, ponieważ celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

            Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze, a biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Do szkolnej biblioteki należy każdy uczeń naszej szkoły i nie trzeba się zapisywać, czytelnikiem jest się od pierwszej do ósmej klasy. Zapraszamy wszystkich do częstych wizyt w bibliotece. Do zobaczenia!

             

        • Mikołajki tuż, tuż …
          • Mikołajki tuż, tuż …

          • Dzisiaj w świetlicy szkolnej od samego rana trwały przygotowania do jutrzejszych mikołajek. Dzieci z wielką ochotą zabrały się do pracy od samego rana.

            Przygotowały prace plastyczne m.in. tradycyjne skarpety wykonane z papieru oraz portrety św. Mikołaja, które zostały zawieszone w galerii prac świetlicy.

            W pomieszczeniu świetlicy również zapanowała świąteczna atmosfera. Rozbłysła choinka, na oknach i drzwiach zawisły białe dekoracje, a pod sufitem rozwieszono „pranie Mikołaja”! 😉


             

            Ewa Niemczyk, Daria Menard


             

        • Domki z piernika
          • Domki z piernika

          • Zapraszamy do galerii zdjęć domków z piernika. Domki będzie mozna wylicytować podczas kiermaszu mikołajkowego 6 grudnia 2022 r. Serdecznie zapraszamy!

        • DOWOZY – 6 grudnia 2022 r.
          • DOWOZY – 6 grudnia 2022 r.

          • Karolewo/Piesienica/Biały Bukowiec

            Przywozy

            6.55 – zajęcia dodatkowe

            7.25! – Ob, IVa,Va, VIa, VIIa,VIIIa,VIIIc

            10.10! – IIa, IIIa, Vb(czek. w świet.)

            Odwozy

            13.00! – Ob.

            13.40! – IVa, Va, VIa

            14.40 – VIIa, VIIIb, VIIIc

            16.50 – IIa, IIIa, Vb, pozostali z kiermaszu, którzy nie będą wracali z rodzicami

             

            kl. Ia – wycieczka

            Pałubinek/ul. Ciska/ul.Nowodworska

             

            Przywozy

            7.05 – Ob, VIb, VIIa, VIIIa, VIIIb

            9.45 – IVb(czek. w świet.)

            11.25 – IIb, IIIb, Vb

            Odwozy

            13.05 – Ob

            13.45 –VIb

            14.35 – VIIa, VIIIa, VIIIb

            16.45 – IIb, IIIb, IVb,Vb, pozostali uczniowie z kiermaszu, którzy nie będą wracali

            z rodzicami

             

            kl. Ib – wycieczka

             

        • 6 grudnia (wtorek)- KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
          • 6 grudnia (wtorek)- KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

          •  

            klasy IVa, IVb, Va, VIa, VIb, VII, VIIIa,VIIIb, VIIIc- lekcje zgodnie z planem

             

            11.50-14.40- klasy IIa, IIb, IIIa, IIIb, Vb- zajęcia projektowe

            Zasady savoir vivre przy stole wigilijnym. Dobre maniery na święta i nie tylko”.Po zajęciach uczniowie uczestniczą w kiermaszu.

             

            kl.Ia,b,c, IIc- wyjazd do kina w Starogardzie (dzień bez lekcji)- po powrocie z kina uczniowie wracają do domu. Na kiermasz przychodzą z rodzicami.

             

            Kiermasz świąteczny w godz.15.00-17.00

            15.00 Jasełka

            15.30-17.00- Licytacja Świątecznych Domków z Piernika oraz śpiewanie kolęd

             

            Stoiska klasowe:

            Klasy I-III- świetlica

            Sala 10- kl.IVa, IVb

            Sala 11- kl.Va,Vb

            Sala 12- kl.VIa, VIb, VII

            Sala 13- klasy VIIIa,b,c

             

            Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców.

        • KLASOWE MIKOŁAJKI 4 a
          • KLASOWE MIKOŁAJKI 4 a

          •  

            W piątkowe po południe uczniowie kl. IV a wraz z wychowawcą i opiekunem p. Agnieszką Mazur, spotkali się, aby świętować Mikołajki. Mikołajki są wydarzeniem, które wzbudza u każdego wiele radości . W klasach narasta przedświąteczna atmosfera, a wszystkim udziela się dobry nastrój. Okazało się, że klasa 4 a w tym roku była wyjątkowo grzeczna, bo w szkole Mikołaj zostawił dla nich skarpetki i kalendarze adwentowe. Po otrzymaniu prezentów, uczniowie przystąpili do największej atrakcji tego wieczoru, czyli chowania się po ciemku w wyznaczonej części szkoły. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością w wyszukiwaniu swoich kryjówek. Następnie odbyły się rozgrywki sportowe w grupach. Gdy już byliśmy trochę zmęczeni i głodni, to czekała na nas kolejna niespodzianka – pizza. Po zjedzeniu posiłku, bawiliśmy się w kalambury i graliśmy w gry stolikowe. Na koniec naszych Mikołajek odbyła się mini dyskoteka. To był wyjątkowo miły wieczór, który sprzyjał integracji naszego zespołu klasowego.


             

            Magdalena Piernicka

        • ANDRZEJKI w świetlicy szkolnej
          • ANDRZEJKI w świetlicy szkolnej

          •  

            30 listopada uczniowie, którzy byli obecni w świetlicy szkolnej mieli okazję wziąć udział w andrzejkach. Andrzejki to czas wróżb i zabaw przed zbliżającym się adwentem.

            W tym wyjątkowym dniu dzieci poznały historię tej tradycji. Następnie dzieci przystąpiły do zabaw andrzejkowych  z nauczycielami. Dzieci odgadywały nazwy zawodów, które mogą w przyszłości wykonywać, losowały karteczki z wróżbami itp.

            Dzieci były w doskonałych humorach, a uśmiech na ich twarzach świadczył o miłej zabawie.

    • Kontakty

      • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
      • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
      • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych
    • Logowanie