• Historia jednej zbrodni… O rodzinie Ulmów
     • Historia jednej zbrodni… O rodzinie Ulmów

     • W dniu 26 września 2023 r. uczniowie klasy VII b oraz VIII a, wybrali się z wychowawcami na prelekcję dotyczącą okupacji niemieckiej na ziemiach polskich, organizowaną przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz film: Historia jednej zbrodni, historia błogosławionej rodziny Ulmów, na który bilety ufundowało Biuro Edukacji IPN. To film znakomitego dokumentalisty Mariusza Pilisa opowiadający przejmującą historię rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin.
      Reżyser dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów, podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za tę okrutną zbrodnię. Uczniowie dowiedzieli się  jak wyglądała sytuacja Żydów podczas okupacji niemieckiej oraz poszerzyli wiedzę o relacjach polsko-żydowskich i postawach Polaków w czasie II wojny światowej, udzielających pomocy swoim żydowskim sąsiadom.

       

      Magdalena Piernicka

    • Europejski Dzień Języków
     • Europejski Dzień Języków

     •  

      Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

      Święto zostało ustanowione przez Radę Europy, z siedzibą w Strasburgu, w 2001 roku – na zakończenie Europejskiego Roku Języków zorganizowanego przez Radę Europy, Unię Europejską oraz UNESCO.

      Z okazji Europejskiego Dnia Języków zorganizowano w naszej szkole szereg atrakcji. Uczniowie klas I-III wzięli udział w  zajęciach plastycznych i interaktywnych. Na korytarzach zawisły tego dnia plakaty na temat języków obcych oraz krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych przygotowane przez uczniów klas starszych. Chętni uczniowie mogli rozwiązywać zadania w postaci tradycyjnej (krzyżówki, wykreślanki) oraz interaktywnej (puzzle, quizy, układanki). Osoby, które postanowiły tego dnia dołączyć do zabawy i wykonały minimum trzy zadania otrzymały ocenę z aktywności z wybranego języka.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w organizację tego dnia w naszej szkole.

       

      Thanks! Danke! Dziękujemy!

       

      Nauczyciele języków obcych

    • Dzień Spadającego Liścia
     • Dzień Spadającego Liścia

     •  

      22 września obchodziliśmy w świetlicy szkolnej – Dzień Spadającego Liścia. Nie oznacza to, że nie ze łzami w oczach żegnamy lato, ale radośnie powitaliśmy nową porę roku – jesień.

      Święto Spadającego Liścia nawiązuje do nieuchronnych zmian zachodzących w przyrodzie, kiedy drzewa gubią liście.

      Dzieci w świetlicy wysłuchały opowiadania o spadającym liściu. Wykonały także piękne prace plastyczne, które zostały zawieszone w galerii świetlicy szkolnej.

                                                                                                                                                  Ewa Niemczyk

    • 84. rocznica zbrodni hitlerowskiej w Lesie Szpęgawskim
     • 84. rocznica zbrodni hitlerowskiej w Lesie Szpęgawskim

     •  

      Nigdy więcej wojny!

      Jan Paweł II

       

      W niedzielę 24 września 2023r., obchodziliśmy 84. rocznicę hitlerowskiego ludobójstwa w Szpęgawsku. W Lesie Szpęgawskim Niemcy wymordowali około 7 tysięcy mieszkańców Starogardu Gdańskiego i okolic - Polaków i Żydów. Od połowy września 1939 roku do końca II wojny światowej zamęczono w tym miejscu wybitnych patriotów, działaczy narodowych, nauczycieli, księży, przedstawicieli inteligencji z Kociewia i Pomorza, a także pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.Aby na trwałe upamiętnić zidentyfikowane osoby w 2019 r. w Szpęgawsku powstał nowy pomnik. Ma on formę betonowego lasu, którego część drzew została symbolicznie ścięta. Na powstałych w ten sposób pniach umieszczono w formie słojów imiona i nazwiska rozstrzelanych osób. Został tam również zamordowany wieloletni patron Gimnazjum w Pinczynie, poseł i ksiądz – Stanisław Hoffmann.

      Delegacja harcerzy, poczet sztandarowy oraz nauczyciele naszej szkoły brali udział w ceremonii upamiętniającej zbrodnię nazistowską. Na miejsce przyjechało wielu parlamentarzystów, samorządowców i członków patriotycznych organizacji. Niedzielna uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.00odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie miały miejsce wystąpienia okolicznościowe. Harcerki z naszej szkoły oraz liczne delegacje złożyły kwiaty na masowych grobach poległych.

      O godz. 14.00 odbyła się msza świętaw intencji pomordowanych pod przewodnictwem księdza biskupa pomocniczego Arkadiusza Okroja. We mszy świętej uczestniczyło wielu księży z diecezji pelplińskiej oraz proboszcz parafii Pinczyn ks. Mieczysław Bizoń.

      Na zakończenie miał miejsce Apel Poległych i Rotaw wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP w Pinczynie, a także salwa honorowa oddana przez żołnierzy 22. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Chwała Bohaterom!

       

       

      Magdalena Piernicka

      Dagmara Siwek

    • Bezpieczni na drodze
     • Bezpieczni na drodze

     • Na początku tygodnia świetlica szkolna przeprowadziła szereg działań pt. Bezpieczni na drodze.  Nauczyciele świetlicy przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły i do domu.

      Dzieci poznały zasadę, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię w miejscach dozwolonych i tam, gdzie nie ma przejść dla pieszych. Przeprowadzone zostały zabawy ruchowe - Jak bezpiecznie przejść przez jezdnię!

      Uczniowie podczas zabaw konstrukcyjnych klockami budowali pojazdy, ulice i skrzyżowania dróg,  następnie bawili się aranżując  sytuacje w ruchu drogowym.

      Dzieci także różne prace plastyczne, m.in. plakat przypominający numery alarmowe oraz znaki drogowe, które zawieszono w galerii świetlicy.

    • Akcja Sprzątanie Świata – 2023
     • Akcja Sprzątanie Świata – 2023

     • W dniach 15 – 17 września 2023 r. przypada 30. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”.

      Uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania oraz dzieci z przedszkola w Pinczynie wraz z nauczycielami przyłączyli się także do tej akcji. Moc Akcji Sprzątania Świata łączy nas z naturą i ze sobą nawzajem.

      Sprzątanie Świata, to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie „nieśmiecenia”, edukacja na temat odpadów oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

    • Dzień Kropki
     • Dzień Kropki

     • 15 września obchodzimy święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.

      W tym dniu zorganizowaliśmy wiele działań w świetlicy szkolnej, które miały na celu pomóc dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony. W naszej szkole najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem! Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele ubrani byli w coś, co miało kropki. 

      Dzieci w świetlicy wysłuchały książki pt. „Kropka”, którą napisał Peter Reynolds. Książeczka opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie.

      Następnie uczniowie wykonywali kropkowane prace plastyczne, którymi ozdabiali świetlicę szkolną. To był wspaniały i niezapomniany dzień!

    • ŚWIETLICA SZKOLNA WITA W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2023/2024
     • ŚWIETLICA SZKOLNA WITA W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2023/2024

     •  Po wakacjach swoją działalność wznowiła także świetlica szkolna. Wszystkie dzieci zostały przywitane w świetlicy szkolnej, a przede wszystkim uczniowie klas pierwszych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły.

      Świetlica przywitała dzieci bogatą ofertą gier planszowych i towarzyskich, różnego rodzaju układankami, puzzlami, klockami, a także nowymi przyborami plastycznymi.

      Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe zostały zapoznane z Regulaminem Świetlicy Szkolnej, Regulaminem Ucznia Dojeżdżającego oraz zasadami obowiązującymi w świetlicy szkolnej, zasadami kulturalnego zachowania przy stole podczas spożywania obiadów, bo świetlica szkolna,
      to jednocześnie stołówka szkolna w naszej szkole.

      Mamy nadzieję, że obiady w tym roku będą nadal smakowały uczniom tym bardziej, że kuchnia szkolna podczas wakacji przeszła gruntowny remont. Wymieniono  całą sieć kanalizacyjną we wszystkich pomieszczeniach kuchni, zainstalowano dodatkowe odpływy. Położono także na podłodze nowe płytki antypoślizgowe, a ściany odmalowano.

      Kuchnia otrzymała również nowy sprzęt kuchenny, gdyż poprzedni się zużył: szybko myjącą zmywarkę do naczyń, taboret elektryczny, blender gastronomiczny, meble ze stali nierdzewnej oraz nowy zlew do zmywania naczyń z baterią stojącą.

      Cieszymy się bardzo, bo kuchnia szkolna stała się nowoczesna i bogato wyposażona, co usprawni prace naszym paniom kucharkom w codziennym przygotowywaniu posiłków dla uczniów kl. I-VIII oraz dwóch grup przedszkolnych funkcjonujących w budynku szkoły.

    • Venimus, vidimus, Deus vicit - Przybyliśmy, zobaczyliśmy, zwyciężył Bóg! 340. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej
     • Venimus, vidimus, Deus vicit - Przybyliśmy, zobaczyliśmy, zwyciężył Bóg! 340. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej

     •  

      Dnia 12 września 2023 roku mija 340. rocznica bitwy pod Wiedniem, kiedy to armia cesarsko-niemiecko-polska pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonała wojska Imperium Osmańskiego (Turcji). Jak napisał sam król Jan III Sobieski: Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały. Do zwycięstwaprzyczyniła się najsłynniejsza w dziejach szarża husarii polskiej. Wiktoria powstrzymała rozpoczęty w XIV wieku podbój chrześcijańskiej Europy przez wojska Imperium Osmańskiego. Była to walka nie tylko o zatrzymanie ekspansji tureckiej, ale o obronę europejskiej kultury i chrześcijańskich wartości. Przed samą bitwą król Jan III Sobieski wysłał list do papieża Innocentego XI, w którym pisał: Jesteśmy zawsze zobowiązani wraz z całym królestwem walczyć do ostatniej kropli naszej krwi, jako że i moje królestwo, i ja jesteśmy oboje tarczą świata chrześcijańskiego. Było to jedno z najważniejszych zwycięstw w historii.

      Podczas lekcji historii upamiętniliśmy to bardzo ważne wydarzenie wykonując ćwiczenia interaktywne, lapbooki oraz prezentacje multimedialne, a także oglądając krótkie projekcje filmowe.

       

      Magdalena Piernicka

    • KOMUNIKAT
     • KOMUNIKAT

     •  

                  Zwracamy się z uprzejmą prośbą do rodziców naszych uczniów, aby wybierali alternatywną drogę dowozu swoich dzieci własnymi pojazdami do szkoły.

                  Parking przed szkołą zajęty jest przez auta pracowników szkoły oraz autobusy szkolne, które dodatkowo potrzebują miejsca na manewr zawracania. Obecnie dojazd do szkoły prowadzi przez wąską ul. Rzemieślniczą w związku z remontem ul. Semlińskiej.

       

      Dziękujemy za wyrozumiałość!

    • Dowozy – 04.09.2023r.
     • Dowozy – 04.09.2023r.

     • Pałubinek

      przywozy

      7.15 - ul. Nowodworska, ul. Ciska - „0”,IVb,Vb,VIb,VIIb,VIII – do szkoły

      8.15 – Ib,IIb,IIIb – do kościoła

      odwozy

      9.45 – spod kościoła – IVb,Vb,VIb,VIIb,VIII

      11.00 – Ib,IIb,IIIb – spod szkoły

      13.00 – „0”

       

      Piesienica/Karolewo/Biały Bukowiec

      przywozy

      7.20! - „0”,IVa,Va,Vb,VIa,VIIa,VIII – do szkoły

      8.20! – Ia,IIa,IIIa – do kościoła

      odwozy

      9.50! – spod kościoła – IVa,Va,Vb,VIa,VIIa,VIII

      11.05! – Ia,IIa,IIIa – spod szkoły

      13.05 – „0”

       

      ! - autobus dojeżdża do przystanku Piesienica Dworzec Kolejowy

    • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/ 2024
     • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/ 2024

     • 4 września 2023r.(poniedziałek)

      godz. 8.00- uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 dla klas IV- VIII

      godz. 9.00- msza św. w kościele parafialnym

      godz. 10.00- uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 dla klas I- III

    • Omdlenia - ulotka informacyjna
     • Omdlenia - ulotka informacyjna

     • Szanowni Państwo,

      w załączeniu przekazujemy ulotkę przygotowaną przez studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Materiał zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń. 

    • Zdrowo i Sportowo - podsumowanie akcji
     • Zdrowo i Sportowo - podsumowanie akcji

     • Zdrowo i Sportowo  akcja, która została wdrożona w naszej szkole. Jej głównym celem była aktywizacja ruchowa dzieci. Pokazaliśmy dzieciom jak dobre jest uprawianie sportu. Ile przyniosła radości, jak wpływa na sprawność i samopoczucie.

      Służyły temu zajęcia sportowe, które przeprowadzane były w naszej szkole i przedszkolu.

      Akcja pokazała nauczycielom, wychowawcom i opiekunom, że ćwiczyć można praktycznie zawsze i prawie wszędzie. W projekcie nie było zgody na łatwe wyjaśnienia, typu „u nas nie ma odpowiedniej sali”, „pogoda dziś jest nieciekawa” czy też „gdybyśmy mieli takie wyposażenie to…”. W projekcie pokazane były gotowe propozycje ćwiczeń i zabaw.

      Wychowawcy klas I-III, grup przedszkolnych oraz pedagodzy 

  • Kontakty

   • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
   • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
   • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych
  • Logowanie