• Gminny Konkurs Języka Angielskiego rozstrzygnięty!
          • Gminny Konkurs Języka Angielskiego rozstrzygnięty!

          •  

            22 marca 2023 r. w Zblewie odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego „Enjoying English”. Jego celem było przede wszystkim rozwijanie zainteresowań językiem angielskim, sprawdzenie wiadomości swoich i innych, wymiana i zdobywanie nowych doświadczeń, a także współzawodnictwo, integracja oraz zabawa. Tradycyjnie, do konkursu przystąpili też uczniowie naszej szkoły. W tym roku reprezentowali ją Sebastian Badziński i Sebastian Piotrzkowski z klasy VIa, Angelika Galińska i Olga Lesinska z klasy VII oraz Zuzanna Rulewska z klasy VIIIb i Nikodem Szok z klasy VIIIa. Rywalizacja pomiędzy szkołami była zacięta. Uczniowie wykazali się niezwykłą wiedzą i pasją językową. Komisja konkursowa, po długich pracach, wyłoniła zwycięzców tegorocznych zmagań. Wśród nagrodzonych byli też uczniowie naszej szkoły: Sebastian Badziński i Sebastian Piotrzkowski zajęli III miejsce
            w kategorii klas VI, a Zuzanna Rulewska i Nikodem Szok zajęli również III miejsce, ale w kategorii klas VIII. Dyplomy oraz nagrody wręczyła dyrektor szkoły w Zblewie pani Lucyna Błaszak.

             

            Zwycięzcom raz jeszcze serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

            Anna Morawiec

        • Powiatowe Targi Edukacyjne
          • Powiatowe Targi Edukacyjne

          •  

            We wtorek, 21 marca w  Zespole Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gd. Odbyły się Powiatowe Targi Edukacyjne połączone z Targami Pracodawców: „Wybieram przyszłość zawodową”. Targi zorganizowane zostały przy współudziale Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. Podczas targów uczniowie mogli zapoznać się z ofertą szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Starogardzki: I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Zawodowych, Technikum w Owidzu, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Skórczu, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Czarnej Wodzie, Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Bolesławowie. A także skorzystać z konsultacji Powiatowego Doradcy Zawodowego, p. Magdaleny Schwarz, która pracuje w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Starogardzie Gdańskim.

            Uczniowie naszej szkoły mogli porozmawiać z nauczycielami oraz uczniami ze szkół, z którymi chcą związać swoją dalsza edukację. Stoiska były przygotowane w bardzo ciekawy dla młodych ludzi sposób. Można było spróbować słodkości, popatrzeć na pokazy walk, pogłaskać owieczkę, a nawet postrzelać w strzelnicy. Uczniowie otrzymali również szanse spotkania z pracodawcami oraz poszerzenia swojej wiedzy na temat możliwości rozwoju swojej przyszłej ścieżki kariery. Niektórzy z naszych uczniów utwierdzili się w postanowieniach co do wyboru szkoły ponadpodstawowej, inni podczas targów podjęli ważne decyzję na temat dalszej edukacji.

             

            Doradca zawodowy Magdalena Piernicka oraz wychowawcy klas ósmych – Joanna Marcinczyk, Anna Morawiec i Dagmara Siwek

        • IV Pomorski Turniej Wiedzy o Prawie
          • IV Pomorski Turniej Wiedzy o Prawie

          • Dnia  17 marca 2023r. odbył się rejonowy etap  IV Pomorskiego Turnieju Wiedzy o Prawie
            w Gdańsku. Naszą szkołę a zarazem gminę reprezentowali Sara Leszman kl. VIII a oraz Łukasz Mikołajewski z kl. VIII b. Konkurs organizowany jest przez Kuratorium Oświaty
            i Sąd Okręgowy w Gdańsku. Ma na celu poszerzenie i pogłębienie wiedzy uczniów o prawie oraz funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej. W skład Komisji konkursowej weszli: Wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku, p. Krzysztof Solecki, przedstawiciel Pomorskiego Kuratorium Oświaty, p. Joanna Demczyna – St. Wizytator w Wydziale Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Gdańsku, a także członkowie Rady Pomorskiej Izby Adwokackiej
            i przedstawiciele Prokuratury Regionalnej. Uczniowie naszej szkoły spędzili wiele godzin nad nauką kwestii prawnych i dobrze poradzili sobie na tym etapie, uzyskując satysfakcjonujące wyniki, jednak zabrakło im trochę szczęścia aby awansować dalej. Gratulujemy uczniom udziału w konkursie!

             

            Magdalena Piernicka

        • Dzień Świętego Patryka
          • Dzień Świętego Patryka

          •  

             

            17 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii. Jest to irlandzkie święto narodowe i religijne Zielonej Wyspy – obchodzone  w rocznicę śmierci Świętego Patryka. Celem imprezy było przybliżenie uczniom historii, tradycji i kultury irlandzkiej.

             

            Uczniowie klas I-III na lekcjach języka angielskiego dowiedzieli się, w jaki sposób Irlandczycy obchodzą Dzień Świętego Patryka. Poznali również symbole Irlandii, słuchali muzyki irlandzkiej, nauczyli się nowych słówek w języku angielskim i mieli okazję obejrzeć tradycyjny irlandzki taniec.

             

            Nie mogło zabraknąć charakterystycznych dla tego święta akcentów. Niemal wszyscy założyli zielone ubrania oraz kolorowali koniczynki jak również zajadali się zielonym słodkim
            i owocowym poczęstunkiem.

             

            Dzieci bardzo entuzjastycznie włączyli się w obchody tego święta. Wszędzie było zielono
            i wesoło. Zapraszam do obejrzenia zdjęć i serdecznie dziękuję rodzicom za pomoc
            w organizacji tego święta.

             

            Kamila Piankowska

        • Dzień Piekarza i Cukiernika
          • Dzień Piekarza i Cukiernika

          •  

                            15 marca w świetlicy szkolnej obchodzony był Dzień Piekarza i Cukiernika. Wychowankowie świetlicy dowiedzieli się, jak ważna i ciężka jest praca piekarza. Poznały też pracę cukiernika. Łasuchom bardzo podobała się praca, jaką wykonuje cukiernik. Rozwiązywały zagadki oraz quizy dotyczące pracy obu zawodów.

                            Dzieci wykonały również prace plastyczne, które zawieszone zostały w galerii świetlicy.

        • Dzień Liczby Pi
          • Dzień Liczby Pi

          • 14 marca obchodziliśmy Dzień Liczby Pi
            Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π lub Ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy.
            W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto - uczniowie przyłączyli się do świętowania, wykonując ciekawe zadania związane oraz  dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi. Na przerwie międzylekcyjnej  odbyły się również zawody w kręceniu hula-hop.
            Symbol π po raz pierwszy został użyty przez brytyjskiego matematyka Williama Jonesa w 1706 roku. Liczba Pi też bywa czasami nazywana „ludolfiną”. Zastanawiacie się dlaczego? Nazwa ta pochodzi od imienia holenderskiego matematyka Ludolfa van Ceulena, który to w 1610 roku obliczył wartość liczby Pi z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.

            Japoński inżynier Akira Haraguchi pobił rekord Guinessa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku. Jak myślicie, ile był w stanie zapamiętać? Aż 100 000 cyfr! Wyczyn ten zajął mu 16 godzin.
            Istnieje wiele technik pomagających zapamiętać jak największą ilość cyfr po przecinku w liczbie Pi. W Polsce popularność zyskał następujący wierszyk:
            „Kto w mózg i głowę natłoczyć by chciał cyfer moc,
            Ażeby liczenie ludolfiny trudnej spamiętać móc,
            To nam zastąpić musi słówka te litery suma,
            Tak one trwalej się do pamięci wszystkie wsuną.”
            Każde słowo w rymowance odpowiada ilością liter kolejnym cyfrom po przecinku. Sprytne, prawda?

            Liczba Pi znalazła zastosowanie również w fizyce i mechanice kwantowej. Została zawarta także w ogólnej teorii względności Alberta Einsteina.

             

            Natalia Doering

            Zbigniew Bahr
             

        • Szkolny konkurs recytatorski „W krainie poezji dziecięcej”
          • Szkolny konkurs recytatorski „W krainie poezji dziecięcej”

          • 15 marca, w słoneczny, przedwiosenny dzień odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski „W krainie poezji dziecięcej” dla klas I – III. Celem konkursu było: popularyzowanie wielobarwnej poezji dziecięcej, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, promowanie talentów recytatorskich oraz kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego.

            W konkursie wzięło udział 16 uczniów, po dwie osoby z każdej klasy. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności, więc jury w składzie: Pani Dagmara Siwek, Pani Agnieszka Zych oraz Pani Małgorzata Dziencielewska miało nie lada wyzwanie, aby wyłonić tylko trzech zwycięzców.   

            Wyniki prezentują się następująco:

            I. miejsce w kategorii klas pierwszych – Zofia Opatowska (klasa I b)

            I. miejsce w kategorii klas drugich – Olga Konieczka (klasa II a)

            I. miejsce w kategorii klas trzecich – Jakub Di Giusto (klasa III a)

            Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia. Nagrody i upominki wręczyła na zakończenie tego pełnego wrażeń i emocji konkursu Pani Dyrektor Iwona Loroch.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu artystycznego. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i dzielenie się pięknem poezji. Laureaci będą reprezentować wkrótce naszą szkołę w gminnym konkursie recytatorskim. Już od dzisiaj trzymamy kciuki!

            Beata Trygalska, Angelika Prabucka

        • Eksperymentujemy!
          • Eksperymentujemy!

          • Klasa II c podjęła się zadania polegającego na wykonaniu 3 eksperymentów przyrodniczych. Przed przystąpieniem do eksperymentu uczniowie dowiedzieli się kilku ciekawostek na temat pracy chemika oraz tego w jaki sposób należy się przygotować do eksperymentu, aby był on dla nas bezpieczny. Uczniowie mieli okazje założyć gogle ochronne i lateksowe rękawiczki. W pierwszym eksperymencie próbowaliśmy uzyskać odpowiedź na pytanie „Dlaczego ciasto rośnie?”. W tym celu uczniowie wykorzystali drożdże, ciepłą wodę, cukier i rękawiczkę. W wyniku eksperymentu uczniowie dowiedzieli się, że drożdże, które są maleńkimi grzybami przetwarzają cukier w  wyniku czego powstaje gaz nazywany dwutlenkiem węgla. To dzięki niemu wypieki są spulchnione i rosną. Gromadzący się gaz widać było w rękawiczce, która po krótkim czasem napełniła się jak balon.

            W kolejnym eksperymencie uczniowie sprawdzali czy wszystkie substancje rozpuszczają się w wodzie. I jak myślicie? Uczniowie wsypywali kolejno do wody, sól, kwasek cytrynowy i kaszę manną. Zaobserwowali, że w wodzie rozpuściły się jedynie sól i kwasek cytrynowy. Dzieje się tak, dlatego, że woda rozpuszcza jedynie substancje podobne składem chemicznym do niej. Zatem jeżeli substancje zbyt różnią się składem, nie rozpuszczą się w wodzie.

            W trakcie trzeciego eksperymentu uczniowie wykonali kolorowe warstwy w szklance. Jak to możliwe? Wykorzystali do tego olej, płyn do naczyń i płyny do podłóg. Otóż płyny mają różną gęstość, dlatego nie mieszają się. Gęstsze płyny są cięższe i opadają na dno. Na koniec uczniowie sporządzili raport z obserwacji, w którym uwzględnili wykorzystane składniki, przebieg doświadczenia oraz wnioski.

            Sandra Kurszewska

        •                                      Wycieczka  do Zblewa
          • Wycieczka do Zblewa

          • W piątkowy poranek 10 marca uczniowie klasy I c wraz z wychowawczynią p.B. Trygalską i p. bibliotekarką G. Burczyk wyruszyli na wycieczkę edukacyjną do Zblewa. Zwiedzili tam Muzeum PRL, gdzie znajdowały się stare pojazdy. Wśród nich zabytkowe auta, samochody milicyjne, wozy strażackie, karetki, a nawet kamper oraz różnego rodzaju wozy bojowe, które szczególnie cieszyły się zainteresowaniem dzieci.  Następnie udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Zblewie na zajęcia czytelnicze. Tam wysłuchały bajki „ Pani Zima”, rozwiązywali zagadki, pobawili się w aktorów. Korzystając z okazji pobytu w jednym budynku odwiedzili również Wójta Gminy Zblewo, Pana Artura Herold. Spotkanie przebiegło w bardzo milej i serdecznej atmosferze. Myślę, że ten dzień dostarczył dzieciom wiele pozytywnych wrażeń i emocji. Wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni.

                                                                                                         Beata Trygalska

        • Dzień Kobiet w świetlicy szkolnej
          • Dzień Kobiet w świetlicy szkolnej

          •  

            W dniu 8 marca w świetlica szkolna przyłączyła się do obchodów  z okazji Dnia Kobiet.

            Były życzenia, 100 lat i słodkie co nieco!

             Chłopcy wykonali laurki dla koleżanek, nauczycieli świetlicy oraz pań pracujących
            w kuchni szkolnej. Dziewczynki natomiast prace plastyczne związane z Dniem Kobiet.

        • „Przygoda z Lego”
          • „Przygoda z Lego”

          •  

            6 marca uczniowie klas V wraz z opiekunami wybrali się na Edukacyjną Wystawę Budowli z Klocków LEGO oraz 3D Trick Galery do Gdańska.

            Na ponad 1000 m2 uczniowie mogli podziwiać 80 niesamowitych premierowych modeli, m.in. spektakularnych rozmiarów 7-metrową rekonstrukcję pojazdu Batmana zbudowaną z 900.000 klocków. Batmobilowi towarzyszyła wykonana w skali 1:1 figura przedstawiająca właściciela pojazdu. Poza tym znajdowały się interaktywne makiety z podobiznami znanych odkrywców wraz z ich wynalazkami, galeria obrazów „namalowana” klockami lego, popiersia starożytnych, a także postacie, miejsca oraz sceny znane z filmów, czy książek. Podziwialiśmy również najsłynniejsze budowle architektoniczne.

            Wiele radości mieliśmy także podczas zabawy klockami Lego. Na specjalnie wydzielonej powierzchni znajdowały się stoliki do układania klocków, przestrzeń do tworzenia konstrukcji oraz ściana przeznaczona do pisania, tzw. „Trick Wall”.

            Mieliśmy także okazję podziwiać wystawę niesamowitych obrazów –3D Trick Galery, gdzie mogliśmy wykonać zdjęcia w zupełnie niecodziennych, abstrakcyjnych wręcz sceneriach.

            Na koniec ważnym momentem dla naszych uczniów były zakupy mniejszych lub większych zestawów w sklepie Lego.

            Był to dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji. Połączyliśmy naukę z zabawą i to bardzo podobało się uczniom klas piątych.

             

            Natalia Doering

            Elżbieta Prześrut – Prądzińska

            Dagmara Siwek

            Agnieszka Radkowska

        • Dzień Dentysty w świetlicy szkolnej
          • Dzień Dentysty w świetlicy szkolnej

          •  

            5 marca obchodzony jest Dzień Dentysty. Świetlica szkolna przyłączyła się również do obchodów tego święta. Z tej okazji przeprowadzono z dziećmi cykl zajęć poświęcony higienie jamy ustnej.

            Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak należy dbać codziennie o zęby. Zapoznano wychowanków z pracą stomatologa, potrzebą wizyt u dentysty oraz zdrowego odżywiania.

            Dzieci wykonały tematyczne prace plastyczne, które zostały zawieszone w galerii prac świetlicy.

            Zajęcia miały na celu kształtowanie wśród dzieci racjonalnego dbania o higienę jamy ustnej, a także przezwyciężenia obaw wynikających z wizyt w gabinecie stomatologa.

        • Dzień Figur Płaskich
          • Dzień Figur Płaskich

          • W naszej szkole w dniu 28 lutego 2023r. obchodziliśmy Dzień Figur Płaskich.

            Akcja miała na celu rozwijanie kompetencji matematycznych naszych uczniów. Badaniem własności figur płaskich zajmuje się nauka zwana planimetrią (z języka greckiego plano to płaszczyzna, metroin to mierzyć).

            Uczniowie klas IV - VIII na lekcjach matematyki w formie warsztatowej zapoznawali się z figurami płaskimi poprzez: kodowanie 12-kąta, tangram – układanki, kolorowanki geometryczne, robota geometrycznego.

            Dowiadywali się podstawowych wiadomości dotyczących figur płaskich poprzez piosenki, filmy edukacyjne, pomoce multimedialne. Zabawa i nauka w jednym.

            Nauczyciele matematyki

            Natalia Doering

            Zbigniew Bahr

            Agnieszka Radkowska

        • Dzień w Gdańsku
          • Dzień w Gdańsku

          •  

                     Ostatni dzień lutego klasy VI spędziły bardzo ciekawie. Wyjechaliśmy na długo oczekiwaną wycieczkę do Gdańska. Punktualnie o godz. 8.00 wyruszyliśmy w drogę. Humory dopisywały. Gdańsk przywitał nas pięknym słońcem. Zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru na Ołowiance, wzdłuż Motławy, kładką do Żurawia i urokliwą ulicą Mariacką do imponującej do Bazyliki Mariackiej – najwyższego w Europie budynku z cegły. Potężne mury i wieże, zegary słoneczne, organy i ołtarze na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie. Potem spacer ul.Długą by przywitać z Neptunem i pomachać Panience z okienka. Kolejnym punktem było przejście pod bramę Stoczni Gdańskiej i Plac Trzech Krzyży. Tu mała lekcja historii, po której udaliśmy się do Hevelianum. Interaktywne wystawy „Z energią” i „Dookoła świata” przeniosły nas w świat fizyki, energii odnawialnej, ekologii i podróż przez wszystkie kontynenty. Największą atrakcją był symulator prowadzenia auta podczas różnych warunków atmosferycznych oraz symulator tornada. Jeszcze punkt widowy w otoczeniu imponujących  fortów na Górze Gradowej. Na zakończenie posiłek i powrót do domu. Ta wycieczka to lekcja historii, fizyki, chemii, geografii i biologii.

             

            Justyna Zielińska – Myszk

            Maria Czapiewska

        • Nocowanie w szkole
          • Nocowanie w szkole

          • W piątek 24 lutego uczniowie klas trzecich  w godzinach wieczornych z walizkami i śpiworami przybyli do szkoły.

            Wspólne nocowanie rozpoczęło się od przygotowania sal lekcyjnych na miejsca do spania. Następnie uczniowie zjedli wspólnie kolację, oczywiście ulubioną przez wszystkich pizzę.  Po posiłku udali się do sali gimnastycznej, gdzie odbyły się  zabawy sportowe.

            Na zakończenie wieczoru, tuż przed ciszą nocną nadszedł czas na pojedynki w gry planszowe oraz  upragniony seans filmowy.

            Piątkowa noc w naszej szkole była przepełniona wrażeniami i dobrą zabawą.
             Z pewnością wszyscy zapamiętają ją na długo!

    • Kontakty

      • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
      • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
      • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych
    • Logowanie