• Międzynarodowy Dzień Tolerancji
     • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

     • W świetlicy szkolnej przez cały tydzień obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Międzynarodowy Dzień Tolerancji jest świętem obchodzonym corocznie 16 listopada. Zostało ustanowione 12 grudnia 1995 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Inicjatorem tego dnia nietypowego jest UNESCO - organizacja ONZ skupiająca się na współpracy międzynarodowej i walce o prawa człowieka.Międzynarodowy Dzień Tolerancji ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa o problemienietolerancji, nacjonalizmu, rasizmu i prześladowaniu mniejszości. Wspólnie stworzyliśmy prace plastyczne, które przypominają nam o tak ważnych uczuciach jak wyrozumiałość, akceptacja, życzliwość czy zrozumienie i szacunek. W trakcie zajęć opowiadaliśmy o różnych sytuacjach z życia codziennego i jak powinniśmy reagować. Cały tydzień przebiegł w miłej, przyjaznej i pełnej empatii atmosferze.

      Nauczyciele świetlicy

    • Układ słoneczny - zadanie dla chętnych z geografii
     • Układ słoneczny - zadanie dla chętnych z geografii

     • Uczniowie klas VI a i VI b na lekcjach geografii poznali Układ Słoneczny. Okazało się, że tematyka kosmosu bardzo się im spodobała. Na podsumowanie działu została zadana praca dla chętnych – model Układu Słonecznego. Chciałabym zaprezentować efekty pracy uczniów. Ilość prac, pomysłowość, precyzja wykonania modeli przez uczniów przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Na dowód fotorelacja. Prace można podziwiać  na wystawie na szkolnym korytarzu.

      Justyna Zielińska - Myszk

    • Akcja charytatywna dla pana Darka
     • Akcja charytatywna dla pana Darka

     • Pod koniec września Samorząd Uczniowski  zaapelował do społeczności szkolnej o przyłączenie się do akcji charytatywnej „Dla Darka”. Odzew uczniów przerósł wszelkie oczekiwania. Dzieci przez kilka dni przynosiły do szkoły maskotki, słodycze, przybory szkolne, a także wypieki. Wszystko po to, aby wesprzeć Pana Darka Bławata w jego powrocie do zdrowia.

      10 października od samego rana można było za symbolicznego piątaka otrzymać niespodziankę oraz zjeść smaczną drożdżówkę. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji bardzo chętnie wzięli udział w naszej akcji. Dzięki nim udało nam się zebrać 3042, 30 zł! Następnie klasa IVa przygotowała przepiękną laurkę i życzenia. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego kilka dni później przekazali nasz prezent od serca Panu Darkowi.

      Dotarły do nas podziękowania od Państwa Bławat- "Dziękujemy za inicjatywę zbiórki w szkole i piękną kartkę, którą otrzymaliśmy. Każdy taki gest utwierdza nas w przekonaniu, że nie jesteśmy sami. Dziękujemy serdecznie i pozdrawiamy." Oczywiście te słowa sprawiły, że urosły nam skrzydła!                                

                                                                                                                                                                                           Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

    • "Sposób na Alcybiadesa"
     • "Sposób na Alcybiadesa"

     • W dniu 13 listopada 2023r. klasy  V oraz VI naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym pt.” Sposób na Alcybiadesa”. Spektakl odbył się w sali kina „Sokół” w Starogardzie Gdańskim. 

      Aktorzy Teatru „Aczemu” wywarli na naszych uczniach ogromne wrażenie. Powieść Niziurskiego "Sposób na Alcybiadesa" została wydana w 1964 r. Akcja rozgrywa się w szkole. Tytułowy Alcybiades to przezwisko nauczyciela historii, wobec którego uczniowie stosują różne "sposoby", np. "dryfu", czyli doprowadzania do luźnej rozmowy na różne ciekawe tematy historyczne. Efektem tych zabiegów jest nieoczekiwana fascynacja historią wśród uczniów, a lekceważony dotąd przez nich Alcybiades okazuje się świetnym nauczycielem.

      Czy nasi uczniowie skorzystają z gotowego pomysłu, aby zyskać w oczach nauczycieli, rodem z Nizińskiego?

      A może mają już swój własny pomysł, którym chcą nas pozytywnie zaskoczyć?

       

      Natalia Doering

      Magdalena Piernicka

    • Jesienny tydzień
     • Jesienny tydzień

     • W tym tygodniu w naszej szkole celebrowaliśmy jesień. A wszystko za sprawą akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Każdy dzień pod innym hasłem. Zaczęliśmy od dnia z kocykiem i herbatą, potem dzień w piżamie lub w szlafroku, następnie dzień w kapciach i na zakończenie strojach w kolorach jesieni. To była prawdziwa piżamowa rewia mody także kapcie były fantazyjne.  Na dowód kilka zdjęć...

    • Kolejne sukcesy naszych sportowców!!!
     • Kolejne sukcesy naszych sportowców!!!

     • Miło nam poinformować, że po zwycięstwie naszych czterech  zespołów w zawodach gminnych w koszykówce 3 x 3 w Zblewie, reprezentowaliśmy godnie naszą gminę i w dniu 15 listopada 2023r.  w Mistrzostwach Rejonu w  Rywałdzie.

      Wyniki przedstawiają się następująco:

      Dziewczęta młodsze w składzie: Liwia Flisikowska, Zuzanna Kubik, Klaudia Tuchlin, Martyna Cesarz, Weronika Dau - rezerwowa zajęły I miejsce wygrywając z Rywałdem.

      Dziewczęta starsze w składzie: Adela Grzegorzewska, Paulina Krefta, Małgorzata Zentkowska, Wiktoria Burczyk - zajęły II miejsce nawiązując równorzędną walkę z zespołem z Rywałdu.

      Chłopcy młodsi w składzie: Dominik Gila ,Remigiusz Rekowski, Kajetan Hinz, Igor Duszak, Maksymilian Sobecki – zajęli II miejsce przegrywając z Kokoszkowami.

      Chłopcy starsi w składzie: Maciej Wojtaś, Bartłomiej Tomasiak ,Kacper Kasicki, Michał Adamowski, Alan Nagórski - zajęli II miejsce również ulegając Kokoszkowom.

      Gratulujemy i dziękujemy wszystkim zespołom za emocje i  ambitną grę.

      Dziewczętom młodszym życzymy powodzenia na Mistrzostwach  Powiatu, które odbędą się 21 listopada 2023r. w Starogardzie Gdańskim.

       

      Opiekunowie zespołów:

      Alicja Kubik i Mirosław Urban

    • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zabawa sztuką”
     • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zabawa sztuką”

     • Uczniowie klas 1-3 wspólnie wykonali zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”. Zadanie „Jadalne obrazy” polegało na wykonaniu obrazów z przyniesionych przez uczniów warzyw i owoców. Efekty pracy naszych uczniów można zobaczyć na poniższej fotorelacji!

    • Obchody Święta Niepodległości w świetlicy szkolnej
     • Obchody Święta Niepodległości w świetlicy szkolnej

     • Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym obchodzonym, co roku 11 listopada. Jest ono ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka, ponieważ upamiętnienia odzyskanie w 1918 roku przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli. Aby przybliżyć to święto naszym wychowankom w tym tygodniu  prowadzone były różnorodne formy zajęć.         

      Podczas nich dzieci zapoznały się z symbolami narodowymi – flagą, godłem, hymnem  oraz z historią obchodów tego święta, śpiewały hymn – Mazurka Dąbrowskiego. Wspólnie przygotowały różnymi technikami prace plastyczne, które zostały zawieszone w galerii świetlicy.

      Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości był udział dzieci w uroczystej akademii w sali gimnastycznej poświęconej właśnie obchodom tego święta.  

                                                                                           Ewa Niemczyk

    • "Naród, który nie chciał umrzeć – zwyciężył" Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
     • "Naród, który nie chciał umrzeć – zwyciężył" Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

     • Dzień 10 listopada 2023 r. był dla naszej społeczności szkolnej  pełen radości i wzruszeń. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości odbył się uroczysty apel, podczas którego tradycyjnie w ramach ogólnopolskiej akcji: Szkoła do hymnu, o godz. 11. 11 odśpiewaliśmy cztery zwrotki polskiego hymnu państwowego. Trzeba wspomnieć, że uczniowie stanęli na wysokości zadania, bo dawno nie słyszeliśmy tak głośnego, donośnego i pełnego pasji śpiewu w naszej szkole.

      Dzień 11 listopada to symbol wiary i zwycięstwa. Przez 123 lata żołnierze polscy przelewali krew, niosąc w sercach nadzieję, wiarę i miłość. Nasi uczniowie pięknie przygotowali się do tej ważnej akademii. Słowo mówione, przeplatane zostało pieśniami o charakterze patriotycznym w wykonaniu chóru. oraz pięknym występem tańców uczniów kl. II pod kierunkiem p. Angeliki Prabuckiej, a także recytacją wierszy w wykonaniu Marceliny Kulli i Wiktorii Zapotocznej. Chórzyści zaśpiewali dwie niezwykle wzruszające pieśni: „Co to jest niepodległość?” i „Modlitwa o pokój”. W roli solistek zaprezentowały się tego dnia Maja Gałczyńska, Wiktoria Szyfelbein i Karolina Szmukała.

      Po uroczystym apelu uczniowie mieli szansę na sprawdzenie swojej wiedzy dotyczącej historii Polski w zadaniach specjalnie przygotowanych na ten dzień. Można było wybierać między zadaniami interaktywnymi oraz tymi w wersji tradycyjnej – papierowej. Puzzle, krzyżówki, quizy i wykreślani nie sprawiły naszym uczniom większej trudności, a na tych którzy zdecydowali się je rozwiązać, czekały oceny z aktywności.

      Odświętnie ubrani, z biało czerwonymi kokardami narodowymi i flagami niezwykle godnie i emocjonalnie przeżyliśmy ten dzień.

       

      Kilka słów o historii Pinczyna i okolic…

      Z kart historii dowiadujemy się, że również miejscowa ludność twardo stawiała opór polityce germanizacyjnej. Pinczyn znalazł się pod panowaniem Prus w wyniku  I rozbioru w 1772 r. Mieszkańcy wsi postanowili nie przypatrywać się biernie germanizacji. To właśnie stąd pochodził pan Józef Stopa, który nie otrzymał pozwolenia na budowę nowego domu. Kupił wóz cygański, który codziennie przesuwał o kilka metrów. Pojazd ruchomy nie podlegał przepisom prawa budowlanego, dzięki temu nie miał stałego miejsca zamieszkania. W końcu po długich staraniach otrzymał koncesję na budowę domu. W Pinczynie powstała pierwsza na Pomorzu Spółka Parcelacyjna w 1888 r. Działalność spółki polegała na tym, że wszyscy osadnicy nabywający parcele organizowali się w spółkę, co ułatwiało wykup ziemi. Ogromną rolę w rozwoju spółki odegrał ks. proboszcz Józef Larisch, który zatrudnił się w Banku Spółdzielczym w Starogardzie Gdańskim i wspomagał mieszkańców pobierając kredyty do wykupu parceli. Przyczynił się do rozwoju rolnictwa i wspierał miejscowych chłopów. Dzięki temu mieszkańcy Pinczyna otrzymywali grunt pod tworzenie gospodarstw. W wyniku jej działalności powstało 195 polskich gospodarstw rolnych. Do dziś mieszkańcy wsi szczycą się tym, że dziadkowie nie oddali ani kawałka ziemi w obce ręce. W 1901 r. Niemcy wprowadzili obowiązek prowadzenia lekcji religii w języku niemieckim. Dzieci i młodzież szkoły w Pinczynie sprzeciwili się zaborcy i odmawiali modlitwę w j. polskim. W końcu w pinczyńskiej szkole wybuchł protest. Strajk szkolny w Pinczynie rozpoczął się w październiku 1906 r.  i trwał około 7 miesięcy. Do szkoły uczęszczało w tym czasie 160 uczniów, w tym pięciu narodowości niemieckiej. W szkole panował zwyczaj codziennego odmawiania modlitwy, kiedy nauczyciel rozpoczął ją w języku niemieckim, dzieci modliły się po polsku. Po daremnych prośbach i groźbach wobec strajkujących, zastosowano karę chłosty. W końcu po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapę Europy. W kronice z Karolewa znajdujemy zapis uroczystej defilady: „Rozwinięto przygotowany sztandar i w radosnym pochodzie z udziałem całej ludności Pinczyna udano się najpierw pod mieszkanie ks. Larischa. Ten ciężko chory, stanął przy oknie i ze łzami w oczach przyjął defiladę. W taki  to sposób, pinczyniacy wyrazili swą wdzięczność dla swego kapłana, patrioty i społecznika, który dał im po zagonie polskiej ziemi, nauczył ich ją uprawiać, kochać i bronić. Ponad głowami maszerującymi łopotał polski sztandar, był na nim herb Polski i sylwetka Matki Boskiej. O pochodzie Polaków dowiedzieli się Niemcy i wyszli naprzeciw, aby go stłumić. Po defiladzie  odbyła się wesoła zabawa”. Po odzyskaniu niepodległości do prężnego rozwoju wsi w okresie międzywojennym przyczynił się ks. Stanisław Hoffmann. Proboszcz, poseł, który doprowadził do budowy nowego kościoła, elektryfikacji wsi, powołania chóru Cecylia, kursu haftu i szycia, rozwoju czytelnictwa i melioracji łąk.  Ksiądz Stanisław Hoffmann, został zamordowany w Lesie Szpęgawskim 16 października 1939 r.

       

      Magdalena Piernicka, Joanna Marcinczyk

    • Dzień Zdrowego Śniadania w naszej szkole
     • Dzień Zdrowego Śniadania w naszej szkole

     • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
      Dlatego, podobnie jak w ubiegłych latach w dniu 8 listopada uczniowie naszej szkoły  wraz z wychowawcami przystąpili do ogólnopolskiej akcji Dnia Zdrowego Śniadania. Koordynatorem działań była świetlica szkolna.
      Celem akcji było zwiększenie świadomości uczniów w kwestii prawidłowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania oraz przyczynienie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce.
      Śniadanie poprzedzone było zajęciami, które miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku. Uczniowie poznali 12 zasad zdrowego odżywiania się oraz przypomnieli reguły zachowania się przy stole.
      Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Na stole znalazły się zatem: pieczywo różnego rodzaju i różnego kształtu, masło, wędliny, sery, warzywa: ogórek, pomidor, papryka, szczypiorek. Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i zachwyt. Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom.

      Była to niezapomniana przygoda edukacyjna na temat zdrowego odżywiania.

      Ewa Niemczyk

    • Dzień Wesołej Dyni – Happy Pumpkin
     • Dzień Wesołej Dyni – Happy Pumpkin

     • Ostatnie dni października upłynęły w naszej szkole pod znakiem koloru pomarańczowego. Klasy III świętowały na lekcji języka angielskiego Happy Pumpkin Day, czyli Dzień Wesołej Dyni. Ideą tego dnia było zaprezentowanie kreatywności oraz pomysłowości uczniów, którzy
      z tej okazji prześcigali się w pomysłach na stworzenie szczęśliwej dyni. Kultywowanie tradycji związanej z Dniem Dyni jest alternatywą do Halloween Day, który nadal jest lubiany
      i popularny wśród dzieci. Celem tych zajęć było wzbogacanie zasobu słownictwa związanego z tym świętem oraz zdobywanie wiedzy o kulturze krajów obszarów anglojęzycznych. Takie dni to ciekawa lekcja kulturowo – językowa. Wszyscy wspaniale się bawiliśmy o czym świadczy zamieszczona galeria zdjęć.

       

      Nauczyciel języka angielskiego:

      Kamila Piankowska

    • I nagroda w Konkursie Kociewskim
     • I nagroda w Konkursie Kociewskim

     • W dniu 8 listopada w auli Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim odbyło się uroczyste podsumowanie Kociewskiego konkursu plastyczno-fotograficznego dla dzieci i młodzieży „Krajobraz Kociewia tradycje i współczesność”.

      W dniu 23.10.2023 jury w składzie: Izabela Goralczyk, Józef Olszynka, Tadeusz Majewski, Krzysztof Rudek dokonało oceny 168 prac zgłoszonych do konkursu plastycznego.

      Miło nam poinformować, że Kacper Mrówczyński, uczeń klasy III b zajął w tym konkursie I miejsce w kategorii szkół podstawowych klasy I-III.

      Serdecznie gratulujemy Kacprowi sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

    • "Szkoła pamięta" - podziękowanie
     • "Szkoła pamięta" - podziękowanie

     • W tegorocznej inicjatywie„Szkoła pamięta” wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli okazało troskę i wrażliwość na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu.  

    • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek na świetlicy szkolnej
     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek na świetlicy szkolnej

     •  

      3 listopada dzieci z świetlicy szkolnej obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, święto to przypada 5 listopada w rocznicę urodzin Walta Disney’a (1901-1966). Jest to wspaniała okazja do zabaw integracyjnych – bajki bowiem są świetnym pomysłem do wspólnej zabawy. 

      Bajki i baśnie, zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu każdego dziecka. Są źródłem bogatych przeżyć, wrażeń i sposobem na wzbogacanie wyobraźni.

      Równie uwielbiane przez dzieci jest przebieranie się i odgrywanie różnych ról, dlatego w tym  dniu świetlicę odwiedził Kubuś Puchatek oraz inne postaci bajkowe, które przybyły do świetlicy z grupy przedszkolnej. 

      Jednak najważniejszym celem w tym dniu było popularyzowanie tradycyjnych bajek. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek,  z których pochodzą.

      Wychowankowie z radością  wykonali także plastyczną pracę grupową, którą zawiesiły w galerii świetlicy. Ten dzień był bajeczny i kolorowy. Humory Wszystkim dopisywały!!!

       

                                                                                                                                           Ewa Niemczyk

       

    • Świetlicowy "Dzień Dyni"
     • Świetlicowy "Dzień Dyni"

     • Dynia to niesamowity dar jesieni- może być wykorzystywana w kuchni do gotowania zup czy pieczenia ciast, służy za ozdobę naszych domów i ogrodów, jest pożywieniem dla wielu zwierząt. Dzień ten obchodziliśmy  31 października.
      W tym dniu uczniowie dowiedzieli się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i posiada wiele właściwości odżywczych.

      Dzieci opisały wygląd zebranych w świetlicy  dyń oraz poznały cechy, odmiany i pochodzenie tego warzywa. Dużą atrakcją była zabawa z fotobudką dyniową. Podczas robienia zdjęć było dużo śmiechu i zabawy.

      Dzieci z zapałem zabrały się również do tworzenia prac plastycznych, które zawiesiliśmy w galerii świetlicy, wykonały również plakat poświęcony temu pysznemu warzywu.

       

                                                                                                                             Ewa Niemczyk

    • Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki w świetlicy szkolnej
     • Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki w świetlicy szkolnej

     • "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" -  ks. Jan Twardowski.

       

       W tym szczególnym okresie zadumy na zajęciach w świetlicy szkolnej  rozmawialiśmy na temat związany z Dniem Wszystkich Świętych. 

      Jest to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tych dniach zapalamy znicze na ich grobach w dowód naszej miłości, przyjaźni, dobrych wspomnień i modlitwy w ich intencji. Jest to czas głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji. 

      Dzieci wspominały swoich bliskich zmarłych, a także, że warto zabrać ze sobą dodatkowy znicz i zapalić go na jakimś opuszczonym grobie.

      Uczniowie na znak pamięci o zmarłych „zapalili” symboliczne znicze
      w postaci pracy plastycznej, które zawieszone zostały w galerii świetlicy.

       

        Ewa Niemczyk

       

    • „Akcja Znicz”
     • „Akcja Znicz”

     • „Requiem aeternam dona eis Domine  ”  - Wieczny odpoczynek racz im dać Panie....

       

       Początek listopada to czas na pogrążenie się w myślach i ogólnej melancholii, to czas, w którym świat zwalnia swój szaleńczy na co dzień pęd, a to z powodu przypadających w tym czasie świąt. To niezwykle ważne dla Polaków dni. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają swoją specyficzną wymowę. W tym dniu przypomina się nie tylko osoby oficjalnie uznane za święte i takimi ogłoszone, ale przede wszystkim  ludzi, których życie nacechowane było świętością. Tego dnia odwiedzamy groby wszystkich naszych bliskich, których wspominamy oraz ku uczczeniu ich pamięci, zapalamy znicze, a groby dekorujemy kwiatami.  Jest to również okazja do zadumy nad kruchością i przemijalnością życia.

      W październiku Samorząd Uczniowski oraz Harcerze zorganizowali w naszej szkole coroczną zbiórkę zniczy. Nasza szkoła przystąpiła również do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki, pt. Szkoła pamięta.

      Społeczność szkolna z dużym zaangażowaniem przystąpiła do akcji i przynosiła znicze. W poniedziałek, 30 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Harcerstwa i Szkolnego Klubu Caritas wraz z opiekunami wybrali się na pobliski cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobach księży, nauczycieli szkoły  i przedszkola oraz  pracowników administracji i obsługi. Uczniowie pograbili również liście wokół Kościoła.

      Mogiły znajdujące się na cmentarzu w Pinczynie ukazują współczesnym pokoleniom odległą i bogatą historię wsi. Znajduje się tutaj również grób ś. p. Franciszki Powalskiej, wybitnej poetki kociewskiej XX wieku. Uczniowie pamiętali również o zaniedbanych pomnikach, na których także zapalili znicze pamięci. W ten sposób oddaliśmy hołd i uczciliśmy pamięć tych, których nie ma już wśród nas. 

       

      Magdalena Piernicka
      Dagmara Siwek
       

    • Wycieczka klas szóstych do Owidza
     • Wycieczka klas szóstych do Owidza

     • Uczniowie klas szóstych  w dniu 19.10.2023r. uczestniczyli w wycieczce do wczesnośredniowiecznej osady. Gród w Owidzu został zrekonstruowany w 2012 roku. Umieszczono go na morenowym wzgórzu, na którym          we wczesnym średniowieczu funkcjonował jeden z ważniejszych na Kociewiu grodów obronnych.  Obecnie zajmuje ponad 6 hektarów.

      Przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania  pierwszego  i jedynego  w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji dotyczących wierzeń Słowian. Następnie zwiedzaliśmy gród          i wysłuchaliśmy jego ciekawej historii. Pan przewodnik niezwykle barwnie i realistycznie opowiadał, a nawet demonstrował umiejętności ówczesnych ludzi. Uczniowiedowiedzieli się w jaki sposób w dawnych czasach polowano na zwierzynę, jak przygotowywano się do walk. Mieli też okazję poczuć na własnej skórze jak to jest być uwięzionym w klatce. Doskonałą zabawą i metodą poznawania realiów życia w dawnych wiekach były  warsztaty odbywające się w chatach. Klasa VI b wzięła udział w warsztatach garncarskich, podczas których  uczniowie samodzielnie lepili naczynia z gliny. Natomiast VI a  w warsztatach plecenia, na których wykonali bransoletki.

      Na zakończenie pobytu udaliśmy się do Karczmy Słowiańskiej „Na Podgrodziu”, gdzie zjedliśmy pyszny obiad. Pobyt w tej wczesnośredniowiecznej osadzie  dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych chwil.

       

       Elżbieta Prześrut- Prądzińska

      Natalia Doering

      Dagmara Siwek

    • Dzień pierwiastka
     • Dzień pierwiastka

     • W dniach 20 – 26 października w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Pierwiastka”.

      Uczniowie klas IV – VIII w tych dniach doskonalili swoją wiedzę i umiejętności matematyczne związane z pierwiastkami drugiego i trzeciego stopnia przy pomocy filmów, ćwiczeń interaktywnych. Już teraz każdy uczeń odpowie na pytanie: co to jest pierwiastek kwadratowy?,

       co to jest pierwiastek sześcienny?, co to jest liczba podpierwiastkowa?, jak obliczać pierwiastki

      z niektórych liczb? itp. Utrwaliliśmy wzory dotyczące pierwiastków.

      Dzień Pierwiastka kwadratowego jest bardzo wyjątkowy, ponieważ wypada tylko 9 razy w ciągu stulecia.

      Na pomysł świętowania dnia pierwiastka wpadł nauczyciel z Kalifornii - Ron Gordon.

      Dni pierwiastka kwadratowego wypadły już w:

      1.01.2001

      2.02.2004

      3.03.2009

      4.04.2016

      A przed nami jeszcze:

      5.05.2025

      6.06.2036

      7.07.2049

      8.08.2064

      9.09.2081

      Te dni są jak komety w kalendarzu: długo się na nie czeka, aby na chwilę rozświetliły dzień - zauważa Ron Gordon, nauczyciel z Kalifornii, który stara się spopularyzować "dzień pierwiastka kwadratowego".

      Kolejny dzień pierwiastka będziemy świętować 5 maja 2025r.

       

      Natalia Doering

      Zbigniew Bahr

    • Świętujmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw
     • Świętujmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw

     • W październiku przypada Światowy Dzień Owoców i Warzyw, w związku z tym w naszej szkole w dniach 19-25 października zostały zorganizowane w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz wśród uczniów uczęszczających na świetlicę ,,Dni Owoców i Warzyw”.

      Był to czas promocji zdrowych nawyków żywieniowych. Odbyły się pogadanki na temat dobroczynnego wpływu owoców i warzyw na zdrowie człowieka. Dzieci oglądały filmy o tematyce zdrowego odżywiania, czytały wiersze, odgadywały zagadki o owocach i warzywach.  Z przyniesionych owoców i warzyw pod nadzorem swoich wychowawczyń uczniowie przygotowali zdrowe, pyszne i kolorowe przekąski oraz soki. Nie obyło się również bez degustacji owoców i warzyw.

      Dzieci dowiedziały się, że owoce i warzywa są bogactwem wielu cennych witamin i mogą być doskonałą alternatywą dla słodyczy.

      Był to również czas pracy twórczej. Warzywa i owoce stały się inspiracją do powstania prac plastycznych, które zawieszone zostały w galerii świetlicy.

      Wszystkim dziękujemy za udział, mamy nadzieję, że akcja przyczyni się do wzbogacenia codziennych dań w warzywa i owoce oraz wyeliminuje niezdrowe przekąski.

                                                       Ewa Niemczyk

  • Kontakty

   • Zespół Kształcenia i Wychowania w Pinczynie
   • (058) 588 45 82 (058) 588 33 82
   • ul. Sportowa 8 83-251 Pinczyn 83-251 Pinczyn Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych
  • Logowanie